Δεν πιστευετε οτι το Ρεικι θα επρεπε να διδασκοταν δωρεαν?

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Με αυτόν τον τρόπο ήθελε να προστατέψει το ρέικι από την εύκολη "επαγγελματική λύση", πράγμα που τελικά δεν κατάφερε να γίνει...
Αυτό ακριβώς εννοώ κι εγώ Βασούλα μου!

Ότι δυστυχώς οι περισσότεροι δήθεν ρέικι μάστερ το έχουν κάνει εύκολο επάγγελμα! Οπότε και να νιώθεις πράγματι ευγνωμοσύνη για αυτό που παίρνεις, αυτοί οι "δήθεν" οι οποίοι ορίζουν και ταρίφα χωρίς στην ουσία να σε μαθαίνουν τίποτα, σε κάνουν να τους απεχθάνεσαι!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33628
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Οπότε και να νιώθεις πράγματι ευγνωμοσύνη για αυτό που παίρνεις, αυτοί οι "δήθεν" οι οποίοι ορίζουν και ταρίφα χωρίς στην ουσία να σε μαθαίνουν τίποτα, σε κάνουν να τους απεχθάνεσαι!
Δήμητρα δεν έχεις και άδικο σε αυτό που λές!!όλοι λίγο πολύ το βιώσαμε μέσα στη διαδρομή μας, όχι μόνο απο δασκάλους Ρέϊκι αλλά και απο διάφορους εκπροσώπους του New Age!!όμως αξιολογώντας μετά απο καιρό αυτή τη διαδρομή, διαπίστωσα ότι όσους συνάντησα στον δρόμο όλοι πρόσθεσαν ένα λιθαράκι στην πορεία της εξέλιξής μου με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, ακόμα και για να με βοηθήσουν να απορρίψω συμπεριφορές που δεν ταιριάζουν πλέον σε μένα!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ότι δυστυχώς οι περισσότεροι δήθεν ρέικι μάστερ το έχουν κάνει εύκολο επάγγελμα! Οπότε και να νιώθεις πράγματι ευγνωμοσύνη για αυτό που παίρνεις, αυτοί οι "δήθεν" οι οποίοι ορίζουν και ταρίφα χωρίς στην ουσία να σε μαθαίνουν τίποτα, σε κάνουν να τους απεχθάνεσαι!


Κοριτσάκι μου, ίσως πήρες αυτό που έπρεπε να πάρεις και να ξεκινήσεις τον δρόμο σου, διευρύνοντας την γνώση εσωτερικά πια!

΄Οτι σου δώσει ο κάθε άνθρωπος είναι καλό και ευλογημένο, μέχρι του σημείου που εσύ περνάς πάνω από αυτό και ανοίγεις στην εσωτερική αντιληπτότητα του θείου Εαυτού σου!

Τίποτα από τον δρόμο μας δεν πάει χαμένο, αν μείνουμε σταθεροί στην πρόθεσή μας. Αλλιώς μαζί με την απέχθεια για τον άνθρωπο που λειτούργησε σαν δάσκαλος για εμάς, χάνουμε και το λίγο που μπόρεσε να μας μεταδώσει!

Δυστυχώς! Είδα ανθρώπους που δεν μπόρεσαν να αξιολογήσουν τι πήραν από εμένα, να με αφορίζουν και να ξαναγυρίζουν σε ανθρώπους που είχαν αφορήσει πριν από εμένα!! Οπότε αντι ο δρόμος τους να εξελίσσεται, παραμένει σταθερός στο τι παίρνουν κάθε φορά, ακυρώνοντας αυτό που είχαν πάρει, κάθε φορά...
Και φτου και από την αρχή!

