Εσσαίοι, από τον Ιησού εώς τις μέρες μας

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μου έρχονται συνεχώς mail για τα εμβόλια εναντίον της γρίπης των χοίρων, που μάλλον, απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να ειναι υποχρεωτικά γα όλον τον πληθυσμό!

και άλλα mail που λένε ότι πίσω από αυτήν τον υποχρεωτικό εμβολιασμό, κρύβονται συμφέροντα φαρμακευτικών...

Ελά ρε! για νέο μας το λένε... :? :?

το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε γι' αυτό...Απλά, θα τρέξουμε να εμβολιαστούμε, υποθέτω... :? :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Απ' ότι λέγεται τώρα δεν θα είναι υποχρεωτικό.

Το πιο συγκλονιστικό απ' όλα είναι ότι εμείς θα υπογράφουμε για τις παρενέργειες που θα μας προκαλέσει ....

Το σίγουρο είναι ότι από μένα θα βρουν ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΟΧΙ
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ...μην σκας! θα έχουν τρόπο να μας ελέγξουν, αν χρειαστει...

ταξίδια, ξενοδοχεία, εργασία...σκέφτεσαι να ζητάνε χαρτί εμβολιασμού?

ξέρουν καλά το παιχνίδι...Αν θέλουν να μας βάλουν μέσα, χρειάζεται εμείς να τους βγάλουμε έξω...΄Οσο αντέξουμε!

Πάντως εγώ είμαι έτοιμη μέσα μου για άνθρωπο των σπηλαίων! :)) :)) :)) :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Πάντως εγώ είμαι έτοιμη μέσα μου για άνθρωπο των σπηλαίων!
κι εγώ :D :D :D :D ουγκ !!! :D :D :D
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ! Ζεφυράκι τι ωραία...!!! O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Μπορώ ν'ανάβω φωτιά με πέτρες άρα με χρειάζεστε :D :D :D
Έρχομαι λοιπόν ή να πω ουνγκ καλύτερα :)) :))
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

O:-) O:-) O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ποσο τεριαστες μεταξυ τους αυτες οι 3 λεξουλες ΒΑσουλα εε???

Εξελιξη+προοδος+θεος

Αν αφορουσαν την ψυχη του ανθρωπου φυσικα...αλλα ετσι οπως παμε στο μελλον, θα λες την λεξη ΨΥΧΗ και θα ανοιγουν λεξικο για να δουν τι σημαινει :-?
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

στο μέλλον????

γιατί, Μαράκι, τώρα ξέρουν, λες? :-(

όμως, νιώθω σαν εμείς να είμαστε η μειονότητα που στοχαζόμαστε τα εξωτερικά μας θέματα, με εσωτερική θέαση και δεν είναι αυτή η αλήθεια...

Χιλιάδες άνθρωποι στον κόσμο, αναζητούν την πραγματική τους ουσια, ίσως με παράλογο, για κάποιους, τρόπο, αλλά αυτό δεν αλλάζει την φύση της αναζήτησής τους.

Ακόμα και αν δεν μπορούν κάποιοι να αγαπήσουν τον εαυτό τους και τους άλλους, η αλήθεια είναι πως η αγάπη είναι πάντα παρούσα σε κάθε άνθρωπο, γιατί αυτή είναι η βαθύτερη ουσία μας. Αν την αφήσουμε να εμφανιστεί θα δράσει θεραπευτικά στην ζωή μας!

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εγω πάντως είμαι αποφασισμένη αν επιβάλλουν εμβολασμό στα σχολεία θα προτιμησω να χασει χρονια ο Ταξιάρχης.
Θα πληρώνω την κοπελα να του κάνει μαθημα οπως κανω μεχρι τώρα.Απλά πραγματα.
Ξερετε δε οτι εχουν ρίξει το ποσοστό θανάτων που χαρακτηριζει μια πνδημιά προκειμενου οι ασφαλιστικές να μην πληρώνουν ασφάλιστα ζωής.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21701
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Vaso έγραψε:βρε Ευούλα, αφοριστικά μιλάς και εσύ! :))

γιατί αυτό είναι η αλήθεια, τουλάχιστον αυτή που εγώ έχω βιώσει...

η επιστήμη ενδιαφέρεται για την εξέλιξη και όχι για τον άνθρωπο.

Εκείνος θα επιβιώσει όπως και να έχει!

η τεχνολογία ενδιαφέρεται για την πρόοδο και όχι για τον άνθρωπο...

Εκείνος θα προοδεύσει όπως και να έχει!

η θρησκεία ενδιαφέρεται για τον θεό και όχι για τον άνθρωπο

Εκείνος θα σωθεί όπως και να έχει!

Κάποιος βρε παιδιά να ενδιαφερθεί και για τον άνθρωπο???? :-?

εεεεεεεεε!!!! :? :?

