Συλλογικη Συνειδητοτητα: Reiki Γαμος

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...

Να κλειδώσει το θέμα "Ρέικι γάμος";;;

Ναί
11
92%
Όχι
1
8%
 
Σύνολο ψήφων: 12

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η Αναδειξη Μιας Θρησκειας Ειναι Ανθρωπινη Αναγκη

Ανάγκη είναι;;; ναι εε;; για πές ρε δάσκαλε γιατί είναι ανάγκη .. μήπως την κάνουμε εμείς ανάγκη λόγω των ανασφαλειών που έχουμε;; μήπως επειδή φοβόμαστε τον θάνατο .. μήπως επειδή φοβόμαστε την κρίση... έτσι όπως μας την έχουν περάσει;;
ΦΟΒΟΣ είναι σκαπανέα αυτό το οποίο οδηγεί στην δημιουργεία θρησκειας...


Αυτα τα σημαδια διαβαζω εγω στην ιστορια των μεγαλων φιλοσοφικων - θεραπευτικων κινηματων που γνωρισε ο Κοσμος με Θεια Προελευση !


Διαβασε καλύτερα......και πιο προσεκτικά όχι μόνο επιλεκτικά,....

Αν εσυ θελεις να μην επαναληφτει αυτο το φαινομενο τοτε καλως το θελεις...

Αλλά τα μεχρι τωρα "φαινομενα" στο reiki σε αυτο συμπερασμα οδηγουν για την πορεια που ακολουθει.

Και αυτό απο πού το συμπεραίνεις ρε σκαπανέα γιατι σε λίγο θα τραβάω τις κοτσίδες μου απο αυτά που λες..


Και κατι ακομα που θεωρω εξαιρετικα σημαντικο.

Τη θρησκειοποιηση δεν την αντιμετωπιζεις με τον να την πολεμας, αλλά με το να απορροφας τη θρησκεια μεσα σου ολοκληρωτικα.

Ούτε την πολεμάμε Σκαπανέα ούτε τίποτα.. απλά δεν επιτρεπουμε να συμβεί στο ρέικι....


Και η θρησκεια, η καθε θρησκεια, ειναι ενα μεγαλο σχολειο απο το οποιο μπορεις να αποφοιτησεις οριστικα, οταν μαθεις ολα οσα εχει να σου διδαξει.

Η θρησκεία και κάθε θρησκεία ναι έχει να σε διδαξει πολλά...
Φόβο..
Πρέπει..
Μη....Ου....
Αμαρτία...
Κόλαση...
Παραδεισο....
Κρίση..
Τάματα...
πρόσφορα...
τεμενάδες στις εικόνες...
και χειροφιλήματα στους παπάδες...
Μετάνειες γονιπετής..
Συγχωροχάρτια.....
Βαφτίση σε τόσο νεαρή ηλικία που δεν επιτρέπει ελέυθερη βούληση...
Διαχωρισμούς σε όλα τα επίπεδα..
και πολλά πολλα άλα τα οποία αν θες μπορω να τα αναφέρω αναλυτικα............
Πράγματι τα μαθήματα είναι πολλαα......


και ο μόνος κανόνας στο ρέικι είναι σεβασμός στην ανθρωπινη βούληση.....


Οταν λοιπον αναβαθμισεις την θρησκεια με τη βοηθεια του Ανωτερου Εαυτου και την κανεις οριστικα δικη σου προσαρμοζοντας της σε σενα, τοτε απλα σταματαει να σε απασχολει.

Ο ανώτερος εαυτός σου Σκαπανέα δεν αναβαθμίζει θρησκείες και ιδεες.. "αναβαθμίζει" ΕΣΕΝΑ.........
Οταν το καταλάβεις αυτό θα σταματήσεις να τον μπλέκεις σε άλλα θεματα.....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rainmaker την 16 Αύγ 2008 2:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Δεν καταλαβαίνω Σκαπανέα, αφού είσαι τόσο καλυμένος από τη θρησκεια, το Ρεικι γιατί το χρειάζεσαι ;;; :roll:

Αλλά θα μιλήσω στον Εγωισμό σου μήπως μιλήσουμε την ίδια γλώσσα, μιάς και επιμένεις να υπεραμύνεσαι υπέρ του Ρεικι-Γάμου:

Θεωρώ ότι έχεις την ματαιοδοξία, να ‘‘φέρεις‘‘ τα φώτα σου και να προσθέσεις ως πνευματικός αρχηγός, κάτι σε μιά μερίδα ανθρώπων, που θα τύχει να σιγοντάρουν την ανάγκη σου.

Να προσθέσεις λίγα περισσότερα, από αυτά που έδωσε ο Ιησούς , ο Βούδας, ο Κουμφούκιος και οι λοιποι και έγιναν θρησκεία, αλλά κανείς δεν ασχολείται τι ήθελαν σταλήθεια να πουν...

