Περί των "πνευματικών" ανθρώπων

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Παίρνω αμπαριζα..........

Οτιδήποτε απολυτο Λενιώ μου είναι δυσκαμπτο και αν κατι στην πνευματικότητα λειτουργεί ειναι το ευπλαστον ,το ευκαμπτον,το ετοιμο να αλλάξει.

Ο καθενας κανει την δικη του επιλογή για την δικη του πραγματικότητα και την βιώνει και εχει δικαίωμα να την μοιράσει ανεξάρτητα αν ειναι και δική μας στην εδω και τωρα δικη μας χρονική στιγμη.Κατι που δνειναι λειτουργικό για μενα ίσως να ειναι για τον αλλον.Δεν παιρνω μεν αλλα ο καθένας εχει δικαίωμα στα δικα του.
Προσφατα το εμαθα και σε ευχαριστω που μου το φερνεις μπροστα μου γιατι αυτο περιμενω παντα.Οχι το να λεω ότι είμαι αλλα να εκ-δηλωνω το ΕΙΜΑΙ. :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σφαιρούλα μου συμφωνώ και επαυξάνω....
Το "είμαι" σαν λόγος δεν λέει τίποτα... Η εκδήλωσή του είναι αυτό που έχει σημασία!
Ευχαριστώ ...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδιά, εφ όσον εχετε αυτές τις απόψεις καλώς τις εκφράζετε , ο καθένας τις δικές του. Αυτό κάνω κι εγώ.
Οτιδήποτε απολυτο Λενιώ μου είναι δυσκαμπτο και αν κατι στην πνευματικότητα λειτουργεί ειναι το ευπλαστον ,το ευκαμπτον,το ετοιμο να αλλάξει.

Ο καθενας κανει την δικη του επιλογή για την δικη του πραγματικότητα και την βιώνει και εχει δικαίωμα να την μοιράσει ανεξάρτητα αν ειναι και δική μας στην εδω και τωρα δικη μας χρονική στιγμη.Κατι που δνειναι λειτουργικό για μενα ίσως να ειναι για τον αλλον.Δεν παιρνω μεν αλλα ο καθένας εχει δικαίωμα στα δικα του.
Προσφατα το εμαθα και σε ευχαριστω που μου το φερνεις μπροστα μου γιατι αυτο περιμενω παντα.Οχι το να λεω ότι είμαι αλλα να εκ-δηλωνω το ΕΙΜΑΙ.
Δεν εχω αντίθετη αποψη Καλλιόπη μου σε αυτό που γράφεις.
Μπορεί να λέει ο καθένας οτι νομίζει οτι σκέφτεται και βιώνει.
Και βέβαια ανάγεται στην δική μας κρίση και το δική μας διαίσθηση να αποφασίσουμε τι μας βοηθάει η όχι.

Αυτό που λέω εγω, είναι οτι η φαντασία και η τρέλλα δεν είναι εσωτερισμός. Είναι οτιδήποτε άλλο εκτός απο αυτά, και προσωπικά αισθάνομαι την υποχρέωση να το τονίζω.
Οπως επίσης το ίδιο υποστήριζα , οταν εγραψα κάποτε οτι με τα φάρμακα δεν γίνεται καμία ''διέυρηνση'' συνειδήσεως αλλά αλλοίωση της εγκεφαλικής λειτουργίας.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ετσι λοιπόν θα σου έλεγα πως ναι... Ζω στο παραμύθι, στην τρέλα και στην φαντασία... Εκεί όμως είμαι ευτυχισμένη, αγαπάω τα πάντα γύρω μου και με πάθος, όλα είναι υπέροχα με όμορφα χρώματα νεράϊδες και αγγέλους... Δεν με αποσπά η κακία ή η μιζέρια.. Και στέλνω φως στον πλανήτη. Αυτό είναι το δικό μου παραμύθι πέρα από κάθε λογική με γνώμονα την αγάπη...
Απλώς το αντιγράφω ...... δεν θα είμαι εγω που θα το σχολιάσω.
Χαίρομαι που είσαι ευτυχισμένη.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ειναι η "αληθεια" της αυτην την στιγμή χωρίς σχολια.
Οταν κι εμεναμου ελεγαν για το δικο μου παραμύθι δεν καταλαβαινα τι μου λεγανε.Οι αλλοι το βλεπανε εγω όχι.Οταν ειμουν ετοιμη το ειδα και μαζι με αυτο ανακάλυψα και την ψυχη μου.
Κια καθε μερα ανακαλυπτουμε ολοι το δικο μας παραμυθι και βρισκόμαστε ολο και πιοκοντα στην αληθεια μας..........
Διαφορετικός ο δρόμος του καθενός.

