ΙΝΟΜΟΙΩΜΑΤΑ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33609
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Ναι Βασούλα γιατί πολύ ταλαιπωρία αυτό το 2ο. Αυτό το θέμα για μένα ήρθε την κατάλληλη στιγμή. :? :?
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δηλαδή, Αννούλα και εσύ μέσα να υποθέσω? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό λύνεται με δύο τρόπους για μένα: με αγάπη και πρακτική! (δεδομένου του εσώτερου ψαξίματος).
Υπάρχει κάτι πιο υπέροχο και μεγαλειώδες από τον έρωτα???

Ξέρεις Νίκο, υπάρχει μια μικρή λεπτομέρεια εδώ...

Ναι ο έρωτας ειναι υπέροχος, μα για να φτάσεις στην ελευθερία αυτή, χρειάζεται να έχεις βρει τον Εαυτό σου...

Και να τον έχει βρει κι ο άλλος! Για να είναι πραγματικά αυτό που λες...μεγαλειώδης!
Αλλιώς, δυστυχώς, είναι αλισβερισι...

Πριν λοιπόν πούμε πόσο "όμορφος" είναι ο έρωτας, ας δούμε πόσο όμορφος είναι ο Εαυτός μας...Τότε θα ξεκινήσουν όλα να ρέουν...

Τα ινομυώματα, που είναι το θέμα μας, είναι συμπυκνωμένη σεξουαλική ενέργεια που έχει κρυσταλλώσει την επιθυμία...
Οι κύστεις στις ωοθήκες ειναι η άρνηση της θυληκότητας, λόγω του βιαστικού σεξ...και η αποχή από το συναισθηματικό βάθος της αγάπης. Ο επιθετικος ερωτισμός είναι κι αυτός μία αιτία...

Αυτή η λανθασμένη πίεση της κοινωνίας μας για την μητρότητα, κάνει την ψυχή να αντιστέκεται και να το εκδηλώνει με χίλιους τρόπους...

Είναι μόνο μερικά από αυτά που ανακάλυψα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Vaso έγραψε:για να φτάσεις στην ελευθερία αυτή, χρειάζεται να έχεις βρει τον Εαυτό σου...
Αυτο αγαπητοι φιλοι σημαινει, να θελεις να κανεις σεξ στη Ν. Σμυρνη π.χ και να πηγαινεις μεσω Βενεζουελας. :lol: :lol: :lol:
Και στο τελος θα σου πει "αη &^@#%^@# κι εσυ και ο γρυλλος σου".

Νικο αδυνατω να πιστεψω οτι το 99% του κοσμου συμπεριφερεται οπως εγω :lol: :lol:
Τα ινομυώματα, που είναι το θέμα μας, είναι συμπυκνωμένη σεξουαλική ενέργεια που έχει κρυσταλλώσει την επιθυμία...
Οι κύστεις στις ωοθήκες ειναι η άρνηση της θυληκότητας, λόγω του βιαστικού σεξ...και η αποχή από το συναισθηματικό βάθος της αγάπης. Ο επιθετικος ερωτισμός είναι κι αυτός μία αιτία...
και αρκει μονο να ξερουμε την αιτια ?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι Ελένη μου δεν αρκεί μονο να την ξέρουμε...Χρειάζεται να την εξομαλύνουμε μέσα μας, διακρίνοντας τις συμπεριφορές μας που μας "οχύρωσαν" πίσω από αυτά τα μικρά ογκίδια...και να αφήσουμε την πνευματική ενέργεια να διαλύσει τις
"συμπυκνωμένες" αντιδράσεις μας!!!


Ψυχικό σεξ δεν ξέρεις να κάνεις? Βενεζουέλα - Νέα Σμύρνη ?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Vaso έγραψε:όχι Ελένη μου δεν αρκεί μονο να την ξέρουμε...Χρειάζεται να την εξομαλύνουμε μέσα μας, διακρίνοντας τις συμπεριφορές μας που μας "οχύρωσαν" πίσω από αυτά τα μικρά ογκίδια...και να αφήσουμε την πνευματική ενέργεια να διαλύσει τις
"συμπυκνωμένες" αντιδράσεις μας!!!


