Ρείκι , ‘δάσκαλοι’, εγωισμοί ( στα ελληνικα τωρα!)

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Ρείκι , ‘δάσκαλοι’, εγωισμοί ( στα ελληνικα τωρα!)

Δημοσίευση από Nick »

I was beginning to write this thread in Greek but it takes too much time for me and in the end I do not express myself properly.
So I apologize for writing in English to everyone, knowing very well that this is a Greek language forum.
Please you do NOT have to reply in English. In greek please. It just takes me too long for anything to come out in Greek as English is my maiden language.


I have wanted to write a thread on this subject for a long time now walking down my own path, with reiki.
It has been my observation that many ‘teachers’ are putting reiki in boxes and letting their egos get the best of them as well as reiki.
My experiences with reiki have been many. As others, from which I have read here, there was a lot of work, cleansing, pain, ecstasy, completeness, etc… Just as others have felt.
Reiki to me is a gift, and a beautiful one. I feel that it has many my life more whole and has given my much that words cannot tell.
Also throughout my journeys, I have come across ‘teachers’ that for some reason let their egos get in the way of ‘transferring’ a blessing and life long quest.
My observations have been on many well know teachers here in Greece , that many times there is a ‘silent’ pressure on continuing other styles of reiki with other attunements, symbols etc…
This has been a subject that has been discussed many times and I think that, to each his own. People can choose to do as many styles of reiki as they please, IMHO. I just think that many times people are pressured to take on other styles as a method and path of self improvement.
Let me put it straight that I am not a fanatic Usi traditional reiki follower. I just believe that this should stop, because it is destroying the prime focus and energy of reiki. People should be allowed to freely choose and not be ‘swayed’ into choosing a million methods of energy healing.
When I received my third attunement I felt immense responsibility in the way I am to convey reiki and its beliefs and teachings to others. I think that this should not be taken lightly by others as well. This is not to say that the fun stops. I also realize that this will happen in any situation. But I have noticed that from reiki’s first steps in our country to now, where it is gaining a lot more recognition, it is an important sensitive time for us to see how it will progress.

I have much more to write on the subject, but for now I invite you to discuss this with me so we can digest my initial queries.

Ευχαριστώ, για την υπομονή σας με τα αγγλικά!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nick την 01 Νοέμ 2007 1:13 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οπότε αγαπητέ φίλε Nick, θα σου απαντήσουν όσοι τα κατανόησαν...ε? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Αν είναι μικρός ο αριθμός θα το μεταφράσω Βάσω. :D

Η εκτίμηση σου είναι να κάνω μετάφραση?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ok. όπως νομίζεις εσύ καλύτερα :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

και στα ελληνικα! λολ


Πολύ καιρό τώρα ήθελα να γράψω ένα thread για αυτό το θέμα κατά την διάρκεια του δικού μου μονοπατιού με το ρείκι.
Παρατήρησα ότι πολύ δάσκαλοι βάζουν το ρεικι μέσα σε κουτάκια αφήνοντας το ‘Εγώ’ τους να κυριαρχεί πάνω από το ρεικι.
Η εμπειρίες μου με το ρεικι είναι πολλές και όπως πολλούς από εσάς εδώ που έχω διαβαση, έχω και ‘γω αισθανθεί χαρά, καθαρισμό κτλ..
Το ρεικι για μένα είναι ένα πανέμορφο δώρο. Αισθάνομαι ότι έχει δώσει πιο πολύ νόημα στη ζωή μου που δεν περιγράφεται με λόγια.
Μέσα από το μονοπάτι μου έχω παρατηρήσει ‘δασκάλους’ που για κάποιον λόγγο αφήνουν τους ‘εγωισμούς’ τους να εμποδίσουν την σωστή μεταφορά αυτού του δώρου.

Το έχω παρατηρήσει αυτό σε πολλούς ‘ γνωστούς’ δασκάλους στην χώρα μας, και ότι υπάρχει μια βωβή πίεση από πολλούς να συνεχίσουν η ‘μαθητευομενοι’ σε άλλα στυλ ενεργειακής θεραπείας, ρεικι, σύμβολα κτλ…

Αυτό έχει συζητηθεί πολλές φορές και νομίζω ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει. Απλά πιστεύω ότι είναι υπαρκτή αυτή η ‘πίεση’ στο όνομα της προόδου.
Να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι κανένας φανατικός USI follower. Απλά πιστεύω πως θα πρέπει να σταματήσει αυτό με κάποιον τρόπο, γιατί καταστρέφει την ενέργεια και τον κύριο σκοπό του. Οι άνθρωποι θα πρέπει να αφήνονται μόνοι τους να αποφασίζουν για το τι μονοπάτι θα ακολουθήσουν.

