Όμορφο σώμα.

Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Πιο κυριολεκτικά δεν γίνεται :-D

Όσοι το βλέπουν σαν γυάλισμα έχουν μπερδέψει τους ανθρώπους με τα αυτοκίνητα!
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Δεν είναι κάτι ξεχωριστό το εξωτερικό μας από το εσωτερικό. Το ένα εξαρτάται απο το άλλο. Το εσωτερικό απο το εξωτερικό και το εξωτερικό απο το εσωτερικό.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εδώ και ένα μήνα ξεκίνησα πιλάτες με μια δασκάλα που μου κάνει πολύ!!και επειδή τόσο η γιόγκα όσο και το πιλάτες αλλά και άλλες τεχνικές έχουν να κάνουν με την ενέργεια και διαδάσκονται έτσι, θεωρώ ότι και ο δάσκαλος πρέπει να μας ταιριάζει!!

Η γυμναστική αυτού του είδους μου έχει κάνει πολύ καλό και έρχεται να συνδιαστεί αρμονικά με όλη τη δουλειά που κάνω με τον εαυτό μου!!θα συμφωνήσω με τη Βάσω πως η φροντίδα του σώματος στο επίπεδο της άσκησης δεν μπορεί απο μόνη της να επιφέρει ουσιαστικό ξεμπλοκάρισμα του εσωτερικού μας κόσμου γιατί αν δεν υπάρχει η αυτογνωσία σαν διαδικασία εξέλιξης θα νιώσουμε καλά μετά το γυμναστήριο αλλά αυτό θα κρατήσει για περιορισμένο χρονικό διάστημα!!είναι όμως ένα σημαντικό βοήθημα στην ουσιαστική πορεία της εξέλιξης της ψυχής μας!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Όσοι το βλέπουν σαν γυάλισμα έχουν μπερδέψει τους ανθρώπους με τα αυτοκίνητα
χαχαχα! αν το λες για μένα και το παράδειγμα που ανάφερα, μάλλον θα σου πω ότι οι άνθρωποι έχουν μπερδέψει τον Εαυτό τους με αυτό που φαίνεται! Το βαθύτερο είναι δύσκολο να το προσεγγίσουν, αλλά είναι μέρος της διαδικασίας, Ελενάκι! ;)
Αλλιώς όλες οι κορμάρες θα ήταν και μέσα τους κούκλες! Μάλλον δεν είναι έτσι όμως...
Το εσωτερικό αντανακλάται στο εξωτερικό! Δεν γίνεται αντιστροφα, όσο και να το παλεύεις...Το έχω ψάξει από όλες τις μεριές... :)) :))
Δεν είναι κάτι ξεχωριστό το εξωτερικό μας από το εσωτερικό. Το ένα εξαρτάται απο το άλλο. Το εσωτερικό απο το εξωτερικό και το εξωτερικό απο το εσωτερικό.
κανείς δεν είπε ότι είναι ξεχωριστό!

Αλλά το αφήνω το θέμα, γιατί ο καθένας μας έχει τις απόψεις του περί αρμονίας! ;) :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Ε καλα τώρα κι εσύ. Φέρνεις διαρκώς παράδειγμα το άλλο άκρο.
Δηλ ή σε πλήρη αρμονία σώμα-πνέυμα ή απ' εξω καλογυαλισμένη κούκλα κι απο μέσα πανούκλα?
Δεν υπάρχουν μόνο αυτά τα δύο άκρα. Υπάρχει και η διαδρομή ανάμεσά τους. Γι αυτό συζητάμε. Ας μην κολλάμε στα 2 άκρα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν ανάφερα για τα άκρα, Ελένη, και δεν θα το έκανα ποτέ...Η διαδρομή έχει αξία και για μένα... :x :x :x

Απλά δεν κατάλαβες ούτε εσύ, πόσο έμφαση έδωσες στην εξωτερική κίνηση σαν ένα μέσον να νιώθουμε καλά...

Αυτό εντόπισα και το έγραψα, για να αποφύγουμε παρανοήσεις, μια και μας διαβάζουν και "αόρατοι" φίλοι...
Γιατί δεν είναι αληθεια, ότι μόνο με την εξωτερική κίνηση μπορείς να ξεμπλοκάρεις...Σε καμία περίπτωση δεν γίνεται να ξεμπλοκάρεις την ένταση που κυριαρχεί στην ζωή ενός ανθρώπου μόνο με την άσκηση. Χρειάζονται και άλλα πράγματα για να βρίσκεσαι σε έναν αρμονικό δρόμο, ώστε η ζωή πρακτικά να είναι όμορφη και μέσα στην πολυπλοκότητά της.

΄Οπως λέω ότι το ρέικι δεν "θεραπεύει" μόνο του, έτσι λέω ότι και η άσκηση δεν ξεμπλοκάρει μόνη της...Υπάρχει ένα σύνολο που κάνει την διαδρομή μας ενδιαφέρουσα και αποκαλυπτική.

Αλλιώς είναι μια πεπραγμένη κατάσταση, μια εμπειρία που διαρκώς μας επιλέγει...Και έτσι χάνουμε την ουσία της ζωής, μένοντας στα μικρά και ίσως ασήμαντα καθημερινά "αποφθέγματα σοφίας", χωρίς να μπορούμε ποτέ να τα κάνουμε πράξη...

