ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ - ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
emi
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 1:41 pm
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από emi »

Οκ Βασω
Σ ευχαριστω
θα τα πούμε πάλι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Το αυχενικό έχει να κάνει με σκληρές πεποιθήσεις που μας εμποδίζουν να διευρύνουμε την οπτική μας και να στρέψουμε το βλέμμα μας προς άλλες κατευθύνσεις. Ο λαιμός «αγκυλώνεται» από την μη ευελιξία μας να κοιτάμε ένα θέμα «πανοραμικά», και το κοιτάμε μόνο μέσα από τον τρόπο που μας έμαθαν, δηλαδή μονόπλευρα. Δεν βλέπουμε ευέλικτα την ζωή και είμαστε αυστηροί με τον εαυτό μας και τους άλλους, θεωρώντας τις αντιλήψεις μας πάντα σωστές.
Αυτός όμως ο τρόπος φέρνει ψυχική κούραση, γιατί η ζωή δεν μπορεί να «θωρείται» μόνο από μία οπτική, γιατί η άλλη έρχεται και μας προδίδει στο τέλος!
Απίστευτο!! Ξέρεις την μάνα μου μήπως; :-o

Τελικά όσες φυσικοθεραπείες και να κάνει κανείς, αν δεν αλλάξει εσωτερικά.. δεν θεραπεύεται..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
emi
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 1:41 pm
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από emi »

Βασίλη,

το να διαπιστωνει κανεις κατι για καποιον αλλον ειναι ευκολο, το θεμα ειναι οτι η μανα σου, αυτη τη στιγμη χρειαζεται βοηθεια και αγαπη και εσυ εισαι αυτος που θα της την δωσεις.
Οι άνθρωποι δεν ειναι μηχανες να πατησουν το κουμπι και να αλλαξουν τον ψυχισμό τους.
Μόνο με την αγαπη μπορει να γινουν θαυματα και αλλαγες.
Ξέρω την γενιά σας (1988), δειξε της αγαπη, θυσιασε εν αναγκη καποιες δικες σου διασκεδασεις για να μεινεις κοντα της, και θα δεις το θαυμα να γινεται.
Η θεραπεια δεν ειναι ατομικη υποθεση αλλα αφορα ολους οσους αποτελουν μια ομαδα η μια οικογενεια.
Θα οφεληθεις κι εσυ πολυ απ αυτη την σταση, πιστεψε με.
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

’λλο να βοηθάς και να αγαπάς τους ανθρώπους γύρω σου όμως και άλλη η ευθύνη της θεραπείας. Επέτρεψε μου να διαφωνήσω, η θεραπεία για εμένα είναι ατομική υπόθεση και μόνον.. Και η ευθύνη αναλαμβάνεται με την αφύπνιση.. όταν προκύψει στον καθένα! @};-
ο να διαπιστωνει κανεις κατι για καποιον αλλον ειναι ευκολο, το θεμα ειναι οτι η μανα σου, αυτη τη στιγμη χρειαζεται βοηθεια και αγαπη και εσυ εισαι αυτος που θα της την δωσεις.
Δεν διαπίστωσα κάτι, απλώς συνέδεσα αυτό που είπε η Βάσω με αυτό που βλέπω στην μητέρα μου. Δεν κάνω διαπιστώσεις-διαγνώσεις για τους άλλους.. ίσως ακούστηκε έτσι. Δεν μπορώ να παίξω τον ρόλο του σωτήρα για κανέναν.. το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να δώσω την βοήθεια μου, από τις προσωπικές μου διαπιστώσεις, μέχρι εκεί. Το παραπάνω δεν θα είχε νόημα γιατί θα ήταν ψεύτικο, εφόσον θα ικανοποιούσα μόνο το εγώ μου.


