ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24729
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ντανιέλλι :* @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88632
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

και άμα κάποιος δεν πίνει γάλα? :-%
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από Danielli »

Εχω την αίσθηση ότι το γάλα συμβάλλει στην ουσία και στις ζυμώσεις που χρειάζεται για να λειτουργήσει το σκόρδο... οπότε αν δεν πίνει γάλα... :-??
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα Βασούλα μου, αλλά είπα ότι θα κλείνω τη μύτη μου και θα το πίνω μια και κάτω.. :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88632
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

να ξέρετε πάντως ότι το γάλα και τα γαλακτοκομικά προϊόντα βλάπτουν τον ανθρώπινο οργανισμό...αντίθετα από ότι μας είχαν πείσει μέχρι τώρα! Δεν το λέω για τις ποσότητες του "φαρμάκου" με το σκόρδο, αλλά γενικά...

όσο για το φάρμακο με το σκόρδο, ρώτησα από περιέργεια...Σιγά μην το έπινα :-%

προτιμώ να διατηρώ την υγεία μου με άλλους τρόπους...μπλιάχ...γάλα...μπλιάχ...σκόρδο...μπλιάχ! :-%
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31620
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από Fotinoula »

:)) :)) :))
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:)) :)) :)) :)) :)) :))

Κι όσο για τα γαλακτομικά έχεις απόλυτο δίκιο΄, το ξέρω κι εγώ αυτό!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:προτιμώ να διατηρώ την υγεία μου με άλλους τρόπους...μπλιάχ...γάλα...μπλιάχ...σκόρδο...μπλιάχ! :-%
:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

να ξέρετε πάντως ότι το γάλα και τα γαλακτοκομικά προϊόντα βλάπτουν τον ανθρώπινο οργανισμό...αντίθετα από ότι μας είχαν πείσει μέχρι τώρα! Δεν το λέω για τις ποσότητες του "φαρμάκου" με το σκόρδο, αλλά γενικά...
πώς γίνεται να μας βλάπτουν :-?

εγώ πάντως χωρίς φέτα δεν μπορώ ,την τρώω πολύ
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23583
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:
να ξέρετε πάντως ότι το γάλα και τα γαλακτοκομικά προϊόντα βλάπτουν τον ανθρώπινο οργανισμό...αντίθετα από ότι μας είχαν πείσει μέχρι τώρα! Δεν το λέω για τις ποσότητες του "φαρμάκου" με το σκόρδο, αλλά γενικά...
πώς γίνεται να μας βλάπτουν :-?

εγώ πάντως χωρίς φέτα δεν μπορώ ,την τρώω πολύ
Ναι, θέλω κι εγώ μία διευκρήνηση... :-? :-? :-?

Το μόνο που έχω σκεφτεί, είναι ένα συμβολικό μέρος, "πίνω γάλα = παραμένω παιδί"... :-?
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τα γαλακτομικά, ειδικά τα τυριά, δημιουργούν βλέννες στο στομάχι, που δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Λεπτομέρειες δεν ξέρω.. :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33692
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από Annoula »

η λακτόζη γίνεται τοξική για τον οργανισμό γιατί δεν μπορεί να μεταβολιστει εύκολα. Άρα και βλαβερή. Αυτά τα λίγα ξερω. Υπάρχουν έρευνες αλλά θα πρέπει να ψάξω να τις βρω. :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33621
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

το μονο που γνωριζω ειναι η αυξημενη υγρασια των γαλακτοκομικων προιοντων που ενισχυουν το ηδη αυξιμενο σε ποσοτητα νερο του οργανισμου μας, σαν στοιχειο! :x

ετσι δεν υπαρχει ισορροπια της αναλογιας του νερου με τα αλλα στοιχεια που χρειαζεται να εχουμε στον οργανισμο μας για να ειμαστε ισορροπημενοι! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από Danielli »

Δωρούλα , δεν σε πιάνω... :-\
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88632
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΜΕ ΣΚΟΡΔΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

πριν κάποια χρόνια είχα πάει σε μία γιατρό που έδινε αγωγή για αποτοξίνωση μέσω φυτικών ουσιών...πχ. χυμός αγκινάρας κλπ.
Μου πήρε ιστορικό και στην ερώτηση για το αν καταναλώνω γαλακτοκομικά προϊόντα, με συντριβή (έτσι νόμιζα) της είπα ότι δεν τα ανέχεται ο οργανισμός μου...Αυτό που ακολούθησε ήταν η έκπληξη!

Ούτε που μπορείς να φανταστείς, μου είπε, πόσο τυχερή είσαι που ακούς τον οργανισμό σου...Τα γαλακτοκομικά είναι ωφέλιμα μέχρι την ηλικία των 2 ετών. Μετά δεν έχουν κανένα διατροφικό όφελος για το παιδί και για τον ενήλικα είναι καταστροφικά...Επεδή έχουν πείσει τον άνθρωπο ότι το γάλα είναι ωφέλιμο, οι περισσότεροι το καταναλώνουν χωρίς να παίρνουν είδηση τα συμπτώματα του, στον οργανισμό τους (όπως τόσα άλλα που καταναλώνουν οι άνθρωποι από συνήθεια...)
Βέβαια αυτό δεν δηλώνεται από επίσημους φορείς γιατί είναι στην μέση τα συμφέροντα των βιομηχανιών γαλακτοκομικών προϊόντων.
Γίνεται ότι γίνεται και στην αντιμετώπιση του καρκίνου, που μας έχουν πείσει ότι η μόνη θεραπεία είναι η χημειοθεραπεία και έτσι εξοντώνουν τον οργανισμό του ανθρώπου, όπου και να ζήσει μετά, δεν θα μπορέσει ποτέ να αποκαταστήσει τις βλάβες της...

Δεν είναι περίεργο ότι το μόνο θηλαστικό του φυσικού κόσμου, το οποίο καταναλώνει γάλα, μετά τον απογαλακτισμό, είναι ο άνθρωπος? Κανένα από τα άλλα θηλαστικά δεν το κάνει...Και αν σκεφτούμε ότι το ζώο είναι συνδεδεμένο με τα Αρχέτυπά του, χωρίς καμία δυνατότητα να τα διακόψει, τότέ θα βγάλουμε εύκολα συμπεράσματα, για το τι κάνει ο άνθρωπος όταν δεν έχει σύνδεση με το Αρχέτυπό του και το διαστρεβλώνει συνεχώς με την α-νοησία του...απλά γιατί είναι σκεπτόμενο ον, το ίδιο όπως είναι και συναισθηματικό ον! Ζει για να τρώει και δεν τρώει για να Ζει...

:x :x :x


Βρήκα αρκετές πληροφορίες εδώ για τον μύθο του γάλακτος εδώ...

http://piperoriza.com/index.php/diaitot ... nt=1&page=" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”