Καλώς κάνεις ότι κάνεις, μικρή μου! Αν αυτό σε βοηθάει σε διάρκεια, εγώ χαίρομαι διπλά! >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

ούτε εγώ κατάλαβα ότι η Βάσω μιλάει για τα δυο άκρα... σε καμία περίπτωση... παρεξήγησις μάλλον... :-?
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

΄Οπως λέω ότι το ρέικι δεν "θεραπεύει" μόνο του, έτσι λέω ότι και η άσκηση δεν ξεμπλοκάρει μόνη της...
Τα έχεις γραψει αυτά τα πράγματα εκατομμύρια φορές στο φόρουμ και νόμιζα οτι εννοείται :P :P
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Βέβαια εξαρτάται και τι ζητάει ο κάθε άνθρωπος από τη ζωή και τι του λείπει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Οχι Ελένη μου, τίποτα δεν εννοείται...Εσύ είσαι παλιό μέλος και τα γνωρίζεις. Υπάρχουν όμως πολλοί φίλοι που δεν θα γυρίσουν στα παλιά ποστ για να διαβάσουν...Οπότε καλό είναι να προσέχουμε! ;)

όσο γι' αυτό...
Βέβαια εξαρτάται και τι ζητάει ο κάθε άνθρωπος από τη ζωή και τι του λείπει.
Νομίζω ότι αυτό που θέλουν οι περισσότεροι άνθρωποι είναι μια αρμονική ζωή.
Οι παράμετροι που βάζουν για να την επιτύχουν κάνουν την διαφορά. :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Συγνώμη, να ρωτήσω κάτι άσχετο; Εχει ακούσει κανείς σας για τον βελονισμο; Μου είπανε ότι ο βελονισμός, μπορεί να αλλάξει τον μεταβολισμό και να αδυνατίσει κάποιος με μια συγκεκριμένη δίαιτα που του δίνει ο βελονιστής. Εγώ είχα απελπιστεί που δεν έχανα και για αυτό τα παράτησα κάποια στιγμή αλλά τώρα θέλω να ξαναπροσπαθήσω και γμτ μου έχω να χάσω και καμιά δεκαπενταριά κιλά! Προσπαθώ να ...ρετουσαριστώ κάπως! Λέτε να δώσω άδικα λεφτά; Ο μεταβολισμός μου λόγω υποθυρεοειδισμού είναι πάντως για κλάματα!! ε ....δεν βοήθησαν και τα τουλουμπάκια που τσάκιζα κατά καιρούς! Κι έγινε το θαύμα!!
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Περασαν κι ολας 2,5 χρονια ε?
Το 2006 γνώρισα τον πρώτο "οδοστρωτήρα" της ζωή μου, και το 2007 τον δεύτερο, τη Βάσω. :P Δεν θ αντέξω άλλους.

Ναταλί κι εμένα μου είχαν πεί οτι με ένα τσίμπημα κάπου στο αφτί σου κόβει εντελώς την όρεξη για το κάπνισα, αλλά δεν πηγα. Αυτές οι κοπέλες που μου το είπαν πάντως το έκοψαν.
Ο βελονισμός έχει μπεί στα ιατρικά επαγγέλματα, είναι κάτι που στηρίζεται στην πρακτική και όχι στη θεωρία.
Μπορείς να το δοκιμάσεις, εσύ θα βρείς τι σου ταιριάζει τελικά. Έχεις΄κάποια ώρα να το σκεφτείς μέχρι να μπεί η Βάσω και να πεί τα δικά της. :P
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Έχεις΄κάποια ώρα να το σκεφτείς μέχρι να μπεί η Βάσω και να πεί τα δικά της
=)) =)) =))


Τον βελονισμό τον πήραν πλέον οι γιατροί, επίσης δεν δέχονται την ύπαρξη των μεσημβρινών.. μαθαίνει η θεία μου που είναι γιατρός. Από εκείνη τα μαθαίνω και εγώ τα νέα. Πάντως έχει απίστευτα αποτελέσματα, σε πολλούς τομείς.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το 2006 γνώρισα τον πρώτο "οδοστρωτήρα" της ζωή μου, και το 2007 τον δεύτερο, τη Βάσω. Δεν θ αντέξω άλλους.
:)) :)) >:d< >:d<
Έχεις΄κάποια ώρα να το σκεφτείς μέχρι να μπεί η Βάσω και να πεί τα δικά της.
:P :P :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ξεκίνησα pilates εδω και ενα μηνα,

ανακαλυψα λοιπον ποσο πολύ μπορει να εκδηλωθει η εσωτερικη εργασια στο σωμα, υπηρχαν μερες που το μαθημα με ενα πολύ συγχρονικο τροπο αφιερωνονταν ακριβως εκει που το χριαζομουν και ενεργειακα

πχ καναμε ασκησεις για το στηθος και με την καθε αναπνοη ενοιωθα να ενισχυω ακομα περισσοτερο το ανοιγμα την καρδιας

θελω να πω ότι η εσωτερικη εγρηγορση και εργασια φερνει και τα καλουπια βοηθειας και στην υλη γενικα, εχω παει σε πολλά γυμναστηρια τζαμπα λεφτα εντελως ειχα λοιπον αποφασισει να μην ξοδεψω αλλο τα λεφτα μου

ομως τωρα για πρωτη φορα το ευχαριστιεμαι γιατι ερχεται απο μεσα μου και οχι απο εξω μου :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”