Ξέρω την γενιά σας (1988)


Τι εννοείς; :-D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VasilisM την 28 Νοέμ 2009 7:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
emi
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 1:41 pm
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από emi »

Δεν μιλησα καθολου για αναληψη ευθυνης της θεραπειας που φυσικα ειναι ατομικη υποθεση.
Αρα δεν υπαρχει λογος να διαφωνησεις μαζι μου.
Μίλησα για αγαπη, και καποιες μικρες θυσίες οταν χρειάζεται.
Η μητερα σου περα απο τον σωματικο πονο ειναι ψυχολογικα πολυ δυσκολα και εκει ειναι που χρειαζεται την αγαπη.
Ισως ειναι πολυ πιο δυσκολα ψυχολογικα απ οσο φανταζεσαι.
Μην την αφηνεις μόνη. Να εισαι ψυχικα κοντα της οχι τυπικα.
Και θα δεις ποσο καλο θα ειναι και για τους δυο σας
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Η μητερα σου περα απο τον σωματικο πονο ειναι ψυχολογικα πολυ δυσκολα και εκει ειναι που χρειαζεται την αγαπη.
Ναι αλλά αυτό δεν νομίζω πως μπορείς να το ξέρεις!
Αλλά ακόμη και έτσι να είναι, σου εξήγησα μέχρι που μπορώ να δώσω βοήθεια. Ειδικά σε άτομα με παρωπίδες, που απορρίπτουν οτιδήποτε διαφορετικό από αυτούς, χωρίς καν να το εξετάσουν, είναι πολύ δύσκολο, όχι το να δώσει κανείς βοήθεια, αλλά στο να την δεχθούν.. γιατί μπορεί ο καθένας να ζητά ότι θέλει, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι και έτοιμος να το δεχθεί.. Και δεν μπορεί να την δεχθεί, γιατί θα πρέπει να αναλάβει το φορτίο της ευθύνης του.. είναι πανεύκολο να τα ρίχνουμε όλα στους άλλους και να λέμε ότι πάντα φταίνε οι άλλοι. Και όταν πας να πεις κάτι να σου λένε "Και γι αυτό εγώ φταίω;".. Και ξυπνούν τα ενοχικά και άντε βγάλε άκρη μετά..
Μπααα δεν είμαι σε φάση να βγάλω κανέναν από συναισθηματικά αδιέξοδα εφόσον δεν θέλει ο ίδιος.. και αυτό είναι σεβαστό φυσικά..
Οι σωτήρες μας τελείωσαν!!

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
emi
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 1:41 pm
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από emi »

Συμφωνω μαζι σου οτι αν καποιος δεν αναγνωρισει τις ευθυνες του δεν μπορει να γινει τιποτα.
Ειναι το λιγωτερο αδικο να ριχνουμε το φταιξιμο στους αλλους για οσα μας συμβαινουν.
Δεν φταιει αυτη ομως για τον τροπο που σκεφτεται.
Ετσι μεγαλωσε και τωρα είναι πολυ δυσκολο να αλλαξει πεποιθησεις σ αυτην την ηλικια, αλλα και απαραιτητο αν θελει να βγει απο το αδιεξοδο. Αυτο μπορεις να της το εξηγησεις.

Σου ευχομαι καλη δυναμη γιατι αυτες οι καταστασεις επιρεάζουν ολη την οικογενεια, ειδικα οταν το ατομο που πασχει αρνειται να αναλαβει τις ευθυνες του.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88547
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εμμυ τι εννοείς χρειάζεται αγάπη και φροντίδα? :-?

Λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω ριζικά μαζί σου. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι χρειάζεται εσύ να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου για το τι χρειάζεται ένας άνθρωπος για να θεραπευτεί.

΄Οταν λεω ότι κάποιος κατά την διάρκεια της "θεραπείας" του έχει ανάγκη από αγάπη και φροντίδα, εννοούσα κυρίως από τον εαυτό του.
΄Εχουμε μάθει να είμαστε πολυ επικριτικοί μαζί του και κατ' επέκταση με τους άλλους. Δεν μας αρέσει η διαφορετικότητα, θέλουμε όλους να τους κάνουμε "καλούς", σύμφωνα με τα δικά μας πρότυπα καλοσύνης και αγάπης. Γι' αυτό και ωρισμένα μέρη μας τα απωθουμε, γιατί τα κρίνουμε σαν μη αποδεκτά. Δεν σταματούν όμως να υπάρχουν μέσα μας, έστω και αθέατα.

Εγώ, όταν βρισκόμουν στον δρόμο της αφύπνισης μου, καθόλου δεν με ενδιέφερε να θεραπεύσω το αυχενικό της μητέρας μου με αγάπη.
Αυτό που με ενδιέφερε μόνο ήταν να θεραπεύσω τον εαυτό μου από τα παιδικά τραύματα και εκεί, πίστεψέ με, δεν χώράει άλλος εκτός από τις πληγές σου και εσένα.

