Γείωση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

...από απόσταση πιο πολύ εμπειρικά για να δώ αν δουλεύει.
όταν θα καταφέρω να μυήσω κάπιον συγγενή μου στον α΄βαθμό.


Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας να δεις αν δουλεύει...
Με τον 1ο και 2ο βαθμό δε "δούλευε"; ΄
Αν δουλεύει σε σένα η μύηση από απόσταση ή στο συγγενή που θα μυήσεις styliani ;
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Στυλιανή για να καταλάβω ,πήρες μύηση 3Α από απόσταση??

Και εν συνεχεία έμαθες τους συντονισμούς των μυήσεων (3Β) από απόσταση??
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88606
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι παιδιά, υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις μάστερ μέσω ιντερνετ!
σου κάνουν την μύηση του μάστερ από απόσταση και σου στέλνουν τους συντονισμούς για να τους μάθεις...

Στην Γερμανία είναι πολυ διαδεδομένο το "μάστερ" από απόσταση...

Αν φυσικά κάποιος ενδιαφέρεται μόνο για να μάθει τις μυήσεις, είναι καλό, οικονομικό και βολικό...

Αλλά όμως σκέφτομαι...Αυτό σημαίνει άραγε μάστερ-ρέικι?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:
Αλλά όμως σκέφτομαι...Αυτό σημαίνει άραγε μάστερ-ρέικι?
Απλα και με καθε ειλικρινεια ΟΧΙ... δεν σημαινει τιποτα τουλαχιστον για μενα..
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ο,τι ζητάει ο καθενας μας Βασούλα, αυτό τελικά βρίσκει...αν θέλει απλά να γίνει κάποιος μάστερ-έτσι για τον τίτλο- χωρις να κάνει δουλειά με τον εαυτό του, αυτος χάνει....

Αναρωτιέμαι όλη αυτή η δουλειά που κάνουμε εμείς εδω, που χωρίς εσένα βέβαια δεν θα γινόταν ΠΟΤΕ, πως υποκαθίσταται όταν παίρνει κάποιος βαθμό με κούριερ? Τι να πω βρε παιδιά....



:-? :-? :-?
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7581
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

θα το επαναλαμβανω συνεχεια.......
αν δεν υπηρχε αυτο εδω το φορουμ, για ολα αυτα που κανουμε και μαθαινουμε, ανοιγοντας την ψυχη μας με μπροσταρη τη Βασω, ελαχιστη αξια θα ειχαν για μενα οι βαθμοι του ρεικι και το λεω με πασα ειλικρινια...οι βαθμοι ομως πλεον ειναι εργαλεια που εχουν το καταλληλο 'manual' δλδ. το φορουμ(δλδ την ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΑΣ εκφρασμενη εδω μεσα ο καθενας με τον τροπο του) και λειτουργουν υπεροχα... ^:)^ ..ευχαριστωωωωωωωωωωω ολους @};-
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Θα συμφωνήσω παιδιά >:d< >:d< >:d<

Η δουλειά που γίνεται εδώ μέσα είναι μοναδική και έχω την αίσθηση ότι και η Βάσω είναι μοναδική στα σεμινάρια της/σας. Αυτό το έχω εισπράξει και χαίρομαι πάρα πολύ >:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Συμφωνώ ότι δεν είναι αρκετή η μύηση εξ αποστάσεως για να γίνει κανείς Ο Μαστερ του Εαυτού του... @};-

αλλά... θα ήθελα να μάθω και την εμπειρία της Στυλιανής , και αν αυτή εμπειρία της άφησε κενά ή ένιωσε απόλυτη υποστήριξη. :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88606
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και εγώ θα ήθελα να μοιραστεί η Στυλιανή μαζί μας την εμπειρία της... :x

Μπορεί να υπάρχουν διαφορές στην διδασκαλία του ρέικι και στον τρόπο που μεταδίδεται, αλλά μην ξεχνάμε ότι ο καθένας έχει τον δικό του δρόμο να διανύσει...και αυτό είναι από μόνο του ιερό!

Εγώ μπορεί να θεωρώ το βάθος της ύπαρξης μας σημαντικό για τους πνευματικούς μας στόχους, αλλά υπάρχουν και άλλοι που μπορούν να το καταφέρουν με άλλον τρόπο ίσως...

Για μένα η ολοκλήρωση περνάει από όλα τα επίπεδα μας πριν εκδηλωθεί το θεϊκό, αλλά δεν θεωρώ λάθος ή σωστό κάποιον άλλον δρόμο...

Είναι θέμα αντοχών...Και για να είστε εδώ μαζί μου, μάλλον αντέχετε το πολύ...