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πού βρίσκεται ο αφορισμός.
Έχουμε πάρει μια απρόσωπη έννοια και την προσωποποιούμε...
Κι όμως ο σκοπός της επιστήμης αυτός θα έπρεπε να είναι, ο άνθρωπος.
Ας δούμε την συνολική εικόνα... Έχουμε ίντερνετ που μας επιτρέπει να επικοινωνούμε, τρεχούμενο νερό στα σπίτια μας, ηλεκτρικό, αυτοκίνητα, τηλέφωνα, έχει ανέβει το βιοτικό επίπεδο ζωής, η ιατρική έχει κάνει άλματα..
’ρα η επιστήμη είναι κακή;
Ή η χρήση της;
Είναι κακή η τηλεόραση εξ' ορισμού; Ή τα προγράμματα που έχουν επιλεγεί;
Μιας και αναφερθήκατε στα εμβόλια για την γρίππη των χοίρων, η Roche, η εταιρεία η οποία παράγει το εμβόλιο, απαγορεύει σε φτωχές χώρες να το φτιάξουν μόνες τους.
Παράλογο, αν σκεφτούμε πως οι εταιρείες δεν κάνουν έρευνες, άρα δεν έχουν και δικαίωμα στην πατέντα.
Οι έρευνες χρηματοδοτούνται από τα κράτη δηλαδή όλοι εμείς πληρώνουμε, και μετά το διαθέτουν σε όποια εταιρεία κρίνουν για να κάνει μαζική παραγωγή, η οποία βέβαια και ελέγχει τις τιμές.
Το Tamiflu επειδή σε λίγο καιρό λήγει ο χρόνος αποκλειστικής διάθεσης, από τη συγκεκριμένη εταιρεία ε, δεν είναι δύσκολο να κάνουμε τους συνειρμούς... και αν σκεφτούμε και ποιοί είναι οι μέτοχοι... :-D

Μπορούμε όμως να δαιμονοποιήσουμε όλα τα εμβόλια;
Μπορούμε να κατηγορήσουμε την Ιατρική γενικά ή την περιχαράκωση των εκπροσώπων της και τα κίνητρα που κρύβονται από πίσω;

Έτσι όπως πηγαίνουν τα πράγματα... το μόνο που φαίνεται πως θα σώσει τον άνθρωπο και τον πλανήτη είναι μια νέα αντίληψη... πέραν των σερβιρισμένων κι έτοιμων... και μια γερή αναθεώρηση της ζωής μας όπως την έχουμε συνηθίσει...

Καλλιόπη, μην ανησυχείς... μάλλον δεν θα χρειαστεί να χάσει χρονιά ο Ταξιάρχης, διότι με όσους έχω συζητήσει, συμπεριλαμβανομένων και παιδιάτρων, ουδείς θέλει να εμβολιάσει το παιδί του και είναι πολλοί αυτοί που βλέπουν τα παιχνίδια των εταιρειών από πίσω.
Είναι κι αυτό κάτι ε; :-D
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπορούμε να κατηγορήσουμε την Ιατρική
βρε Ευούλα, τι είναι η ιατρική, χωρίς τους λειτουργούς της?

ποιός κατηγορεί τον θεό? με τους λειτουργούς έχουμε θέμα...

Η επιστήμη δεν ενδιαφέρεται από μόνη της για τον άνθρωπο...Κάποιοι στηρίζουν το οικοδόμημα της επιστήμης και κάποιοι άλλοι εκμεταλλεύονται τα στηρίγματα...

Για την τηλεόραση, συγκεκριμένα που αναφέρεις, εκτός ότι δίνει εργασία σε χιλιάδες κόσμο, εγώ προσωπικά δεν βλέπω άλλο όφελος!
Αλλά κι αυτό, επί του πρακτικού, δεν είναι λίγο...

Νομίζω ότι και εσύ και η Ναταλί, λέτε ακριβώς τα ίδια...
Δεν αφορίζουμε την επιστήμη και την τεχνολογία, (πως θα μπορούσαμε άλλωστε), αλλά την απανθρωπιά αυτών που τις εκμεταλλεύονται...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21701
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Βάσω... δεν υπάρχει προσωπική διαφωνία με την Ναταλί... :-D

