απορίες

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Τα αλλα τα γνωριζετε για να μη σας κουραζω.
Δε μας κουράζεις κοριτσάκι..... όλοι είμαστε εδώ για αυτές τις ανταλλαγές, μοιράσματα. :x :x

Κανείς δεν είναι τέλειος, όλοι μας ψάχνουμε να βρούμε τον δρόμο μας, δεν είσαι η μόνη και δεν είσαι μόνη σου. :* :* >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

κανω συνεχεια δοκιμες να βγω απο το σπιτι
Μαρία συλλογίσου:

ΔΟΚΙΜΗ + ΔΟΚΙΜΗ =ΚΟΥΡΑΣΗ (ΑΠΟΤΥΧΙΑ/ΦΟΒΟΣ)
ΔΟΚΙΜΗ + ΘΕΛΗΣΗ = 1ο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
ΔΟΚΙΜΗ+ ΘΕΛΗΣΗ+ΕΠΙΜΟΝΗ= ΘΑΡΡΟΣ
ΔΟΚΙΜΗ +ΘΕΛΗΣΗ+ΕΠΙΜΟΝΗ+ΘΑΡΡΟΣ = ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

Όταν αντιμετωπίσεις τον φόβο σου τότε αντιλαμβάνεσαι τι σημαίνει αληθινά MASTER σε όλα τα επίπεδα.
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

ΔΟΚΙΜΗ + ΔΟΚΙΜΗ =ΚΟΥΡΑΣΗ (ΑΠΟΤΥΧΙΑ/ΦΟΒΟΣ)
ΔΟΚΙΜΗ + ΘΕΛΗΣΗ = 1ο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
ΔΟΚΙΜΗ+ ΘΕΛΗΣΗ+ΕΠΙΜΟΝΗ= ΘΑΡΡΟΣ
ΔΟΚΙΜΗ +ΘΕΛΗΣΗ+ΕΠΙΜΟΝΗ+ΘΑΡΡΟΣ = ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

Ετσι ακριβως ειναι-κανω δοκιμες αλλα χωρις θαρρος,χωρις επιμονη,χωρις θεληση και το αποτελεσμα ειναι να κουραζομαι .

Ειναι ολα μπερδεμενα μεσα μου.

Δε το χωραει ο νους μου οτι ειναι δικη μου επιλογη .

Λαχταρω να ζησω κι ομως καθε μερα βαζω κι απο ενα τουβλο γυρω μου.

Μηπως να το ριξω στο κεφαλι μου την επομενη φορα??
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Μηπως να το ριξω στο κεφαλι μου την επομενη φορα??
’σε το κεφάλι σου κοριτσάκι.......το χρειάζεσαι!!!

Αγάπησε τη Μαρία σου, αγκάλιασέ την και με πίστη για σένα προχώρα βήμα βήμα, σιγά σιγά.

Όλοι έχουμε κάνει λάθη, δεν πειράζει, μέσα από τα λάθη γινόμαστε σοφότεροι.

Αγκαλίτσα χρειάζεται η Μαρία σου. >:d< >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Αγαπητη Ξανθουλα διαβαζοντας καποια απο τα ποστ σου για καποιο λογο μαθαινω πως εχεις αγοραφοβια...θα σου πω με λγα λογια τι εχω εγω που με την βοηθεια του ρεικι αλλα και τα λογια της Βασως αρχισα να ξεπερναω...νομιζω οτι ειμαι σε καλο δρομο...

