Συλλογικη Συνειδητοτητα: Reiki Γαμος

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...

Να κλειδώσει το θέμα "Ρέικι γάμος";;;

Ναί
11
92%
Όχι
1
8%
 
Σύνολο ψήφων: 12

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Κάτσε κατσε !!!!!!!!!
Που πας καλε;
Τωρα θα αρχισουν οι "υπενθυμισεις" προς εσενα!
Μπα σε καλο σου! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

εγω ομως δεν ειχα δωσει καμια ευκαιρια !!!

πριτς σφαιρουλα που θα κατσω?

παω κι εγω για καθαρο αερα στις νεραιδουλες!



:D :D :D :D
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Αγαπητέ Skapanea
Δεν γνωρίζω το ρέικι αλλά δεν έχει και καμία σημασία διότι το θέμα είναι γενικό και όχι ειδικό, έτσι ασχέτως του 3Α θεωρώ ότι μπορώ να τοποθετηθώ.

Διάβασα προσεκτικά την πρότασή σου και κατά την γνώμη μου έχει κάποιες βάσεις. Θα πω γενικά την άποψή μου.

Οι θρησκείες όπως σωστά επισήμανες ικανοποιούν μια ανάγκη των ανθρώπων, την ίδια ακριβώς ανάγκη ικανοποιεί η φιλοσοφία, το κάθε είδους σύστημα, άρα και το ρέικι.
Το να θέλεις να ονομάσεις θρησκεία το ρέικι είναι κάτι, μπορεί να πετύχει μπορεί και όχι, έχει όμως σημασία κάτω από ποιόν τίτλο θα μπει? Υπάρχουν άνθρωποι που ελκύονται από αυτό και το χρησιμοποιούν, υπάρχουν άνθρωποι που ελκύονται από τον Χριστιανισμό και τον χρησιμοποιούν.

Την ενότητα και την ελευθερία θα την συναντήσεις παντού, στις διδαχές όλων των θρησκειών και φιλοσοφιών. Αυτό που διαφέρει είναι η μέθοδος που χρησιμοποιεί το κάθε ένα, άρα αναλόγως ψυχοσύνθεσης ελκύεται το κάθε άτομο από το α ή το β.

Εάν ελκύστηκες αρχικά από την χριστιανική διδασκαλία και την ταύτισες με τον εξωτερικό Χριστιανισμό, όπου λογικά τον θεώρησες μη αρμονικό, και έτσι έψαξες κάτι άλλο είναι ένα θέμα που κατά την άποψή μου θέλει ένα ξεκαθάρισμα από εσένα.
Εάν όμως δεν έγινε κάτι τέτοιο και είσαι της άποψης τριγυρνώ για να βρω το καλύτερο, έχω να πω το εξής

Δίνεις περισσότερη σημασία από ότι θεωρώ/έχω διαπιστώσει/έχω παρατηρήσει/έχω αποδείξει ότι χρειάζεται, στις θρησκείες και τις φιλοσοφίες και κατ΄επέκταση στο ρέικι και τον Χριστιανισμό.

Να είσαι καλά και σου εύχομαι να βρεις αυτό που, πιθανόν, ψάχνεις. :)
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

τωρα εσυ μπηκες εδω μεσα μετα απο καιρο και επεσες επανω σε αυτο το θεμα?

ειναι στημενο!!

οεο ειναι στημενο!!!

:D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μπας και νομιζεις οτι θα μεινω εγω;
Αγαπητε μου αν ο γαμος είναι λαβυρινθος μετα απο τοσα χρονια εγγαμης ζωής τοτε το φως δεν εχει ερθει ακόμα΄.
Ναι μπορει να ερθει ακομα και τωρα.
Η θεση μου ειναι καθαρά στο εδω και τωρα

ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ= ΚΟΛΑΣΗ
Εκει ειναι το περασμα...........ζωές να εχει κανείς για να φτασει στο φως.ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΙΣΧΎΕΙ ΑΥΤΟ.

