Η δε γη ην αορατος και ακατασκευαστος ( Γενεσις Α, 2)

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Η δε γη ην αορατος και ακατασκευαστος ( Γενεσις Α, 2)

Δημοσίευση από Skapaneas »

Συμφωνα με την επισημη ερμηνεια της Αγιας Γραφης, το χωριο αυτο λεει οτι, εις την εξελιξη του συμπαντος υπηρξε περιοδος που η γη ηταν αθεατη και ασχηματιστη.

Προσθετω δε στα παραπανω οτι αυτο υπονοει την δυνατοτητα υπαρξης πραγματων και σε άλλα επιπεδα και σε αλλες καταστασεις, πριν αυτα εκδηλωθουν στην πραγματικοτητα.

Εσεις τι λετε; Ποια ειναι η δικη σας αποψη;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ποιά είναι η πραγματικότητα για σένα Σκαπανέα?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ανεξάρτητα με το ποια πραγματικότητα εννοεί ο Σκαπανέας θα απαντήσω όπως εκλαμβάνω εγω την πραγματικότητα βασει της διευκρίνησης.
Για μενα και συμφωνα με την δικη μου πορεία,πραγματι υπαρχουν κι αλλες δυνατότητες,περα απο αυτες που μεχρι τωρα,απλοϊκά μαθαίνουμε να αντιλαμβανόμαστε,δηλαδη με μόνο τις αισθησεις μας.Με μόνο ότι αποδεικνύεται βασει αυτων.Αν αποκτήσεις την γνωση του εσωτερικου εαυτου σου,τότε υπαρχει ένας αλλος κόσμος,φαναιρώνονται αλλες διαστασεις αλλες δυνατότητες στη καθημερινότητα σου,σε οτι εχει σχεση με σενα αλλα όλα αυτα εκπορεύονται απο μεσα προς τα έξω.Μονο αν στείλεις μηνυματα καλης προθεσης,μόνο αν μεσα σου αφεθείς κι εμπιστευτείς την αρμονία,την τελειότητα του συμπαντος,μερος του οποιου είσαι, τοτε θα δεις να αλλαζει η πραγματικότητα σου,η ζωή σου,η ζωή των γύρω σου με ακτίνα τόση όσο φτανει η ακτινοβολία σου ή ασκείται η μαγνητική σου δυναμη. :D
Για μενα η πραγματικότητα είναι το ΕΙΜΑΙ κι ότι αυτο εκπέμπεται στους γυρω μου,στα εψυχα κι αψυχα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Ποιά είναι η πραγματικότητα για σένα Σκαπανέα?
Το σωστο ερωτημα Βασω δεν ειναι, ποια ειναι η πραγματικοτητα για μενα, αλλά ποια εννοω εγω ως πραγματικοτητα παραπανω.

Η πραγματικοτητα λοιπον στην οποια αναφερομαι, ειναι η γνωστη μας αντικειμενικη η λεγομενη, η οποια ειναι δυνατον να γινει αντιληπτη με τις αισθησεις μας.

Εννοω αυτη την πραγματικοτητα που μπορω να ακουσω, να μυρισω, να γευτω, να δω και να πιασω με τα χερια μου.

Αυτη την πραγματικοτητα εννοω.

Αυτη την πραγματικοτητα μεσα στην οποια κινειται και δρα το φυσικο μου σωμα.

Αυτη την πραγματικοτητα μεσα στην οποια, ως δρωσα και ενεργος ψυχη, δια του σωματος αποκομιζω εμπειριες.

Αυτη την πραγματικοτητα μεσα στην οποια εχω την αισθηση οτι μπορω να εργαστω και να δω τους καρπους των κοπων μου και παραλληλα να γευτουν και οι αλλοι με το φυσικο τους σωμα τους καρπους αυτους ( καλους ή κακους, αδιαφορο ).

