Τι ειναι το Ρεικι?

Συντονιστής: Vasoula

Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Τι ειναι το Ρεικι?

Δημοσίευση από Giwrgos »

Πριν λιγο μου δημιουργηθηκε αυτη η απορια... τι ειναι το ρεικι? Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας. Πως το αντιλαμβανεστε?
Πανω απ ολα, ομως, μια δευτερη ερωτηση, αν το ρεικι ειναι εμφυτο στοιχειο μας, η μυηση μ εναν δασκαλο ειναι ο μοναδικος τροπος συνδεσης μ αυτο? Με αλλα λογια, απο ποιον δασκαλο μυηθηκε ο πρωτος ρεικι μαστερ?
@};-
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

πλακιτσα μας κανεις ε? :-?
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

πλακιτσα μας κανεις ε?
Αχ, ρε Γιάννη =)) =)) =))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Θα συμφωνήσω με το Γιάννη.
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Γνωθι σαυτόν , αφού έχεις ρέικι τότε ξέρεις τι είναι αυτό,
αλλιώς αν διαβάσεις σε όλη αυτή την ενότητα θα πάρεις
απαντήσεις στις ερωτήσεις σου .
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βάσω έγραψε


Εδώ και καιρό θέλω να εκφράσω μια μεγαλύτερη αλήθεια για το ρέικι...Μια αλήθεια που ανακάλυψα στην πορεία μου και που φυσικά δεν είναι μέρος της παραδοσιακής διδασκαλίας του ρέικι, αλλά είναι μέρος της προσωπικής μου ανάπτυξης...

Πολλές φορές αναρωτήθηκα, αν το ρέικι, έτσι γρήγορα όπως διαδίδεται, θα μπορέσει να βοηθήσει στην πνευματική ανάπτυξη του ανθρώπου.
Γνωρίζω, ότι οποιοδήποτε πνευματικό βοήθημα γίνεται «συρμός» κάπου στην πορεία της μετάδοσής του χάνει την ουσία του…

Αυτό που μέσα στην καρδιά μου αναπτυσσόταν δεν ήταν το ρέικι, αλλά η Αγάπη.
Το ρέικι, έτσι όπως ονομάζεται η πνευματική ενέργεια, υπάρχει μέσα σε κάθε άνθρωπο, με βάση τα αρχέτυπά του. ΄Όμως ο φυσικός άνθρωπος δεν ζει την ζωή του συνδεδεμένος με τα αρχέτυπα, έτσι δεν γνωρίζει καν την λειτουργικότητά τους.

Το ρέικι μεταδόθηκε από τον Δρ. Ουσούι, και αυτό του έδωσε μια όψη ανατολικού μυστικισμού που μάλλον κρατήθηκε σαν εφτασφράγιστο μυστικό και παρουσιάστηκε στους δυτικούς σαν απλό και λειτουργικό μέσον να ανακτήσει κανείς την ενέργειά του, να νιώσει ισορροπημένος και υγιής στο σώμα και την ψυχή.

Πως συνδέεται όμως το σώμα και η ψυχή, αν όχι με την ουσία της Αγάπης?
Και πως μπορεί κανείς, χωρίς να επιτρέψει την δράση του Πνεύματος, να μεταλλάξει τον εαυτό του και να βρει αρμονία, όταν η Αγάπη δεν έχει γίνει το «αντικείμενο του πόθου του»?

Φυσικά, η Αγάπη βρίσκεται μέσα στα όνειρα όλων των ανθρώπων. ΄Ολοι μιλάνε γι’ αυτήν, όλοι την θέλουν και την προσφέρουν απλόχερα, συζητήσεις επί συζητήσεων γίνονται για την Αγάπη, αλλά η ουσία είναι ότι ο άνθρωπος παραμένει χωρίς εκείνη την βαθύτερη σύνδεση μαζί της, που του αποκαλύπτει τον θεό και τον άνθρωπο σαν μία ενιαία μονάδα ύπαρξης.

Μπορεί το ρέικι, μόνο μέσα από τις μυήσεις, να γίνει ο συνδετικός κρίκος που θα ενώσει τα ξεχωριστά μέρη του ανθρώπου?
Ναι μας είπαν, μπορεί…

Το πίστεψα, όχι γιατί έτσι λένε, αλλά γιατί το ήξερα από την Αρχή μου!
΄Όμως η Αρχή μου περιείχε και το πιο σημαντικό κομμάτι του ρέικι, αυτό που αφαιρέθηκε για να μπορεί να μεταδίδεται εύκολα και γρήγορα…
Η Αρχή μου περιείχε το Πνεύμα μου
Και μέσα σ’ αυτό το πεδίο υπήρχε ενσωματωμένη όλη η διδασκαλία που αφαιρέθηκε, είτε γιατί οι άνθρωποι βιάζονται να γίνουν καλά, είτε γιατί ό Δρόμος προς τα κει περιέχει στοιχεία άγνωστα στην ανθρώπινη φύση…
Περιέχει εσωτερική πειθαρχία, εγκράτεια και πίστη.

