Συλλογικη Συνειδητοτητα: Reiki Γαμος

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...

Να κλειδώσει το θέμα "Ρέικι γάμος";;;

Ναί
11
92%
Όχι
1
8%
 
Σύνολο ψήφων: 12

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Καταλαβαινω τι εννοείς και υπάρχουν κι άλλα θέματα παρόμοια στο φόρουμ αλλα με τις απαντήσεις που έχουμε δώσει θεωρώ ότι όλοι οι αναγνώστες κατανοούν διάφορα μέσα απο την συζήτηση και δεν μένουν μόνο στην επιφάνεια .. και φυσικά μέσα απο τις απαντησεις και των άλλων μελών καταλαβαίνουν οτι η άποψη ενός μέλους δεν είναι απαραίτητα και κάτι κοινώς αποδεκτό..
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δεν υπαρχει θέμα που να μην ειναι μαθημα.
Δεν υπαρχει δυσκολία που στο τελος να μην οδηγεί στην ευλογία.
Δεν υπαρχει το οτιδηποτε μεσα στην διαφορετικότητά, που να μας διαχωρίζει.
Ο καθένας στον δρόμο του.
Ο καθένας με τον τρόπο του.
Αλλά όλοι ειμαστε εδω με μια πορεία.
Αγαπη!
Η Βασω στην υπγραφή της λεει κατι απλό "Η αγαπη μου για σας εχει πάντα χρώμα λευκό"
Αυτοι που βιωσαν τον 3Α νοιώθουν το λευκο στην καρδια τους οπως κι εγω ,οπως κι ο Αντρέας .
Αλλα τα δικα μου μαθηματα στηνζωή μου.
Αλλα του Ανδρέα.
Αλλα τα δικα σου ......και τα δικά σου............
Εχουμε ολοι μας ομως ενα κοινο την Αγαπη .
Δοσμενη απο εναν άνθρπωπο που είναι ακτινοβόλο παράδειγμα ζωής και ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ.

Αυτο ειναι το όραμά της!

Το ίδιο το φόρουμ ειναι το όραμά μου.

Αυτό είναι ένα φόρουμ για το ρέικι

Το όραμά μου λοιπόν, ειναι μέσα από το ρέικι, να απλωθεί η ενότητα.

Παράθεση:
Ειναι πολυ αοριστο αυτο που γραφεις και επισφαλες για τον καθενα που ενδιαφερεται για το οραμα σου στη ζωη το οποιο συνιστα ουσιαστικα και σκοπο στη ζωη, να ψαχνει μεσα σε ολα τα κειμενα του forum, για να βρει τι;


Θα έλεγα σε όποιον ψάχνει να βρει μέσα σε όλα τα κειμενα του φόρουμ το δικό μου όραμα, καλύτερα να ψάξει μέσα του να βρει πρώτα το δικό του...

Αν μετά γνωρίζει το όραμά του, θα δει αν ταιριάζει με το δικό μου και θα παραμείνει στο φόρουμ...

΄Ετσι έγινε με όλους, όσοι είμαστε εδώ!

΄Οσοι ήρθαν και δημιουργήσαμε αυτόν τον χώρο...που είναι απλά η εκδήλωση ε? Wink
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κι όμως, τελικά το θέμα , εξελίχθηκε με τρόπο που αποτελεί μια πολύ σημαντική διδαχή σε όσους ασχολούνται με τον εσωτερισμό και την ενέργεια.

Εχουμε εδω ενα παράδειγμα του τι μπορεί να συμβεί οταν λαμβάνουμε την ευλογία Του.....του πόσο ανετοιμοι η εκθαμβοι βρισκόμαστε μπροστά Της.....του τι αναδύεται απο την άβυσσο της συνειδήσεως μας και άλλα ....
Στην αρχή σκέφτηκα κι εγω οτι ενα τέτοιο ζήτημα ισως τελικά να ήταν καλύτερα να συζητηθεί κεκλεισμένων των θυρών όπως αρχικά επιθυμούσε ο Σκαπανέας, αλλά εκ των υστέρων, οταν αρχισα τις αναλύσεις και τους συνειρμούς απο άλλα παλαιότερα συμβάντα , είδα οτι όλο αυτό δεν ήταν τίποτα παραπάνω απο την ''μαγεία'' της ενέργειας ...ενα απο τα παιχνίδια της .....η ενα απο τα ''συμπτώματα'' που λέγαμε..