Αυτη την πραγματικοτητα μεσα στην οποια, με απτο και κατανοητο τροπο, μπορω να επικοινωνησω με τους αλλους και μεσα στην αποια αποκτω τη βεβαιοτητα οτι οι αλλοι με αντιλαμβανονται και ανταποκρινονται στο καλεσμα μου για συνοδοιπορια μεσα στον κοσμο.

Αυτη την πραγματικοτητα στην οποια απλωνω το χερι μου για βοηθεια και βρισκεται παντοτε ενα χερι να αρπαξει το δικο μου και να με κρατησει κυριολεκτικα απο την κατρακυλα στο γκρεμο που χασκει κατω απο τα ποδια μου και απειλει να κομματιασει και να κατακρεουργησει το φυσικο μου σωμα.

Δεν ξερω αν σου εγινε αρκετα κατανοητο σε ποια πραγματικοτητα αναφερομαι...

Εννοω την πραγματικοτητα αυτη, μερος της οποιας ειναι η οθονη που εχεις τωρα απεναντι σου και πανω στην οποια βρισκονται οι λεξεις που διαβαζεις
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δεν ξερω αν σου εγινε αρκετα κατανοητο σε ποια πραγματικοτητα αναφερομαι...
Σε μενα απόλυτα πάντως και καλα εξελαβα τις αισθησεις....

τι να κανω ρε παιδια αφου πρωτα γραψω μετα λειτουργεί ο νους και λεει.........αρραγε που βρεθηκα τωρα..........

οκ σωστα βρεθηκα και βασει της παραγματικότητας που εννοείς.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εντάξει Σκαπανέα, αντιληπτό!

Κατανόησα τι εννοείς όταν λες "πραγματικότητα".
Και δυστυχώς δεν θα μπορούσα να σου απαντήσω και να ήθελα...

Γιατί για μένα η πραγματικότητα δεν έχει μόνο φυσικές αισθήσεις.

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Βάσω την "αλλη πραγματικότητα"την αντιλαμβανεσαι μόνο αν την δεις σε σχεση με την .......πραγματικότητα.
Δεν γινεται αλλιώς ή ισως δεν ξερω ακόμα το αλλιώς.
Με καταλαβαινεις τι λεω;

Αν αποκτήσεις την γνωση του εσωτερικου εαυτου σου,τότε υπαρχει ένας αλλος κόσμος,φαναιρώνονται αλλες διαστασεις αλλες δυνατότητες στη καθημερινότητα σου,σε οτι εχει σχεση με σενα αλλα όλα αυτα εκπορεύονται απο μεσα προς τα έξω
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν αποκτήσεις την γνωση του εσωτερικου εαυτου σου,τότε υπαρχει ένας αλλος κόσμος,φαναιρώνονται αλλες διαστασεις αλλες δυνατότητες στη καθημερινότητα σου,σε οτι εχει σχεση με σενα αλλα όλα αυτα εκπορεύονται απο μεσα προς τα έξω
Καλλιόπη μου δεν τα βλέπω ξεχωριστά.
Είναι για μένα ένα!
΄Ετσι αν μιλήσω, θα φανώ στους άλλους εξωπραγματική.
Προτιμώ να σιωπώ λοιπόν.

Είναι και η διαφορά μου στην γενική αντίληψη περί "θαυμάτων"...

Αλλά όταν από τον "θάνατο" ξαναέρθεις στην ζωή, αρχίζεις να αντιλαμβάνεσαι τι είναι αυτό που τα διαχωρίζει και τα ονομάζει "θάνατο-ζωή"...Και από εκεί ξεκινούν όλα τα "θαύματα" της μίας και μοναδικής ζωής.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
Αν αποκτήσεις την γνωση του εσωτερικου εαυτου σου,τότε υπαρχει ένας αλλος κόσμος,φαναιρώνονται αλλες διαστασεις αλλες δυνατότητες στη καθημερινότητα σου,σε οτι εχει σχεση με σενα αλλα όλα αυτα εκπορεύονται απο μεσα προς τα έξω
Καλλιόπη μου δεν τα βλέπω ξεχωριστά.
Είναι για μένα ένα!
΄Ετσι αν μιλήσω, θα φανώ στους άλλους εξωπραγματική.
Προτιμώ να σιωπώ λοιπόν.

