Συλλογικη Συνειδητοτητα: Reiki Γαμος

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...

Να κλειδώσει το θέμα "Ρέικι γάμος";;;

Ναί
11
92%
Όχι
1
8%
 
Σύνολο ψήφων: 12

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εικόνα
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

aetos έγραψε: Θα παντρεύει η Βάσω τον κόσμο ντυμένη ανατολίτικα στο Χαλάνδρι η σκέφτεσαι να γίνεις εσύ παπας ρέίκι???????
????
Sorry, αλλά εγώ κατάλαβα ότι από 3Β και πάνω θα είμαστε όλοι παπαδες (λόγω χειροτονίας)!!!
Αρα η Βάσω θα είναι Μητροπολίτης!!!!!! :shock: :twisted: :lol:

(αν και αυτό το "απανταχού Ρεικι Μαστερ" με παραπέμπει σε ΟΙκουμενικό Πατριάρχη !!!)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ντάννυ μετά το 3β όλοι είναι ίδιοι, οπότε θα ψηφίσουμε για το πάνω κλιμάκιο...αυτό του ρεικοπολίτη....μμμμ τι είπα? :shock:


κλαίωωωωωωωωωωωωω

Βρε Σκαπανέα, ποσο το σκεφτόσουν αυτό το τόπικ?

:roll: :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ας μην ψηνόσαστε !!

Παπάς και γυναίκα δεν νοείται !!! :twisted:

Γιαυτό επινόησε το Γάμο. Να συμπτίξει τους Ανωτερους Εαυτούς, και να μοιράσει τα Ανώτερα αξιώματα στους αντρες!!! :scratch:

:lol: :lol: :lol: :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επειδη μετα την αγγελια μου, εχει κατακλυστει το μειλ μου απο εκατονταδες προσωπικα μηνυματα, παρακαλω οσες ειστε πανω απο 148 κιλα και κατω απο 3Β μη κανετε το κοπο να μου στειλετε.
Τα μυνηματα σας θα αγνοηθούν.
ευχαριστω
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Βρε μήπως κατά τη διάρκεια της απουσίας του παντρευτηκε και δεν μας το λέει??? :roll:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αγαπημένοι μου, σας παρακαλώ ας σταματήσουμε αυτήν την "πλάκα", που κατανοώ ότι είναι ο αντίθετος πόλος της σοβαρότητας του θέματος.

Η φύση μας μάς ωθεί να βρούμε τον αντίποδα της εσωτερικής σοβαρότητας με την οποία αντιμετωπίζεται η πνευματική ενέργεια, και για να βρούμε εξωτερικά τις ισορροπίες μας, το διακωμωδούμε...

Μιλώντας λοιπόν, τώρα, από την θέση ισορροπίας, μπορώ να νιώσω την βαθιά ανάγκη του Ανδρέα να φέρει την αγάπη και στο εξωτερικό περιβάλλον της ανθρωπότητας και να της δώσει κίνητρα να συνηχεί με την θεϊκή αγάπη, αφήνοντας την διαχωριστική ιδιότητα του δυαδισμού...

Αυτή του η ανάγκη, ήρθε στην επιφάνεια με μία ρηχή επιθυμία, ενός επιφανειακού δρόμου, αφού η διαδρομή του Ανδρέα μέχρι τώρα άγγιζε νοητικά τον θεό, μέσα από πράξεις υποταγής, ευλάβειας και πίστης.

Το ρέικι σηματοδότησε για εκείνον την αλλαγή στο συναίσθημα, τραντάζοντας τα επιφανειακά τείχη που είχε χτίσει μέσα από τον μονόδρομο του θεού...

Το τράνταγμα που φέρνει η επαφή με την πνευματική ενέργεια, κάνει ρωγμές σ' αυτά τα τείχη, που θα παραμείνουν ρωγμές, αν δεν φροντίσει κανείς μόνος του να κάνει τις ρωγμές ανοίγματα.