Πριν ενα χρονο αρχισαν ολα, γενικα και εγω ημουν αρκετα δυνατη ανεξαρτητη και μπλα μπλα...καποια στιγμη οι συγκυριες με εκαναν να κλειστω στον εαυτο μου αλλα και στο σπιτι...εβγαινα με αρκετη δυσκολια γιατι ενιωθα ανασφαλης...ισως εφταιγε γιατι αρχισα να εχω σπαστικη κολλιτιδα(διαρροια) καθε που αγχωνομουν λιγακι...το αποτελεσμα ηταν να κλειστω στο σπιτι να βλεπω ολη μερα τηλεοραση να μαγειρευω και να βαζω κιλα...καθε μερα ολο και πιο χαλια...παλι μου ετυχαν διαφορες αγχωτικες καταστασεις...που με πηγαν ακομη πιο κατω...η σπαστικη κολλιτιδα ειχε πλεον χειροτερεψει αλλα εκανα πως δεν το καταλαβαινα για να φαινομαι καλα στους αλλους...Πλεον Σεπτεμβριος του 2008 πηρα αποφαση να κοιταξω μονο εμενα

Πηγα σε γαστρεντερολογο, μου καναν ρεικι απο αποσταση, αρχισα να πινω ανθοιαματα μπαχ, μιλησα για μενα εδω στα παιδια στο φοουμ, σε ψυχολογο στο διαδικτυο...Ολα λιγο πολυ με βοηθησαν να καταλαβω το ρολο μου σε αυτη τη ζωη...πριν ημουν μονο για τους αλλους οχι για μενα...

Αρχισα να μιλαω στους αλλους γι ατο τι με πειραζει, για τον τροπο που θελω να με συμπεριφερονται, για τα δικα μου θελω, αποδεχτηκα την αρρωστια μου!Ε ενταξει εχω σπαστικη κολλιτιδα και εξαιτιας της απεκτησα και αγοραφοβια...Παλια κρυβομουν. Γιατι?ντρεπομουν!Να παραδεχτω πως δεν ειμαι δυνατη...Τοσο εγωιστρια με μενα!Παντα να φαινομαι η τελεια...και τι καταλαβα?να αρρωστησω τον εαυτο μου...

Καποτε με ενοχλουσε κατι, αλλα εσκυβα το κεφαλι και εκανα αυτο που θελαν οι αλλοι. Τωρα δεν λεω απλα οχι, αλλα εξηγω και το λογο...το βγαζω απο μεσα μου...οσο και αν πονεσει τους αλλους, γιατι να πονανε εκεινοι εμενα...

Εκανα περα ατομα που υποκρινοταν τον καλο συγγενη και φιλο...Το κακο με αυτους ειναι πως ενω τους καταλαβαινα υποκρινομουν και γω γιατι ηθελα να ειμαι καλη ενω στην ουσια δεν ηθελα να τους βλεπω...Αυτο με οδηγουσε ακομη πιο κατω, με τυψεις και ενοχες για μενα...

Τους εγραψα λοιπον ολους...
Σταματησε να με ενδιαφερει η γνωμη τους...
Κοιταζω τα δικα μου θελω...
Αυτα δεν γιναν απο την μια μερα στην αλλη...Φαντασου εχουμε Δεκεμβριο..καθε μερα μου αποκαλυπτοταν και μια αληθεια..

Αυτη την στιγμη που σου μιλαω παιρνω το λεωφορειο, κατεβαινω κεντρο και σημερα μαλιστα εκανα και το πρωτο μεγαλο βημα να παω οαεδ να δηλωσω συμμετοχη για εργασια..κατι που μου φαινοταν αδιανοητο τουλαχιστον πριν απο ενα μηνα...

Και τελευταιο και σημαντικο...το γεγονος οτι δεν κλειστηκα τελειως στο σπιτι ειναι και ο σκυλος μου..."με αναγκαζε" να την βγαζω βολτα δυο φορες την μερα...ζαλιζομουν ξεζαλιζομουν την εβγαζα...

Καθε βολτα μου θυμιζε τι χανω...Πρεπει για αρχη να βαλεις καποιο κινητρο για να βγεις εξω. π.χ. πεσαν τα φυλλα στο δρομο...τι θα λεγες να εφερνες ενα στο σπιτι...για αρχη δεν χρειαζοντα μεγαλα βηματα αλλα μικρα και σταθερα...καθε μερα κανε ενα προγραμμα για το ποσα βηματα θα πρεπει να περπατησεις εξω απο το σπιτι...Ισως ειναι μια καλη αρχη...