Να πολεμίσεις ως σωτήρας για κάτι που να σε γράψει η ιστορία.Χωρίς να σε πολυενδιαφέρει τι είναι αυτό.
Ως Ανδρέας.
Και ξεκινάς απ΄το γάμο.
Για μένα ύποπτο και ύπουλο το μέσο που χρησιμοποιείς, ίδιαίτερα για τους μοναχικούς και αφελείς , που μέχρι που μπορεί να νομίσουν, ότι θα βρούν Ρεικο-γραφείο συνοικεσίων!!!
(Αλλά είναι καλό κοινό για σένα, για αρχή διότι πάντα υπάρχουν και κορόιδα που θα έκαναν έρωτα με κατσίκα για να ευχαριστήσουν τον γκουρού τους,να καλύψουν τη μοναξιά τους και να κερδίσουν την αιώνια ζωή).

Αφήνω τις αγάπες και την κατανόηση για την Βάσω που σε ξέρει και καλύτερα,-αν και προσωπικά θεωρώ ότι της όφειλες περισσότερο σεβασμό από το να χρησιμοποιείς την ευλογία που σου έδωσε για μπούρδες και να την ντεμονστράρεις στο δικό της φόρουμ- και εγώ εύχομαι σε ένα δικό σου φόρουμ να βρείς το κοινό που θα σε βοηθήσει να απο- ξεφτιλίσετε το Ρεικι !!!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΜΑΖΙ, ΤΟ ΡΕΙΚΙ, Ο ΓΑΜΟΣ, Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΤΛ...ΠΧ ΓΙΑ ΤΟ "ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ"ΠΟΥ ΤΕΘΗΚΕ ΩΣ ΘΕΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΕΝΕ "ΕΤΣΙ" ΚΑΙ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΓΑΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ?
ΤΟ ΝΑ ΒΑΦΤΙΣΤΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ. Η ΜΑΛΛΟΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ (ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ). ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ...
Η ΒΑΦΤΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ...ΨΕΜΑΤΑ
Ο ΓΑΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ,ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΝΑ ΣΥΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ. ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΠΟΛΥ ΠΑΠΑΔΕΣ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΧΩΡΙΣ ΓΑΜΟ Η ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΟ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ "ΠΟΡΝΟΙ ΚΑΙ ΠΟΡΝΕΣ".ΟΣΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ Η ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΡΝΟΙ, ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ, ΑΘΕΟΙ ΚΑΙ ΑΝΩΜΑΛΟΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ...
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΚΗΔΕΙΑ...ΜΟΝΟ ΑΝ ΘΑΨΕΙΣ ΤΟΝ ΝΕΚΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΣ. ΑΝ ΠΧ ΤΟΝ ΚΑΨΟΥΝ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΚΟΛΑΣΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥ...ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΑΦΤΕΙ...
ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΠΕΛΕΞΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΝΟΝΕΣ Η ΔΟΓΜΑΤΑ???ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΥΠΕΓΡΑΨΕ Η ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ "ΠΡΕΠΕΙ" ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΠΟΥ ΤΕΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ "ΠΑΠΑΔΕΣ", ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ "ΙΕΡΩΜΕΝΟΙ"ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΩ ΕΤΣΙ...ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΙΕΡΟ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟ ΕΘΙΜΩΝ...
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?
ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΔΙΑΦΕΡΕΙ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΟΥΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΤΥΠΑ...ΕΝΑΣ ΚΑΘΑΡΟΣ ΕΑΥΤΟΣ, ΕΝΑ ΑΓΝΟ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...


ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΑΜΟΣ, ΔΙΑΖΥΓΙΟ,ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΟΙ ΜΕΛΛΟΝΥΜΦΟΙ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ Ο ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΟΣ,ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΧΩΡΙΖΟΥΝ, ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ...ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΑΝ, ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΝΙΩΘΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ???ΜΠΑ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ....ΑΠΛΑ ΦΟΒΟΝΤΟΥΣΑΝ...ΚΥΡΙΩΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ...ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΤΟΥΣΑΝ, ΤΙΣ ΧΤΥΠΟΥΣΑΝ, ΤΙΣ ΚΑΚΟΠΟΙΟΥΣΑΝ, ΤΙΣ ΕΚΜΗΔΕΝΙΖΑΝ,ΤΙΣ ΚΑΤΑΡΡΑΚΩΝΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΛΟΓΟ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ...ΟΥΤΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ...ΜΟΝΟ ΝΕΚΡΕΣ (ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΑΣ) ΕΦΕΥΓΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΤΟΥΣ..Η ΜΟΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ "ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.."
ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΝΟΜΙΖΩ..ΟΛΟΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΥΤΟ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ..ΓΙΑΤΙ???ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΥΚΟΛΑ...
ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ (ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΧΘΕΙ ΕΤΣΙ) ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΩΡΙΣΩ???ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΩΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΣΗΜΕΡΑ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΘΕΑΥΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗ ΝΙΩΘΕΙΣ...
ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΝΙΩΣΕΙΣ, ΟΤΑΝ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ "ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΟ" ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΑ ΦΩΤΑ, ΤΟ ΡΕΥΜΑ, ΠΟΣΟΥΣ ΠΟΛΥΕΛΑΙΟΥΣ ΘΑ ΑΝΑΨΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ????ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΨΩ ΕΙΚΟΣΙ ΠΟΛΥΕΛΑΙΟΥΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΔΕΚΑ ΚΑΙ ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΕΥΛΟΓΙΑ...ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ, ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΡΕΙΚΙ???
Ο ΓΑΜΟΣ ΜΕ ΤΟ ΡΕΙΚΙ????
Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΡΕΙΚΙ????
ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΜΙΑ.....
ΚΑΝΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΚΑΝΕ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΣΟΥ ΝΗΣΙ.ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΜΠΟΡΕΙ.ΚΑΝΕ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,ΚΑΝΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ,ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΣΕ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