Μην ξεχνάτε...τα αστεράκια! :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Είναι θέμα αντοχών...Και για να είστε εδώ μαζί μου, μάλλον αντέχετε το πολύ...
:D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
styliani
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 6:56 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από styliani »

Καλημέρα σε όλους

Τους δύο μου βαθμούς τους πήρα κανονικά με δάσκαλο. Δεν αμφισβητώ ότι είναι πολύ καλύτερα η προσωπική επαφή. Για να το ξεκαθαρίσω είμαι άνθρωπος χαμηλών τόνων. Δεν το έκανα για ένα έχω ένα γρήγορο και φτηνό μάστερ ούτε και σκοπεύω να ανοίξω σχολή και να διδάξω γιατί δεν έχω αυτό το ταλέντο και ούτε θα το έχω ακόμα και αν ΄πάρω το μάστερ κανονικά. Το έκανα γιατί θέλω να είμαι ανοιχτή σε κάθε εμπειρία και γενικά ψάχνω να δώ όλα αυτά που μας δίνουν αν πραγματικά δουλεύουν. Θα το δώ στην πράξη αν πραγματικά μπορέσω να μηύσω κάπιον δικό μου άνθρωπο φυσικά αυτό εννοώ να δω αν δουλεύει γιατί θέλω να μηύσω΄ανθρώπους της οικογένειάς μου ώστε να μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα ευεργετήματα του ρέϊκι στους εαυτούς τους.
Στο εξωτερικό είναι πολύ διαδεδομένο το ρέϊκι ώστε σχεδόν όλα τα μέλη οικογενειών μπορούν να το εξασκούν. Επίσης μαζεύονται κάθε εβδομάδα χιλιάδες άνθρωποι μαζί και ενώνονται μεταξύ τους ώστε η ενέργεια είναι πολύ μεγάλη για τους ίδιους και για τον πλανήτη. Θεωρώ ότι όσο πιο πολλοί άνθρωποι μηυθούν τόσο το καλύτερο. Ρέϊκι δεν είναι μόνο συνεδρίες αλλά και προσωπικά και οικογενειακά ωφέλη.

Την ενέργεια την ένοιωσα πολύ έντονα κατά την διάρκεια της μήυσης στα σημεία του αριστερού μου ώμου, στον θώρακα, λαιμό και βεβαίως πιο πολύ στο κεφάλι. Συγκεκριμένα ένοιωσα αεράκι, κάτι με φύσαγε. Κατά την διάρκεια της μήυσης είδα ένα άσπρο φως ένα μέρος ενός καταπράσινου κήπου με λουλούδια και όπως πάντα τον πέτρινο λευκό άγγελό μου.

Ελπίζω να με καταλαβαίνετε.

Καλή ημέρα σε όλους
στυλιανή
styliani
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 6:56 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από styliani »

Συμφωνώ με την Βάσω.
Εξάλλου οι δυνατότητες του Ρέϊκι και των ανθρώπων είναι απεριόριστες γιατί λοιπόν να μην τις διαπλατύνουμε. Το ρέϊκι είναι ανοιχτό με πλατείς ορίζοντες οπότε ας αφεθούμε και ας κρίνουμε οι ίδιοι από το αποτέλεσμα. Χωρίς δοκιμή δεν γίνεται. Ας δοκιμάσουμε και κάτι άλλο εκτός από το παραδοσιακό.

φιλιά
στυλιανή
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88606
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Στυλιανή, κι εγώ πήρα μύηση από απόσταση...Ο δάσκαλος μου ήταν στην Γερμανία και εγώ λάμβανα την μύηση πολύ όμορφα!
Εκανα κι εγώ τους πειραματισμούς μου με τις έννοιες "χώρος" και "χρόνος" και ήθελα να δω και πρακτικά το "άχρονο"...

΄Οταν όμως πήρα την μύηση από απόσταση, ήταν απλά για να πειραματιστώ με αυτό που βαθιά μέσα μου είχε ήδη ξεδιπλωθεί...
η πνευματική πρόθεση...

Και τότε είχα τους μεγαλύτερους και εντονότερους καθαρισμούς!

Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να έχω την ίδια θαυμάσια εμπειρία, όταν ήμουν γεμάτη από συναισθήματα που δεν ήθελα καν να επεξεργαστώ, παρά μόνο νοητικά...

Κανεις δεν μπορεί να φτάσει τόσο εύκολα και γρήγορα στο πνευματικό του πεδίο, με μια απλή μύηση και εγώ δεν ήθελα εξ αρχής να ειμαι μόνο "κανάλι" των ενεργειών, αλλά θα ήθελα να είμαι ολικά μέσα σ' αυτές...