Είναι και η διαφορά μου στην γενική αντίληψη περί "θαυμάτων"...

Αλλά όταν από τον "θάνατο" ξαναέρθεις στην ζωή, αρχίζεις να αντιλαμβάνεσαι τι είναι αυτό που τα διαχωρίζει και τα ονομάζει "θάνατο-ζωή"...Και από εκεί ξεκινούν όλα τα "θαύματα" της μίας και μοναδικής ζωής.
Εχεις δικιο σε αυτο που λες ( και εγω το λεω θεωρητικα βεβαια... Προς το παρον τουλαχιστον :D )

Διοτι οταν ανοιγει η αιθερικη οραση ( καλα δεν το λεω; ), τοτε απλα αντιλαμβανεσαι και εντυπωνεσαι απο τα πραγματα και αλλες ιδιοτητες τους, οι οποιες δεν φαινονται με την τρισδιαστατη οραση, και τις οποιες δεν μπορεις να ξεκοψεις απο τις κοινα λεγομενες πραγματικες ιδιοτητες.

Σε αυτη την περιπτωση ( τη δικη σου δηλαδη ή σαν τη δικη σου ), η πραγματικοτητα εχει διευρυνθει και δεν μπορεις να θεσεις τα ορια που για μας τους υπολοιπους υπαρχουν.

Ωστοσο θα υπαρχει ενας τροπος να αντιλαμβανεσαι, πότε μια ενεργεια σου εχει πραγματικο αντικτυπο στην πραγματικοτητα οπως την εννοουμε οι κοινοι θνητοι και πότε οχι...

Εκτος και υπονοεις οτι καθε τι που γινεται στην δικη μας κοινη πραγματικοτητα, εχει παντοτε αντικτυπο και στην εσωτερικη πραγματικοτητα και προκαλει αποτελεσματα ετσι κι αλλιως εσωτερικα...

Οποτε αλλοιμονο σε αυτον που βλεπει αιθερικα...

Διοτι θα τραβαει τα μαλλια του ( θυμασαι πότε το ειπες αυτο; ) με τα οσα θα παρατηρει να συμβαινουν εσωτερικα, με τις ( υποτιθεμενες ) αθωες πραξεις της κοινης πραγματικοτητας...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Σκαπανέα, αυτό "αντιλαμβάνομαι"...αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Οι ανώτεροι εαυτοί μας "τραβάνε τα μαλλιά τους" αυτό είχα πει...και είναι σαν να το βλέπω κιόλας... :D

Ξέρεις έχεις δίκιο...ΑΛΛΙΜΟΝΟ...γιατί τελικά τι? Τα θαύματα δεν είναι μόνο για την δική μου ζωή, αλλά πως να το "παρουσιάσω", αν όχι με την δική μου ζωή?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Καλλιόπη μου δεν τα βλέπω ξεχωριστά.
Είναι για μένα ένα!
Νοιώθω τι λες ,ουτε και για μενα ειναι ξεχωριστα γιατι δεν τα σκεπτομαι ώστε να γίνουν,απλά ετσι λετουργω.Το διευκρινίζω γιατι παντα μετα την διευκρινηση ολο και κατι φεγγει.......
Ευχαριστω.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:ναι Σκαπανέα, αυτό "αντιλαμβάνομαι"...αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Μπορεις!

Να δειξεις το δρομο που ακολουθησες για να "ανοιξεις" την οραση αυτη!

Και οποιος θελει ας ακολουθησει!