Αρα πολύ καλώς παραμένει και διαβάζεται απο όποιον περιδιαβαίνει το φόρουμ.
Δεν πιστέυω οτι υπάρχει εστω και ένας αναζητητής που εχει ο ίδιος λουστεί απο αυτό το παιχνιδιάρικο σοφό φως και δεν εχει κατα καιρούς ''ξεφύγει'' η ''εκστασιαστεί'' με την λάμψη του.
Κι αν δεν συνέβει ακόμη , κάποτε θα συμβεί....ακόμη και οι καυγάδες και οι συγκρούσεις που καμία φορά βλέπουμε....ακόμη και η επαρση η η αλλαζονία που παρατηρούμε πότε πότε .....οι αγάπες και οι αγκαλίτσες ..ολα είναι τα αποτελέσματα Του....τα προϊόντα που παράγονται απο τον συνδιασμό του Φωτός , της Ζωής και της Αγάπης.
Δεν υπάρχει λοιπόν ουτε ''λυπάμαι'' , ούτε διακωμώδηση, ούτε κριτική αλλά μόνο μια ακόμη εμπειρία που μας προετοιμάζει και μας προχωράει.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η παρομοίαση του ρέικι με θρησκεία .. αίρεση και διάφορα τέτοια δεν μας είναι ξένη..την έχουμε συναντήσει και στο παρελθόν επανηλειμένα...
Ο εσωτερισμός περιέχεται στην έννοια της θρησκείας και αυτό είναι και το κατ΄εξοχήν νόημα της.
Οι τελετουργίες τα σύμβολα, οι μύθοι συναντώνται σε κάθε θρησκευτικό σύστημα αλλά δεν σημαίνει οτι απο μόνα τους συνιστούν θρησκεία.

Η ενέργεια είναι η δυναμική εκφραση της Θεότητας οπως μπορούμε να την αντιληφθούμε.

Κατά την δική μου γνώμη η λέξη αίρεση δεν εχει υπόσταση , αφού ως αίρεση χαρακτηρίζεται η διαφοροποίηση απο το κοινωνικώς και συνταγματικά καθιερωμένο δόγμα.
Ε και? Επειδή δλδ το σύνταγμα το καθιέρωσε , σημαίνει οτι είναι και ετσι??? Αμφιβάλλω, αν γνωρίζει κανείς τι είναι αυτή η θρησκεία που του μάθανε....

Δεν είναι καθόλου παράξενο να υπάρχει σύγχιση μεταξύ ενεργειακών πρακτικών , μυήσεων κλπ και θρησκευτικών δρώμενων.

Ανεξάρτητα απο αυτά, ο σκοπός των εσωτερικών χώρων , είναι η ενωση με το Θείο , πράγμα που δέχονται και οι θρησκείες αλλά δεν ειναι οι ίδιοι θρησκευτικά κινήματα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Για όλα αυτά τα παραπάνω που λες αετούλι μου, δεν κλειδώθηκε το θέμα...

Θεωρώ ότι για όλους "χτυπάει" ένα καμπανάκι να αντιληφθεί την πιθανή πλάνη του και τον κρυμμένο φόβο του...

Η αλαζονεία και η έπαρση έχουν κι αυτές τους λόγους τους! Και είναι αρκετά σκληρό το μάθημα που παίρνει κανείς, όταν δεν ανταποκρίνεται με αγνότητα στο βαθύτερο είναι του.

Γλυκιέ μου Qisan, γιατί θέλεις να αποχωρήσεις?
Δεν έχουν όλοι την ίδια άποψη για το ρέικι, γιατί τότε θα ήταν απλή η πνευματική του εμβάθυνση…
΄Όπως γνωρίζεις πολλοί άνθρωποι κάνουν αντικατάσταση της θρησκείας που τους προδίδει καθημερινά, με κάτι πιο «απτό»…Το ρέικι είναι ένα από αυτά, που δίνει εύκολη παραπλάνηση στον επιπόλαιο αναζητητή…
΄Όμως…να ξέρεις ότι η αλήθεια είναι μόνο μία, και αυτή έρχεται σαν επιβεβαίωση και στην ζωή μας…΄Οσο την φοβόμαστε, τόσο την διανθίζουμε με «παραμύθια»…
Και όσο κι αν τα παραμύθια μας κάνουν να αισθανόμαστε πρόσκαιρα ωραία, η «ασθένεια» που χτυπά την πόρτα μας, δεν μας αφήνει περιθώρια να αναλογιστούμε την αιωνιότητα.