Ψυχικό σεξ δεν ξέρεις να κάνεις? Βενεζουέλα - Νέα Σμύρνη ?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κατανοητον...αλλα αυτο το ΄΄να αφήσουμε την πνευματική ενέργεια να διαλύσει τις "συμπυκνωμένες" αντιδράσεις μας!!!΄΄ θελει λιγη αναλυση... νομιζω συμφωνουν και οι τηλεθεατες.
Κοινως, ρεικι και συμβολα στις συμπεριφορες?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eleni την 15 Φεβ 2008 2:50 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Δηλαδη.. οταν ξερουμε την αιτια, την εχουμε εξομαλυνει, ξερουμε και τη συμπεριφορα... και το ογκιδιο επειμενει?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Συνήθως οι ασθένειες δημιουργούνται από "κακή στάση ζωής". Αν λοιπόν αυτές εξομαλυνθούν μέσα μας, τοτε υποχωρούν έως και εξαφανίζονται. Η "θεραπεία" έχει επιτελεστεί.

Αν λοιπόν έχουμε φροντίσει για την "θεραπεία" μας σε όλα τα επίπεδα, να είσαι σίγουρη, ότι θα γνωρίζουμε, γιατί η "ασθένεια" επιμένει...
Κατανοητον...αλλα αυτο το ΄΄να αφήσουμε την πνευματική ενέργεια να διαλύσει τις "συμπυκνωμένες" αντιδράσεις μας!!!΄΄ θελει λιγη αναλυση... νομιζω συμφωνουν και οι τηλεθεατες.
Κοινως, ρεικι και συμβολα στις συμπεριφορες?
Ελενη μου το ρέικι δρα σε όλα τα επίπεδα και καθαρίζει αρνητικές ενέργειες που είναι αιτία χρόνιων μπολοκαρισμάτων, σε δυναμώνει και, παράλληλα, σε βοηθά να δεις δικές σου συμπεριφορές. ΄Ομως στο υλικό επίπεδο είναι η δικη σου εργασία που χρειάζεται για να βρεις τις ριζωμένες πεποιθήσεις και να τις "καθαρίσεις"...Γι' αυτό άλλωστε λέω ότι το ρέικι δεν είναι πανάκεια...Δεν κάνεις ρέικι και γίνεσαι "θεός" αυτόματα...

Σίγουρα όμως έχεις έναν ισχυρό "βοηθό" για να φέρεις εξισορρόπηση στην ζωή σου. ΄Οχι μαγικά, αλλά με εργασία με τον εαυτό σου. Και όπως σου είπα, δεν φτάνει να αναγνωρίσεις τις αιτίες... Αυτό είναι η εύκολη μεριά της εργασίας...Η δύσκολη είναι να βουτήξεις βαθύτερα και να βρεις τις ρίζες...Που συνήθως στους ανθρώπους διαφεύγουν, αφού δεν γνωρίζουν ότι τα κύτταρά τους έχουν μνήμη και δημιουργούν και μέσα από τα βιώματα τον χαρακτήρα μας.

Από την στιγμή που ξεκινά η εργασία με τον εαυτό σου, ουσιαστικά (για μένα) ακολουθείς έναν πνευματικο στόχο, που τον υλοποιείς στην ζωή σου εδώ. Αναγνωρίζεις την συμμετοχή του πνευματικου σου μέρους και δρας προς την κατεύθυνση της εκδήλωσης και της αυτοπραγμάτωσης...

Δεν αρκεί να λέμε ότι αγαπάμε, δηλαδη...
Χρειάζεται πρώτα να βρούμε την δική μας αγάπη για τον εαυτό μας, που ουσιαστικά του φερόμαστε σαν να τον μισούμε...

Δεν χρειάζεται να λέμε ότι θα σκεφτόμαστε θετικά...αγνοώντας συναισθήματα θυμού, γιατί τότε τα σπρώχνουμε βαθύτερα και δρουν από το "υπόγειο"...
Χρειάζεται να αντικρύσουμε κατάματα τον θυμό μας και να τον ακολουθήσουμε στην ρίζα του.

Το ρέικι, φέρνει εξισορροπιστική ενέργεια στην ολοτητά μας, αλλά η υλική πραγματικοτητα χρειάζεται την ενεργό συμμετοχή μας στο "καθάρισμα" της συμπεριφοράς μας.
Και εκεί βρίσκεσαι εσύ με εσένα...μόνο!!!

Κάνοντας ρέικι καθημερινά, έως ότου αντιληφθείς ότι με την ενίσχυση της έχεις την ισορροπία και την δυναμη να ανακαλύψεις τον αληθινό εαυτό σου, αρχίζεις και αναγνωρίζεις τις βαθύτερες αιτίες της "ασθένειάς" σου.
Και τις αιτίες που σε απομάκρυναν από την πνευματική σου φύση...
που ειναι και το ξεκαθάρισμα του ρόλου της κάθε ενσάρκωσής μας!