Γι' αυτό σου λέγω, οτιδήποτε πάρεις, είναι καλό και ευλογημένο, αρκεί να μην εξαρτηθείς από αυτόν που στο έδωσε...΄
΄Ετσι ούτε πισωγύρισμα, ούτε διαγραφή της μέχρι σήμερα πορείας σου θα προκύψει ποτέ! Η κρίση γι' αυτόν τον λόγο αναπτύχθηκε στην συνείδησή μας...΄Ασχετα αν εμείς οι άνθρωποι την μετατρέψαμε σε κριτική!

>:d< >:d<

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Γι' αυτό σου λέγω, οτιδήποτε πάρεις, είναι καλό και ευλογημένο, αρκεί να μην εξαρτηθείς από αυτόν που στο έδωσε...΄
Τι να πω τώρα? Να διαφωνήσω? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!! :-D

:x :x :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δεν πιστευετε οτι το Ρεικι θα επρεπε να διδασκοταν δωρεα

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ronald έγραψε: Δεν πιστευετε πως πραγματα που σχετιζονται με πνευμαικη αναπτυξη πρεπει να διδασκονται δωρεαν? Για να εχουν ολοι την ευκαιρια να μαθουν?

........

Τι πιστευετε?
Ronald η δική μου αποψη είναι ότι το πρακτικό κομματι ενος σεμιναριου θα πρεπει να αμοιβεται οπως αλλωστε γίνεται και σε όλα τα επαγγελματα

και αυτο το πρακτικο κομματι Ronald δεν ουτε ασημαντο ουτε ευτελες για να το παραβλεπουμε ετσι απλα στηριζόμενοι στο κλασσικο μοτο "οτι το σεμιναριο ειναι πνευματικο", αυτο το κομματι, το πρακτικο, φορτιζεται με την ιδια αγαπη που φορτιζεται ακομα και η ιδια η μυηση

ενα σεμιναριο περιλαμβανει καποια παγια εξοδα, διαμορφωσης χωρου, καθαριοτητας, σιτισης, εντυπου υλικου, ενημερωτικου υλικου κτλ,

αλλωστε μην ξεχναμε περα απο τα πρακτικα, αυτο που ειπωθηκε και πιο πανω, ότι το σεμιναριο δεν ειναι μονο η μυηση, αλλα και οι γνωσεις που θα ειπωθουν και θα συζητηθουν

διοτι αν λαβουμε τις μυησεις κα φυγουμε μαζι με ενα ξερο τετραδιο σημειωσεων τοτε αμφιβαλλω αν θα ειμαστε ετοιμοι να αναγνωρισουμε μεσα μας αυτο που ξεκλιδωθηκε εντος μας και σε αυτο παιζει μεγαλο ρολο και ο δασκαλος του σεμιναριου και η δυναμικη της ομαδας



@};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Δημοσίευση από swami kirtana »

Η απλοτητα της μεταδοσης του Reiki μεσα απο αγαπη ,
αφυπνιζει την πνευματικη φυση του ανθρωπου.....
[/quote]Το Ρεικι δινει σε ολους τη δυνατοτητα να ζησουν
ανθρωπινα και με χαρα.
<Η απλοτητα ειναι η σφραγιδα τησ Αληθειας! Ερμης Τρισ/στος. >
Οταν μια ερωτηση υποβαλλεται με πολλαπλοτητα σημαινει οτι υπαρχει μια δεδομενη απαντηση ετοιμη.
Το Ρεικι ειναι κατι απολυτα φυσικο γιαυτο και ανοικει στην Υπαρξη.
Ειναι τοσο φυσικο, οπως η καθε φυσικη μας αναγκη, γιατι ειναι
πραγματικη μας αναγκη η ιαση και η συντηρηση της οντοτητας μας.
Οσο για το επιμαχο '' αντιδωρο ''τουλαχιστον σε αυτο το FORUM
το θεμα εχει εξαντληθει.
Δεν ανησυχω γιατι σας αγαπω ! :x @};- @};]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος swami kirtana την 10 Δεκ 2009 3:13 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

>:d< swami!! όλες οι απαντήσεις είναι εντός μας, εμπιστοσύνη μας λείπει! :x

Μήπως όμως να σου κάνω κι εσένα ιδιαίτερα μαθήματα για τις παραθέσεις? :-?
Βλέπε Δώρα, Αμαλία, Ιωάννα, ξεχνάω κανέναν? :-?