Το ρέικι δεν είναι «παραμύθι»…ακόμα κι αν κάποιοι το θωρούν από αυτήν την οπτική, έρχεται η ζωή με σκληρό τρόπο να τους θυμίσει, ότι τα «παραμύθια» δεν έχουν πάντα ωραίο τέλος!!!!!

Γι’ αυτό μείνε σταθερά στην πορεία σου και μην ταράζεσαι με όσα ακούς…Η ανθρωπότητα εξελίσσεται και μέσα από το «λάθος», που είναι απλά ο άλλος πόλος του «σωστού»… Αν δεν διαλέξεις κανέναν?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Στη θρησκεία όπως σήμερα νοήται απο το μεγαλύτερο μέρος της ανθρωπότητας αετε ο εσωτερισμός δεν έχει καμία θέση...

πολύ λίγοι είναι αυτοί που εμβαθύνουν στην "θρησκεία" και δεν μένουν μόνο στα πρότυπα που έχουν δημιουργηθεί γυρω απο αυτή.. 'οποια κι αν είναι..

Πράγματι ο σκοπός είναι η ένωση με το θείο.. ή το να πλησιάσεις το θείο...αλλα η διαφορά αετε είναι στο που ψάχνουμε αυτό το θείο.... σε ένα σύννεφο στον ουρανό ..... στον όλυμπο... ή στον καθένα μας...

για μενα το ρέικι δεν έχε καμία σχέση με θρησκεία όπως αυτή νοήται... μπορεί να υπάρχουν κάποια κοινά στοιχεία αλλα έχουν μεγάλες διαφορές....

Πολυ μεγάλες διαφορές..........
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ηλία, συμφωνώ μαζί σου. Ούτε το Ρέικι , Ούτε καμία άλλη σχολή η τάγμα κλπ έχει σχέση με θρησκεία.

Υπάρχουν όμως ορισμένα στοιχεία που είναι κοινά και στα δύο και αυτός είναι ο λόγος που πολλοί τα ανακατεύουν.

Η αναφορά που υπάρχει πάντα στο Θεϊκό παράγοντα, καθώς και οι μέθοδοι [ διαλογισμός, προσευχή κλπ] είναι κοινή και στα θρησκευτικά δόγματα. Προφανώς αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχει αυτό το μπέρδεμα.

Προσωπικά επειδή ποτέ στο παρελθόν δεν βρισκόμουν συνειδητά υπό την σκέπη καμίας θρησκείας , άρχισα να ενδιαφέρομαι και να διαβάζω περί αυτών , όταν βρέθηκα στο ίδιο ερώτημα που πολλοί έχουν θέσει..

<< είναι η όχι ο εσωτερισμός η κάποιο από τα συστήματα του μια νέα μορφή Θρησκείας? >>


Η απάντηση που έδωσα, ήταν ότι ποτέ η Θεότητα δεν δημιούργησε , Ούτε εμφύσησε τις διδασκαλίες που εμείς γνωρίσαμε σαν ‘’ θρησκεία’’.

Το Θεϊκό πνεύμα, μετέδωσε μέσω ορισμένων ανθρώπων την διδασκαλία , ώστε να μπορέσουν οι υπόλοιποι να ξαναβρούν το σύνολο του εαυτού τους, να τον γνωρίσουν και να ενωθούν μαζί του. Η βοήθεια που Εκείνο μπορούσε να δώσει ήταν η ενέργεια και η γνώση, του πως θα την προσεγγίσουμε.
Αυτά , κατά την γνώμη μου είναι και τα αντικείμενα που μας απασχολούν εμάς.

Από εκεί και μετά , υπήρξαν μερικοί επιτήδειοι , πονηροί που εκμεταλλευόμενοι αυτά που μάθαιναν η θέλοντας να τα ‘’περάσουν’’ σώνει και καλά , άλλοτε από λόγους φανατισμού , άλλοτε για να σώσουν τον κόσμο και κυρίως για να χειραγωγήσουν, κατασκεύασαν τα γνωστά θρησκευτικά συστήματα που αργότερα έγινα δόγματα αναμφισβήτητα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όλα προέρχονται από την μοναξιά που αισθάνεται ο άνθρωπος...αποκομένος από το βαθύτερο είναι του...