΄Ομως ο καθείς εφ ω ετάχθη... :x :x

Μερικές φορές η αγάπη είναι τόσο διφορούμενο συναίσθημα, που από μόνη της σε πληγώνει, ειδικά όταν δεν την παίρνεις όπως θέλεις...Γι' αυτό εγώ θεωρώ εντελώς θεραπευτικό, να αφησουμε τους άλλους να είναι όπως είναι και να γνωρίσουμε τον εαυτό μας καλύτερα, επιτρέποντάς του να κάνει και λάθη!

Η αγάπη για την οικογένεια, δεν σημαίνει ότι αγαπάω και τις πεποιθήσεις της, σε καμια περίπτωση. Γιατί αν είμαι θυμωμένη μαζί της, τότε αυτό που δίνω είναι η υποκριτική αγάπη και από αυτήν θα ήθελα να θεραπευτώ. Η αυθεντικότητα των αισθημάτων απέχει πολύ από τα αισθήματα που έχουν επιβληθέί σαν αναγκαία μέσα σε μια οικογένεια...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
emi
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 1:41 pm
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από emi »

Βασω μου

οι αλλοι, και ειδικα οσοι μας περιβαλλουν καθημερινα εναι ο καθρεφτης του εαυτου μας.
Αυτο ειναι στοιχειωδης γνωση για τους ανθρωπους που βρισκονται στο δρομο της αφυπνισης.
Αυτα που στους αλλους μας ενοχλουν περισσοτερο, ειναι καθρεφτης των δικων μας θαμμενων αδυναμιων που δεν θελουμε να τις δουμε.
Αρα δεν υπαρχει καλυτερη οδος αυτογνωσίας απο την συνειδητη παρατηρηση των αρνητικων στοιχειων των ανθρωπων που μας περιβαλλουν, και ειδικα αυτων που μας δημιουργουν προβλημα.
Θελει βεβαια ειλικρινεια προς τον εαυτο και γεναιοτητα να αποδεχτεις οτι αυτα που σου πετανε οι αλλοι καθημερινα καταμουτρα και σου την "σπανε" ειναι δικα σου.
Αλλα εκει βρισκεται ολο το μεγαλειο της αυτογνωσιας και τη συγχωρεσης του εαυτου μας που δεν ειναι δα και τοσο αγγελικος και τελειος οσο τον φανταζομαστε.
Αυτα, και δεν επιμενω αλλο αν εχεις καποια αλλη γνωμη
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88547
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μα συμφωνώ με τον καθρέφτη μέσω των άλλων, Εμμυ μου!

΄Ομως σε ότι αφορά την οικογένεια, δυστυχώς εκεί δεν λειτουργεί ο καθρέφτης, αλλά η εντολή...
Κληρονομιά παίρνουμε από τους γονείς μας, να γίνουμε όπως αυτοί!

Και αν δεν το δούμε έγκαιρα, τότε όλες οι αντιδράσεις μας έχουν κοινό παρανομαστή. ΄Αρα δεν γίνονται καθρέφτης τα συναισθήματα, αλλά ταυτοποιούνται, και εκει χρειάζεται να είσαι πολυ προσεκτικος, αν βρίσκεσαι σε διαδικασια αφύπνισης!

Γιατί, δυστυχώς, δεν το παίρνεις καν είδηση, παρά μόνο όταν αποκτήσεις την ίδια "ασθένεια" με τους γονείς σου!

Η διαφωνία μου ήταν μόνο, στο ότι πρέπει να κατανοήσεις και να δώσεις αγάπη, σε έναν άνθρωπο που έστω και άθελά του σε έβλαψε...
Η βαθιά συγχώρεση περιέχει αυθεντικοτητα Εμμυ. Αν είσαι θυμωμένος με τους δικους σου ανθρώπους, δεν μπορείς να τους αγαπάς, όσο και αν το λες...
Η ίδια η ζωη σου το φέρνει μπροστά σου, ειδικά αν βρίσκεσαι στην διαδρομή της αφύπνισης...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
emi
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 1:41 pm
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Δημοσίευση από emi »