[u]ANGELS ON EARTH[/u] έγραψε: 31 Αυγούστου παντρεύομαι σε κανονική εκκλησία με κανινικό παπά και κουμπάρο, τον σύνροφό μου, ο οποίος τυγχάνει να έχει 3α απο τις ομάδες της Βάσως αλλά και απο τις ομάδες τις δικές μου!
Με τις καλυτερες ευχες μου Δωρα να πραγματοποιησετε αυτο το τεραστιο βημα...
Γιατι ειναι πραγματικα πολυ μεγαλο και εξω απο καθε φαντασια...
Και αν νομιζεις οτι γνωριζεις καλά το λαβυρινθο και ακομα περισσοτερο αν τον εχει "χειριστει" σωστα, τοτε η ζωη σου θα ειναι ευκολη ( σχετικα παντα μιλωντας ) μεσα στο γαμο.
Γιατι ο γαμος τα βγαζει ολα στην επιφανεια !
Αλλά αυτο δεν εχει να κανει με τη συμβιωση και τη συντροφικοτητα στην οποια αναφερεσαι.
Και μπορει εσυ προσωπικα να "περνας ή να διαγεις" καλά μεσα στο γαμο, αλλά ο γαμος σαν συνολο να ακολουθει το δικο του δρομο με τους δικους του ρυθμους, ανεξαρτητα απο σενα, ειδικα οταν θα αρχισουν να ερχονται τα παιδια ( αν φυσικα ελθουν ).
Αν λοιπον πιστευετε στο Χριστο εσυ και ο Κωνσταντινος και στα μυστηρια που εχει θεσμοθετησει Η Ορθοδοξη Εκκλησια, εχει καλως που θα τελεσετε το γαμο σας ορθοδοξα...
Φροντιστε μονο να παρετε την πνευματικη καλυψη, στην οποια αναφερομαι σε προηγουμενη δημοσιευση.
Διαφορετικα, μολονοτι μπορει να εχετε τις καλυτερες προθεσεις, δεν εχετε καμια απολυτως εγγυηση οτι θα μεινετε εως τελους μαζι...
Και πραγματικα δεν βλεπω το λογο να φτανει καποιος στο γαμο σημερα, χωρις αυτη τη συγκεκριμενη προοπτικη της εφ΄ορου δηλαδη ζωης κοινης πορειας.


..................................................................................................

ΟΜΩΣ το 3α δεν έχει καμια σχέση με την απόφαση που πήρα για τη ζωή μου!
Δεν αφησα σε κανενα σημειο Δωρα να εννοηθει οτι, ο 3Α ειναι η απαραιτητη προϋποθεση για να παρει καποιος την αποαφαση να φτασει στο γαμο.
Ουτε υπονοησα καπου οτι οποιος δεν εχει τον 3Α θα ειναι αποτυχημενος ως εγγαμος.
Αντιθετα ειπα οτι ο 3Α, ειναι μια μοναδικη ευκαιρια για τους ανθρωπους οι οποιοι ειναι ηδη εγγαμοι και εχουν τελεσει ενα συμβατικο ορθοδοξο ( ή αλλου θρησκευματος ή και πολιτικο ) γαμο, ακολουθωντας το συρμο της εποχης : αντε να παντρευτουμε κι εμεις ( να δουμε τι θα γινει ) και οι οποιοι νιωθουν και βιωνουν το γαμο τους να παραπαιει ή να λιμναζει πνευματικα, να ανανεωσουν τους "ορκους" τους τελωντας το μυστηριο με τον τροπο ( ! ) του reiki.
Αν καποιοι δε, δεν θελουν καν να τελεσουν θρησκευτικο γαμο και εχουν τον 3Α βαθμο τουλαχιστον, μπορουν ομοιως να μπουν στη διαδικασια του reiki γαμου για να σηματοδοτησουν την αφετηρια της κοινης τους πορειας.
Εννοειται οτι η διαδικασια αυτη εχει σκοπο να θεσει, με την ελευθερη βουληση παντα των μελων του ζευγους, ενα κοινο παραγοντα στη σχεση τους η οποια γινεται αδιαρρηκτη πλεον εφ' ορου ζωης.
Και οταν λεγω αδιαρρηκτη το εννοω κυριολεκτικα και με την εννοια του αμεσου κινδυνου στην ιδια του τη ζωη, του μελους που θα αρχισει να διανοειται και να προσανατολιζεται στο να σπασει αυτο τον αδιαρρηκτο δεσμο.
Γιατι αληθως κατα τη διαρκεια του reiki γαμου συμβαινουν πραγματα και "γεγονοτα" τα οποια καθιστουν το ζευγος, ολοκληρωτικα και εσωτερικα παντα, σαρκα μια.
Γι΄αυτο και αποτελει πολυ μεγαλη αποφαση ζωης, το να προχωρησει κανεις στο reiki γαμο.
Απο την αλλη πλευρα ομως τα οφελη ειναι πολλαπλασια με κυριοτερο την απο κοινου φωτισμενη αντιμετωπιση
ολων των δυσκολιων του γαμου και την ειρηνικη πνευματικη συμπορευση μεσα στην τραχειά καθημερινοτητα

.................................................................................................

