reiki

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

@};- @};- @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

Μπερδεύτηκα!!

είμαι τελείως αρχάρια.. παρακολουθώ, σας διαβάζω αλλά άκρη δεν έχω βγάλει... αν θέλω να ξεκινήσω σεμινάρια ρέικι που πρέπει να απευθυνθώ?
που να έρθω? τι πρέπει να κάνω?
κι επίσης είμαι ένα άτομο καθόλου θρησκευόμενο. δεν πιστεύω στην νεκρανάσταση του "Θεανθρώπου" ούτε στα θαύματα τουλάχιστον όπως αυτά παρουσιάζονται από τον σύγχρονο Χριστιανισμό, χωρίς βέβαια να αμφισβητώ πιθανά ανώτερα ενεργειακά κέντρα του ίδιου του Χριστού.

Νόμιζα πως το ρέικι δουλεύει έξω από "αγγέλους" και "πνεύματα".
Διαβάζω λοιπόν για αγγελικό ρέικι και προσωπικούς αρχαγγέλους. Μήπως δεν θα μπορούσα να βιώσω ποτέ κάτι τέτοιο εγώ μιας και δεν πιστεύω?

βοήθεια! ξεμπερδέψτε με!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν πιστεύω στην νεκρανάσταση του "Θεανθρώπου

:-o :-o :-o

τι????? δεν πιστεύεις???? ααααα.....τότε δεν γίνεται!!!!


Τι λες μωρέ Μαρία μας? Είναι δυνατόν να πιστεύει ένας σοβαρός άνθρωπος σε τέτοιες νεκραναστάσεις? Ελεος!

Δεν είμαστε αγγελόπληκτοι...Είμαστε ερευνητές, καλή μου!

Αν θέλεις έναν κατά παραγγελία άγγελο μαζί σου, δεν μπήκες στο σωστό φόρουμ!!!

=)) =)) =)) =)) =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Η διδασκαλία του Ρεικι δεν έχει αγγέλους και αρχαγγέλους. Ειναι η συμπαντική θεραπευτική ενέργεια!
Το αγγελικό Ρεικι είναι μιά παραλλαγή του Ουσουι Ρεικι.
Μήπως δεν θα μπορούσα να βιώσω ποτέ κάτι τέτοιο εγώ μιας και δεν πιστεύω?
Θα βιώσεις ότι θα θελήσεις να βιώσεις... ότι επιλέξεις μέσα από τη δική σου βούληση ! @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

απλά διάβασα σε έναν διάλογο ότι ο καθένας από μας μπορεί να έχει έναν προσωπικό αρχάγγελο και πολύ λυπήθηκα που το διάβασα...

αν και γελάς λιιιίγο μαζί μου, Βάσω, με χαροποιήσες ιδιαίτερα που είδα ότι γελάς ΚΑΙ με τις "νεκραναστάσεις"!!

;)

Πως και που μπορώ να παρακολουθήσω σεμινάρια ρέικι ?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο καθένας εδώ μέσα είναι ελεύθερος να εκφράσει τις απόψεις του και δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε με όλους, για να συνυπάρχουμε...

Αυτό που αποφεύγουμε εντελώς, είναι οι αυθεντίες...

όταν κάτι γνωρίζουμε το μοιραζόμαστε και σε όποιον κάνει...Αν δεν του κάνει, το αγνοεί απλά η εκφράζει τις αντιρρήσεις του με σεβασμό.

Μαρία το ιντερνετ είναι γεμάτο με σάιτ ρέικι! Επέλεξε με την καρδιά σου, αφου πρώτα κάνεις την δική σου προσωπική έρευνα.

Κανείς εδώ μέσα δεν θα σου πει που και σε ποιόν να πας!
Γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι το ρέικι είναι προσωπική υπόθεση...

Ερεύνησε... >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

=)) :)) =)) :)) =)) :)) =)) :)) =)) :)) Μαρία, μάλλον είσαι ο κατάλληλος άνθρωπος στο κατάλληλο φόρουμ!!
Τίποτα θρησκευτικό δεν θα βρεις εδώ μέσα και ακόμα περισσότερο τίποτα που να έχει σχέση με νεκραναστάσεις!
Εγώ που μπήκα ως θρησκευάμενη έπαθα μέγαλο πατατράκ και ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει! :-D
Οσο για το αγγελικο ρέικι δεν έχει σχέση με το παραδοσιακό ρέικι, και το παίρνεις μόνο αν εσύ το επιλέξεις, που απ' ότι διαβάζω αποκλειεται να κάνεις κάτι τέτοιο!! Το Παραδοσιακό ρέικι είναι αυτό που σου είπαν παραπάνω και είναι τελείως άσχετο με θρησκευτικές πεποιθήσεις. Η Βάσω και η admin θα σου δώσουν πληροφορίες! Πρόσεχε μόνο σε ποιόν δάσκαλο θα πας γιατί υπάρχουν και δάσκαλοι που έχουνε ενσωματώσει άλλων θρησκειών αλήθειες στη δική τους διδασκαλία του ρέικι και μπορεί να σε μπερδέψουν!! Η πρώτη μου δασκάλα ας πούμε άρχισε το σεμινάριο του ρέικι μιλώντας μας για την μετενσάρκωση, και για τον Βούδα! Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά θέλω να σου επιστήσω την προσοχή στην σωστή επιλογή δασκάλου/δασκάλας για το ρέικι γιατί είναι όμορφο να μην χρειάζεται να αλλάζεις αλλά να αρχίσεις και να τελειώσεις τη πορεία με έναν δάσκαλο που θα σε κατατοπίσει όπως πρέπει! :oops: :oops: Συγνώμη αν σε ζάλισα!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:Μαρία το ιντερνετ είναι γεμάτο με σάιτ ρέικι! Επέλεξε με την καρδιά σου, αφου πρώτα κάνεις την δική σου προσωπική έρευνα.

