Κινηματογράφος.

Κινηματογράφος, θέατρο, παραστάσεις
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νίκο, αυτές οι ταινίες που προτείνεις, Μatrix, Hero, Chocolat!!!
είναι οι αγαπημένες μου.

Δεν βλέπω πολλές ταινίες (δυστυχώς), αλλά τουλάχιστον όταν αποφασίσω να πάω σινεμά ή να δω dvd, κάνω προφανώς την καλύτερη επιλογή :D

Ηλία μου, πόσο σ' ευχαριστώ που μου τις ξαναθύμησες!!!

Την ταινία Hero την είδα το καλοκαίρι στην Σαρωνίδα. Θερινό σινεμαδάκι που πας έτσι κι αλλιώς γιατί σου αρέσει να μυρίζεις το γιασεμί και να "βλέπεις" μαζί με τα άστρα και το φεγγάρι!
Θέλω να πω, ότι σ' ένα θερινό σινεμά πάω όχι μόνο για την ταινία, αλλά για όλα αυτά που κλείνονται μέσα μου σαν έννοιες, σαν αναμνήσεις.

Το έργο με συνεπήρε τόσο πολύ που ήταν μια μοναδική στιγμή που δεν "έφυγα" ούτε ένα λεπτό από το πανί!
Φυσικά το αγόρασα!
Και προτείνω να μαζευτούμε να το ξαναδούμε όσοι το έχουμε δει και να το δούνε και όσοι δεν το έχουν δει.
Θα προσφέρω και πασατέμπο :D :D :D

Το Matrix το είδα σε dvd. Ξεκίνησα με το 1 και είδα και τα 3 την ίδια ημέρα. ΄Οχι ακριβώς την ίδια, αλλά συνεχόμενα! Δεν σταμάτησα ούτε για ύπνο!
΄Ηταν μια καταπληκτική εμπειρία. Αυτή ακριβώς που σε βάζει στην αλήθεια της ψευδαίσθησης.
Αυτό που μου έλειψε εμένα από την ταινία, ήταν τό εύρημα!
Το εύρημα της ενότητας και ομοιότητας των ανθρώπων.
Μου άφησε την αίσθηση των μεν και των δε!
Η δική μου "πνευματική δομή" θεωρεί ότι δεν πολεμάμε τους δε, αλλά ότι προσπαθουμε να τους "βγάλουμε τα γυαλιά".
Εν αρχή ην ο πόλεμος...
Μετά όμως ξέρουμε ότι ό,τι πολεμάμε είναι ένα κομάτι από εμάς!
΄Αρα πολεμάμε τον ίδιο μας τον Εαυτό, αν διαχωριζόμαστε.
΄Ετσι όμως ποτέ δεν έρχεται ειρήνη. Ούτε μέσα μας, ούτε έξω μας!

Το Chocolat το είδα στο Village Αμαρουσίου. Μέσα στην "ηρωϊδα" αναγνώρισα τον εαυτό μου! Τις αξίες, τις μάχες, τον έρωτα, την αγάπη, την ελευθερία, τις κοινωνικές μου απεξαρτήσεις! ΄Ολα τόσο ίδια για όλους τους ανθρώπους που αναγνωρίζουν την ελευθερία!!!
Και το συμπέρασμα: δεν χρειαζόμαστε καμία μάχη για να ΄"δείξουμε" ποιοί είμαστε. Χρειαζόμαστε μόνο να το ανακαλύψουμε εμείς! Μετά "ρέει" στο περιβάλλον σαν αυθεντικότητα!

Ανατρέχοντας στις φάσεις της ζωής μου, μέσα από αναδρομή που προήρθε από την ταινία, συνάντησα την Βάσω να στέκεται σαν "κυματοθραύστης" της κοινωνικής προτεραιότητας, των φοβισμένων συναισθημάτων των ανθρώπων, των ενοχών τους και της διαφορετικότητας που εκείνοι νομίζουν ότι έχουν, είτε σαν έρωτα, είτε σαν φιλία, είτε σαν συγγενικη σχέση.
Και τότε μόνο κατανόησα τι σημαίνει "κυματοθραύστης"!
Σήμερα, ο "κυματοθραύστης" έχει γίνει "φάρος"!
Δεν αντικρούει πια, αλλά απορροφά! Και αυτό είναι πιο ουσιαστικό!