άν εμείς δεν γειώσουμε στην καθημερινότητα όλα αυτά που μας καθρεφτίζει ο άλλος και δε θέλουμε να δουμε τον εαυτό μας και να τον χαρτογραφήσουμε με ειλικρίνια, τι να μας κάνει ο 3α???
όταν για όλα φταίει ο άλλος και εμείς είμαστε οι τέλειοι κανένα 3α δεν μας σώζει!
και μιας και συζητάμε όχι για γάμο γιατί αυτό το αντιπαρέρχομαι, αλλά για συντροφική ερωτική σχέση, εγώ θα προτιμούσα Σκαπανέα να αφήσεις εξω τη φιλολογία και τη θεωρία και να κταθέσεις την ψυχή σου και τα βιώματά σου και να μας πεις τι διαφορά είδες εσύ μεσα στην σχέση σου την ερωτική παίρνοντας το 3α!
Οχι Δωρα δεν μπορεις να το αντιπαρελθεις γιατι αυτο ειναι το θεμα μας...
Και αν ενδιαφερεσαι για αυτη καθ΄εαυτη την ( συντροφικη ) ερωτικη σχεση, ποιος ο λογος να φτασεις στο γαμο ;
( Δοξα τω Θεω ) Η κοινωνια μας εχει "προοδεψει" παρα πολυ ωστε να επιτρεπει καθε ειδους ερωτικο πειραματισμο και ερωτκη δοκιμασια εκτος του γαμου.
Μεσα στο γαμο ομως και με την αποκλειστικοτητα που αυτος επιβαλλει στην ερωτικη σχεση, αυτη η "μελετη" μπορει να φτασει σε απυθμενα βαθη...
Και εκει να δεις πραγματικα μεσα απο την ερωτικη συνευρεση και τη συντροφικη αλληλοπεριχωριση τι πραγματικα εισαι και να το βγαλεις τελικα στην επιφανεια.
Οσον αφορα δε στην προσωπικη αιχμη του ερωτηματος σου και κατω απο αυτο το συγκεκριμενο πρισμα παντοτε και μετα απο τριαντα ενα χρόνια εγγαμου βιου, ο 3Α δεν μου προσφερε αμεσα και συνειδητα σε αυτο τον τομεα απολυτως τιποτα καινουργιο, καθ΄οτι η μονη λεξη που υπαρχει στο λεξιλογιο μου πριν και μετα τον 3Α και η οποια μπορει να αποδωσει το συνολικο ερωτικο μου βιωμα ειναι μια και μονη :
πληροτης !

Εαν και όποτε φτασεις στο σημειο αυτο να αναδυεται μονιμα απο μεσα σου αυτη η λεξη, καθε φορα που θα "αναφερεσαι" στο ερωτικο σου βιωμα, τοτε θα καταλαβεις πως μπορει να αισθανομαι και να νιωθω ! :) :P :lol:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

αι οταν λεγω αδιαρρηκτη το εννοω κυριολεκτικα και με την εννοια του αμεσου κινδυνου στην ιδια του τη ζωη, του μελους που θα αρχισει να διανοειται και να προσανατολιζεται στο να σπασει αυτο τον αδιαρρηκτο δεσμο.
Γιατι αληθως κατα τη διαρκεια του reiki γαμου συμβαινουν πραγματα και "γεγονοτα" τα οποια καθιστουν το ζευγος, ολοκληρωτικα και εσωτερικα παντα, σαρκα μια.
Γι΄αυτο και αποτελει πολυ μεγαλη αποφαση ζωης, το να προχωρησει κανεις στο reiki γαμο.
Αντρέα πάλι απειλή και μεσα στον Ρέικι Γαμο....και μάλιστα χειρότερη απο αεκινη της εκκλησιας.ΑΥτη σου δινιε και τρείς φορες περιθώρια να αναθεωρήσεις.

ΚΑΙ............να σε ρωτησω κάτι ;Απλό αλλά μου ήρθε...οταν πηραμε τον 3Α παντρεύτηκες με καμία μας;Μιλας με τετοιο τρόπο που θάλεγα πως σιγουρα εκανες γαμο Ρείκι οταν πηρες τον 3Α.
Θα μου πεις μονος μου;
Εμ δεν ξερω.....ενεργεια είναι όλα.... :idea:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Να σε ρωτήσω κάτι ρε σκαπανέα...