Φιλακια!!!!!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ζωγραφια μου σε ευχαριστω για τις ,απο καρδιας συμβουλες σου.

Χαιρομαι που βρηκες γρηγορα την διεξοδο απο το προβλημα σου.

Εγω καλως η΄κακως το αφησα να υπαρχει στην Ζωη μου 13 χρονια και εγινε πλεον κομματι μου.
Η μια φοβια μου εφερνε την αλλη ,σαν αλυσιδα.
Δεν υπαρχει κατι να μη το φοβαμαι.

Απο σπαστικες κολιτιδες αλλο τιποτα αλλα δε με απασχολουσε αυτο.Αντεχα τον πονο η' μαλλον αναγαστηκα να δεχομαι τον πονο,μια και δε μπορω να παω σε γιατρους.

Εχω σκυλακι και το πηγαινω την βολτα του, κατω απο το σπιτι μου.

Απο το πρωι που ξυπναω ομως αρχιζει η μαχη μου με το προβλημα μου.

Σχεδον παντα ξυπναω με υπογλυκαιμιες ,και ταση λυποθυμιας ,τρογω γλυκα ,σηκωνω τα ποδια ψηλα(ωραιο πρωινο ξυπνημα) με αποτελεσμα να αρχιζει ο πανικος.
Με διαφορους τροπους προσπαθω να γαληνεψω αλλα δυσκολα το πετυχαινω.
Και εγω πηρα κιλα ,αν και μερικες μερες τωρα προσεξα οτι και να μη φαω τιποτα δε με νοιαζει.Δεν τραβαει τιποτα η ορεξη μου.
Παρολο την ανορεξια μου ομως εχω φουσκωμα συνεχεια.
Ξερεισ τι κανω Ζωγραφια μου οταν ξαπλωνω? :-D
Kλεινω τα ματια και φανταζομαι οτι παω βολτα με τα ποδια μεσα στην πολη,σε παραλιες και παντα εχει υπεροχη μερα.Κοιμαμαι ετσι αλλα το πρωι η αυλαια ανοιγει σε αλλο σκηνικο...αυτο του φοβου και της αρνησης για ζωη.
Μακαρι να βρω την δυναμη οπως και εσυ αλλα δε θα ελεγα οχι αν καποιος μου εδεινε το χερι του για βοηθεια.
Εχεις δει τα μωρακια οταν τους μαθαινουν να περπατανε?
Νομιζω οτι ξεχασα πια να περπαταω στο μονοπατι που λεγετε ζωη και εχω βολευτει με μια στραταριδα μεσα σε 4 τοιχους

φιλακια :x :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Μαρακι φυσικα θα εχεις καταλαβει πως περα απο το ψυχολογικο κομματι ισως να υπαρχει και κατι παθολογικο...εξετασεις αιματος απο ποτε εχεις να κανεις?και εννοω και για θυροειδη αλλα και αλλες που δεν γνωριζω και σου τις συστηνει ενας παθολογος. Αιμοληψια μπορει να σου παρουν και στο σπιτι αν συνενοηθεις με τον τοπικο γιατρο και του εξομολογηθεις το προβλημα σου....

εγω το αφησα ενα χρονο το προβλημα της "σπαστικης" γιατι η παθολογος(στενος μου συγγενης) αδιαφορουσε και ελεγε πως ειναι απο το αγχος. Θεραπεια σωστη δεν μου εδινε και οσο ημουν σωματικα αρρωστη τοσο αρρωσταινα και ψυχικα...ισως βεβαια να εγινε και το αντιθετο αλλα σημασια εχει οτι ημουν αρρωστη...

Επισης για τις φοβιες μου πηρα το Mimulus ανηκει στα ανθοιαματα. Και αυτο εκανε δουλεια...