Γι' αυτό είπα ότι η εκδήλωση της πνευματικής μας φύσης στην υλική μας πραγματικότητα, χρειάζεται οριοθέτηση πνευματικου στόχου, γιατί η ζωή μας δεν είναι "καταναγκαστικά έργα". Και αν αυτό δεν το αποκωδικοποιήσεις πνευματικά, δεν θα μπορέσεις ποτέ να το δεχτείς σαν αλήθεια...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ξέρεις ποιό ήταν το δικό μου εύρημα, όταν έψαχνα τον εαυτό μου και την ασθένειά μου?

Ενας ατέλειωτος θυμός που ναι μεν είχε αιτίες τους γονείς μου και τις πεποιθήσεις που μου κληρονόμησαν, αλλά η ουσιαστική ρίζα ήταν γιατί ανακάλυψα, ότι για χάρη αυτών των πεποιθήσεων, χρειάστηκε να καταπνίξω την πνευματική μου φύση, για να "ενταχθώ" ομαλά στο σύνολο της κοινωνίας μας!!! Δεν μου άρεσε όμως αυτή η "υποχώρηση"...με έβγαλε από τις αρχικές μου επιλογές, η ψυχή μου εγκλωβίστηκε σε κοινωνικά και οικογενειακά πρότυπα και η ζωή μου φαινόταν άδικη, σκληρή και ανούσια...

Αυτό κι αν πόνεσε!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Aχ πόσο μα ποσο σε νοιώθω και σε κατανοώ!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Ξέρεις Νίκο, υπάρχει μια μικρή λεπτομέρεια εδώ...
Ναι ο έρωτας ειναι υπέροχος, μα για να φτάσεις στην ελευθερία αυτή, χρειάζεται να έχεις βρει τον Εαυτό σου...
Το "εχω βρει τον εαυτό μου" δεν είναι στατική κατάσταση. Τον εαυτό τον βρίσκεις συνεχώς και αναλογικά απολαμβάνεις περισσότερο...
Και να τον έχει βρει κι ο άλλος!
Η εξερεύνηση θέλει δύο(και τρεις και τέσσερις :lol: )
Νικο αδυνατω να πιστεψω οτι το 99% του κοσμου συμπεριφερεται οπως εγω
Ίσως όχι ακριβώς όπως εσύ αλλά το νευρομυικό σύστημα όταν υπάρχει άγχος πάντα είναι θωρακισμένο και πάντα δεν μπορεί να αφεθεί τελείως στην απόλαυση.
Το συγκεκριμένο άγχος δεν σημαίνει πως όταν απλά νιώθεις ήρεμος ανοίγοντας την δεκτικότητα και την πνευματικότητα όλα λειτουργούν καλά, σημαίνει και πως η ενεργητικότητα του σώματος δεν εκφράζεται με βίαιο τρόπο. Σημαίνει πως έχεις και βάθος επίγνωσης του εαυτού σου και των αναγκών σου κι όχι μόνο στον κορμό και το κεφάλι που βρίσκονται τα γνωστά κέντρα, αλλά και σε εκείνα που βρίσκονται σε χέρια και πόδια.
Χρειάζεται να την εξομαλύνουμε μέσα μας, διακρίνοντας τις συμπεριφορές μας που μας "οχύρωσαν" πίσω από αυτά τα μικρά ογκίδια...και να αφήσουμε την πνευματική ενέργεια να διαλύσει τις
"συμπυκνωμένες" αντιδράσεις μας!!!
...και με yang τρόπο να καούν μέσα από τη δύναμη της λίμπιντο, κάτι που προϋποθέτει δεκτικότητα στον τρόπο απόλαυσης του εδώ και τώρα πρακτικά, κι όχι σε ένα ιδεατό άλλο που θα έπρεπε να έχουμε. Μόνο αν το δεις πρακτικά το συναίσθημα και το αφήσεις να σε πλημμυρίσει μπορείς να το αγαπήσεις.
Για να κάνω και τον παραλληλισμό μου με το Matrix, ο Nιο έγινε Σμιθ πρώτα στο τέλος της τριλογίας. :wink:
Με αγαπώ όπως είμαι κι όχι όπως θα "έπρεπε" να είμαι δηλαδή, ακόμη και στον έρωτα.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το "εχω βρει τον εαυτό μου" δεν είναι στατική κατάσταση
σαφώς δεν είναι στατική κατάσταση...ποτέ!