πως σου ήρθε το θέμα αυτό και μας τρέλανες όλους;;

γιατί συγχέεις τον χριστιανισμό και την θρησκεία με το ρέικι;;

γιατί έχεις βάλει σκοπό της ζωής σου να τα ενώσεις αυτά τα δύο;;

πρέπει να ενωθούν ;;;

Μήπως να κάνεις και θέμα ρέικι βαφτιση ή ρέικι κηδεία;;;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Κάτι απο το βαθος μου ,μου λεει πως με τον Γαμο τα εχεις σώνει και καλα.
Εγω παντως δεν παντρεύομαι 100Α να παρω!

H δική μου η πληρότης ειναι ο γάμος μετα του Εαυτου μου!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και παλι συμπεραινεις αυθαιρετα Βασω
Δεν θα σου απαντήσω σε καμία πρότάση σου Ανδρέα, παρ’ όλο που είχα εντοπίσει φράσεις που θα μπορούσα να σε βοηθήσω να εμβαθύνεις…

Διαβάζοντας όλα τα υπόλοιπα, διαπίστωσα ότι γνωρίζεις τόσο καλά την πνευματική ενέργεια, που κάθε παρέμβασή μου στην γνώση σου, είναι περιττή…

Θεωρείς λοιπόν ότι είσαι εσύ το ρέικι και καλά κάνεις!

Η ζωή –και να είσαι απόλυτα σίγουρος γι’ αυτό- θα έρθει να σου ζητήσει τις επιβεβαιώσεις της για όσα έχεις αποκαλύψει ότι είσαι…΄Όταν αποκαλύπτεις τον εαυτό σου, πρέπει να είσαι σίγουρος ότι σε «αντέχει» και η σκηνή…

Συνήθως τις πράξεις της φυσικής ζωής μας, τις αποκαλούμε σημαντικές, μόνο όταν μπορούμε να τις αγαπάμε…Και όταν τις αγαπάμε εμείς, τις αγαπάει όλος ο «κόσμος», ορατός και αόρατος!

Αυτό είναι ένα μυστικό μου, που στο αποκαλύπτω, για να μπορέσεις να βρεις την αγάπη σου για σένα και την αγάπη των συνανθρώπων σου…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

βρε Σκαπανέα... :roll:

πριν ένα χρόνο που έγραψα για την σεξουαλική ολοκλήρωση μέσα από το κλείσιμο των πόλων...
Υπάρχουν λοιπόν δύο κατηγορίες ανθρώπων οι συνειδητοί και οι ασυνείδητοι, που αυτό σημαίνει ότι μεταξύ τους υπάρχει μία κλίμακα εξέλιξης, ανάλογα με το στάδιο αφύπνισης που έχουν επιτύχει
Υπάρχουν στάδια εξέλιξης και στους αφυπνισμένους, όπως και στάδια εξέλιξης στους ασυνείδητους, ανάλογα με την προσωπική τους εργασία. ΄Όσο όμως ανεβαίνουμε στην κλίμακα της εξέλιξης αναγνωρίζουμε ολοένα και περισσότερο τα επίπεδα συνειδητότητας και την ουσιαστική ένωση με το πνεύμα κάθε συνειδητού όντος.
Η αναγνώριση αυτή εμπεριέχει και την σοφία της συνειδητής σχέσης, αφού ο αρσενικός και θηλυκός πόλος έχουν ισορροπήσει μέσα στην πνευματική του συνείδηση, σαν ΕΓΩ ΕΙΜΙ. Η σχέση που αναζητά ο αφυπνισμένος άνθρωπος δεν είναι πια η ολοκλήρωση του, αλλά η αλληλεπίδραση της πνευματικής του συνείδησης εκδηλωμένη στην ύλη. Η σεξουαλική ένωση δεν είναι πια αυτοσκοπός, δεν τον οδηγεί στην επιλογή συντρόφου για αναπαραγωγή, έτσι είναι ανεξαρτητοποιημένος από αυτήν, σαν συναισθηματική κάλυψη ενός «ασυνείδητου» εγώ.
Σ’ αυτήν την φάση εξέλιξης, ο αφυπνισμένος άνθρωπος δεν μπορεί να επιλέξει ή να ελκύσει άτομα που ακόμα δεν έχουν κατανοήσει την σεξουαλική ένωση σαν «το παιχνίδι» της πνευματικής τους συνείδησης, και θεωρούν την σεξουαλική ένωση σαν συμπλήρωμα των ανθρώπινων συνειδήσεων που ωθούνται σ’ αυτήν από την ανάγκη ισορροπίας που δεν την βρίσκουν εντός τους, αλλά την ψάχνουν σε έναν σύντροφο.

Τις περισσότερες φορές αυτό το επίπεδο αυτογνωσίας παρεξηγείται και φαίνεται σαν αναζήτηση του τέλειου συντρόφου, σαν επιλογή μοναχικότητας, σαν ασυνείδητη αφέλκυση οποιασδήποτε σεξουαλικής σχέσης.

Το επίπεδο «αφυπνισμένης» συνείδησης και η ένωση με το πνεύμα εντός μας, είναι η κατανόηση των όρων του υλικού επιπέδου και η υπέρβαση αυτών. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να έχει κανείς επιτύχει την ισορροπία των ενεργειακών κέντρων και να έχει συνείδηση των διαστάσεων ύπαρξης του Εαυτού του, θεωρώντας το «εγώ» σαν ένα μέρος αυτού και όχι σαν την απόλυτη ύπαρξη.