προσπάθησε, απλά, να την οριοθετήσει "εξωτερικά" και να ανήκει σε ένα "σύστημα", θεωρώντας ότι αυτό θα κάλυπτε το "κενό"...

Η αρχική δημιουργία κάθε "θρησκείας" δεν πιστεύω ότι έγινε με απλό χειριστικό σκοπό...

Αλλά κι έτσι να έγινε, σκέφτομαι, ότι ο χειρισμός είναι απλά ακόμα μια μορφή ανασφάλειας από την μοναξιά, που δεν αντέχεται για πολλούς ανθρώπους...

Πιστεύω ότι και οι ομάδες εσωτερισμού λειτουργούν πάνω σ' αυτό το μονοπάτι...
Απομονώνουν και δεν ενώνουν, διαχωρίζουν και δεν προάγουν την αγάπη, παρά μόνο μέσα από νόμους και όρους...

Σκέφτομαι, ότι η μάχη εναντίον του εγώ, προέκυψε από αυτές τις σχολές εσωτερισμού, που έχουν ρίζες στην ανατολική φιλοσοφία...
Χωρίς καλά καλά να εμβαθύνουν σ' αυτό το "εγώ", άφησαν τις ομάδες τους ακάλυπτες, όταν η καθημερινότητα ζητούσε επιτακτικά μερίδιο στην ασθένεια και στην μιζέρια...

Νιώθω, κι αυτό ακολούθησα στην ζωή μου, ότι οι γνώσεις δεν μπόρούν να μεταφερθούν από στόμα σε στόμα, από βιβλίο σε βιβλίο, γιατί περνάνε μέσα από την λογική αλλοίωση και ακουσίως διαστρεβλώνονται...

Κύριος σκοπός της εργασίας μας, είναι να ανακαλύψουμε την πηγή της γνώσης μέσα μας!!! Η σταθερότητα της πορείας μας μετά, έχει να κάνει με κάθε "και" που ανακαλύπτουμε και ενώνει την ζωή μας με τον θεό... Και αυτό μόνο μέσα από την αγάπη προκύπτει...

Η θρησκεία για μένα είναι αυτό το "και" και τίποτα άλλο!

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Vaso έγραψε:Γλυκιέ μου Qisan, γιατί θέλεις να αποχωρήσεις? Δεν έχουν όλοι την ίδια άποψη για το ρέικι, γιατί τότε θα ήταν απλή η πνευματική του εμβάθυνση…
΄Όπως γνωρίζεις πολλοί άνθρωποι κάνουν αντικατάσταση της θρησκείας που τους προδίδει καθημερινά, με κάτι πιο «απτό»…Το ρέικι είναι ένα από αυτά, που δίνει εύκολη παραπλάνηση στον επιπόλαιο αναζητητή…
΄Όμως…να ξέρεις ότι η αλήθεια είναι μόνο μία, και αυτή έρχεται σαν επιβεβαίωση και στην ζωή μας…΄Οσο την φοβόμαστε, τόσο την διανθίζουμε με «παραμύθια»…
Και όσο κι αν τα παραμύθια μας κάνουν να αισθανόμαστε πρόσκαιρα ωραία, η «ασθένεια» που χτυπά την πόρτα μας, δεν μας αφήνει περιθώρια να αναλογιστούμε την αιωνιότητα.
Το ρέικι δεν είναι «παραμύθι»…ακόμα κι αν κάποιοι το θωρούν από αυτήν την οπτική, έρχεται η ζωή με σκληρό τρόπο να τους θυμίσει, ότι τα «παραμύθια» δεν έχουν πάντα ωραίο τέλος!!!!!
Γι’ αυτό μείνε σταθερά στην πορεία σου και μην ταράζεσαι με όσα ακούς…Η ανθρωπότητα εξελίσσεται και μέσα από το «λάθος», που είναι απλά ο άλλος πόλος του «σωστού»… Αν δεν διαλέξεις κανέναν?
Αγαπητη μου Βασω ... δεν ειπα θελω να αποχωρησω ...
Ειπα " επανεξετασω " οχι " θελω " .
και ναι , οταν το εγραψα , ηταν μολις ειχα γυρισει απο την δουλεια , ημουν απολυ κουραμενος , και ηθελα να παρω μια ανασα ανατασης ανθρωπιας ( ανθρωπος = ανω θρωσκω ) απο το φορουμ ... και αν αυτου ειδα τον συρφετο απο ... ... ας μην πω . . . .