Εκείνο που θέλω να πω, είναι πως το νόμισμα έχει δύο όψεις... αν εστιαζόμαστε μόνο στην μία, τότε χάνουμε την συνολική εικόνα..
Κατά την γνώμη μου η κατάσταση που επικρατεί σήμερα, δεν οφείλεται μόνο στους εκάστοτε λειτουργούς ... αλλά είναι ένα ολόκληρο σύστημα που εμπλέκεται, συμπεριλαμβανομένων και των τελικών αποδεκτών που είμαστε εμείς.
Θεωρώ και αυτό είναι προσωπική μου άποψη, πως δεν υπάρχουν αθώοι και ένοχοι, οι ευθύνες είναι επιμερισμένες αλλά φυσικά όχι ισόποσες.
Πέρασα μεγάλο μέρος της ζωής μου, κατηγορώντας άλλους για τα κακώς κείμενα της ζωής μου, μέχρι να ανακαλύψω πως συνειδητά ή ασυνείδητα ήμουν απολύτως εμπλεγμένη σε αυτό το παιχνίδι δύναμης και εξουσίας...
Επίσης θεωρώ πως είναι ευθυνη όλων μας να επανακτήσουμε την χαμένη μας δύναμη, που τόσο εύκολα εναποθέσαμε σε άλλους.
Αυτό όμως προϋποθέτει βαθειά αλλαγή... σε μας τους ίδιους... γιατί όλο αυτό είναι αντικατροπτρισμός μιας κοινωνίας που νοσεί...
Όσο γρηγορότερα λοιπόν αντιληφθούμε πως δεν είμαστε ασθενείς μόνο αλλά και μέρος της ασθένειας, μόνο τότε θα προσανατολιστούμε σε τρόπους θεραπείας και θα γίνουμε θεραπευτές και οι ίδιοι... αλλιώς... θα κατηγορούμε πάντα τους άλλους που μας εκμεταλλεύονται και μας αρρωσταίνουν...
@};-
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μέχρι όμως οι άνθρωποι να βρουν αυτές τις ισορροπίες που αναφέρεις, και μέχρι του σημείου που μπορούν, να μην μιλάμε για την απανθρωπιά, γιατί είμαστε κι εμείς μέρος της? :-?

Αυτό μου λες? :-?

Δεν αφορίζω κανέναν, ούτε ρίχνω ευθύνες! Βλέπω την φύση των πραγμάτων και τις διαστρεβλώσεις τους και δεν μπορώ να σου πω πώς χαίρομαι, ή λυπάμαι γι' αυτές...Απλά τις βλέπω και τις ονομάζω...

Υπάρχει μέσα μου το πνεύμα για να μπορώ να διακρίνω και όχι να κρίνω...Αυτό που διακρίνω, λοιπόν, είναι η διαστρέβλωση της φύσης των πραγμάτων, είτε της επιστήμης, είτε της τεχνολογίας, είτε της θρησκειας, που δεν ισορροπεί με το όφελος, περισσότερο τείνει να βαραίνει, τελικά.

Φυσικά και συμφωνώ με όσα γράφεις. ΄Ομως είμαι προσεχτική πια με το όφελος! Τείνει να είναι πολύ επιφανειακό, για να πιστέψω ότι είναι όφελος για τον άνθρωπο, σε βαθύτερο επίπεδο!

Η διευκόλυνση της ζωής, καμιά φορά είναι και βολή! Και για τα δύο μέρη, φυσικά. Δεν εξαιρώ κανέναν...

Βολικό είναι να βασίζεσαι στα φάρμακα...Και αφού εσύ δεν κάνεις τίποτα για την ζωή σου, γιατί να κάνουν οι άλλοι?

Φυσικά είμαστε άνθρωποι ασθενείς, αλλιώς τι? Μια χουφτα άνθρωποι θα μας αρρώσταιναν? Αστείο και να το σκεφτούμε...

Κάποιοι βρήκαν την λύση...Κάποιοι εξωγήινοι, λένε, μας επηρεάζουν και μας ελέγχουν...Διάβαζα σήμερα στο Εσωτέρικα και έφριξα από την αφέλεια ορισμένων...Αφέλεια ή δικαιολογία, για μένα είναι το ίδιο!

Σημασία έχει ότι νοσούμε και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι, παρά μόνο όταν βγαίνουν καποιες επιδημίες και ανασυγκροτειται ο εγκέφαλος! :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21701
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

μέχρι όμως οι άνθρωποι να βρουν αυτές τις ισορροπίες που αναφέρεις, και μέχρι του σημείου που μπορούν, να μην μιλάμε για την απανθρωπιά, γιατί είμαστε κι εμείς μέρος της?

Αυτό μου λες?
Φυσικά και να μιλάμε... φυσικά και να την στηλιτεύουμε αλλά να ξέρουμε και την δική μας συμμετοχή, σε όλο αυτό.
Η γνώση πως είμαστε μέρος της, είναι αυτή που θα μας βγάλει από τον καναπέ και δεν θα περιμένουμε, ούτε θα ελπίζουμε σε εξωγήινους να μας σώσουν...
Ακόμα και η σιωπή είναι συμμετοχή...
Το βόλεμα είναι συμμετοχή...

Αλλιώς... θα παραμείνουμε στις κατηγορίες, θεωρώντας πως κάποιοι άλλοι είναι υπεύθυνοι, κάποιοι άλλοι πρέπει να βρουν την λύση, και κατ' επέκτασιν κάποιοι άλλοι πρέπει να μας σώσουν... @};-

Συμπτωματικά διάβαζα κι εγώ ένα παρόμοιο στο Εσοτέρικα... :-D
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”