Σοφά λόγια!!!

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ ενός σοφού και ενός χαζού ανθρώπου όταν ερωτεύονται.

:D :D :D πραγματικά θεϊκό!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:idea:
Για την ηθική, πνευματική ζωή, η σημασία των πραγμάτων δεν εκτιμάται με βάση την υλική τους αξία , αλλα με βάση το επίπεδο της αρετής τους.

.........................................................................................................

’σε τις κρίσεις των άλλων να είναι συνέπεια των πράξεών σου και όχι ο σκοπός τους...

:D :D :D
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΣΤΗΝ ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΑ, "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΔΙΟΔΟΣ". ΟΜΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΗΡΘΕ ΓΕΛΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΕ, "ΤΡΥΠΩΝΩ ΠΑΝΤΟΥ" (HERBERT SHIPMAN)

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ- ΘΕΛΩ Ν'ΑΓΑΠΗΣΩ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΩ ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΩΣ.(ZELDA FITZGERALD)

Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΗ ΝΑ ΕΝΩΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΖΩΕΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΓΕΜΙZΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ Η ΑΓΑΠΗ ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΔΕΕΙ ΜΕ Ο,ΤΙ ΒΑΘΥΤΕΡΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ. (PIERRE TEILHARD DE CHARDIN)

Η ΑΓΑΠΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΒΙΑΣΤΗ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΠΝΟΗ ΚΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ ΣΑΝ ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ- ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ. (JULIE KRONE)
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Γύρισα όλη την Γή, αναζητώντας ένα φώς να με οδηγήσει. Προχωρούσα χωρίς ξεκούραση, νύχτα και μέρα, και τότε άκουσα από έναν ιεροκήρυκα, που μου αποκάλυψε την αλήθεια.. Οτι η απάντηση βρίσκεται μες στην ψυχή μου, κι ότι το φώς που αναζητούσα παντού βρίσκεται μέσα μου...

"Σοφία της ανατολής"
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13224
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Η ανάγκη της γνώσης γίνεται μαθαίνω, το μαθαίνω γίνεται αναζητώ, το αναζητώ γίνεται θέλω, το θέλω γίνεται έχω και το έχω αγαπώ!! Η γνώση μας δημιουργεί αγάπη…
:D
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Για να φτάσεις στην πνευματική τελείωση πρέπει πρώτα να φροντίσεις για την αγνότητα της ψυχής σου. Αυτό μπορείς να το πετύχεις όταν η καρδιά αναζητά την αλήθεια , αγωνίζεσαι για την ολοκλήρωση και στηρίζεσαι στην αληθινή γνώση...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23585
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ετεη δε ουδέν ίδμεν, εν βυθώ η αλήθεια.

-------------------------------------------

Νους υγειής εν σώματι υγειή.

-------------------------------------------

Να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις.

-------------------------------------------

Λόγο διπλό θα πω. Πότε το ένα προέκυψε από τα πολλά μονάχο και πότε σε πολλά χωρίστηκε το ένα. Διπλή είναι η γέννηση των θνητών όντων, διπλή και η διάλυσή τους. Από την μια η συνένωση των πάντων γεννά και καταστρέφει και από την άλλη η διασπασμένη ίδια, καθώς αυτά χωρίζονται, διαλύεται. Και αυτά ποτέ δεν παύουν να εναλλάσσονται. ’λλοτε μέσω της φιλίας όλα ενώνονται σε ένα, άλλοτε πάλι από το μίσος της διαμάχης διασκορπίζονται. Έτσι, όπως το ένα σταθερά γεννιέται από τα πολλά και τα πολλά από την διάσπαση του ενός προκύπτουν, με αυτόν τον τρόπο είναι η ζωή τους αέναο γίγνεσθαι. Και όσο δεν παύουν διαρκώς να εναλλάσσονται, τόσο πάντοτε ακίνητα στον κύκλο παραμένουν.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13224
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Αν ξυπνήσεις ένα πρωί και αισθάνεσαι πληγωμένος, άσε την ανάμνηση ενός γλυκού συναισθήματος να κυλήσει στην καρδιά σου και θα δεις πόσο λαμπερή θα δεις την πληγή.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το βαθύτερο μυστικό είναι πως η ζωή δεν ειναι μια διαδικασία ανακάλυψης αλλα μια διαδικασία δημιουργίας.Δεν ανακαλύπτεις τον εαυτο σου,αλλά δημιουργείς τον εαυτο σου απο την αρχή.Μην ψαχνεις λοιπον να βρείς ποιος είσαι'ψάξε να ορίσεις ποιος θελεις να είσαι!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Οσοφός δεν φοβάται την έλλειψη γνώσης , δε φοβάται τους δισταγμούς ή τη σκληρή δουλειά .. όμως φοβάται μόνο ένα πράγμα.. Να προσποιείται ότι γνωρίζει τα πράγματα που δεν γνώρίζει...