μου έγραψες Σκαπανέα, και μεγάλα γράμματα
Εν Οιδα Οτι Ουδεν Οιδα


Σήμερα, ένα χρόνο μετά βρήκες το θηλυκό σου μέρος και ολοκληρώθηκες??????
τον 3Α και η οποια μπορει να αποδωσει το συνολικο ερωτικο μου βιωμα ειναι μια και μονη : πληροτης !
Τι τσακάλι είσαι εσύ βρε πάιδί μου...για πότε ολοκληρώνεις...έχω μείνει άφωνη.... :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 17 Αύγ 2008 8:38 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αλλά κι έτσι να έγινε, σκέφτομαι, ότι ο χειρισμός είναι απλά ακόμα μια μορφή ανασφάλειας από την μοναξιά, που δεν αντέχεται για πολλούς ανθρώπους...

Πιστεύω ότι και οι ομάδες εσωτερισμού λειτουργούν πάνω σ' αυτό το μονοπάτι...
Απομονώνουν και δεν ενώνουν, διαχωρίζουν και δεν προάγουν την αγάπη, παρά μόνο μέσα από νόμους και όρους...

Σκέφτομαι, ότι η μάχη εναντίον του εγώ, προέκυψε από αυτές τις σχολές εσωτερισμού, που έχουν ρίζες στην ανατολική φιλοσοφία...
Χωρίς καλά καλά να εμβαθύνουν σ' αυτό το "εγώ", άφησαν τις ομάδες τους ακάλυπτες, όταν η καθημερινότητα ζητούσε επιτακτικά μερίδιο στην ασθένεια και στην μιζέρια...

Μερικές σκέψεις μου που σχετίζονται με το παραπάνω….

Από οσα γνωρίζω μέχρι τώρα από αυτά που διαβάζω, από την αυτοανάλυση και από τις ομάδες εσωτερισμού , έχω την άποψη ότι όλα εξαρτώνται από την ηγεσία της κάθε ομάδας. Μέχρι πρότινος δεν μπορούσα να διευκρινίσω τον ακριβή ρόλο που έχει ο ‘’αρχηγός’’ [ αυτή η λέξη μου φαίνεται πιο καλή ] στην όλη δομή της ομάδας , πέραν της διδασκαλίας.

Με την συμμετοχή μου εδώ και με διάφορα άλλα γεγονότα, πιστεύω ότι δεν είναι ούτε ο δυτικός , ουτε ο ανατολικός εσωτερισμός, ούτε η διδασκαλία που ενώνει η διχάζει, αλλά είναι η δύναμη του αρχηγού.

Στις ομάδες γενικώς [ και εδώ] συμμετέχουν όλων των ειδων οι προσωπικότητες με όσα χαρακτηριστικά και προβλήματα φέρει ο καθένας.
Η ασχολία αυτή καθ εαυτή είναι πιθανό να δημιουργήσει μια αίσθηση διαφορετικότητας από το εξωτερικό σύνολο για αρχή. Κατόπιν αρχίζει και ο διαχωρισμός που γίνεται βάσει των βαθμών.

Ανεξάρτητα του αν ο βαθμός δηλώνει επίπεδο, τίτλο η ακόμη και κατανόηση, από μόνος του διαχωρίζει.

Εκεί είναι που κατά την γνώμη μου, γίνεται η συμβολή του αρχηγού που ο ρόλος του είναι να μπορεί να καταλαγιάζει τα πνεύματα της ομάδας, να μεταστοιχειώνει τον αρνητισμό και να λειτουργεί με τα μέλη σαν μητέρα………
Η αποτυχία των ομάδων δεν εγκειται στην διδασκαλία αλλά στην δυσκολία των ανθρώπων να συνυπάρξουν , κυρίως σε αυτές τις συνθήκες που προκύπτουν με την εισροή ενέργειας.

Όι γνώσεις γίνονται σοφία όταν συσχετίζονται με το είναι μας.

Η Θρησκεια ειναι μαλλον μια νομοτελειακη διαδικασια, η οποια χαρακτηριζει την "αντιδραση" των ανθρωπων οταν αυτοι ερχονται παρατεταμενα σε επαφη και δραση συμφωνη με καποιες αποκαλυπτομενες Θειες Αληθειες.
Η Αναδειξη Μιας Θρησκειας Ειναι Ανθρωπινη Αναγκη

Το θέμα της μοναξιάς είναι ένα ζήτημα που συναντιέται σε κάθε νοήμων άνθρωπο και είναι φυσικό μια και η φύση μας είναι αγελαία και εξαρτημένη. Για να ζήσουμε έχουμε ανάγκη ο ένας από τον άλλο σε όλα τα επίπεδα.
Επίσης όπως είναι φανερό υπάρχει πάντα η αίσθηση αυτή του ‘’κενού’’ όταν έχουμε απομακρυνθεί από την Θεότητα μεσα μας.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτοί καθώς και ο φόβος του άγνωστου , ήταν οι λόγοι που αναζητήθηκε ένα καταφύγειο υπερβατικό……κάτω από την προστασία , την αυστηρότητα η την αγκαλιά ενός αγνού και αληθινού όντος που θα κάλυπτε και θα αντικαθιστούσε την αθωότητα της ψυχής μας.