Για να εχεις ενας Γάμος ομαλη και παραλληλη αναπτυξη σημαίνει οτι και οι δυο ξεκινάν με τον ίδιο στόχο ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ.
Αν ο ένας μόνο εξελίσσεται,αυτος θα εχει ουτως ή αλλως συνείδηση των αναγκών του που ο αλλος ούτως ή αλλως δεν θα μπορέσει να ικανοποιήσει.ΑΥτα δε του στυλ......."δεν με νοιάζει τι κάνει ο αλλος αλλα το τι κανω εγω"ειναι αυτο που εκφράζει το μεγεθος της αδυναμίας του ενός να φύγει γιατι δεν εμπιστεύεται τον εαυτο του,αλλά επιβεβαιώνει ταυτόχρονα και το συνολο των αναγκών του ώστε να μενει σε μια "σχεση" Α_ΣΧΕΤΗ.
Στον γαμο στην αρμονία του γάμου,το ζευγάρι ενώνεται σε όλα τα επίπεδα.
Στην φυσική ένωση,οταν τα σώματα αρμονικά συναντιούνται και ισορροπουν μεταξύ τους.ΑΥτη δε η ευφορία σταματά μετα απο ώρες και καμιά σχεση δεν εχει με το "γυριζω απο την αλλη το πλευρό(απο-στρέφομαι)".
Η αγάπη θα μετατρέψει όλες τις επιθυμίες τους και τους σκοπούς τους σε ΕΝΑΝ και θα συν-ενώσει τις προσωπικότητες τους.
Η πιστη σε κοινες ιδέες,ιδανικά,θα κατευθύνει την ζωή τους στον ίδιο δρόμο δημιουργίας και αλληλοσυμπλήρωσης.
Και .......οι δυο μαζι θα ΑΝΥΨΩΘΟΥΝ σωματικά ,ψυχικά,πνευματικά σε μια μεγαλη Αγαπη που θα περιεχει τα παντα.

Τωρα ενα ειναι σιγουρο εκτος απο τον γαμο του ζευγαριου υπαρχει και ο εσωτερικός γάμος,το παντρεμα του δικου μας αρσενικού και θηλυκού.
Ο καθένας τον δρόμου του!!!!!!!!!!!

Οχι δεν εννοω να σας πω οτι είμαι άντρας ενω ειμαι γυναικα,εννοω να βρούμε μεσα μας τον συσχετισμό των δικών μας δυνάμεων.

Φιλουρεςςςςςςςςςςςςςςςς!!
:D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι θρησκείες όπως σωστά επισήμανες ικανοποιούν μια ανάγκη των ανθρώπων, την ίδια ακριβώς ανάγκη ικανοποιεί η φιλοσοφία, το κάθε είδους σύστημα, άρα και το ρέικι.
Η αλήθεια δεν ικανοποιεί καμία ανάγκη όμως, γιατί απλά ΕΙΝΑΙ!

έτσι και το ρέικι, η ενέργεια κοινά!

Η θρησκεία, η φιλοσοφία και το κάθε σύστημα σε βάζει στην διαδικασία να καλύψεις κάποια νοητική-συναισθηματική ανάγκη...

Ο Εαυτός σου όμως δεν είναι ανάγκη, αλλά αλήθεια...

Αυτόν να βρούμε, είναι ο κύριος στόχος μας, αγαπητέ fab, για να μην έχουμε καμία ΑΝΑΓΚΗ!!!

τώρα παντρεμένοι ή όχι, με ρέικι ή όχι, εξαρτάται την περικοκλάδα που θέλουμε για την φυσική ζωή μας!!!
΄Οχι να το κάνουμε και στόχο!!!!