Ευχαριστώ Νίκο, Ηλία που μου θυμήσατε αυτήν την "διαδρομή"!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν ξέρω αν σας αρέσουν οι παλιές κλασικές ταινίες εμένα με ξετρέλανε η "Casablanca" με τους
Humphrey Bogart
Ingrid Bergman

Την έχει δεί κανένας;;

(Οποιος θέλει μπορεί να μου πεί τι είδος ταινιών του αρέσει να του προτείνω μερικές..)
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Δεν ξέρω αν σας αρέσουν οι παλιές κλασικές ταινίες εμένα με ξετρέλανε η "Casablanca" με τους
Humphrey Bogart
Ingrid Bergman
Ναι μου άρεσε όπως και η Τζίλντα με τη Ρίτα Χέιγουωρθ.


Ασχετο: και το "Χορεύοντας με τους λύκους" μου άρεσε κι ακόμα με αγγίζει πολύ. Οι Ινδιάνικες μνήμες είναι πάντα ζωντανές μέσα μου!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos την 13 Μάιος 2007 2:28 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Η αγαπημένη μου τριλογία, το matrix....!

Έχει στοιχεία από Πλάτωνα. ’κουσα μάλιστα ότι στην Αγγλία που παίχτηκε τα σημεία που ήταν ρύσεις του Πλάτωνα τα έγραφε σε υπότιτλους με πλάγια γράμματα.... Μπράβο τους.!

Το είδα σε dvd και τις τρεις ταινίες όπως η Βάσω. Χωρίς σταματημό.
Μία μέρα κενό, ξανά, μία μέρα κενό και πάλι.....!
επί τρεις φορές......! :) :) :shock:

σημείωσα λοιπόν τρία σημεία:


-"Δεν φοβάμαι, γιατί θυμάμαι"

-"Κανείς δε νοιάζεται πως δουλεύει κάτι, όσο αυτό λειτουργεί..."

-"Η ίδια δύναμη που δίνει ζωή, η ίδια δίνει και το θάνατο..! και την κατέχουμε εμείς...!"
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13202
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Βγήκε σε DVD μια πολύ γλυκιά ταινία. "Το κυνήγι της Ευτυχίας"

Ο Γουιλ Σμιθ παίρνει απο το χέρι τον πραγματικό του γιο και ορμάνε στις δυσκολίες της ζωής.. Η ταινία δείχνει τον αγώνα πατέρα και παιδιού να φτιάξουν μια νέα ζωή απο το μηδέν...

Αξίζει να σημειωθεί οτι ο Γουίλ Σμίθ ήταν υποψήφιος για Όσκαρ...!!

Ο Σμίθ είναι ένας άνεργος μαύρος που μένει μόνος με τον πεντάχρονο γιο του αφού η σύζυγός του τον έχει εγκαταλείψει και διαλέγει μια δουλειά χωρίς μισθό, που μόλις ένας στους είκοσι πετυχαίνει. Πατέρας και γιος αναγκάζονται να κοιμούνται στους δρόμους, σε καταφύγια αστέγων, ακόμη και στις τουαλέτες του μετρό. Αλλά με την αυτοπεποίθηση του και την αγάπη του γιου του, ο ήρωας όχι μόνο ξεπερνάει τα εμπόδια αλλά γίνεται και θρύλος της Γουόλ Στριτ.... !!!

Καλή Διασκέδαση.... 8)
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Την έχω δεί την ταινία και είναι πραγματικα φανταστική...
αλλα και πολύ σκληρη.. η ισοροπία μεταξύ Δουλειάς - οικογένειας.. και η αγάπη παίζουν τον κύριο ρόλο στην ταινία..
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13202
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Αυτή η ταινία έχει πραγματικά πολλά μηνύματα που μπορούμε να αντιληφθούμε και να τα καταγράψουμε σα μια αληθινή ιστορία...
Γιατί οι ταινίες είναι μέρος της ζωής και μικρές πραγματικότητες του αύριο....
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η ταινία αυτή είναι βασισμένη σε αληθινή ιστορία.. ("Το κυνήγι της Ευτυχίας")

Μια αλλη ταινία που θα σας αρέσει πιστεύω είναι "Ο Πιανίστας"
είναι μια πραγματικα ωραία ταινία μα υπέροχη μουσική και ερμηνείες.. κι αυτή βασισμένη σε αληθινή ιστορία..

