ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ

Κινηματογράφος, θέατρο, παραστάσεις
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ

Δημοσίευση από nikos »

Είδα την προηγούμενη εβδομάδα την όπερα "Κάρμεν" του Μπιζέ στο Ηρώδειο σε μια πιο μοντέρνα εκδοχή. Διαπίστωσα τα εξής: αν και η παράσταση ήταν καλή νομίζω πως το Ηρώδειο δεν "σηκώνει" όπερα λόγω ακουστικής. (Αν κάποιος έχει μουσικό "αυτί" ή ξέρει κάτι ας πληροφορήσει.) Οπότε δεν το απόλαυσα από αυτής της άποψης.
Καλά ε? Κάθισα 3 ώρες και πιάστηκα! Μέχρι τις 2 άντεχα στα μάρμαρα και με απόσταση 5 πόντων τα πόδια μου από τον μπροστά και στην πλάτη μου από τον πίσω, μετά άρχισα διαλογισμό :lol: και ξέχασα το έργο! :lol: :)
Απαράδεκτοι οι Νεοέλληνες! α)τι κι αν τους λένε πως τα τακούνια χαλάνε τα μάρμαρα, η μόστρα πάνω απ'όλα! το 10 ποντο τακούνι πήγαινε κι ερχόταν!, β)ενδείκνυται και για συλλέκτες...τσίχλας(!) το Ηρώδειο. Έμαθα πως μάζεψαν κάτι τόνους από δαύτες στα μάρμαρα και γύρω-γύρω. Ξεφτίλα :(

Από Επίδαυρο μεριά? τι εντυπώσεις έχετε αν έχετε πάει? Έχετε υπ'όψιν κάποια καλή παράσταση φέτος?
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αν μιλάμε για την ίδια παράσταση (αυτήν που η ορχίστρα ήταν από πίσω), τώρα δεν έφτεγε ο χώρος, αλλά αυτό το ιδιαίτερο στήσημο [ότι δηλαδί η ορχήστρα ήταν από πίσω από την σκινή]. Καλοί οι νεοτερισμοί, δε λέω, αλλά θέλει προσοχή για να μην χαλάσουν οι ηχιτικές ισορροποίες, όπως συνέβει στην προκειμένη. Θεωρώ, ότι το Ηρώδιο μια χαρά είναι από ακουστική. Καλά, για Επίδαυρο δεν το συζητάω, εκεί μιλάμε για μεγαλείο αρχιτεκτονικής και ακουστικής.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΘΕΑΜΑΤΑ”