Μολδαβίτης και Τηκτίτης ή Τεκτίτης

Μια άλλη ζωή...
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Μολδαβίτης και Τηκτίτης ή Τεκτίτης

Δημοσίευση από angela_al »

O Moλδαβίτης είναι μια μορφή Τεκτίτη, και οι δύο λέγεται ότι είναι εξωγήινης προέλευσης. Ο μολδαβίτης είναι σε πανέμορφο πράσινο κι ο τεκτίτης σε μπλε ως μαύρο.
Λέγεται ότι έχει σχηματιστεί όταν ένας γιγαντιαίος μετεωρίτης που βρέθηκε στη Γη. Η μόνη καταγεγραμμένη πτώση μολδαβιτών συνέβη περίπου πριν από 15 εκατομμύρια χρόνια! Οι μολδαβίτες είναι οι πιο δυσεύρετοι λίθοι. Αφού η προέλευσή τους δεν είναι γήινη, ανακαλύψεις νέων αποθεμάτων φαίνονται μάλλον απίθανες...
Λόγω της εξωγήινης προέλευσής του, πιστεύεται τονώνει την επικοινωνία με άλλους κόσμους και ενθαρρύνει την πνευματική ανάπτυξη μέσω της απορρόφησης και συγκράτησης ανώτερης γνώσης.
Βοηθά τη διεύρυνση της κοσμικής συνειδητότητας. Βοηθά να απελευθερωθούμε από ανεπιθύμητες εμπειρίες,να θυμόμαστε τα μαθήματα που πήραμε και να και επικεντρωνόμαστε σ' αυτά που οδηγούν στην πνευματική ανάπτυξη.
Έχει χρησιμοποιηθεί από την παλαιολιθική εποχή ως φυλαχτό για την προστασία.
Υπάρχουν αναφορές ανθρώπων που βρίσκουν εξαιρετικά εύκολη τη σύνδεσή τους με την ενέργεια των μολδαβιτών. Αυτό θα μπορούσε να συμβεί γιατί ο μολδαβίτης είναι διαθέσιμος και ενεργοποιείται μόνο για όσους θέλουν να υπηρετήσουν την Αλήθεια- δεν τίθεται στην υπηρεσία όλων των ατόμων.
Όταν η σύνδεση είναι πολύ δυνατή, τη στιγμή που κάποιος κρατά το λίθο κοκκινίζει στο πρόσωπο και το λαιμό, κατάσταση που συνοδεύεται από την ενεργοποίηση των chakras, ειδικά του τρίτου ματιού. Ανοίγει τους δρόμους επικοινωνίας με άλλες διαστάσεις και είναι χρήσιμος για την τηλεπάθεια και την ενόραση. Ενδυναμώνει το βιομαγνητικό πεδίο γύρω από το σώμα.
Τοποθετείται πάνω στα chakra για να ισορροπεί τη ροή της ενέργειας. Μπορεί να αναστρέψει ένα chakra που περιστρέφεται με λάθος τρόπο.
Θεωρείται φυλαχτό για τη γονιμότητα σε όλα τα επίπεδα.
Ισορροπεί τις αρσενικές και τις θηλυκές ενέργειες στην προσωπικότητα.
Ορισμένοι τύποι τεκτίτη έχουν χρησιμοποιηθεί για ψυχικές χειρουργικές επεμβάσεις.
Κατεβάζει τον πυρετό, βοηθά τα τριχοειδή αγγεία και το κυκλοφορικό. Προλαμβάνει τη μετάδοση ασθενειών.

μολδαβίτης
Εικόνα

τεκτίτης
Εικόνα
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ο Μολδαβίτης είναι τεκτίτης(λίθος εξωγήινης προέλευσης) που σχηματίστηκε απο την πρόσκρουση ενός μετεωρίτη στο σημείο όπου σήμερα βρίσκεται η πεδιάδα της Βοημίας, στη δημοκρατία της Τσεχίας. Η χημική σύνθεσή του είναι μοναδική, ενώ υπάρχουν διάφορες θεωρίες σχετικά με τον σχηματισμό του. Πολλά παράξενα γεγονότα συμβαίνουν κατα τη διάρκεια μιας πρόσκρουσης μετεωρίτη, εξαιτίας της τρομερής θερμότητας που παράγεται και της πίεσης η οποία ασκείται. Οι τεκτίτες μπορεί να είναι τηγμένο γυαλί που σχηματίστηκε με την πρόσκρουση του μετεωρίτη στην επιφάνεια της Γης.

Ψυχολογία

Ο μολδαβίτης είναι το "’γιο Δισκοπότηρο", που έπεσε απο τον ουρανό της πνευματικής μεταμόρφωσης. Προκαλέι μόνιμες μεταβολές συνείδησης.

Πνεύμα

Μεταφυσικά φέρουμε μεσα μας το σώμα του φωτός, που περιέχει κωδικοποιημένες πληροφορίες σαν αρχεία. Όταν κρατάμε έναν μμολδαβίτη, αυτά τα δεδομένα ελευθερώνονται, προκαλώντας μια νοητική αναδιάρθρωση ή έναν επαναπρογραμματισμό.

Ψυχή

Ο μολδαβίτης είναι μια πολύ "θερμή" και "γρήγορη" ενέργεια που ανακαλέι άμεσα τα ψυχικά απόβλητα, συχνά μεσα απο τα δάκρυα, άλλα ξεσπάσματα συναισθημάτων ή ενέργειας. Αφυπνίζει επίσης ψυχικά τα "παιδιά των άστρων"(υπάρξεις απο άλλα πλανητικά συστήματα που έχουν ενσαρκωθεί σε αυτό τον πλανήτη), τα οποία αναζητούν την ασφάλεια της συμπαντικής τους κατοικίας.