Συμφωνω οτι το θεμα διανθιζει εποικοδομητικα το φορουμ ... και πρεπει να μεινει δημοσιευμενο , υπο μια προυποθεση ... οτι αυτο αφορα σκοπους διδαχης ... ειναι για δασκαλους , και οπως ξερεις αντιθετα με σας δεν εχω χρησει τον εαυτο μου δασκαλο αλλα τοποτηρητη του εαυτου μου και επιτηρητη του εγωισμου μου ...
ισως γιαυτο εχω καταλαβει οτι οι 5 αρχες του ρεικι ειναι 6 , η εκτη ενυπαρχει σε ολες τις 5 και οπως πολυ καλα ξερετε ειναι το ΣΗΜΕΡΑ . ΤΩΡΑ .
Αυτο με φερνει να συνειδητοποιω οτι δεν εχω χρονο για θεωριες ...
Ειμαι ενας ανθρωπινο φωτεινο Ον που προκειται να πεθανει , και κανεις δεν ξερει ποτε ... κανω λοιπον οικονομια της ζωικης ζωτικης μου ενεργειας , δηλαδη του χρονου μου επι γης και προτιμω-επιλεγω να μην χανω το χρονο μου με μπουρδοθεωριες τυπο ρεικι γαμου , που θελουν χρονο να τις διαβασεις και να τις κατανοησεις ... που ειναι χαμενος χρονος , απο τον λιγο που μου μενει και την πολυ δουλεια που εχω να κανω για το σβησιμο του εγωισμου , μπροστα στον αναμφιβολα επικειμενο θανατο μου .

Οποιος εχει χρονο απεριοριστο φυσικα κανει οτι θελει , θεωριες ή δασκαλικι , ή οτι αλλο , να με συμπαθατε που το τοπιασα ετσι αλλα δεν εχω χρονο ....

ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ;;; απο την συμπεριφορα σας εδω σε αυτο το τοπικ θα ελεγα Ναι εσεις εχετε πολυ χρονο να ζησετε σε αυτη τη γη , απεριοριστο χρονο , υπερεπαρκεια χρονου , οποτε εχετε και για χασιμο σε εγωιστικες κορωνες και εγωιστικες διατριβες , ισως ειστε αθανατοι , αν ετσι ειναι Χαιρομαι για σας , αυτο ομως δεν αλλαζει την δικια μου ταπεινη υπαρξη και τον επερχομενο θανατο μου . ( ισως σε 10 χρονια , ισως σε 5 , αλλα ισως αυριο , ισως και σημερα )

ΝαμασΤΕ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Qisan την 15 Αύγ 2008 1:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Qisan μου, αν νιώθεις ότι δεν έχεις χρόνο, τότε καλά κάνεις και προσπερνάς, χωρίς να μπεις μέσα στην διδασκαλία του "λάθους"...

κανείς δεν κάνει τον δάσκαλο, κανείς δεν δίνει κατευθύνσεις εδώ μέσά...

Αυτό το φόρούμ απλά "μοιράζεται" μαζί μας τα λάθη και τα σωστά της ανθρώπινης ύπαρξης και του ανθρωπινου εγωισμού, καθώς και της θεϊκής εκδήλωσης με όποιον τρόπο...

Αντίθετα με σένα, εγώ νιώθω ότι έχω τόσο χρόνο, όσο χρόνο έχει και το Σύμπαν να εξελιχθεί και να διαμορφώσει την δική του διαδρομή ακόμα και μέσα από την αυτο-καταστροφή του...

΄Ετσι δεν με ενδιαφέρει που θα ζήσω το "λάθος" μέσα στο σύμπαν, γιατί το εδώ, το εκεί και το παραπέρα ανήκει μόνο στην λογική μου...

΄Οτι λοιπόν είναι γι' αυτήν "λάθος" και "χάσιμο χρόνου", για μένα είναι συνέχιση, εξέλιξη και αποδοχή σε ό,τι εξελισσεται χωρίς να περιμένει να το "εγκρίνω"...