Εκοψα οτιδηποτε περιεχει γαλα γιατι με την "σπαστικη" συνηθες ειναι να αποκτας και δυσανεξια στην λακτοζη...αλλα τρωω κασερι, η λακτοζη καταστρεφεται κατα την διαδικασια επεξεργασιας...Καθε πρωι πινω ενα προβιοτικο σε σκευασμα(ειναι τελειως φυτικο οπως το αριανι)...ο καφες εχει κοπει εδω και μηνες...πειραζε τα νευρα μου και πολλα αλλα...

13 χρονια ακουω μαρακι αλλα αναρωτιεμαι γιατι...μπορεις να μας πεις Πως αρχισε?

Διαβασα καπου για μετεγχειριτικο σοκ αλλα αυτο θεραπευεται με ψυχοφαρμακα φανταζομαι...εχεις ποτε παει σε ψυχιατρο?Επισης οι κρισεις πανικου θεραπευονται και με την ομοιπαθητικη...εχεις απευθυνθει ποτε?

Πολλα ερωτηματα Μαρακι και να με συγχωρεσεις αλλα θελω να καταλαβω γιατι ενας τοσο νεος ανθρωπος οπως εσυ "φυλακιστηκε" λες και ειναι τιμωρια για τοσα χρονια...
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Να σου απαντησω σε ολα κουκλα μου εν συντομια φυσικα.

ερχετε μικροβιολογος και μου παιρνει αιμα.

γενικες εγιναν και ολα ειναι καλα οπως λεει ο παθολογος και φιλος μας γιατρος.

στον θυροειδη σταματησα εδω και 2 χρονια το φαρμακο γιατι οι εξετασεις δειχνουν καλες(δε με εχει ομως δει ενδοκρινολογος)

σε ψυχιατρο -ψυχολογο πηγα πριν 3 χρονια και απο τοτε παιρνω φαρμακα που μαλλον τωρα πια ειναι σαν ασπιρινουλες αφου τα συνηθισε ο οργανισμος(ισως θα επρεπε να τα αλλαξω αλλα τωρα δεν τολμω γιατι σε αγνωστα φαρμακα εχω φοβια.)

Αν χρειαζομαι γαστροσκοπηση ειναι κατι που μονο που το σκεφτομαι μου ερχετε πανικος οποτε αστο.

εχω ψυχολο που ερχετε καθε βδομαδα σπιτι μου.

και ενω οι εξετασεις λενε πως ολα ειναι καλα ....εγω νομιζω οτι κατι εχω(και αρρωστοφοβια)

ουτε ασπιρινες πινω και γι αυτο οταν εχω πονοκεφαλο ειναι το χειροτερο μου.

ασε που ειμαι και στην κλιμακτηριο......και ασεε που παω να κοψω το τσιγαροοοο


:-? :-? :-? βρε Ζωγραφια μου κατι σκεφτομαιιιιι........λες?????

μηπως....λεω μηπωςςς αυτο το διαστημα κανω απεξαρτηση απο πολλα συν την κλιμακτηριο και εγω βαζω ταμπελα ακομα (ψυχολογικο??)

κοιτα που αποψε δεν ηταν τυχαια η κουβεντα μας........κατι σαν μηνυμα μου μοιαζει..... :-(
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι, αυτό που περιγράφεις είναι εξάρτηση στην εξάρτηση.

Παθολογικά δεν έχεις τίποτα μεν, αλλά σε λίγο θα έχεις.

Η ασθένεια δεν χτυπάει την πόρτα μας τυχαία...

Εμείς την δημιουργούμε με το μυαλό μας.


Για μένα ένα καλό κίνητρο, για να αντιστρέψω όλη την κατάσταση ήταν "θα κάνω το βήμα και αν πεθάνω, πέθανα...΄Ετσι να ζήσω, δεν υπάρχει καμία περίπτωση..."

Το πίστεψα και άρχισα την μάχη. Το ρέικι με βοήθησε αρχικά να δυναμώσω το ενεργειακό μου και το σώμα μου, ώστε να μπορώ να το στήσω απέναντι στον φόβο...΄Ορθια...