Καλη αυτη η πληροφορία για την "κληρονομιά" που περνουμε απο τους γονεις μας. Δεν το ηξερα αυτο. Και σε μεγαλο βαθμο ειναι αληθεια.
Νομιζω ομως οτι αυτο εχει ηδη συμβει μεχρι την ηλικια επτα ετων και γινεται αθελα μας.
Μετα το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να συνειδητοποιησουμε αυτη την κληρονομια και να την "θεραπευσουμε" στο βαθμο που ειναι δυνατον.
Εγω εφτασα τωρα να συνειδητοποιω "κληρονομιές" απο τον πατερα μου παροτι επαψα να εχω επαφες μαζι του απο τοτε που ημουν 12 ετων. Σε πληροφορω οτι παρολη την συνειδητοποιηση αυτες δεν εχουν παψει να με φερνουν προ αδιεξοδων καταστασεων οπως αυτη που περναω τωρα.
Γι αυτο ρωτησα απο την αρχη αν υπαρχει καποιο εργαλειο θεραπειας της "κληρονομιάς" αυτης οταν την συνειδητοποιησει καποιος.
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Είναι σημαντικό αυτό που λέει η Βάσω..
Αν είσαι θυμωμένος με τους δικους σου ανθρώπους, δεν μπορείς να τους αγαπάς, όσο και αν το λες...
Ακόμη και αυτή η συνειδητοποίηση θέλει θάρρος να την δεις κατάματα..
οι αλλοι, και ειδικα οσοι μας περιβαλλουν καθημερινα εναι ο καθρεφτης του εαυτου μας.
Αυτο ειναι στοιχειωδης γνωση για τους ανθρωπους που βρισκονται στο δρομο της αφυπνισης.
Αυτα που στους αλλους μας ενοχλουν περισσοτερο, ειναι καθρεφτης των δικων μας θαμμενων αδυναμιων που δεν θελουμε να τις δουμε.
Συμφωνώ εν μέρει, αν και δεν συμβαίνει πάντα. Το έχουμε συζητήσει και εδώ.. http://reikicenter.gr/forum/viewtopic.p ... 74&start=0
Η συζήτηση αυτή που κάναμε πιο πάνω, έφερε στην επιφάνεια κάποια θέματα και σε εμένα.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88547
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γι αυτο ρωτησα απο την αρχη αν υπαρχει καποιο εργαλειο θεραπειας της "κληρονομιάς" αυτης οταν την συνειδητοποιησει καποιος.
Eμμυ μου, αν την συνειδητοποιήσει, μπορεί να την θεραπεύσει...
Μήπως εννοείς ότι έχει επίγνωση αυτής?

Εχει διαφορά η επίγνωση από την συνειδητοποίηση...Η απόστασή τους είναι η εφαρμογή.

΄Αλλο είναι το να γνωρίζεις κάποιον μηχανισμό και άλλο είναι να τον συνειδητοποιείς, γιατί τότε σημαίνει ότι έχεις, εκτός από νοητικό, και συναισθηματικό βίωμα.

Το δύσκολο σε μια εσωτερική θεραπεία ειναι η συνειδητοποίηση, γιατί μέσω αυτής εφαρμόζεις μια διδασκαλία. Αλλιώς αυτή μένει μόνο σε επίπεδο γνώσης.

Ο τρόπος συνειδητοποίησης διαφέρει για τον καθένα μας. Υπάρχουν δύο δρόμοι. Μαθαίνεις και εργάζεσαι μέσω της αυτοεπίγνωσης ή μαθαίνεις και εργάζεσαι μέσω οδηγού.
Και τα δύο περιέχουν διάφορες δυσκολίες και εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του καθενός να αποφασίσει ποιόν δρόμο θα επιλέξει.

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βάσω μου, κι αν κάποιος επιλέξει να έχει οδηγό για αυτήν τη διαδικασία που θα μπορέσει να τον βρει?
Εδώ είναι το πρόβλημα! Θα του εμφανιστεί από μόνος του, εφόσον θα είναι έτοιμος ή θα πρέπει να ψάξει να τον βρει μόνος του?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12167
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

ARTYADIS έγραψε:Θα του εμφανιστεί από μόνος του, εφόσον θα είναι έτοιμος ή θα πρέπει να ψάξει να τον βρει μόνος του?
"Συν Αθηνά και χείρα κίνει".. Artyadi μου.. ;) :-D
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”