σε φιλώ και σ' αγαπώ πολύ για την μοναδικότητά σου!!!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Αφου αποφασισατε να κοψετε την "πλακα" και να μιλησετε σοβαρα, ας μου επιτραπει να κανω μερικα σχολια...
Και πριν απο ολα θα ηθελα να σημειωσω το εξης, που ισχυει για ολους μας φυσικα...
Η "πλακα" και το αστειο και το αυθορμητο ειναι ενα πολυ καλο εργαλειο για να αρχισει καποιος να προσεγγιζει τον εαυτο του και αυτο το αγνωστο το οποιο κρυβει μεσα του, ωστε να μπορεσει να δουλεψει μαζι του.
Γιατι οταν ως ανθρωποι αστειευομαστε και ξεσπαμε ( με οποιοδηποτε τροπο ), οι μασκες και τα προτυπα παυουν να λειτουργουν και αποκαλυπτουμε αυτο που κρυβουμε μεσα μας.
Και αυτο ειναι ουσιαστικα καλο και θετικο για μας !
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Τι είναι αυτά που λες ρε Σκαπανέα...
είναι δυνατόν να λές ότι είσαι ρέικι και να μιλάς για ρέικι θρησκεία και γαμους και τέτοια;;
συνέχεια μιλάς για τους άλλους.. για αυτά που λένε.. τα παίρνεις και τα αναλύεις μέχρι εκεί που δεν παίρνει. αναρωτιέμαι.. αυτά που λές εσύ τα αναλύεις καθόλου;; τα σκέφτεσαι;; τα νοιώθεις;;

μιλάς για πρότυπα.. μάσκες φόβους.. όλα αυτά τα βλέπεις σε άλλους.. στον εαυτό σου τα βλέπεις;;;
δες τα λοιπόν Σκαπανέα.. και μίλα για αυτά... γιατι ασχολούμενος με όλων των άλλων.. δεν καταφέρνεις τίποτα...προσπαθείς να βρείς τα πρότυπα που λειτουργούν στους άλλους.. τους φόβους τους.. και να αναγνωρίσεις τις μάσκες που φοράνε...
τις δικές σου μάσκες φοβασαι να τις αναγνωρίσεις... τα δικά σου πρότυπα τρεμεις να τα καταρίψεις.....
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

[u]galazia_sfaira[/u] έγραψε:.......................

Πιο έντιμο..........σε σχέση με το ανέντιμο;
Σε σχεση με τον εαυτο του ο καθενας και την αληθεια που κρυβει μεσα του

Τυπικά!
Ποιός εχει ανάγκη το ΤΥΠΙΚΑ;
Για κοινωνικούς λογους!
Ποιοί είναι οι κοινωνικοί λογοι;
ποιος τους θέσπισε;
Ολοι μας !
Για να πας το παιδι σου στο σχολειο ή να πιασεις δουλεια πρεπει να εχεις τουλαχιστον πιστοποιητικο γεννησης.
Αλλιως δεν προχωρας !