Μα αυτή είναι η ευεργετική θεραπεία που προσφέρει το ρέικι...

Γιατί μόνο με την εξάσκηση του ρέικι, δεν μπορεί κανείς εύκολα να βιώσει το είναι του, τουλάχιστον σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων...Και κυρίως δεν μπορεί να ανατρέψει την ασθένεια, χωρίς να δει βαθύτερα τον εαυτό του...

΄Ετσι οι αξίες του ρέικι, παραμένουν επιφανειακές και η πνευματική, νοητική και συναισθηματική ολοκλήρωση δεν συντελούνται σε βαθύτερο επίπεδο, αλλά παραμένουν μόνο στο φυσικό, που όμως συνεχίζει σε λίγο ανώτερη δόνηση να "παλεύει" με την ζωή...

Η ερώτηση που έκανες στην αρχή αυτού του τόπικ, για τις αρνητικές ενέργειες των άλλων, αφορούν την έννοια "κανάλι" και όχι την έννοια ΕΑΥΤΟΣ...

Και εκεί είναι μια διαφορά, που ενώ φαίνεται ασήμαντη, για μένα και για άλλους, είναι ουσιαστική στην ισορροπία και στην ανάπτυξή μας προς το θεϊκό!

συνέχισε όμως κοριτσάκι...Ο πειραματισμός κανέναν δεν έβλαψε, αλήθεια :-D :-D
Αρκεί να γνωρίζεις τι αναζητάς, ώστε να παίρνεις το περισσότερο, ακόμα και αν σου δίνουν το λίγο... :x :x :x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 24 Μαρ 2009 8:53 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εγώ μπορεί να θεωρώ το βάθος της ύπαρξης μας σημαντικό για τους πνευματικούς μας στόχους, αλλά υπάρχουν και άλλοι που μπορούν να το καταφέρουν με άλλον τρόπο ίσως...

Για μένα η ολοκλήρωση περνάει από όλα τα επίπεδα μας πριν εκδηλωθεί το θεϊκό, αλλά δεν θεωρώ λάθος ή σωστό κάποιον άλλον δρόμο...
Απέφυγα να απαντήσσω διαβαζοντας το θέμα με την εξ αποστασεως μύηση γιατι ακριβως θα ελεγα ολα τα παραπανω και μαλλον δεν ειχα κουραγιο.
Διαβαζοντας και την Στυλαινή παρακάτω και με το τι συμβαίνει έξω και κυρίως με το οτι πλεον πολλοι μαζευονται και κανουν Ρεικι...ναι δεν θα διαφωνησω οτι ειναι καλα κανεις να μπει στο μονοπατι το πνευματικό...ΑΛΛΑ λαμβάνοντας υπ'οψιν το τι γινεται και εδω στην πολη μου αλλα και απο ανθωπους που συνανταμε καθημρινά....νοιωθωοντας τον διαχυτο φοβο προς ολα και του παντες...πολύ φοβούμαι κι εγω...οτι μια νεα μοδα ξεκινάει αυτη της πνευματικότητας.Ακόμα καιοι διαφημίσεις τις Wind πνευματικές ειναι.
Κι επειδη και το ξαναλεω .....εοχυν συναντησει απο κοντα κοσμο πνευματικό που το πνευμα του το θυμαται μονο την ώρα των διαλογισμων και της μάζωξης αλλα στην ζωή του ειναι οχι Ανθρωπος.επιτρεψτε μου να μην ειμαι τοσο γλυκεια στην καταθεση μου.

Γράφειπαρακάτω η Συτλιανή:

Eμείς εδω εχουμε ξεφύγει ΄κι απο το παραδοσιακό Ρεικι κι απο την παραδοσιακή διδασκαλία κι απο την παραδοσιακή πνευαμτικότητα.
ΕΣΩΣΤΡΕΦΟΜΕΘΑ για να ανακαλύψουμε εμας με το Ρεικι και με Εναν Ανθρωπο που ακουει στο ονομα Βασω που μας κραταει το χερι σε αυτην την βουτια στα άδυτα μας.

Καλα κανουν ολοι και δοκιμαζουν γαιτι απλα αποφευγουν ν απανε στην αληθεια!
>:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:
Είναι θέμα αντοχών...Και για να είστε εδώ μαζί μου, μάλλον αντέχετε το πολύ...

Μην ξεχνάτε...τα αστεράκια! :x :x
Αντεχουμε και θυμομαστε @};- >:d<

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”