Η άποψη μου είναι ότι η ανάγκη ενός θεού είναι ανθρώπινη , καθώς και η εκδήλωση του θρησκευτικού αισθήματος.
Το δόγμα όμως , δλδ τα τυπικά και τελετές είναι κατασκεύασμα προγραμματισμένο και θα μπορούσαμε πολύ ωραία να λατρέυουμε τον Θεό της καρδιάς μας χωρίς όλα αυτά.


Αποδειξη της αληθειας αυτου που σημειωνω παραπανω, ειναι ειναι ο εξαιρετικα μεγαλος αριθμος διαλυμενων γαμων.
Διοτι οταν ενας γαμος δεν εχει την πνευματικη καλυψη στην οποια αναφερομαι και παραλληλα δεν υπαρχει και καποιο αλλο αμοιβαιο συμφερον των δυο συζυγων να παραμεινουν σε αυτον, τοτε η συζυγια διαλυεται οταν αρχισει η επανασταση της συνειδησης του ανθρωπου.
Εαν εστω και ενας απο τους δυο συζυγους εχει την προνοια ή τη φωτιση ή τη γνωση ωστε, γνωριζοντας οσο του ειναι δυνατο τον εαυτο του και το συντροφο του, να ζητησει εκεινη τη στιγμη της τελετης απλα και ειλικρινα και κυριως πηγαια απο Το Θεο αυτο που χρειαζεται συμφωνα με την μεχρι τοτε εμπειρια του με το συντροφο του, τοτε θα το λαβει εξ απαντος.
Και αυτο συνιστα την πνευματικη καλυψη στην οποια αναφερομαι.

Σκαπανέα μετα από τόσα χρόνια γάμου σου , μου φαίνεται πολύ ονειρώδες να θεωρείς ότι η αιτία των διαζυγίων και οι ασυμφωνίες που παρατηρούμε ανάγονται στην ελλειψη της Θεικής συνδρομής.

Η συζυγία διαλύεται όταν τα θεμέλια της τραντάζονται και αυτό γίνεται όταν αυτά παύουν να έχουν λόγο ύπαρξης , είτε από το πιο σύνηθες που είναι η πλήξη, είτε από την μη ανοχή και μη υποχώρηση σε θέματα που νεότεροι κάναμε πίσω, είτε όταν όπως λες και εσύ δεν υπάρχει πλέον αμοιβαίο συμφέρον,σε όποιο επίπεδο κι αν αναφέρεσαι με αυτή την λέξη.

Δεν είναι η αυτογνωσία και η επερχόμενη επανάσταση της συνείδησης που σπάει τα δεσμά, γιατί η ιστορία έχει δείξει ότι το σχεδόν όλοι οσοι ξεκινουν αυτή την διαδρομή , έχουν ήδη ‘’ανησυχήσει ‘’………δεν είναι ευτυχισμένοι……..και το μεγαλύτερο μέρος αυτών των καταστασεων οφείλεται στο συναισθηματικό κενό. Η ρήξι δλδ είναι προ των πυλών.
Σπάνια ενδιαφέρεται ένας ανθρωπος ερωτευμένος και ‘’καλυμμενός’’ έστω απατηλά για την σταθερότητα και την ολοκλήρωση του. Νομίζει ότι τα έχει.

Ούτε μια ευλογία μέσω μιας τελετής μπορεί να εξασφαλίσει οτιδήποτε.
Η ευλογία αν είναι να δοθεί μπορεί να ερθει σε εμάς χωρίς μεσάζοντες.
Οι τελετές είναι για να μας μεταφέρουν σε ένα άλλο επίπεδο συνειδητότητας , ώστε να καταφέρουμε να έχουμε το συγκινησιακό ερέθισμα που χρειάζεται για να περάσει στο υποσυνείδητο μας. Όμως η ουσία του γεγονότος δεν εξαρτάται από αυτήν[ τελετή] , ούτε από το ποίος την τελεί.

Και στη τελική , αυτό που λέμε ως ευλογία δεν είναι τίποτα άλλο παρα μια εισαγωγή ενέργειας που μας φωτίζει ως προς την αλήθεια μας.
Που όμως δεν είναι απαραίτητα η ρομαντική άποψη του γάμου….μπορεί να είναι και ένας συνειδητός συμβιβασμός επειδή εμάς αυτό μας εξυπηρετεί , επειδή δεν θέλουμε να είμαστε μόνοι[ που δεν είναι κακό] , επειδή έχουμε συνηθίσει, επειδή είμαστε ανασφαλείς [ και γιατί όχι?] επειδή μπορεί να είμαστε ακόμη ερωτευμένοι με τον ερωτα, με το χαμόγελο που θυμόμαστε….

Αλλοτε πάλι αυτή η αλήθεια, είναι το γεγονός της διάλυσης και μιας πιο όμορφης και ζωντανής αρχής, ενός νέου πετάγματος προς το άγνωστο, μια διαρκής περιπέτεια που και αυτή ‘’ευλογείται ‘’ από το ΄ίδιο Θείκό πνεύμα που χρειάζεται εμπειρίες.