Για πνευματική κάλυψη!
Σαν να λεμε ......πάρε ενα χαρτί απο το γιατρό ρε παιδι μου,για να εσαι καλυμενος :twisted:
Και άντε αμα δεν κανουν κι αυτο το νεο Ρεικι Γαμο ειναι καταστροφικό το πρότυπο αυτο που διαιωνίζουν.
Ε εδω μπορω ν απω ότι εχεις κανει πρόοδο αφου αποδεχεσαι το προτερον ώς καταστροφικόν. :wink:
Εδω Καλλιοπη το ζητημα ειναι καπως πιο περιπλοκο.
Το ζητημα της πνευματικης καλυψης εχει να κανει με την ανωτερη ή τις ανωτερες οντοτητες που ζητας να επισκιασουν το γαμο σου, οταν τον τελεις, και να δωσουν την ευλογια τους και την βοηθεια τους εν γενει στο εγχειρημα που ξεκινας ( το γαμο εννοω ).
Αυτο το ζητημα της επικλησης των ανωτερων οντοτητων δεν ειναι κατι αγνωστο, αλλά αντιθετα κατι γνωστο και οικειο θα ελεγα, για πολλους απο μας εδω μεσα και οχι μονο εδω φυσικα.
Ρωτας τη Βασω σε καποιο αλλο σημειο, για το πως ο Ιησους ενωνει τους δυο πολους...
Αναγνωριζεις αρα την δυνατοτητα της ενωσης αυτων των πολων απο καποιον αλλον, ο οποιος πρεπει και ουσιαστικα να μπορει να το πραξει.
Οταν τελεις το γαμο, οταν συμμετεχεις αμεσα εννοω σε αυτον, αλλά οχι ουσιαστικα μα τυπικα, χωρις συναισθηση των οσων διαδραματιζονται εκεινη τη στιγμη, μονο σαν τυπος δηλαδη που η κοινωνια επεβαλλε για τους δικους της λογους και που στις μερες μας εξακολουθει να δινεται κυριως απο την Εκκλησια και καλως κατα τη γνωμη μου, τοτε ο γαμος ειναι πνευματικα ακαλυπτος.
Και εννοω με τουτο οτι οι ανθρωποι ο οποιος ερχονται εις γαμου κοινωνια, δεν δεχονται συνειδητα την ευλογια του ανωτερου οντος το οποιο επικαλειται εκεινη τη στιγμη ο ιερουργος.
Γιατι ;
Διατι δεν ζητανε τιποτα απολυτως συγκεκριμενο απο το Θεο για την κοινη πορεια τους απο κει και περα, αλλά αντιπετωπιζουν την ολη κατασταση σαν κατι που πρεπει να γινει για να τελειωνει.
Αποδειξη της αληθειας αυτου που σημειωνω παραπανω, ειναι ειναι ο εξαιρετικα μεγαλος αριθμος διαλυμενων γαμων.
Διοτι οταν ενας γαμος δεν εχει την πνευματικη καλυψη στην οποια αναφερομαι και παραλληλα δεν υπαρχει και καποιο αλλο αμοιβαιο συμφερον των δυο συζυγων να παραμεινουν σε αυτον, τοτε η συζυγια διαλυεται οταν αρχισει η επανασταση της συνειδησης του ανθρωπου.
Εαν εστω και ενας απο τους δυο συζυγους εχει την προνοια ή τη φωτιση ή τη γνωση ωστε, γνωριζοντας οσο του ειναι δυνατο τον εαυτο του και το συντροφο του, να ζητησει εκεινη τη στιγμη της τελετης απλα και ειλικρινα και κυριως πηγαια απο Το Θεο αυτο που χρειαζεται συμφωνα με την μεχρι τοτε εμπειρια του με το συντροφο του, τοτε θα το λαβει εξ απαντος.
Και αυτο συνιστα την πνευματικη καλυψη στην οποια αναφερομαι.


Το Ρεικι ειναι ελευθερία
Το Ρέικι ειναι ουσία
Το Ρέικι είναι φως
Το ρεικι δεν ειναι Δογμα
Το Ρεικι εχει εναν κανονα "Να ρωτηθει ο αλλος πριν του δοθεί ενέργεια"
Ολα αυτα να τα θυμασαι οταν με "διαβαζεις"
Και... αυτη ακριβως Καλλιοπη ειναι η ουσια του Δογματος : η υπαρξη των κανονων.
Μονο που οταν ο κανονας ειναι ενας τον λεμε κανονα.
Αλλά οταν οι κανονες γινουν πολλοι και επιτακτικοι, τοτε συνιστουν το δογμα.
Οπως εχει συμβει με τη θρησκεια και με καθε θρησκεια.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Είναι τουλαχιστον μιά καλή αρχή να βλέπει κανείς τον καθρέπτη του στους άλλους. :wink:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

[u]Vaso[/u] έγραψε:δεν ξέρω να απαντήσω...ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ...

δεν ξέρω τι να σου πω Σκαπανέα...

Η πνευματική ενέργεια έκανε το μυαλό σου να "στροφάρει" πως θα μαζέψεις τον κόσμο σε μια νέα θρησκεία...και έφτασες ξανά στο σημείο που ξεκίνησες...

Ο πιστός οπαδός της θρησκείας, που έβγαλε τα ρούχα της και τα έβαλε αλλιώς!!!

Λυπάμαι που δεν με πιστεύεις όταν σου λέγω, ότι ο Ιησούς δεν δίδαξε καμία θρησκεία!!!!
Λυπάμαι που δεν με πίστεψες όταν σου είπα ότι το ρέικι δεν θα γίνει θρησκεία ποτέ!
Λυπάμαι που δεν με κατανόησες, όση ώρα σου μίλαγα (και που να πάρει ήταν πολλές οι ώρες...)

Μα πιο πολύ λυπάμαι, που μετά τον Ιησού, ήρθε τώρα η σειρά του Ουσούι, να "κόβει" βόλτες στα πνευματικά πεδία και να ξεφυσάει για την ανοησία των ανθρώπων που προσπάθησε να ευεργετήσει...