Εδω αλλοι ειναι χρονια στον καρα - αποκρυφο εσωτερισμο και τους ρωτας αν ειναι αντρας ή γυναικα κι αλλαζουν φυλο.Ασε λοιπον το παραμυθι να φτασει στο τελος και να φανει ο λυκος του καθενος,αν μη τι αλλο,δεν αποποιείται τον εαυτο του,απλά του φοραει μάσκες μεχρι να τις βγαλει,ολοι το κανουμε!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλλιόπη μην μου τα κάνεις τσουρέκια που λέει και μια φίλη...τα ίδια λέω..
Ειναι η "αληθεια" της αυτην την στιγμή χωρίς σχολια.
Οταν κι εμεναμου ελεγαν για το δικο μου παραμύθι δεν καταλαβαινα τι μου λεγανε.Οι αλλοι το βλεπανε εγω όχι.Οταν ειμουν ετοιμη το ειδα και μαζι με αυτο ανακάλυψα και την ψυχη μου.
Κια καθε μερα ανακαλυπτουμε ολοι το δικο μας παραμυθι και βρισκόμαστε ολο και πιοκοντα στην αληθεια μας..........
Ακριβως επειδή το ξέρω αφου το εχω περάσει και επειδή και άλλοι το γνωρίζαν και το γνωρίζουν , λέμε να μην ανακοινώνονται τα ''παραμύθια'' σαν αλήθειες .....
Ας το ζήσουμε....ας το συζητήσουμε με ενα καλό φίλο....ας διαλογιστούμε αλλά οταν γράφουμε η μιλάμε δημοσίως θα πρέπει να προσέχουμε τι λέμε και ποιός το λέει.

Επίσης είναι τόσοι πολλοί αυτοί που εμπορεύονται την ευτυχία που είναι αναγκη να φωνάζουμε οτι << το είμαι δεν αγοράζεται , ουτε κατασκευάζεται με κανένα δόγμα , σχολή, οραματισμό, φαντασία, βιβλίο, ενέργεια , αλλά ΑΝΑΓΝΩΡΊΖΕΤΑΙ οταν μεσω του δικού μας ατομικού δρόμου , νιώσουμε την ένωση της καρδιάς με της λογικής , οταν δλδ το ανω και το κάτω συνυπάρχουν χωρίς αντίσταση>>.......
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Κια καθε μερα ανακαλυπτουμε ολοι το δικο μας παραμυθι και βρισκόμαστε ολο και πιοκοντα στην αληθεια μας..........
Διαφορετικός ο δρόμος του καθενός.
συμφωνώ πολύυυ!!!! :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Καλλιόπη μην μου τα κάνεις τσουρέκια που λέει και μια φίλη...τα ίδια λέω..
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

η μιλάμε δημοσίως θα πρέπει να προσέχουμε τι λέμε και ποιός το λέει.
Ελενη μου δεν μιλαμε δημοσίως ουτε ιδωτικά.Εκφραζουμε την ψυχη μας με την οποι αληθεια της μεσρι στιγμης.Οταν κανεις προσεχει και πρεπει δεν μιλαει με την ψυχη του αλλα μετο δηθεν καθως πρεπεισμο του.
Αλλο ΕΙΜΑΙ κι αλλο ΦΑΙΝΟΜΑΙ.

Τωρα αν κανεις δεν εχει καταφερει να βρει ακομα το Φως και το βλεπει απο το ανοιγμα λιγο μπρος του ειναι καλυτερα απο το να λεει δημοσια οσα πρεπει να ακουστουν και ιδωτικά οσα μεσα του σφαδαζουν.
Ετσι νομιζω οτι φτανεις στο ΕΙΜΑΙ.