όμως κάθε φορά και πιο σταθερά παραμένεις στο ποιός πραγματικά είσαι...Αυτό δεν οδηγεί σε σταθερή συμπεριφορά έξω σου, αλλά σε σταθερή αξία μέσα σου...και αυτό μόνο εννοούσα!
εξερεύνηση θέλει δύο(και τρεις και τέσσερις )
δεν είμαι υπέρ του ταυτόχρονου συνωστισμού, αλλά ο καθένας δρα διαφορετικά στην σεξουαλική του συμπεριφορά ε? :wink:
Με αγαπώ όπως είμαι κι όχι όπως θα "έπρεπε" να είμαι δηλαδή, ακόμη και στον έρωτα.
Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ω ναι ναι ........
και με yang τρόπο να καούν μέσα από τη δύναμη της λίμπιντο, κάτι που προϋποθέτει δεκτικότητα στον τρόπο απόλαυσης του εδώ και τώρα πρακτικά, κι όχι σε ένα ιδεατό άλλο που θα έπρεπε να έχουμε. Μόνο αν το δεις πρακτικά το συναίσθημα και το αφήσεις να σε πλημμυρίσει μπορείς να το αγαπήσεις.
Για να κάνω και τον παραλληλισμό μου με το Matrix, ο Nιο έγινε Σμιθ πρώτα στο τέλος της τριλογίας.
Με αγαπώ όπως είμαι κι όχι όπως θα "έπρεπε" να είμαι δηλαδή, ακόμη και στον έρωτα._________________
...........αλλά :roll:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23116
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Μερικά από αυτά που βρήκα πατημένα και καλά κρυμμένα΄στο 2ο κέντρο τις τελευταίες μέρες;;;

-’’Αγάπη με αντάλλαγμα’’ , σε σχέση προ 10ετίας, και ενοχή για αυτή τη προδοσία απέναντι στον Εαυτό μου, που νόμιζα ότι κάνοντας μιά’’ υποχώρηση’’ σε επίπεδο ιδεολογικό δεν έγινε και τίποτα!! Αμ δεν ήταν ιδεολογικό το θέμα....ηταν η αρχή της κατηφόρας της αυτοεκτίμησης, της δύναμης, και της ελευθερίας μου.
--Δίψα για οικειότητα και αγάπη , που έβγαινε με περιστασιακό βίαιο πάθος και στιγμιαία ορμή...
--Ασθένειες των γονιών μου.
--Ενοχές των γονιών μου...απ΄τις συμπεριφορές των γονιών τους...(Γιαγιά δακτυλοδεικτούμενη από την τοπική κοινωνία, και η μάνα μου ένιωθε η κόρη της δακτυλοδεικτούμενης μέχρι που πέθανε, ανέπνεε μόνο όταν άκουγε μιά καλή κουβέντα από την κοινωνία)
---Περιορισμένη σεξουαλική δραστηριότητατων των γονίών, και ενοχή΄ για την δική μου υγειή συμπεριφορά ..
--Κι εκείνο το ιατρικό συμπέρασμα που είναι σαν να κάθεσαι πάνω στο φόβο και όχι στον Πωπώ σου::’’Οι νέες κοπέλες έχουν έξαρση σε μολύνσεις σήμερα από την συχνή εναλλαγή των συντρόφων και την ποικιλία του Πε Χα που έρχονται σε επαφή’’
Που μάλλον σημαίνει ενεργειακά¨Κάθε σχέση συναισθηματική και σεξουαλική με το αντίθετο φύλο μας δημιουργεί έναν ενεργειακό ομφάλιο λώρο που μέχρι να τον αντιληφθούμε να τον κόψουμε και να τον ξορκίσουμε, μπλοκάρει το έρημο το 2ο κέντρο και δημιουργεί όοοολα αυτά που έχουμε ως επιπτώσεις.
--Και αυτή την μανία καταδίωξης να βρω την απόλαυση έξω από μένα! Πως έκανα τον άλλο να νιώσει; Πως ένιωσε ο περίγυρος για αυτή τη σχέση;Είμαι ’’καλύτερη’’ από την πρώην;
Εψαχνα μέσα στα μάτια των άλλων το είδωλο μου!
Αμ δεν βρίσκεις πάντα αυτό που θέλεις...στα μάτια τους. Συνήθως βρίσκεις τη χειρότερη σου αντανάκλαση εμπλουτισμένη με τα δικά τους κόμπλεξ....
Και σε αποτελειώνει....
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ντάννύ... :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”