καλώς ήρθες και πάλι, έστω και "στημένος"... :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 20 Αύγ 2008 5:25 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Την ενότητα και την ελευθερία θα την συναντήσεις παντού, στις διδαχές όλων των θρησκειών και φιλοσοφιών. Αυτό που διαφέρει είναι η μέθοδος που χρησιμοποιεί το κάθε ένα, άρα αναλόγως ψυχοσύνθεσης ελκύεται το κάθε άτομο από το α ή το β.
Εγώ εδώ θα μου επιτραπεί να διαφωνήσω!ενότητα και ελευθερία δεν έχω συναντήσει στις διδαχές των θρησκειών και των φιλοσοφιών!προσοχή όχι ότι δεν ενυπάρχουν ώς ένα βαθμό αλλά η απόλυτη ελευθερία και ενότητα με την έννοια που εγώ τους προσδίδω είναι ένας δρόμος που αφορά το πως καθε άνθρωπος ξεχωριστά θα γειώσει όλες αυτές τις διδασκαλίες!!!για μενα το Ρέικι είναι ενότητα καιι ελευθερία γιατί δεν υπάρχουν περιορισμοί δογμάτων, ακόμα και εκεί όμως εξαρταται απο τον καθένα μας ξεχωριστά πως θα το βιώσει στην καθημερινότητα!δεν μπορο΄υμε γαι μενα πάντως να συγκρίνουμε ανόμια πράγματα!!! :)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καταλαβαίνω ότι στον Γιάννη λειτουργησε το συναισθημα....είναι

και ευαισθητούλης..... 'Για τους υπολοιπους που έχουν θέσεις ζωής

να υπερασπιστούν είναι λογικό να βγαίνουν ακόμα και μαχαίρια........

Εγω δεν μπορώ να πω αν ο σκαπανέας έχει δίκηο ή όχι...δεν είμαι

τόσο....γκουρου που να μπορώ να τεκμηριώσω τη μία ή την άλλη

άποψη. Από την άλλη τόσο ακραίες θέσεις δεν θα μπορούσα με

τίποτα να τις υπερασπιστώ γιατι διαβλέπω -πάντα κατά την ταπεινή

μου άποψη -δογματισμό και μονοδιάστατη σκέψη(χωρίς κρίση

πάντοτε,σχολιασμό κάνω) και αυτο δεν μου αρέσει. Και πάλι όμως

σέβομαι το δικαίωμα του να τις εκφράζει. Αυτό όμως που με

ενόχλησε ήταν οι " με το γάντι"προσωπικές του επιθέσεις (δεν ξέρω

και τους λόγους)κατά συγκεκριμένων μελών του forum και

προφανώς μεχρι τώρα συνοδοιπόρων του. Δεν θα βοηθήσει να

κάνω παράθεση των λόγων του γιατι αυτό περισσότερο το ένοιωσα

παρά το διάβασα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τωρα εσυ μπηκες εδω μεσα μετα απο καιρο και επεσες επανω σε αυτο το θεμα?

ειναι στημενο!!

οεο ειναι στημενο!!!

Γιαννάκη, μερικοί άνθρωποι επιδιώκουν να βρεθούν στο μέσον μιας "διαμάχης", γιατί έτσι μπορούν να δουλέψουν καλύτερα τα συναισθήματά τους.
Αυτή είναι η βαθιά αληθεια...

Η επιφανειακή μεριά της αλήθειας, είναι απλά γιατί θέλουν να αποδειξουν στον εαυτό τους ότι ακόμα και στο μέσον μιας "διαμάχης" κρατάνε την ψυχραιμία τους και μπορούν να ισορροπούν!!!

΄Οταν όμως η αλήθεια δεν βρίσκεται βαθύτερα, θα ήθελα να τους δω όταν η "διαμάχη" χτυπήσει την πόρτα τους!!!! :D

αυτό όλοι μας το εισπράξαμε σε κάποιο άλλο τόπικ!! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Αγαπητέ silver29 κάνεις λάθος.


Αγαπητή Vaso το ρέικι, κατά την άποψή μου, δεν είναι η αλήθεια. Η θρησκεία, η φιλοσοφία και το κάθε σύστημα δεν σε βάζει σε καμία διαδικασία να καλύψεις ανάγκη. Έχεις την ανάγκη και δημιουργείς την θρησκεία, την φιλοσοφία και το κάθε σύστημα, για να την καλύψεις.
Καμία ανάγκη δεν θα έχουμε όταν δεν θα έχουμε προσωπικότητα, μέχρι τότε…
Αυτό το ψάξιμο του εαυτού μάλλον είναι μια new age θεωρία οπότε δεν είμαι fun, προτιμώ τα παραδοσιακά.