Κανείς εδώ μέσα δεν θα σου πει που και σε ποιόν να πας!
Γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι το ρέικι είναι προσωπική υπόθεση...

Ερεύνησε... >:d< >:d<
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:
Μαρία το ιντερνετ είναι γεμάτο με σάιτ ρέικι! Επέλεξε με την καρδιά σου, αφου πρώτα κάνεις την δική σου προσωπική έρευνα.

Κανείς εδώ μέσα δεν θα σου πει που και σε ποιόν να πας!
Γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι το ρέικι είναι προσωπική υπόθεση...


Ερεύνησε... >:d< >:d<
Συμφωνώ και επαυξάνω!!! Μόνον.....ερεύνησε, και άκου την καρδιά σου!! Τα σεμινάρια είναι διήμερα, σου το λέω πληροφοριακά για να μην πέσει σε δασκάλους των τεσσάρων ωρών μόνο για να πάρουν τα λεφτάκια τους!!
Valia

Δημοσίευση από Valia »

airam έγραψε:αν και γελάς λιιιίγο μαζί μου, Βάσω
με μας να δεις τι γλέντια κάνει...
Αλλά τουλάχιστον έχει υπομονή! :x :x
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

θα ήθελα να ξεκινήσω σεμινάρια ρέικι αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ. είναι τόσο μεγάλη η προσφορά που φαντάζει με εμπόριο ενέργειας!!
μπορεί κάποιος να με κατευθύνει σε κάποιον "έμπιστο" - ας μου επιτραπεί η έκφραση - δάσκαλο ή κέντρο ?
μένω στην Αθήνα κοντά στο κέντρο..
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

συγνώμη για την επανάληψη... κόλλησε το pc μου!!!

:?

Ευχαριστώ!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

airam έγραψε:θα ήθελα να ξεκινήσω σεμινάρια ρέικι αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ. είναι τόσο μεγάλη η προσφορά που φαντάζει με εμπόριο ενέργειας!!
μπορεί κάποιος να με κατευθύνει σε κάποιον "έμπιστο" - ας μου επιτραπεί η έκφραση - δάσκαλο ή κέντρο ?
μένω στην Αθήνα κοντά στο κέντρο..
Και εγω το ιδιο ακριβως ειχα παθει μεχρι που επεσα στο φορουμ εδω περα.. :-D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μαρία, η επιλογή του δασκάλου πρέπει να γίνει με προσωπική ευθύνη του καθενός! Αυτό που για μένα είναι άριστο για σένα μπορεί να μην είναι, και να έιναι μάλιστα κακό! Γι' αυτό άκου την καρδούλα σου και προχώρα όπως εσύ θα νιώσεις! Αν κάτι δεν σου πάει καλά φύγε και ψάξε αλλού! Μέχρι πριν κάτι μήνες αυτό που σου λέω τώρα δεν μπορούσα να το καταλάβω όύτε εγώ η ίδια και έπρεπε να φάω τα μούτρα μου για να το καταλάβω, συστήνωντας μια δασκάλα σε μια συνάδελφο που μπορεί να ήταν καλή αυτή η δασκάλα για εμένα αλλά θα ήταν πολύ ζόρικη για την συνάδελφό και προφανώς θα την αποθάρυνε κιόλας!! Τελικά αυτή μου η συνάδελφος τείνει να το αναβάλλει πάντα γι αυτό απόφυγα να της πω οτιδήποτε για τί φαίνεται ότι η κοπέλα δεν είναι ακομα έτοιμη για κάτι τέτοιο, ή ότι ψάχνει για κάτι που θα της δίνει τις απαντήσεις που χρειάζεται τελείως μαγικά χωρίς δικό της ψάξιμο! Ετσι αν πήγαινε εκεί που της είπα θα ζορίζονταν γιατι δεν ήταν έτοιμη ακόμα και μπορεί και να της έβγαινε και σε κακό!
Μπορώ να πω σε κάποιον μέσες άκρες τι να προσέξει διαλέγοντας έναν δάσκαλο αλλά ουδέποτε θα προτείνω τον δάσκαλο!! Εμείς γνωρίζουμε τις ανάγκες μας και ποιόν δάσκαλο θα προσελκύσουμε εμείς προσωπικά για αυτά που χρειαζόμαστε ή για τα μαθήματα που ενδεχομένως μπορεί να χρειαστεί να πάρουμε σε αυτό τον δρόμο!
Νομίζω ότι το κριτήριο της καρδιάς σου θα είναι αλάνθαστο! Μην πας με κριτήριο πάντως του πιο φτηνού ή του πιο....φαινομενικά...πνευματικού! Πολλοί που το παίζουν πνευματικοί και καλά ότι έχουν όλες τις απαντήσεις, είναι το πιο σύγουρο στο τέλος να σου βγούνε φελοί!! Αυτό που σου είπα για τη διάρκεια του σεμιναρίου ισχύει επίσης!! Το ρέικι είναι συμπληρωματική ενεργειακή θεραπεία και όχι μαγικό ραβδί που θεραπεύει άμεσα, και δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με βουδισμό ή οποιαδήποτε άλλη θρησκεία γι αυτό αν αρχίσουνε να σου λένε ιστορίες για μετεμψυχώσεις και Βούδες καλύτερα να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια!Αυτά τα ολίγα από μένα! :x @};- >:d<

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”