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Θα πρέπει να μελετήσεις περισσότερο για να καταλάβεις ότι ξέρεις λίγα...

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ποτέ μην ντρέπεσαι να παραδεχτείς αυτό που δεν ξέρεις...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ο τρόπος που δίνεις αξίζει περισσότερο από αυτό που δίνεις.

..........................................................................................................


Tα εφτά που δεν πρέπει να έχεις:
Πλούτο χωρίς μόχθο.
Γνώση χωρίς χαρακτήρα.
Πολιτική χωρίς αρχές.
Απόλαυση χωρίς συναίσθημα.
Εμπόριο χωρίς ήθος.
Επιστήμη χωρίς ανθρωπιά.
Αγάπη χωρίς θυσία.
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΑ ΔΥΟ ΑΓΝΩΣΤΟΙ. (MACFARLANE)

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΖΑΡΙ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ, ΓΙΑΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ'ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΚΡΙΑ ΔΕ ΜΕΝΕΙ. Η ΑΙΩΝΙΑ ΣΟΦΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΠΟΙΗΣΕ ΕΝ ΑΓΑΠΗ.(FARID AL-DIN ATTAR)

Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ...
ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΠΡΙΝ ΞΕΠΡΟΒΑΛΛΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ Ν'ΑΓΓΙΞΕΙΣ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ, ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ, ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΗ ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΚΙ Η ΔΙΨΑΣΜΕΝΗ ΓΗ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΥΤΗ ΜΕΡΑ. ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΓΙΞΕΙΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΗ ΓΛΥΚΥΤΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΠΟΤΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ, ΝΑ ΧΑΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. (ANOUILH)
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Κρίνουμε τους εαυτούς μας απ' ό,τι είμαστε ικανοί να κάνουμε. Δυστυχώς όμως, οι άλλοι μας κρίνουν απ' ό,τι έχουμε ήδη κάνει.
Longfellow

Οι σκέψεις μάς κάνουν να υποφέρουμε περισσότερο από τα γεγονότα.
Σενέκας

Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;
Μ . Μπρέχτ

Εκείνος που αγαπώ, θέλω να είναι ελεύθερος, ακόμα κι από μένα.
Α. Λίντμπεργκ

Η συνείδηση βασανίζει συνήθως όχι εκείνους που φταίνε.
Ε. Ρεμάρκ

Δεν μας οδηγούν μπροστά οι εξηγήσεις.
Μας οδηγεί η θέληση μας να προχωρήσουμε.
Πάουλο Κοέλο

Ο κόσμος είναι πολύ έρημος αν σκεφτείς μόνο τα βουνά, τα ποτάμια και τις πόλεις.
Αλλά το να γνωρίζεις κάποιον που αισθάνεται και σκέφτεται σαν κι εμάς, που μολονότι μακριά μας είναι δίπλα μας με το πνεύμα του, αυτό κάνει τον κόσμο μας ένα.
Γκαίτε

Και το μεγαλύτερο δέντρο αρχίζει από ένα μικρό σπόρο...
Και το μακρυνότερο ταξίδι ξεκινά μ' ένα βήμα.
Λαο Τσε

την καλημέρα μου :D
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ένας λόγιος γνωρίζει πολλά βιβλία .. ένας άνθρωπος μορφωμένος έχει γνώσεις και δεξιότητες... ένας άνθρωπος φωτισμένος καταλαβαίνει το νόημα και το σκοπότης ζωής του..
...........................................................................................................

Ο σοφός αναζητά την σοφία.... Ο τρελός πιστεύει ότι την έχει βρεί
...........................................................................................................

Σοφία είναι η κατανόηση του τρόπου με τον οποίο η αιώνια αληθεια μπορεί να εφαρμοστεί στη ζωή...

...........................................................................................................

το καλό που μας προσφέρει η σοφία, είναι, σε σχέση με κάθε άλλη γνώση ό,τι ένα δοχείο με νερό στην έρημο σε σχέση με ένα βουνο από χρησάφι...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13224
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Αν ξεκινήσεις μια μέρα για να εξερευνήσεις τον κόσμο… θυμήσου ότι και ο κόσμος θα εξερευνήσει εσένα. Προετοιμάσου για το άγνωστο που πας να αντιμετωπίσεις και μη φοβηθείς να πεις την αλήθεια. Στην ουσία ένα ταξίδι ξεκίνησες να κάνεις…

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”