Tουρμαλίνη

Μια άλλη ζωή...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:)) :)) Μάλλον θα τον φοράει και θα βαριέται να τον βγάλει, έτσι Βασίλη?

Κι εγώ το ίδιο παθαίνω με τον δικό μου..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Διαβάζω τα μηνύματά σας και χμ έχω αρχίσει και το σκέφτομαι.

Στην παλιά μου δουλειά ήταν μια κοπέλα που έφερνε μαζί της ένα μικρό (άσπρο ή διάφανο ήταν) κρυσταλλάκι. Τότε μου φαινόταν χαζομάρα γιατί στη ζωή της συγκεκριμένης κοπέλας όλα ήταν μπάχαλο. Ψυχολογία χάλια, οικονομικά άθλια, το μυαλό της διαλυμμένο -πλήρης ανισορροπία. Σκεφτόμουν "το κρυσταλλάκι της έλλειπε!". Το έφερνε σε ένα πανί και δεν το έπιανε με τα χέρια (δεν κάνει; μπορεί να πάθει ή να πάθεις κάτι; ). Το άφηνε στο κουτί του υπολογιστή και δεν άφηνε κανένα να το αγγίξει.
Μετά από λίγο καιρό απολύθηκε (δεν μπορώ να πω ότι είχε το μυαλό και τις ικανότητες να μείνει, γενικά έβγαζε μια μιζέρια) και πολύ φοβάμαι ότι θα πέρασε μεγάλες πείνες γιατί ούτε σαν καθαρίστρια δεν έβρισκε δουλειά. Το φαγητό της ήταν ένα φρούτο. Κρίμα, ήταν καλή κοπέλα αλλά τελείως αποδιοργανωμένη. Τότε λοιπόν σκεφτόμουν ότι όλα αυτά ίσως να κάνουν κάτι, αλλά εισέπραττα τελικά ότι είναι για ανθρώπους που πείθουν τον εαυτό τους ότι τη διαλυμένη τους ζωή θα τους τη φτιάξει ένα κρυσταλλάκι.

Τον ίδιο καιρό, σε ένα κοντινό φαρμακείο είδα να πουλάνε κάτι τέτοια. Έπεσαν στην αντίληψή μου αλλά δεν ήξερα τίποτα γι' αυτά. Είχα ακούσει ότι το κάθε ζώδιο έχει το δικό του λίθο; Μια τέτοια πληροφορία που τα μπέρδευε ακόμα πιο πολύ. Φοβόμουν κιόλας ότι μπορεί να μην είναι καν πραγματικά. Σε φαρμακείο δεν είχα ξαναδεί, ούτε ήξερα που πουλάνε και μου φάνηκε ύποπτο...

Μια παραπληροφορημένη αρχάρια λοιπόν πώς μπορεί να μπει στον κόσμο των κρυστάλλων; Αν αποφασίσω να πάρω, με βάση τίνος πράγματος θα αποφασίσω τί κάνει για μένα; Σε ποιά σημεία πουλάνε ώστε να ξέρω ότι δεν είναι κάτι ψεύτικο;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

για το πρώτο μέρος του ποστ σου, Μαράκι, δεν έχω να προσθέσω τίποτα! Το πως ο καθένας μας μπορεί να "εκμαιεύσει" την καλή του ζωή, είναι τελείως προσωπικό θέμα (ατομικά, είναι ένα άλλο θέμα)
Τι θα πιστέψει, πως θα νιώσει καλά στην ψυχή του, πως θα υποστηρίξει τον εαυτό του...όλα είναι συναρτήσεις της ωριμότητάς του και της διάθεσής του να εκτεθεί σημαντικά στον Εαυτό του.
Ποιες απόψεις έχεις εσύ και εγώ για την ζωή του, λίγο μπορεί να τον ενδιαφέρουν, κανονικά δεν θα έπρεπε να τον ενδιαφέρουν καθόλου, άρα και το λίγο, πολύ είναι!!