Αγαπητή ANGELS ON EARTH, κατά την άποψή μου, σε όλα υπάρχουν δόγματα και για όλα ισχύει ότι εξαρτάται από τον καθένα μας ξεχωριστά πως θα το βιώσει στην καθημερινότητα.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αυτό το ψάξιμο του εαυτού μάλλον είναι μια new age θεωρία οπότε δεν είμαι fun, προτιμώ τα παραδοσιακά.
Απο πότε αναρωτιέμαι το ψάξιμο και η αυτογνωσία γίνανε New Age???? Το γνωστό και πανάρχαιο Γνώθι σαυτόν είναι ξαφνικά New Age???? :roll: Που να πάμε χωρίς αυτογνωσία????και τι είναι το παραδοσιακό????μας φταίει για όλα ο Θεός ή θα μας τα κάνουν όλα οι Αρχάγγελοι???το Ρεικι,???Ο Χριστιανισμός?????ο ουμανισμός???? :roll:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αγαπητέ fab την λέξη ανάγκη εσύ την χρησιμοποίησες και όχι εγώ

μάλλον, για να το πω καλύτερα, συμφώνησες...
Οι θρησκείες όπως σωστά επισήμανες ικανοποιούν μια ανάγκη των ανθρώπων, την ίδια ακριβώς ανάγκη ικανοποιεί η φιλοσοφία, το κάθε είδους σύστημα, άρα και το ρέικι.

εκτός και το "σωστά επισήμανες" σημαίνει για σένα κάτι άλλο...

Αν το σύστημα ρέικι, έτσι όπως παρουσιάζεται, δεν σου μοιάζει για αληθινό...μμμμ, θα συμφωνήσω μαζί σου...

γι΄ αυτό συμπλήρωσα "ενέργεια"...γιατί αυτή είναι αληθεια, είτε το πιστεύεις, είτε όχι!!!

όσο για την new age θεωρία, σε πληροφορώ ότι δεν σε παραπέμπει σε κανένα ψάξιμο Εαυτού...ίσα ίσα το αντίθετο συμβαίνει...

σου δίνει συστήματα για να τον βρεις άμεσα και εύκολα, αφού ανάψεις και δέκα κεράκια με στικάκια μαζί, ακούγοντας μουσική...για να έρθει γρηγορότερα η επιφοίτηση...

Η αλήθεια του Εαυτού μας, αγαπητέ fab, δεν μπορει να αμφισβητηθεί, μπορει μόνο να αγνοηθεί σαν μην πραγματική...

Και η αληθεια είναι, ότι τον σκοτεινό εαυτο μας, άλλοι τον αγνοούν σκόπιμα και άλλοι τον εξευμενίζουν με ευχελαια...

Εγώ προσωπικά, τον ανακαλύπτω μαζί με το φως και την αγάπη!

Δεν είπα σε κανέναν να με ακολουθήσει...Να με σέβεται όμως δεν το διαπραγματεύομαι...

Και φυσικά, όταν τυχαία μπαίνεις σε ένα τόπικ που γίνεται πάλι διαμάχη και μου λες ότι δεν είναι αλήθεια το στήσιμο, δεν σέβεσαι ούτε εμένα, ούτε το φόρουμ!!!

σ' ευχαριστώ πάντως για όσα καταθέτεις!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

fab1612 έγραψε:Αγαπητέ silver29 κάνεις λάθος.
σπουδαιο επιχειρημα αγαπητε!

δεν μου ειχε περασει καθολου απο το μυαλο

ζητω συγνωμη
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

Εγώ τώρα, απ' όλα αυτά που διάβασα, ακούτε τι απορία μου

προέκυψε: Καλός ο γάμος της Κανά...ο Χριστός, τελικά, δικό του

γάμο ευλόγησε; Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΕΝΤΕΛΛΕΙ;
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Με αυτή την ερώτηση Καλλιόπη μου δεν μας βλέπω καλά.

Φορέστε κράνη έρχεται η οβίδααααα
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”