Και αυτο εχει τη σημασια του για την εμφανιση σε πραγματικη κατασκευη των εσωτερικα υφισταμενων, ως η Γη η αορατος και ακατασκευαστος, απο τον καθενα απο μας που θελει να λειτουργησει συνειδητα δημιουργικα με ασφαλεια.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αν γινόταν έτσι Σκαπανέα..

Μονος σου πρέπει να βρεις τον δρόμο σου..
Ο δρόμμος που ακολούθησε η βάσω και εφτασε στο σημείο να "ανοιξει την οραση αυτη" οπως λες ..εσένα ή εμένα μπορει να μη με βοηθησει καθολου.. δεν ειναι οδηγειες χρησης.. να τις ακολουθησεις βημα βημα ..
Ο εαυτός σου γνωριζει .. άκουσέ τον..
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πάντως παιδια΄οφέιλω να σας καταθέσω ότι περα απ οσα ΜΟΝΗ μου κατάφερα,περα απο το δικο μου ψαξιμο ΕΝΑ ΞΕΡΩ καλα,οτι ο ακθαενας ξεχωριστα με μει κουβέντα και μονο μου δινει μια ώθηση γι ανα παω παραπερα.Το λεω για να μην μενουμε και μονο στο "μονος".Καθομαι και προσεχω καθε κουβεντα ,καθε συνομιλια συμφωνία και δαφωνία ώστε να δω ΕΜΕΝΑ που μπορει να με πάει.
Ενα παραδειγμα.
Καπου εγραψα το πως αντιλαμβανομαι την πορεια της Βάσως,την πορεί ατου ΣΚαπανεα.........σαν ενα τρίγωνο.........την ιδια μερα επεσα στο πως μπορείς να κατευθυνεις την ροή της ενεργειας Μεσα σε ενα τριγωνο.Οταν ομως μιλαγα γιατο τριγωνο Βασως-Σκαπανεα -ΑΠοδεκτη αυτο μεσα μου ενοιωθα,ΕΝΕΡΓΕΙΑ.
Κάντο ρε Βασω πιο αποκωδικοποιημενο......
Βρες τε τρόπο να ανεβουμε ενα σκαλοπατι..........κι ενα ακόμα.....φαινεται αόρατο,φαινεται ατομικό αλλα ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ!

ΜΕ ΑΚΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!!!!!!!! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα τι με ρωτάς τώρα?

Να δειξω τον δρόμο? Πως? Σε έχω ξαναρωτήσει...
΄Ηταν ο δικός μου...Που είχε πολλές δυσκολίες, αλλά η ενσυναίσθηση υπήρχε και το ξέρεις...

΄Ομως όταν εξηγώ ότι καλό-κακό δεν υπάρχει και μπες σ' αυτήν την λογική για να βρεις τις άκρες στην δική σου ενσυναίσθηση, με αντικρούεις με την ηθική του θεού και την ηθική της κοινωνίας...

Μπορείς Σκαπανέα, να κάνεις delete σε όλα αυτά? Εγώ αυτό έκανα...΄Οχι χωρίς πόνο, αλλά το έκανα. ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΧΕΣ.

Αυτό που θέλω να πω για να σε προλάβω, όταν βρίσκεσαι στην μία και μοναδική πραγματικότητα, δεν υπάρχει κακό ή καλό να κάνεις ή να ακολουθήσεις, παρά μόνο την αγνότητα. Αυτή περιέχει και τα όρια της φυσικής έκφρασης (θυμάσαι που το λέγαμε?)

Η αγάπη έτσι όπως μας την έχουν μάθει, Σκαπανέα, αν το καλοσκεφτείς, περιέχει τους όρους του διαχωρισμού που είναι η μόνη πραγματικότητα του φυσικού κόσμου. Η διεκδίκηση, είναι ακόμα ένα περιεχόμενο αυτής της αγάπης...

Σκέψου την "αγνότητα" σαν θεϊκή ουσία, και τι μπορεις να κάνεις γι' αυτήν, και θα έχεις τον "δρόμο" που αναζητάς...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”