=)) =)) =)) =)) =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33628
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Με φώναξε κανείς???? :D :D :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Παρουσα !!!
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Δημοσίευση από swami kirtana »

Τρεις φορες το παλαιψα.........και παραιτηθηκα........λαχανιασα. O:-)
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ε μην τα παρατας εγω και η Δωρουλα συνεχιζουμε ... χρονια τωρα!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εδώ εδώ, εγώ θα σε μάθω καλό μου! :)) Εχω υπομονή μεγάααααλη...

κάνεις "αντιγραφή" την πρόταση που θέλεις από κάποιο ποστ, την κάνεις "επικόλληση" στο ποστ σου, μετά την μαυρίζεις και μετά πας πάνω αριστερά εκεί που λέει Quote και πατάς πάνω...Τόσο απλά! >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27432
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

:)) :)) :)) :))

ξέχασες όταν είχα μικρύνει τα γράμματα και νόμιζα ότι είχε βλάβη ο υπολογιστής ? :D
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Το πρωτο λοιπον ειναι ο χωρος και η φροντιδα του, δεν σου λεω να ειναι μεσα στη χλίδα, αλλα περιποιημενος και ομορφος.
και αυτο θελει χρηματα για να σταθει.
Δευτερο και σημαντικοτερο σεβομαι αυτον τον ανθρωπο που αφιερωνει αυτες ωρες του για μενα, σεβομαι τα χρονια που εχουν περασει για να μαθει ολα αυτα .
To πρωτο πραγμα ισχυει! Και παλι ομως στον τριτο βαθμο ορισμενοι -και η Τακατα-ζητουν 10000 ευρω! Αλλοι καμια 5000! ΧΛΙΔΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!! Δηλαδη νταξει, να πληρωσω... το ρευμα, τα κερια, τα αρωματικα... Αλλα σε καποιες περιπτωσεις, ε πως να το κανουμε!
Το δευτερο γιατι?? Δηλαδη, και εμεις οι ιδιοι δεν αφιερωνομαστε στην οικογενεια μας? Ζηταμε πληρωμη? Και επισης, γιατι να πληρωσω επειδη ο αλλος εμαθε ρεικι???? Πληρωνω τον ζηλο του να προχωρησει πνευματικα, τον κοπο που αφιερωσε να αναπτυξει αυτην την ικανοτητα, ή μηπως τα χρηματα που και ο ιδιος εδωσε στον πρακτικο του για να μαθει, εκτος κι αν ειχα την τιμη να μυηθω απο τον ιδιο τον ουσουι???? :P
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Στηρίζει όσους έχουν πρόθεση να εργαστούν με συνέπεια με τον εαυτό τους, είτε έχουν ρέικι είτε όχι και .............. από οποιονδήποτε δάσκαλο................ αφιλοκερδώς.
Oχι υποχρεωτικα αφιλοκερδως! Ειπαμε πως και ο πρακτικος χρεαιζεται να εξασφαλισει τα προς το ζην. Αλλα ας μην θετει ως προυποθεση για να μυησει καποιον τα χρηματα, στην περιπτωση που δεν εχει ο αλλος να του δωσει! Δηλαδη, δε θα χει χρηματα ειτε δεν τον μυησει, ειτε τον μυησει χωρις χρηματα. Στην δευτερη ομως περιπτωση, θα εχει αποκτησει και την ηθικη ικανοποιηση οτι εκανε το σωστο και επιπλεον την χαρα οτι βοηθησε μια ψυχη!!! Πιο κερδισμενος δε θα βγει λοιπον? :))
Και ευχαριστω για την υποδοχη!!! ;) ;) ;)

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”