Δυστυχώς, κι αυτό συμβαίνει στους πολλούς, οι ρωγμές αφήνουν μόνο τον απόηχο του πνεύματος να ανέβει στην επιφάνεια, και ένα μικρό ποσοστό από το φως του ΕΙΝΑΙ μας.
Γιατί άλλο γνωρίζω το ΕΙΝΑΙ μου, κι άλλο ΕΙΜΑΙ!

Μέσα από τις ρωγμές, νιώθεις το φως που προσπαθεί να διαφύγει προς την επιφάνεια και να σε ενώσει με την άπειρη αγάπη του θεού, αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι αρκετό για να σε κάνει με αφοσίωση να προσπαθήσεις να ενώσεις όλα τα κομμάτια της ψυχής σου σε μία ύπαρξη που εκδηλώνεται όπως ΕΙΝΑΙ…

Το εγώ μας βρίσκει διάφορους τρόπους για να αποφύγει το ξεβόλεμα. Υπάρχουν πολλές επιφανειακές διαδρομές που το κάνουν να είναι επιφυλακτικό, επιθετικό και επινοητικό προς την βολική πορεία της ζωής…
Υπάρχουν πολλοί τρόποι εκδήλωσης της αγάπης και το ξέρετε καλά ότι οι περισσότεροι είναι πλασματικοί που διαχωρίζουν τους ανθρώπους, με την δικαιολογία της διαφορετικότητας.

Ο ανώτερος εαυτός μας δεν είναι τίποτα άλλο, παρά η δόνηση του βαθύτερου είναι μας, και για να έρθει δυναμικά και στην φυσική μας ζωή, θα πρέπει πρώτα να εργαστούμε και να προετοιμάσουμε την ψυχή μας και την συνείδησή μας να νιώσει την αλήθεια μέσα στην σιωπή της δράσης μας, επιτρέποντας συνειδητά και ολόψυχα την εκδήλωση του, μέσα από την ταπεινή μας αποδοχή «ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΣΟΥ»…
Αυτή η φράση δεν περιέχει ούτε «φανφάρες» του ποιος είμαι, ούτε αυτοπεριορισμό, ούτε αναζήτηση, ούτε τιμωρία, ούτε ενοχές, ούτε διεκδικήσεις, ούτε καν αγάπη!
Αυτή η φράση σε τοποθετεί στην δυναμική του ΕΙΜΑΙ και αυτό που είμαι δεν χρειάζεται καν να οριοθετηθεί….

Η πνευματική ενέργεια δεν γκρεμίζει από μόνη της τα τείχη…Τα τραντάζει και τους δημιουργεί ρωγμές…Την σάλπιγγα όμως της Ιεριχούς, εμείς μόνοι μας θα την σαλπίσουμε…Και αυτό ας μην μας διαφεύγει ποτέ!

Η φυσική πραγματικότητα είναι χαρά και εκδήλωση. Μέσα στην καθημερινότητα μπορούμε να είμαστε όπως ακριβώς θέλουμε…Αγνοί και χαρούμενοι, θυμωμένοι και απόμακροι, αμφισβητίες και εύπιστοι… Ας είμαστε εμείς όπως θέλουμε, κι ας αφήσουμε τους άλλους να είναι όπως θέλουν…

Μέχρι να ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ, ας είμαστε αυτό που θέλουμε τουλάχιστον! Η απόσταση των δύο, είναι ακριβώς αυτές οι ρωγμές…φίλε μου Ανδρέα!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σε ποιο σημει ο Ιησους ενωνει τους πολους;
Πες μου σε παρακαλω.
Εισαι!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Δεν θα πω τιποτα ,
διοτι ή θα διακομωδισω οικτρα .
ή θα γελοιποιησω το τοπικ .

Μια μονο λεξη μου επιτρεπω να πω ... Λ υ π α μ α ι ...

ΝαμασΤΕ
και θα σκεφτω σοβαρα την συμετοχη μου σε ενα φορουμ οπου το Ρεικι διεστραβλωθηκε ασυστολα και εκτιθεται απο 3α ως θρησκεια .