Με αυτήν την ενδυνάμωση, κατάφερα να μπω στα συναισθήματά μου...Σ' αυτά που κινούσαν υπόγεια τα νήματα της ζωής μου...

Ανακάλυψα πολλά πρότυπα που δυσκόλευαν την επαφή με τον εαυτό μου. Είχα ασυνειδητα φυλαγμένες εντολές μέσα μου, που δρούσαν ανενόχλητα, γιατί δεν τις έπαιρνα χαμπάρι.

Η αγάπη για μένα ήταν η μεγαλύτερη αποχή από μένα, γιατί μέσα μου υπήρχε μόνο φόβος. Για οτιδήποτε...΄Οτι περπατάει, πετάει, κινειται...
Και άρχισα σιγά σιγά μία μία φοβία να την ενσωματώνω σαν δικό μου μέρος, χωρίς κριτική και κρίση, με απόλυτη αποδοχή και παρατήρηση...

Θέλεις μεν βοήθεια, αλλά δεν σε νιώθω έτοιμη να την αξιοποιήσεις.
Και ξέρεις γιατί?
Γιατί η συνείδηση και η λογική σου λέει "θέλω να θεραπευτώ", αλλά υποσυνειδητα έχεις αφήσει τον φόβο να ελέγχει κάθε σου σκέψη και κίνηση. Είσαι σχεδόν διχασμένη...

Ετσι όπως γίνεται με τους ανθρώπους που ενώ δημιουργούν την ασθένειά τους, φοβούνται να παραδεχτούν ότι την απολαμβάνουν.
Μια φοβία-ασθένεια, τους βγάζει από την κίνηση της ζωής και αυτό είναι βολικο. Ο κόσμος έξω είναι "κακός" και εγώ δεν θέλω να συμμετέχω σ' αυτόν.

Αυτή είναι η εντολή που παίρνει ο εαυτός σου υποσυνείδητα.
Και για να έχει και μια δικαιολογία, ονομάζει αυτό το "βόλεμα", ασθένεια...

όπως καταλαβαίνεις, η μάχη δεν πρέπει να γίνει με τον έξω κόσμο...αλλά πρώτα με τον άλλον εαυτό, αυτόν που δεν γνωρίζεις, όμως υπάρχει.

Αφήσαμε τις ανάγκες και τις επιθυμίες μας "έρμαιο" στον έξω κόσμο, γιατί στην αντίληψή μας υπάρχει μόνο ο εξωτερικός εαυτός μας...Οι άνθρωποι δύσκολα αντιλαμβάνονται ότι δεν είναι μόνο "εγώ"...΄Οτι πίσω από αυτό που αντιλαμβάνονται σαν εαυτό, υπάρχει ένας ολόκληρος κόσμος με συναισθήματα κρυμμένα, που έχει χτίσει τείχη μεταξυ αυτού του εγώ και της ψυχής τους...

Χρειάζεται επιμονή και υπομονή, να γκρεμίζεις αυτούς τους τοίχους και να γίνεις ο Εαυτός σου...
Και όπως σου είπε και η Ιωάννα, κάθε βήμα ειναι και μια νίκη υπέρ της αγάπης και της ζωής σου...

Περιμένεις εξωτερική βοήθεια, αλλά -λυπάμαι που θα στο πω- δεν μπορεί κανείς να σε βοηθήσει, μακάρι να καταπιείς όλα τα ψυχοφάρμακα του κόσμου...Αν δεν φροντίσεις εσύ τον εαυτό σου, αν δεν στραφείς προς τα μέσα να τον συναντήσεις, πάντα θα αντιδράς με ότι έχεις μάθει ότι είναι εαυτός!
Και πάντα θα είσαι νικημένη...