Ο Θεός είναι μέσα σε όλα, και Τον ακούμε όταν τον ζητήσουμε ακόμη και όταν είμαστε μεσα στο μετρό , χωρίς καμία μα καμία τελετή , ουτε καμία κίνηση.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Συνήθως τις πράξεις της φυσικής ζωής μας, τις αποκαλούμε σημαντικές, μόνο όταν μπορούμε να τις αγαπάμε…Και όταν τις αγαπάμε εμείς, τις αγαπάει όλος ο «κόσμος», ορατός και αόρατος!
Σε ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!! :D :D :D μ απαρα πολύ!!!!!!!!!!! :D :D :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

!!

Δημοσίευση από Vasoula »

μμμμ....σφαιρούλα... :D :D

είπα στον Ταξιάρχη στο "καλώς ήρθατε", ότι για την μανούλα αυτή είναι η επόμενη πρώτη φορά...

Ξέρω, νιώθω...γιατί με ευχαριστείς...μα δεν χρειάζεται!!!!

για όλους μας υπάρχει η επόμενη πρώτη φορά!!!!!!


αετούλι, και πόσο συμφωνώ μαζί σου...

γιατί η πίστη μου είναι η ζωή η ίδια...βαθιά και ουσιαστική όπως ο θεός μου...χωρίς "περικοκλάδες".... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το Ρεικι ειναι ελευθερία
Το Ρέικι ειναι ουσία
Το Ρέικι είναι φως
Το ρεικι δεν ειναι Δογμα
Το Ρεικι εχει εναν κανονα "Να ρωτηθει ο αλλος πριν του δοθεί ενέργεια"
Ολα αυτα να τα θυμασαι οταν με "διαβαζεις"
Και... αυτη ακριβως Καλλιοπη ειναι η ουσια του Δογματος : η υπαρξη των κανονων.
Μονο που οταν ο κανονας ειναι ενας τον λεμε κανονα.
Αλλά οταν οι κανονες γινουν πολλοι και επιτακτικοι, τοτε συνιστουν το δογμα.
Οπως εχει συμβει με τη θρησκεια και με καθε θρησκεια.
Αντρέα ο ένας κανόνας και γι'αυτο τον έγραψα ετσι, έχει ερώτηση και αναμένει απάντηση,είναι επιλογή δηλαδή.Οι κανόνες όμως της θρησκείας είναι επιβολή και έχουν και τιμωρία.
Αλλο επι-λογή κι αλλο επι-βολή!
Αλλο αγαπώ κι αλλο φοβαμαι!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μου αρέσει πολύ ο Νιτσε... :D

και αυτο νομίζω ότι ταιριάζει εδώ...


Η λέξη "χριστιανισμός" περιέχει κάποια παρεξήγηση γιατί ουσιαστικά υπήρχε μόνο ένας χριστιανός, αλλά κι εκείνος πέθανε πάνω στο σταυρό. -Νίτσε-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • " Το χαος που προκαλεσες με το θεμα που ανοιξες ειναι δικη σου επιλογη

    Αν νομιζεις οτι μπορεις να αντεξεις τοτε συνεχισε

    Γνωριζε ομως οτι δεν ειναι σε θεση να καταλαβουν ολοι τι ακριβως λεγεις

    Μερικοι αντιλαμβανονται, αλλοι νιωθουν, καποιοι πονανε και ελαχιστοι παρατηρουν

    Το reiki που βιωνεις ειναι μοναδικο γιατι το Reiki απο μονο του ειναι μοναδικο

    Η Ακτινα διερχεται απο τον καθενα και τον τροποποιει συμφωνα με τις φιλοδοξιες του και τους απωτερους σκοπους του

    Σε ολους ομως προκαλει αναταραξεις και τους φερνει εκτος εαυτου

    Σε κανενα δεν προκαλει ψυχικη ανισορροπια αλλά οδηγει σταδιακα στην αιωνια γαληνη

    Εμπιστευσου τη δραση της και αφεσου στο κυμα της

    Αυτο που ειναι να λεχτει θα λεχτει και αυτο που ειναι να γινει θα γινει

    Η λεπτοτητα των χειρισμων στη συνδεση των πολων απαιτει τη συγκεντρωση και την τελεια αποδοχη των ατομων

    Ολοι αντιδρουν συμφωνα με την εξελιξη τους και την προοδο τους

    Αλλά η δικη σου η γραμμη σταθερη και αταλαντευτη ενα και μονο σκοπο μπορει να εχει : να ξυπνησει την αναγκη διερευνησης των δυνατοτητων του Reiki

    Αν δεν θελουν να το δουν σαν θρησκεια αφησε τους

    Αν πιστευουν οτι το reiki ειναι ανοργανωτη ελευθερια αφησε τους να το πιστευουν

    Αν το θεωρουν αξιοπεριεργο ή αξιομεμπτο ας το θεωρουν

    Εσυ ομως να θυμασαι οτι το Reiki δεν ειναι τιποτα απ΄οσα νομιζουν οι ανθρωποι

    Το Reiki ειναι η αγαπη του θεου που ξυπναει στους πολιτισμενους ανθρωπους "

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”