Η ζωή προκύπτει για τον καθένα μας με διαφορετικό επίπεδο αγωνίας και έτσι δεν μπορούμε να κρίνουμε κανέναν, γιατί για να το κάνουμε θα πρέπει, τουλάχιστον, να έχουμε βρει το δικό μας, σε συνάρτηση με την εμπειρία που θέλουμε (έχουμε αποφασίσει) να βιώσουμε.

Για το δεύτερο μέρος του ποστ σου που αποτελεί και ερώτηση, σίγουρα δεν είμαι ειδική για να σου απαντήσω, μια και οι κρύσταλλοι είναι για μένα «γνώριμοι», με βάση την ψυχική μου/τους διάθεση, όμως μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι μπορείς να επιλέξεις κάποιον σύμφωνα με την αγάπη που θα νιώσεις γι’ αυτόν (εκτός κι αν είσαι ή γίνεις συλλέκτης, όπως η Ιωάννα μας) και νιώσετε αμοιβαία καλά μαζί!

Θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις κρύσταλλο με βάση τις πληροφορίες που θα έχεις γι’ αυτόν, γιατί έτσι χάνεις την ευκαιρία να επιτρέψεις στην ψυχή σου να του μιλήσει…
Πήγαινε σε ένα κατάστημα με κρυστάλλους και μείνε εκεί μέχρι να νιώσεις ότι δεν υπάρχει κανείς άλλος που θα ήθελες να αγοράσεις, εκτός από αυτόν που θα σε τραβάει σαν μαγνήτης. Εγώ τουλάχιστον έτσι αγόρασα τους κρυστάλλους μου!

Παράλληλα θα σου συνιστούσα να αποφύγεις όλα τα του συρμού της εποχής μας, σαν μοντέρνο είδος εσωτερικής εργασίας, και επίσης θα σου συνιστούσα να νιώσεις αλήθεια στην ανάγκη σου να έρθεις σε επαφή με μια γήινη ενέργεια, βαθιά και ουσιαστικά.
Μετά από αυτό, δεν θα χρειάζεσαι καμία συμβουλή πριν την αγορά…

΄Ένα ποιοτικό κατάστημα, παρ’ όλο που ομολογουμένως είναι ακριβό, είναι ο Αλμπαντάκης. Οι φίλοι εδώ λένε και είναι αλήθεια, πως είναι πολύ πιο ακριβός από άλλα καταστήματα, επειδή όμως εγώ δεν γνωρίζω κανένα άλλο που να μου διασφαλίζει αυθεντικότητα, επιμένω σ’ αυτόν!

Εσύ μπορείς να ψάξεις περισσότερο, και οι φίλοι μας εδώ έχουν προτείνει κατά καιρούς κάποιους τόπους αγοράς λίθων, που είναι φτηνότεροι!

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Vaso έγραψε:Θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις κρύσταλλο με βάση τις πληροφορίες που θα έχεις γι’ αυτόν, γιατί έτσι χάνεις την ευκαιρία να επιτρέψεις στην ψυχή σου να του μιλήσει
Ευτυχώς που με πρόλαβες γιατί είχα αρχίσει να διαβάζω τα ποστ από την αρχή... Ήθελα να μάθω τα πάντα πριν καταλήξω τί και αν θέλω :? γιατί η αλήθεια είναι ότι εντυπωσιάστηκα από αυτά που διάβαζα.
Vaso έγραψε:Παράλληλα θα σου συνιστούσα να αποφύγεις όλα τα του συρμού της εποχής μας
:-o Δεν κατάλαβα! :oops:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

θέλω να πω να μην αγοράσεις έναν κρύσταλλο, για αυτό που λένε οι άλλοι, αλλά γι' αυτό που νιώθεις εσύ!

Σήμερα, κάθε άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του, έχει και έναν κρύσταλλο, χωρίς να γνωρίζει αν πραγματικά τον θέλει με την ψυχή του...

είμαι πολύ κατά της επιρροής και πολύ υπέρ της ατομικής πρωτοβουλίας... :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Ευχαριστώ.

Μμμ πολύ παλιά όταν το είχα δει κάπου, πράγματι μου φάνηκε λίγο μόδα κι εγώ με τις μόδες (ιδίως μικρή) δεν τα πήγαινα καθόλου καλά.