Η ζωή δεν έχει μάχες, παρά μονο αγάπη...Για να την νιώσεις όμως, θα πρέπει να είσαι ΟΛΟΚΛΗΡΗ...και αυτή είναι η μεγαλύτερη υπηρεσία στον Εαυτό σου, που είναι κατ' εικονα και ομοίωση της θεότητας...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ξανθούλα σοφα οσα παραπάνω σου λεει η Βάσω και πιάνουν ολο το φασμα της ψυχής μας!

Οσο τρομερό και δύσκολο να ακούγεται το πρόβλημά σου, ξέρω πως αν είσαι πρόθυμη να αναλάβει την νοητική εργασία απεμπλοκής και συγνώμης, σχεδόν τα πάντα μπορούν να θεραπευθούν. Η λέξη ανίατος, η οποία είναι τόσο τρομακτική για πολλούς ανθρώπους, στην πραγματικότητα σημαίνει μόνο πως η συγκεκριμένη κατάσταση δεν μπορεί να θεραπευθεί με «εξωτερικές» μεθόδους και πως πρέπει να πάμε μέσα μαςγια να τη θεραπεύσουμε. Η κατάσταση προέρχεται από το τίποτα και στο τίποτα επιστρέφει.
Το σημείο δύναμης έγκειται στην παρούσα στιγμή… στο εδώ και τώρα, στο μυαλό μας. Δεν έχει σημασία επί πόσο διάστημα διατηρούσαμε αρνητικά νοητικά σχήματα, μια ασθένεια, μια κακή σχεση, οικονομικά προβληματα ή μισος κατά του εαυτου μας. Μπορούμε να αρχίσουμε να κάνουμε αλλαγες σήμερα. Οι σκέψεις που καναμε και οι λέξιες που χρησιμοποιουσαμε επανειλημμένα έχουν δημιουργήσει τη ζωή μας και τις εμπειρίες μας μέχρι στιγμής. Όμως πρόκειται για τον παλιό τρόπο σκέψης. Τον κάναμε ήδη. Αυτό που επιλέγουμε να σκεφτούμε και να πούμε σήμερα, αυτή τη στιγμή, θα δημιουργήσει το αύριο και την επόμενη μέρα και την επόμενη εβδομάδα και τον επόμενο μήνα και τον επόμενο χρόνο και ούτω καθ’ εξής. Το σημείο δύναμης αναπόδραστα έγκειται στην παρούσα στιγμή. Εδώ ξεκινάμε να κάνουμε τις αλλαγές. Μπορουμε να αρχισουμε να αποδιώχνουμε τις παλιές ανοησίες. Τώρα. Και η πιο μικρή αρχή αρκει για να κάνει τη διαφορα.Μην την αφήνεις να χάνεταο λοιπόν.Ουτε ειναι τυχαίο οτι βρέθηκες μεσα σε τουτον το ν χωρο να σου φωναζουν όλοι να εσωστραφείς.Τοσα χρόνια έχεις γύρω σου ψυχολόγους ,Ρείκι,γκουρου και τα λοιπα και τα λοιπα ;) τί έκανες;Τί πρόοδο είδες ;Μηπως εισαι μια καλη "κατσίκα"γι αυτους και σε αρμέγουν;
Ξανθουλα κράτησε αυτοτο πολύ ομορφο και παραστατικό
"θα κάνω το βήμα και αν πεθάνω, πέθανα...΄Ετσι να ζήσω, δεν υπάρχει καμία περίπτωση..."
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ξανθούλα , διάβασα οτι είπες και μου δημιουργήθηκαν ορισμένοι ''προβληματισμοί'' καμία σχέση εχοντες με την αγάπη ...
Απο οτι βλέπω , προφανώς δεν υπήρξε κανείς να σε ''στριμώξει'' ετσι ωστε να αναγκαστείς να αναλάβεις μια ευθύνη....
Δεν επεκτείνομαι προς το παρόν....
Ομως αναρωτιέμαι , μήπως αυτή η κατάσταση βολεύει και μερικούς αλλους γενικώς :-? ..απο τους γύρω σου?
Ετυχε κάποτε ο άνδρας σου να σου πει << μου τα πρηξες τοσα χρόνια >> η οτι και να λες συνενεί και αν ναι γιατί ?????
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ξανθουλα δεν θα σου πω πολλα με καλυψαν οι κοπελες..
Ενα θα σου πω : ΜΠΟΡΕΙΣ.....ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ!!!!
KATEBA ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΠΟΥ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΚΑΡΦΩΘΗΚΕΣ...
ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΑ ΞΥΛΑ...

