απροσδιόριστη κολιτιδα ( νόσος crohn)

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Διάβαζόντας σε, ένιωσα ένα σφίξιμο στην καρδιά σου, στην λέξη "χρόνια"...




Έχεις απόλυτο δίκαιο...... γίνεται κόμπος η καρδιά μου πάντα όταν αναφέρομαι στην λέξη "χρόνια"......... :? :?
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Κατερινακι δεν ξερω να σου πω πανω σε αυτο :-(
Πιστευω ομως πως ολα θα πανε καλα :-D @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Καλως ηρθες στην παρεα μας.

Ειναι πραγματικα δυσκολο αυτο που περνας. Συμφωνω με τα κοριτσια. Τα συναισθηματα μας γινονται αντιληπτα ειδικα απο τα παιδια και ειλικρινα μπορουν να επηρεασουν πολυ την κατασταση της υγειας τους.

Σου ευχομαι Δυναμη.. >:d< :x
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα ενθαρηντικά λόγια σας. Ήδη μου τονώσατε το ηθικό....... @};- @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24736
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Κατερίνα μου σε καταλαβαίνω και αντιλαμβάνομαι
τη στενοχώρια και το άγχος σου , για το προβλημα που παρουσίασε
η κορούλα σου .

Αν αυτό εξελιχθεί , που το απεύχομαι σε χρόνιο προβλημα ,
πρέπει να οπλιστείς με κουράγιο , να πάρεις απόφαση και να βρεις τη δύναμη να το αντιμετωπίσεις πρώτα εσύ , για να βοηθήσεις και το παιδί .

Οσο πιο γρήγορα συνέλθεις και βρεις και πάλι τη δύμαμη σου τόσο το καλλίτερο , άλλωστε δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Πρέπει να ξέρεις και σου το λέω αυτό από δική μου εμπειρία , τα παιδιά αντιδρουν πιο φυσιολογικά από μας , ΄δέχονται τις καταστάσεις πιο ήρεμα και βρίσκουν πολύ γρήγορα τη θέληση και το θέρρος να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα υγείας τους πιο εύκολα από μας και ζουν φυσιολιγικά με αυτά.

Αν εσύ είσαι πολύ απογοητευμένη και δεν μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου να ανταπεξέλθει , ώστε να την βοηθήσεις και αυτήν , όσο και να προσπαθείς να το κρύψεις , αυτή θα το καταλάβει και αυτό θα την επιρρεάσει αρνητικά , ίσως και πιο πολύ από την αρρώστια.

Πολλά παιδιά αντιμετωπίζουν πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας και θέλουν δίπλα τους γονείς σταθερούς , που να τα βοηθούν με την αγάπη τους , την καλή διάθεσή τους και την πίστη τους για θεραπεία και υγεία .

Σου εύχομαι πολύ σύντομα όλα να πάνε καλά για όλες σας >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Κατερίνα καλή δύναμη και εύχομαι να πάνε όλα καλά για το κοριτσάκι σου >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Καλώς ήλθες Κατερίνα! >:d<
Εύχομαι ό,τι καλύτερο για εσένα και τις κορούλες σου! :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Κατερίνα καλωσόρισες και από δω!
Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.>:d<

Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι μου θυμίζει κατά κάποιο τρόπο ένα πρόβλημα που είχε η αδελφή μου σε εφηβική ηλικία... είχε μεγάλο πρόβλημα στην σπονδυλική στήλη.
Χρειάστηκε να περάσει επτά χρόνια με ένα νάρθηκα που έπιανε όλο το σώμα της ελάχιστα λίγο πιο κάτω από τον ώμο της μέχρι την λεκάνη. Μπορούσε να τον βγάζει μόνο μια ώρα το 24ορο!