Επιετ ατοσα χρονι αο κοσμος με το τα εν οικω μη εν δημω μεγαλωσε ,γαλουχηθηκε κι εφτασε να χαθει και τωρα ψαχνει να βρει τον εαυτο του.
Προτιμω εναν χαμενο που ψαχνεται ανοχτά να βρει τον αυτο του.
Αποψη μου!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Επιετ ατοσα χρονι αο κοσμος με το τα εν οικω μη εν δημω μεγαλωσε ,γαλουχηθηκε κι εφτασε να χαθει και τωρα ψαχνει να βρει τον εαυτο του
πόσο με σκίζει αυτό το πρότυπο αυτή την περίοδο δεν λέγεται!!!! :cry: :? :wink: :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Α Δωρακι πολυ ευκολο πολυ ευκολο .
Θα σκεφτεσαι Καλλλιοπη και τοτε τα εν οικω καιτα εν δημω θα ειναι ενα και το αυτο δικα σου και χιεστηκες!
Σου πληρωσε καλη μου κανεις καμαι ασου ανάγκη οταν υπηρχε;
Σε ρωτησε κανεις γιατι;
Σε κοιταξε στα ματια και σε ενοιωσε;
Το μονο που ο δημος θελει να κανει ειναιν αβρ΄σκει τροφή να θρέφει τα ελειματά του.
Ε κα καλε εσυ θα τον τροφοδοτείς ή αν θες να το κανεις καντο αφου τροφοδοτησεις πρωτα τον εαυτο σου και μετα έ, κανε του την χαρη να υπαρξει μεσω εσου.
Κατάλαβες;
Περπαταω καμια φορα στον δρομο και νοιωθω δυο μαζι προσπερνώντας να με κουβεντιαζουν...κανω δυο βηματα μπροστά ,στέκομαι και μετα τσαφ γυριζω το κεφαλι .Και τις βλεπω αμφοτερες να εχουν γυρισει να με κοιταν,(ειμαι και κουκλαρα και το καταλαβαίνω) οποτε τι ςρωταω χαζά.
Μήπως θελετε ν αμε ρωτείστε κατι για να μην παιδεύεστε;
Σεκος οι δικες σου.

ΑΛλοτε χαμογελαω αμα καμια δυστυχισμενη μη μπορωντας να βρει τα κερατα της ασχολειται μαζι μου.
Καθολου πνευματικα τα παραπάνω αλλα απολυτα γειωμενα,πιστεψε και κυριως ειναι ο ..Δημος που σε εχει ξεσκισει.
Καλε ξεσκισε τον εσυ! :wink: :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πες τα πουλάκι μου!αμαν πια αυτό το δηθεν και το πρόσεχε τι θα πεις γιατί μας βλέπει και κόσμος!με κούρασε!!!και να φανταστείς ότι το έκανα και εγώ σε άλλους!σσστ μη μιλάς μη λες τέτοια θα μας ακούσουν!αντε γμ την ανελευθερία μου μεσα!!! :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αμα σε βλεπει βλεπε τον κι εσύ με χαμόγελο!
Σκέψου ότι πολλοι απο τον Δήμο ζουν χάριν της ενασχόλησης μαζι σου,διαφορετικά θα ειχαν παθει καταθλιψη αν αντιλαμβάνονταν τα δικά του.Ανθρωποι που πονανε ειναι Δώρα μου ,τιποτα αλλο.Κι εχουν μετατρεψει τον πονο τους σε ασχολια με τον γύρω για να μηνθυμουνται.Πονάνε!
Κατάλαβες;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

aetos έγραψε: Ακριβως επειδή το ξέρω αφου το εχω περάσει και επειδή και άλλοι το γνωρίζαν και το γνωρίζουν , λέμε να μην ανακοινώνονται τα ''παραμύθια'' σαν αλήθειες .....
Ας το ζήσουμε....ας το συζητήσουμε με ενα καλό φίλο....ας διαλογιστούμε αλλά οταν γράφουμε η μιλάμε δημοσίως θα πρέπει να προσέχουμε τι λέμε και ποιός το λέει.
Νομίζω οτι μόνο καλοί φίλοι που μπορούν να καταλάβουν και να δηλώσουν τη δική τους εμπειρία είναι μέσα σε αυτό το forum... γιαυτό και συζητάμε τέτοια θέματα... Γιαυτό και έχουμε ενωθεί σ'αυτό το forum!
aetos έγραψε: Επίσης είναι τόσοι πολλοί αυτοί που εμπορεύονται την ευτυχία που είναι αναγκη να φωνάζουμε οτι << το είμαι δεν αγοράζεται , ουτε κατασκευάζεται με κανένα δόγμα , σχολή, οραματισμό, φαντασία, βιβλίο, ενέργεια , αλλά ΑΝΑΓΝΩΡΊΖΕΤΑΙ οταν μεσω του δικού μας ατομικού δρόμου , νιώσουμε την ένωση της καρδιάς με της λογικής , οταν δλδ το ανω και το κάτω συνυπάρχουν χωρίς αντίσταση>>.......
Η λογική (για μένα πάντα) δεν υπάρχει ... Οπότε δεν μπορεί να ενωθεί με την καρδιά μου... Τα κατώτερα στοιχεία της προσωπικότητας είναι αυτά που αναγνωρίζω και προσπαθώ να εξαλείψω για να ενωθώ με το "άνω" ...
Ομως η "πραγματικότητα" του καθένα είναι δική του και την αντιλαμβάνεται ο καθένας όπως μπορεί και νομίζει... Δέχομαι την τοποθέτησή σου και την σέβομαι χωρίς να προσπαθώ να χειραγωγήσω ή να πείσω...

Ευχαριστώ[/quote]

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”