Λ υ π α μ α ι
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Qisan κατανοώ την λυπη σου που είναι και δική μας, αλλά νομίζω ότι υπερβαλεις να αξιολογείς το forum απο το πως ενα μελος "είδε" το Ρεικι.
Και άντε έτσι το "ειδε"κι ετσι το ερμηνευσε,ε καί;Αλλάζει κάτι σε μενα σ ε σένα;Μας αλλάζουν τα γεγονότα έξω απο μας ή ξερουμε τι είμαστε ,οσο ξερουμε,και τι πιστεύουμε;
Αυτό είναι σημειο αναφοράς τοσο για το forum όσο και για τα μελη του;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Qisan... θα συμφωνησωμε την καλλιωπίτσα... το πως βλέπει κάποιος το ρέικι μέσα σε ένα χώρο αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα μέλη έχουν την ίδια άποψη.. η απόψεις του κάθε μέλους είναι προσωπικές του απόψεις και δεν εκφράζουν τις απόψεις του Reiki center κατα κανόνα.. ούτε και των υπόλοιπων μελών...

Απο εκεί και πέρα αν θες να αποχωρήσεις αυτό είναι δικαίωμά σου :(

αλλα απο την παραμονή σου στο χώρο αυτό θα έπρεπε να είχες καταλάβει ότι η πλειοψηφία εδω γνωρίζει και πιστεύει ότι το Ρέικι ουδεμία σχέση έχει με θρησκεία...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδια περα απο τη πλακα που καναμε η γνωμη μου ειναι : ή να μεταφερετε το θεμα στο νηπιαγωγειο και να συνεχισουμε την πλακα μας και με αλλα μυστηρια ή εξαφανιστε το.

Εδω εχετε αναστατωθει εσεις που εχετε τοση εμπειρια, φανταστητε εναν νεοεισερχομενο στο φορουμ ή στο χωρο του ρεικι να πεσει στην αντιληψη του το θεμα αυτο.

Την γνωμη μου ειπα και μονο, παντα για το καλο του φορουμ.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Silverako ακόμα κι μέσα απο αυτό το θέμα μπορεί κάποιος να πάρει μαθήματα... σε πρώτη φάση μπορεί να καταλάβει ότι όσους βαθμούς και να πάρει κάποιος είνια η προσωπική του δουλειά που έχει σημασία.. 500 βαθμούς να πάρει κάποιος τιποτα δεν θα αλλάξει εαν δεν δουλέψει με τον εαυτό του να αναγνωρίσει τον εαυτό του τα πρότυπα του τους φόβους του...
Η παρομοίαση του ρέικι με θρησκεία .. αίρεση και διάφορα τέτοια δεν μας είναι ξένη..την έχουμε συναντήσει και στο παρελθόν επανηλειμένα...
Ο γαμος ήταν και είναι ένα κοινωνικό πρέπει. ένα πρότυπο.. κατι το οποίο έπρεπε να κάνεις ώστε να είσαι κοινωνικά αποδεκτός ειδικα αν ήσουν γυναίκα...

Ο Ρέικι γάμος του σκαπανέα λοιπον είναι μια μετάλαξη αυτού του προτύπου.

Στην αρχή που είδα το θέμα αυτό και την ροπή που πήρε σκέφτηκα το ίδιο με εσενα... μετα καταλαβα ότι ακόμη και μέσα απο αυτό το θέμα υπάρχουν μαθήματα για πολλούς που ασχολούνται με το ρέικι...

Ισως να μπορουμε να μπεί στην ενότητα με τα πρότυπα.. αλλα θα δούμε..

Η γνώμη σου πάντα καλοδεχούμενη Silverako το ξέρεις... :D
Δες το θέμα και απο την σκοπιά που αναφέρω και αν θες σχολίασε...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν το συζηταμε οτι εχεις δικιο, γιατι αυτο το μαθημα το πηρα και εγω και μαλιστα για δευτερη φορα!

Απλα αναφερθηκα σε καποιον που μπαινει για πρωτη φορα στο φορουμ και χανει πασα ιδεα βλεποντας αυτο το θεμα...

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”