Τώρα δεν αναρωτήθηκα για να αγοράσω άμεσα (άλλωστε δε βρίσκομαι και σε καλή οικονομική περίοδο) αλλά για να αρχίσω να μαθαίνω. Ποτέ δεν ξέρεις που θα σε βγάλει μια καινούργια γνώση.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

που θα σε βγάλει μια καινούργια γνώση?

μα που αλλού εκτός από τον Εαυτό σου? :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Για το δεύτερο μέρος του ποστ σου που αποτελεί και ερώτηση, σίγουρα δεν είμαι ειδική για να σου απαντήσω, μια και οι κρύσταλλοι είναι για μένα «γνώριμοι», με βάση την ψυχική μου/τους διάθεση, όμως μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι μπορείς να επιλέξεις κάποιον σύμφωνα με την αγάπη που θα νιώσεις γι’ αυτόν (εκτός κι αν είσαι ή γίνεις συλλέκτης, όπως η Ιωάννα μας) και νιώσετε αμοιβαία καλά μαζί!

Θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις κρύσταλλο με βάση τις πληροφορίες που θα έχεις γι’ αυτόν, γιατί έτσι χάνεις την ευκαιρία να επιτρέψεις στην ψυχή σου να του μιλήσει…
Πήγαινε σε ένα κατάστημα με κρυστάλλους και μείνε εκεί μέχρι να νιώσεις ότι δεν υπάρχει κανείς άλλος που θα ήθελες να αγοράσεις, εκτός από αυτόν που θα σε τραβάει σαν μαγνήτης. Εγώ τουλάχιστον έτσι αγόρασα τους κρυστάλλους μου!
Συμφώνω απόλυτα >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Θα είναι πολύ ενδιαφέρον σκέφτομαι, να αγοράσω κρύσταλλο με αυτό τον τρόπο, να δω τί μου βγάζει φορώντας τον για λίγο καιρό και πιο μετά να μπω να δω τί αντιπροσωπεύει ο ίδιος ο κρύσταλλος. Ίσως έτσι ανακαλύψω τις ελλείψεις και τις ανάγκες μου ( ; )
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ναι Μαράκι άσε τους κρυστάλλους να σε διαλέξουν ,και εγώ έτσι κάνω γιατί φοράω συνέχεια κρυστάλλους επάνω μου.........αυτό το διάστημα με διάλεξε μια υπέροχη καρδιά από κεχριμπάρι και είπα να μην του χαλάσω χατήρι :D :D :D

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εχω μια μαυρη τουρμαλινη που φορουσα στο λαιμο για αρκετες μερες,παρατηρησα ομως οτι ηρθε η μερα που το ενιωθα βαρυ στο λαιμο και τον εβγαλα.
Θελουν ξεκουραση λετε τα κρυσταλακια μας? :-?

>:d<
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33627
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Τασούλη ναι :-D :-D χρειάζονται και αυτά την ξεκούρασή τους, ειδικά όταν φοριούνται ως φυλαχτά μεγάλα χρονικά διαστήματα πάνω μας!!!θέλουν να καθαρίζονται συχνά σε αυτές τις περπτώσεις!! :x :x

βέβαια μπορεί να την ένιωσες βαριά γιατί ίσως δεν την χρειάζεσαι πλεόν τόσες ώρες πάνω σου!!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ναι Τασούλη ειδικά αν έχει απορροφίσει πολύ αρνητική ενέργεια ......η μάυρη τουρμαλίνη γίνεται κομάτια όταν μαζέυει πολύ αρνητική ενέργεια ,προκιμένου να σε προστατέψει από αυτήν :x καθάρισε το με ρέικι

>:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μπορει δωρουλιτσα να ειναι αυτο τελικα. >:d< @};-
ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:Ναι Τασούλη ειδικά αν έχει απορροφίσει πολύ αρνητική ενέργεια ......η μάυρη τουρμαλίνη γίνεται κομάτια όταν μαζέυει πολύ αρνητική ενέργεια ,προκιμένου να σε προστατέψει από αυτήν :x καθάρισε το με ρέικι

>:d<
Ιωαννουλα θα το κανω. :x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 24 Αύγ 2010 5:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33627
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”