Παίζουν οι:
Φρανκ Φίνλεϊ, Τόμας Κρέτσμαν, Μορίν Λίπμαν, Αντριέν Μπρόντι, Εντ Στόπαρντ


Σκηνοθεσία: Ρομάν Πολάνσκι


Πολωνία, 1939. Ένας κορυφαίος πολωνοεβραίος πιανίστας βρίσκεται έγκλειστος στο γκέτο της Βαρσοβίας. Αποφεύγοντας, για καλή του τύχη, την μοιραία μεταφορά σε στρατόπεδο συγκέντρωσης, κρύβεται στα ερείπια της βομβαρδισμένης πόλης και, χάρη στις προπολεμικές γνωριμίες του, σε μια ομάδα αντιστασιακών, αλλά κυρίως χάρη στη βοήθεια ενός μουσικόφιλου γερμανού αξιωματικού, κατορθώνει να επιβιώσει…
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13202
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Θέλω να ρωτήσω....
Μήπως έχει δει κανένας τους 300;;;;;;;;;;;;;;;;
Δεν ξέρω γιατί αλλά κάτι με απωθεί να τη δω αυτή την ταινία.... μάλλον με πιάνει η καταπάτηση της ελληνικής ιστορίας...!
Αν και ξέρω οτι βασίζεται σε comic του Miller νομίζω!!!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το θέμα με τις Ιστορικού περιεχομένου ταινίες και το Holywood είναι μεγάλο.. διαλέξτε όποια ταινία θέλετε δείτε τη και μετά διαβάστε την ιστορία.. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ τους 300 όπως και τον Αλεξανδρο δεν θα τα δω.. τουλάχιστο να πληρώσω για να τα δώ..
Το Braveheart που στους περισσότερους άρεσε σαν ταινία..(εμένα μου άρεσε τουλάχιστο) όταν ήρθα στη Σκωτία που είναι κι αυτοί περήφανοι σαν λαός εεε.. τούλάχιστο κάποιοι από αυτούς τώρα πια.. (αυτό όμως είναι άλλο θέμα) είχαν προσβληθεί απο την ταινία γιατ΄τι δεν είχε καμία μα καμία σχέση με την πραγματικότητα!!
Ετσι είναι και όλες οι άλλες ταινίες τέτοιου περιεχομένου..
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13202
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Έχεις δίκιο... πάρε την Τροία σαν παράδειγμα...είχε γίνει πανικός προτού βγει και αφότου βγήκε.... τόσος ντόρος για το τίποτα!!!!Δεν είχε καμία σχέση με την πραγματική ελληνική ιστορία...αλλά Hollywood είναι αυτό και οτι θέλει κάνει!!!!!

:D :D 8)
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Όλες οι Ιστορικού τύπου ταινίες και πολλές ταινίες που είναι βασισμένες σε αληθινές ιστορίες είναι τροποποιημένες με τα κριτίρια του holywood ευτυχώς κάποιοι από τους υπεύθυνους πιέζουν καταστάσεις για να μην κάνουν ότι θέλουν οι παραγωγές και να κρατάνε τα στοιχεία της ταινίας σχεδόν άθικτα
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13202
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Εχτές είδα μια πάρα πολύ ωραία ταινία... πραγματικά ενθουσιάστηκα...λέγεται "The Prestige"...
Είναι μια ταινία που αφορά τη μαγεία(καμία σχέση με τη μαύρη) και δύο άντρες που κυνηγούν το ίδιο κόλπο....!
Ειλικρινά δε μπορώ να σας την περιγράψω, αλλά είναι εκπληκτική...
Πρωταγωνιστούν: Χιού Τζάκμαν, Κρίστιαν Μπέιλ, Μάικλ Κέιν, Σκάρλετ Γιόχανσον...

Καλή Διασκέδαση!!!! :D :D :D :wink:
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Το θέμα με τις Ιστορικού περιεχομένου ταινίες και το Holywood είναι μεγάλο.. διαλέξτε όποια ταινία θέλετε δείτε τη και μετά διαβάστε την ιστορία.. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ τους 300
Δηλαδή τσάμπα πίστευα τόσο καιρό πως λεγόταν Ζέρξης κι όχι Ξέρξης, πως ο Λεονάιντας μίλαγε Αγγλικά και πως στις "Hot Gates" υπήρχαν alien και νεκροκεφαλές με τουρμπάνια.. :lol: :lol: :lol:
There is a difference between knowing the path and walking the path
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Είναι έως γελίος ο τρόπος που θυσιάζουν την ιστορία στο βωμό της τηλεθέασης και των χρημάτων και της διασκέδασης.. μήπως όσο απομακρυνόμαστε απο ιστορικά γεγονότα ξεχνάμε πως κόσμος έχασε τη ζωή του σε τέτοια γεγονότα;;είναι σωστό αυτο; και είναι για το Holywood όλα ίσα και όμοια;;

Επιστροφή στο “ΘΕΑΜΑΤΑ”