Το ρέικι δεν είναι θρησκεία, μας είπαν…
Religion όμως είναι η έννοια της κάθε θρησκείας και σημαίνει ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ
Πως μπορεί ο άνθρωπος να συνδεθεί με τον θεό όμως, αν προσπαθεί μέσα από δογματισμούς και ασάφειες να απενοχοποιηθεί?
Μας έδειξε η ιστορία της ανθρωπότητας ότι αυτό είναι μάταιο…
Ο Πύργος της Βαβέλ είναι ξεκάθαρος.

Τι γίνεται μέσα από το ρέικι, αν όχι ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ?

Καθόλου δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες…΄Όμως έτσι όπως νιώθω με το ρέικι μπορεί να είναι και η αληθινή έννοια της θρησκείας, αυτής που ενώνει όλους και όλα μέσα στην Αγάπη.

Χωρίς καμία διάκριση ο θεός είναι εδώ, είναι μέσα σε όλους τους ανθρώπους, ανεξάρτητα από το φύλο και την φυλή τους. Και είναι ένας, όχι δύο, όχι τρεις, όχι τέσσερις, αλλά ένας!
Το ίδιο είναι και στους κακούς, τους φοβισμένους, τους χριστιανούς, τους βουδιστές, τους μηδενιστές, τους υλιστές…είναι ένας! Είναι η Αληθεια…

Πολλοί δάσκαλοι ρέικι στην Ελλάδα, άλλαξαν την θρησκεία τους και από χ.ο. έγιναν βουδιστές…Ε και?
Η θρησκεία είναι επανασύνδεση με τον θεό και αυτή προκύπτει από τον Δρόμο της Αλήθειας μόνο και όχι από περιορισμένες απόψεις. Και η Αλήθεια είναι μόνο μέσα μας. Αυτή είναι η Αγάπη!

Να λοιπόν, σκέφτηκα, γιατί το ρέικι δεν έχει καταφέρει να επανασυνδέσει τον άνθρωπο με τον θεό…Και αν αυτό δεν προκύψει μέσα από την Αγάπη, τότε αλήθεια τι είναι το ρέικι?

Ξέρετε πόσες φορές στην Ζωή μου σκέφτηκα να τα παρατήσω και να εργαστώ με τους ανθρώπους από άλλον Δρόμο?

Αλλά είπαμε…
Αυτό που μέσα στην καρδιά μου αναπτυσσόταν δεν ήταν το ρέικι, αλλά η Αγάπη του..

Και ίσως το να γίνει κανείς Ανθρώπινος, δεν εξαρτάται από το ρέικι, αλλά από το πόσο μπορεί να ζει την Ζωή του με Αλήθεια και Αγάπη, υποχωρώντας ταπεινά στην επανασύνδεσή του, χωρίς να χάνει την ισορροπία του από τις μικρές θελήσεις των ανθρώπων.

Αν αγαπάω αυτό που είμαι, αυτό που βλέπω σε σένα, δεν είναι παρά ο εαυτός μου.
Τα στάδια εξέλιξης μπορεί να διαφοροποιούνται, αλλά η ουσία μας δεν αλλάζει ποτέ.
Το να μπορώ να γνωρίζω τον εαυτό μου σημαίνει ότι σου δίνω χώρο να γνωρίσεις τον εαυτό σου.
Το να μπορώ να νιώθω τον θεό, σημαίνει ότι αυτό που θέλω είναι να μπορείς να τον νιώσεις και εσύ μαζί μου.
Αν μία φορά νιώσεις την Αλήθεια με βεβαιότητα, κανείς πια δεν μπορεί να την αμφισβητήσει…
Και αυτό είναι το ρέικι…για Εμένα!





Γιώργο αυτό για μενα είναι ότι πιο βαθύ και όμορφο έχω διαβάσει για το Ρέικι!!!! @};- @};- @};-

είναι γραμμένο σε διπλανό πόστ!!!κάνε τον κόπο να διαβάσεις και τα υπόλοιπα πόστ που αφορούν το Ρέικι και αν δεν σου λυθούν οι απορίες τότε εδώ είμαστε να το συζητήσουμε!! @};-

Επίσης θα συμφωνήσω με τα παιδιά απο τη στιγμή που έχεις πάρει και δεύτερο βαθμό δεν έχεις ενημερωθεί για αυτό που έλαβες και για τον Ουσούι???????

:-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Πραγματι πολυ ομορφο κειμενο, το διαβασα ξανα και ξανα!!!
Φυσικα και διδαχθηκα το τι ειναι το Ρεικι, και εχω διαβασει διαφορα αρθρα στο internet.
Αλλο, ομως, αυτο που ακους ή διαβαζεις και αλλο το τι εχεις κανει κτημα σου. Αλλο να μιλας για την Αγαπη, τον Θεο, κλπ, και να δινεις ορισμους, κι αλλο το τι εχεις κατανοησει πραγματι...
Αλλωστε, ο καθενας βλεπει τα πραγματα απο την οπτικη του...
Γιατι να διαφερει και το Ρεικι?
Με αυτα που λεει το κειμενο, παντως, συμφωνω απολυτα!!!
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”