Όταν έλαβα τον τρίτο βαθμό ένοιωσα την ύψιστη ευθύνη στο πως πρέπει να εκφράζω για το τι είναι το ρεικι και τις αρχές του. Δεν νομίζω πως πρέπει να το λαμβάνει κανείς αυτό με ελαφρότητα. Δεν πάει να πει ότι σταματά η χαρά και όλα γίνονται σοβαρά και στείρα.
Απλά νομίζω πως από τα πρώτα βήματα του ρεικι στην χώρα μας, τώρα που όλο και μεγαλώνει το ενδιαφέρον, θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί σε αυτό το θέμα.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Θάθελες να συνεχίσεις την σκέψη σου;
Τί προτάσεις κάνεις αλλά κυρίως τι ήταν αυτο που σε έκανα να μην είσαι παραδοσιακός ,όπως γραφεις, οπαδός του Ρέικι;
Τί "ειδες"μεσω της εμπειρίας σου ώστε να "ανοίξεις"τον τρόπο που λαμβανεις Ρεικι και δίνεις Ρέικι;
Ευχαριστω!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

eithela na po pos den eimai paradosiakos USI follower pou den dexetai tipote allo. Mou aresi to paradosiako USI reiki kai afto akoulouthao.
I skepsi mou einai pos polles fores eite einai gia xrimata eite einai paragontas egoismou, dinontai polles mhiseis anef logou se alla sistimata, otan o mathitis den exei kan katanoisi ton proto vathmo pou pire sto Usi.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Νίκο μου η κατάσταση που περιγράφεις είναι πραγματική!΄Ομως μην ξεχνάς ότι η ανθρωποτητα διανύει περίοδο ωρίμανσης!Οι άνθρωποι μαθητεύουν στην ληψη αποφάσεων και στην ανάληψη τττων αντίστιχων υποχρεώσεων!Όταν ένας ''μαθητής " θεωρήσει τον εαυτό του έτοιμο για να προχωρήσει κανένας "δάσκαλος δεν έχει την αρμοδιότητα να του το στερήσει!έτσι κι αλλοιώς ο καθένας θα βι΄ωσει και τις ανάλογες καθάρσεις μετα τις μυήσεις!Επίσης είναι πολύ σημαντικό κάτι να εξελίσσεται και να έχει συνέχεια!Μετά τον Μικάο Ουσούι που επαναανακάληψε την ενέργεια του Ρέικι ακολουθούν σήμερα πολλοί αξιόλογοι συνεχιστές που εμπνεύστηκαν μυήσεις και σύμβολα που σε κάποιους ταιριάζουν απόλυτα!Νίκο, όταν κάποοι όμως το τραβάνε το σχοινί και ο απώτερος στόχοσ είναι τα χρήματα, οι άνθρωποι πλέον αντιλαμβάνονται τη διαφορά και σιγά σιγά αυτό αρχίζει και φθήνει!Ξεθωριάζει....!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Gia mena i ousia einai h therapia tou anthropou. Polles fores berdevontai enoies polles New Age kai xanontai i anthropoi ekei.

einai kai ena thema pou den nomizo tha thelane poli na sizitisoun.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Τι εννοείς έννοιες new age;;;
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Kseris Angels, agapao poli to reiki kai me stenaxori otan blepo mia trela na to perivali pou xani ton stoxo tou.

Kala einai ta pragmata na ekselisontai. Gia afto eipa pos den eimai kanenas opisthodromikos Usi traditional follower pou den dexetai tipote diaforetiko.

Apla to vlepo olo kai perissotero kai den mou aresi.
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Ilia, ennoo afto pou erxetai apo ameriki kai baini kanis sto reiki kai tou leene oti einai energia gia therapia kai ksafnika milane gia theikotites kai kartes taro, angelon, ktl......

magies, wicca, ktl....

thimame otan kaname dialogismo kai antallagi se mia omada, meta eitan paradosiako na leme ti eidame ston dialogismo. Kai meriki noiothane ipoxreomenoi na poune pos eidan 'aggelous' kai diafora. Allios den isouna kai toso 'in'. Katalavenis gia pia piesi milao??


afta ta pragmata gia mena ksefevgoun apo tin ousia
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Na sou po kai allo paradigma.


Prosfata, sinantithikame me diaforous kai milagame gia therapies ktl...ego kai mia kopela eimastan ekei me reiki. otan kapios mas rotise ti noiothi kanis me to reiki, i kopela pou asxolite me polla new age arxise na diigite fos, ourania toksa, kai tetia pragmata. lol !

Oi anthropoi psilo tromaksan kai kanane piso. Me ton pio evgeniko tropo prospathisa na tous po, kai xoris na tin thikso, oti noiothis mia omorfi zesti apo ta xeria to therapefti kai to noiothies sto soma sou.

Ekei ksana bikan stin sizitisi kai to eidan diaforetika.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Έχεις δίκιο Νίκο μου!Πολλοί είναι αυτοί που "εμπνέονται" με το ζόρι σεμινάρια για να βγάλουν λεφτά!Όμως σκέψου ότι κάποιοι έχουν πράγματα να μάθουν απο τέτοιες καταστάσεις!Εγώ για παράδειγμα την πάτησα μια δυο φορες αλλά όταν έφυγα απο το σεμινάριο και ένιωσα την τσέπη άδεια και τις γνώσεις δυσανάλογες αυτών που πλήρωσα τότε έμαθα το μάθημά μου και τώρα που δίνω και εγώ συντονισμούς φροντίζω οι άνθρωποι να πληρώνουν ανάλογα με αυτά που λαμβάνουν!’ν δεν την πατούσα δεν θα μάθαινα και εγώ αυτά που πρέπει για να πορευτώ ανάλογα...
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Kseris Angels, kamia fora ta 'lefta' einai to ligotero.
Exo dei kosmo na travmatizete psixologika kai psixika me afto.

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”