Σώμα

Βοηθάει στη θεραπέια κάθε σωματικής διαταραχής.

Θεραπεία

Ο μολδαβίτης είναι ενα εργαλείο διάγνωσης. Η απέχθεια για τον συγκεκριμένο κρύσταλλο ή το πράσινο χρώμα δείχνει μια έλλειψη αρμονίας στο συναισθηματικό επίπεδο.Υποδηλώνει έναν έντονο φόβο να ανοίξουμε την καρδιά μας. Ο μολδαβίτης ξεκλειδώνει αυτούς τους κρυμμένους φόβους, που προκαλούν την ψυχολογική και σωματική ασθένεια.

Θεση

Τσάκρα καρδιάς ή του τρίτου ματιού.
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Ο μολδαβίτης είναι μια πολύ "θερμή" και "γρήγορη" ενέργεια που ανακαλέι άμεσα τα ψυχικά απόβλητα, συχνά μεσα απο τα δάκρυα, άλλα ξεσπάσματα συναισθημάτων ή ενέργειας. Αφυπνίζει επίσης ψυχικά τα "παιδιά των άστρων"(υπάρξεις απο άλλα πλανητικά συστήματα που έχουν ενσαρκωθεί σε αυτό τον πλανήτη), τα οποία αναζητούν την ασφάλεια της συμπαντικής τους κατοικίας
Αυτά που αναφέρεις για τον κρύσταλλο με άγγιξαν σε πολύ βαθύ επίπεδο!!!! Η αίσθηση μου ένοιωσε οικειότητα, γαλήνη και την ανάγκη να τον αγγίξω..... Είναι όντως τόσο υψηλή η τιμή του για να ξέρω πως να εστιάσω την πρόθεση μου για να τον αποκτήσω..... Θα δούμε....
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

θα πάμε μια βόλτα αύριο στον Αλμπαντάκη και θα μάθουμε Χρυσουλίτσα πόσο κάνει... :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

:x :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αυτό θα κάνω και γω αύριο.

Είναι αρκετός καιρός που με "καλλούν"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Έψαξα και εγώ και έμαθα γιατί θέλω !!οι πρώτες πληροφορίες μου είναι ότι η τιμή δεν είναι τόσο υπερβολική αλλά θα ρωτήσω και αλλού και θα σας πω!!! @};- >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Δεν μπορώ να ξεκολλήσω το βλέμμα μου από πάνω του.
Η καρδιά μου κτυπάει σαν ταμπούρλο.
Πέστε μου κι εμένα σας παρακαλώ πόσο κάνει. @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ειδικά ο πράσινος είναι κούκλος!!!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δωράκι μην κανει ακόμα παραγγελια...να μαζευτουμε ολοι μαζί! :D :x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα πάω αυτές τις ημέρες στον Αλμπαντάκη και θα σας πω τιμή.
Δεν πιστεύω να είναι πια τόσο απαγορευτική...

Υπάρχουν ακριβότεροι κρύσταλλοι...

πχ. μια μικρή πέτρα σουγκλίτη (κατεργασμένου, δεν υπήρχε σε ακατέργαστη μορφή) τον πλήρωσα 150 ευρώ...

στο μέγεθος ενός φουντουκιού...

Εγώ θέλω να τον νιώσω τον κρύσταλλο, δεν μπορώ να τον αγοράσω από απόσταση...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Σήμερα το πρωί μίλησα με τον Αλμπαντάκη στο τηλέφωνο.
Έχει μολδαβίτη και ο κρύσταλλος 6 cm μου είπε ότι κοστίζει γύρω στα 100 Ε. Όμως όπως είπε και η Βάσω θέλω να τον νοιώσω από κοντά..... Στην φωτό μου μίλησε θέλω και την αίσθηση που είναι πολύ σημαντική για μένα..
Επίσης το ρώτησα για την δονητική συχνότητα που ανέφερε η Αγγέλα που την εκφράζουν με αριθμούς 1 ο κιτρίνης 3 ο χαλαζίας κλπ.
Μου είπε ότι εκείνος δεν γνωρίζει κάτι αλλά ίσως οι γεμολόγοι ανάλογα με την καθαρότητα της μοριακής σύστασης έχουν ορίσει και μία παλμική συχνότητα. Θα το έψαχνε και θα μου έλεγε όταν συναντηθούμε για τον κρύσταλλο..
Επίσης βρήκα ότι κάποιοι κρύσταλλοι όπως ο χαλαζίας που δέχονται πιεζοηλεκτρισμό για την κατασκευή ωρολογιών (quartz) μπορεί να αναπτύσσουν υψηλές δονήσεις.... Όμως όλοι οι κρύσταλλοι δεν είναι δεκτικοί στα ηλεκτρικά φορτία και ίσως πέφτουν οι δονήσεις τους πάντα κατά την άποψη κάποιων τεχνοκρατών και όχι από ενεργειακής άποψης.....
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γειά σου Χρυσουλίτσα, απίθανη είσαι!!!

Μαζί θα πάμε ε? >:d<

Μόνο που τα χρήματα θα τα κρατάς εσύ, είναι παγίδα εκεί μέσα... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Βεβαιότατα!!!!! Θα κοιτάξω να συνεννοηθώ με τον υιό γιατί θα πάρουμε εκπτώσεις..... Ήδη του είπα ότι θα πάμε εκ μέρους του Reikicenter...... O:-) :* :* :*
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”