Όλο αυτό σήμαινε ότι ως κοπέλα σε εφηβικά χρόνια δεν θα μπορούσε να κάνει πάρα πολλά πράγματα.
Δε θα μπορούσε να χορέψει, να αθληθεί, να φορέσει ρούχα που ήθελε, να κάνει σχέση και πολλά άλλα.
Ακόμα και για την τουαλέτα χρειαζόταν κάποιον να την βοηθήσει για να βγάλει το νάρθηκα και να τον ξαναβάλει.

Οι γιατροί δεν ήταν σίγουροι ότι μετά από αυτά τα χρόνια θα είχε αποδώσει όλη αυτή η δουλεία και όλες αυτές οι θυσίες της.
Επίσης είχαν εκφράσει φοβίες πως όταν θα ερχόταν ο καιρός να κάνει τα δικά της παιδιά θα έπρεπε να ήταν πολύ προσεκτική την περίοδο της εγκυμοσύνης γιατί υπήρχε περίπτωση το πρόβλημα να ξαναέβγαινε και ίσος και σε μεγαλύτερη κλίμακα λόγο επιβάρυνσης της σπονδυλικής στήλης από το βάρος του μωρού.

Στο άκουσμα όλων αυτών δυστυχώς η μητέρα μου απέκτησε μεγαλύτερο ψυχολογικό πρόβλημα από την αδελφή μου.
Έκλεγε συνέχεια, μιλούσε συνέχεια για το πρόβλημα της κόρης της και είχε υιοθετήσει τα χειρότερα σενάρια από το φόβο της.
Η ψυχολογική κατάσταση της μητέρας μου επηρέασε αρνητικά όλη την οικογένεια και πολύ περισσότερο την αδελφή μου.

Αργότερα… αν και με καθυστέρηση, ευτυχώς κατάλαβε ότι όλοι οι φόβοι της έκαναν μόνο κακό και με πολύ προσπάθεια άλλαξε διάθεση και όλα άρχισαν να πηγαίνουν καλύτερα για όλους μας και πολύ περισσότερο για την ίδια την αδελφή μου…

Από όλα τα παραπάνω κακά σενάρια των γιατρών και τα ακόμα χειρότερα της μητέρας μου να σου πω τι έχει συμβεί μιας και η αδελφή μου τώρα είναι 35 χρονών.

Έκανε την θεραπεία με τον νάρθηκα όλα τα χρόνια με επιτυχία και με απίστευτη προσαρμογή στις απαιτήσεις της ζωής της που ήταν πάρα πολλές .
Έκανε τις σχέσεις της και όλα τα αγόρια της σεβαστήκαν την ιδιαιτερότητα της, την φρόντιζαν και την πρόσεχαν και πάρα πολύ μάλιστα.
Η σπονδυλική στήλη της δεν έγινε 100% όπως έπρεπε αλλά είχε πάρα πολύ καλά αποτελέσματα και δεν της δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην ζωή της.
Είναι παντρεμένη και έχει κάνει και δυο παιδάκια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και χωρίς να χρειαστεί να προσέξει κάτι ιδιαίτερα... και γενικός είναι σαν να μην το πέρασε ποτέ στη ζωή της.

Μην στενοχωριέσαι… θα δεις όλα θα πάνε καλά!!
Να θυμάσαι ότι εκτός από τα χειρότερα σενάρια υπάρχουν και τα καλύτερα και αυτά είναι ο στόχος μας… οπότε εστιάζουμε εκεί!

Καταλαβαίνω (όσο αυτό μπορεί να είναι δυνατό από την θέση μου) ότι είναι δύσκολα τα πράγματα και ότι καλείσαι να δείξεις μεγάλη δύναμη.
Πιστεύω όμως ότι θα την βρεις γιατί όταν πρόκειται για καλό σκοπό έχουμε και βοήθεια από το Θεό, δεν είμαστε μόνοι μας...!!!!

>:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Alexandros έγραψε:
Να θυμάσαι ότι εκτός από τα χειρότερα σενάρια υπάρχουν και τα καλύτερα και αυτά είναι ο στόχος μας… οπότε εστιάζουμε εκεί!
<
Ετσι ακριβως!!! @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αλεξανδρε.. :-( :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αλέξανδρε :x :x :x

Το θέμα δεν είναι η ασθένεια αυτή καθεαυτή, αλλά η άποψη που έχουμε γι' αυτήν. Γι' αυτό θα έπρεπε όλη η ιατρική επιστήμη να είχε βασιστεί στην ολιστική θεραπεία...

Πόσο δύσκολος είναι ο κόσμος των 3 διαστάσεων! @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Το θέμα δεν είναι η ασθένεια αυτή καθεαυτή, αλλά η άποψη που έχουμε γι' αυτήν. Γι' αυτό θα έπρεπε όλη η ιατρική επιστήμη να είχε βασιστεί στην ολιστική θεραπεία...
@};- @};- @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Βάσω!!!>:d<
Το θέμα δεν είναι η ασθένεια αυτή καθεαυτή, αλλά η άποψη που έχουμε γι' αυτήν. Γι' αυτό θα έπρεπε όλη η ιατρική επιστήμη να είχε βασιστεί στην ολιστική θεραπεία...

Η προσέγγιση σου Danny μου άρεσε πραγματικά πάρα πολύ!!!:x
Danny έγραψε:Κατερινα ... καταλαβαινω το προβλημα της μικρής , όμως θα ηθελα να ακουσεις την άποψη μου ως μητερα.

Η ζωη ειναι σημερα... ένα υγιές παιδί μπορει σημερα να είναι καλά , και αυριο κάτι να συμβει και να μην υπάρχει...
Η υγεια είναι σημαντική μονο και μονο για να μας θυμίζει ότι μπορούμε να βιωσουμε σε βαθος το Σημερα!
και πάρε το ανάποδα!
Αν καταφερουμε να το βιώνουμε το σημερα με αγαπη ...εχουμε υγεία!


Η ζωη σου είναι σημερα! Αν καταρευσεις πως θα δειξεις σε αυτα τα παιδιά να ζήσουν?

Αν εισουν δικος μου άνθρωπος θα σου έλεγα ένα πράγμα: " Μάθε στη μικρή να ΓΝΩΡΙΣΕΙ και να ΑΓΑΠΗΣΕΙ τον Εαυτο της"
Και αν δεν ξερεις πως... ΜΑΘΕ ΕΣΥ ΠΡΩΤΗ και δειξ τους το!!!!!
Αυτη είναι η προκληση!

Ειναι ο μονος τρόπος κατα τη γνώμη μου να πάψει το σώμα της να διαρεει το αιμα της!


@};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Alexandros έγραψε:Η προσέγγιση σου Danny μου άρεσε πραγματικά πάρα πολύ!!!:x
Σου άρεσε, πιθανον ,γιατι είχες τη ζωντανη απόδειξη αυτων που εγραψα... μέσα στο σπίτι σου... @};-

Ειναι αυτο που λεει με μια προταση η Βασω...
Το θέμα δεν είναι η ασθένεια αυτή καθεαυτή, αλλά η άποψη που έχουμε γι' αυτήν.



>:d< >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μην στενοχωριέσαι… θα δεις όλα θα πάνε καλά!!
Να θυμάσαι ότι εκτός από τα χειρότερα σενάρια υπάρχουν και τα καλύτερα και αυτά είναι ο στόχος μας… οπότε εστιάζουμε εκεί!

σε ευχαριστώ Αλέξανδρε, με την δικιά σου ιστορία μου έδωσες πολύ κουράγιο!!!!

Πιστεύω όμως ότι θα την βρεις γιατί όταν πρόκειται για καλό σκοπό έχουμε και βοήθεια από το Θεό, δεν είμαστε μόνοι μας...!!!!
το πιστεύω απόλυτα αυτό!!!!!!!!!!


@};- @};- @};- >:d<

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”