Με αγαπη !!!!!

>:d< :x
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

μηπως....λεω μηπωςςς αυτο το διαστημα κανω απεξαρτηση απο πολλα συν την κλιμακτηριο και εγω βαζω ταμπελα ακομα (ψυχολογικο??)
Μαρακι μου τι εννοεις οταν λες απεξαρτηση απο την κλιμακτηριο?

Μαρακι μιλησες και για γαστροσκοπηση. Πως σου δημιουργηθηκε αυτη η σκεψη?περα απο την σπαστικη κολλιτιδα εχεις και πονους στο στομαχι?Γιατι αν ειναι φουσκωμα στην κοιλια προερχεται απο το εντερο. Εγω οπου πηγαινα με ρωτουσαν ποσο μηνων(εγγυος) ημουν...μεχρι και καλη λευτερια μου ειχαν πει :)) :))

Με τα προβιοτικα ομως λες και εχω χασει 10 κιλα.Εκανα βεβαια και διαιτα απο διαιτολογο εχασα κιλα αλλα παλι σαν εγκυος ημουν...

Καθε φορα που ηταν να βγω απο το σπιτι λες και πηγαινα να δωσω εξετασεις, τα νευρα καγκελο!ολες οι ασθησεις σε πληρη διεγερση!μου θυμιζαν εκεινο το συναισθημα οταν επρεπε να απαντησω μεσα σε 30' σε 50? ερωτησεις...το ιδιο ειχα κ οταν περιμενα σε ουρα, μεσα στο λεωφορειο για να κατεβω στην σταση μου...Ασε και την ζαλουρα...

Το χειροτερο ομως ηταν οι σκεψεις...ασχημες,καταπιεστικες, εφιλατικες σκεψεις καθημερινα...πρωι, μεσημερι, βραδυ, αυτο το μυαλο δεν σταματουσε ποτε να σκεφτεται...

Τοσος θυμος συσσωρευμενος μεσα μου...που με εκανε κακο...

Μπουχτησα!Νευριασα με τον εαυτο μου, καθε μερα εκλαιγα και αναρωτιομουν πως ειχα γινει ετσι...Πλεον ειχε φτασει η στιγμη να προχωρησω μπροστα...εφτασα στο τελμα μου και αυτο καθοριζεται μονο απο εμας τους ιδιους...οτι και να σου πουμε εμεις η επιλογη για αλλαγη ειναι μονο δικη σου...

http://www.help-net.gr/

Ειναι μια καλη σελιδα για αρχη, βρισκεται στα χανια. Περα απο ψυχολογους εχει και αλλες ειδικοτητες. Μη ντραπεις να ρωτησεις οτιδηποτε πιστευεις οτι μπορει να εχεις...κατω κατω διαβασε τι λεει για την νυχτερινη γραμμη...

Αν φοβασαι τα φαρμακα εγω για να ηρεμησω λιγακι απο το μονιμο αγχος μου βοηθηθηκα αρκετα απο το τσαι βαλεριανα!Το αγοραζεις απο την λαικη το πινεις οταν νιωσεις πανικο ή εντονο αγχος. Θα δεις ανακουφιζει αμεσα. Δεν θελει καταχρηση δηλαδη οχι καθε μερα...

Φιλακια Μαρακι μου θα τα λεμε...ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οφείλω να σας ενημερώσω οτι μεσα στους ορους του Reikicenter ειναι η μη αναφορά σε sites.
Iσως αν το κανατε με αλλο τρόπο; :x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”