Σκαπανέα, καλώς πιστεύεις ότι πιστεύεις...Το σέβομαι απεριόριστα...Αν λυπάμαι είναι γιατί νιώθω το έλος!!!!!!!!
Και παλι συμπεραινεις αυθαιρετα Βασω.. :)

Και οχι μονο ο Ιησους, αλλά κανενας απο τους μεγαλους διδασκαλους που τιμησαν και τιμουν την ανθρωποτητα με την παρουσια τους δεν διδαξε με την προθεση να δημιουργησει θρησκεια.

Για θυμισε μου ποιος ακριβως απο τους "λεγομενους" Ιδρυτες των 5 Μεγαλων Θρησκειων του κοσμου επραξε τουτο ;
Ο Κομφουκιος και ο Λαο Τσε ;
Ο Βουδας ;
Ο Μωϋσης ;
Ο Μωαμεθ ;
Ο Ιησους Χριστος ;

Ποιος διδαξε και ευεργετησε τον κοσμο δημιουργωντας θρησκεια ;

Κανενας απολυτως...

Η Θρησκεια ειναι μαλλον μια νομοτελειακη διαδικασια, η οποια χαρακτηριζει την "αντιδραση" των ανθρωπων οταν αυτοι ερχονται παρατεταμενα σε επαφη και δραση συμφωνη με καποιες αποκαλυπτομενες Θειες Αληθειες.

Οι Μεγαλοι Διδασκαλοι αποκαλυπτουν στους ανθρωπους διαφορες οψεις της Θειας Πραγματικοτητας, με τη μορφη "φιλοσοφικων" προσεγγισεων ή "εναλλακτικων" τροπων θεραπειας ( Ο Ιησους Διδασκε και Θεραπευε συγχρονως ), αλλά η αναγκη του ανθρωπου να συατηματοποιησει ολα οσα προκυπτουν απο το βιωμα αυτων των αληθειων οδηγει... στη θρησκειοποιηση.

Επομενως δεν εχει νοημα να λες οτι δεν σε πιστευω και να λυπασαι...

Η διαπιστωση αυτη ειναι κατι το οποιο προκυπτει απο μονο του με απλη αναδρομη στην ιστορια των θρησκειων...

Η Αναδειξη Μιας Θρησκειας Ειναι Ανθρωπινη Αναγκη

Αυτα τα σημαδια διαβαζω εγω στην ιστορια των μεγαλων φιλοσοφικων - θεραπευτικων κινηματων που γνωρισε ο Κοσμος με Θεια Προελευση !

Αν εσυ θελεις να μην επαναληφτει αυτο το φαινομενο τοτε καλως το θελεις...

Αλλά τα μεχρι τωρα "φαινομενα" στο reiki σε αυτο συμπερασμα οδηγουν για την πορεια που ακολουθει.

Και κατι ακομα που θεωρω εξαιρετικα σημαντικο.

Τη θρησκειοποιηση δεν την αντιμετωπιζεις με τον να την πολεμας, αλλά με το να απορροφας τη θρησκεια μεσα σου ολοκληρωτικα.

Ετσι παυει πλεον να σε απασχολει εξωτερικα αφου δεν εχει τιποτα αλλο να σε διδαξει.

Απο το σχολειο αποφοιτας, οταν υποτιθεται μαθεις και κανεις κτημα σου, ολα οσα εχει να σε διδαξει.

Και η θρησκεια, η καθε θρησκεια, ειναι ενα μεγαλο σχολειο απο το οποιο μπορεις να αποφοιτησεις οριστικα, οταν μαθεις ολα οσα εχει να σου διδαξει.

Τη γερικη και κακομουτσουνη και στραβοφυτεμενη αχλαδιά που εχεις στο περιβολι σου, δεν την ξεριζωνεις λογω της εμφανισης της...

Την εχεις εκει και απολαμβανεις τους γλυκυτατους καρπους της μεχρι να κανει τον κυκλο της και να παρελθει φυσιολογικα για σενα.

Οταν λοιπον αναβαθμισεις την θρησκεια με τη βοηθεια του Ανωτερου Εαυτου και την κανεις οριστικα δικη σου προσαρμοζοντας της σε σενα, τοτε απλα σταματαει να σε απασχολει.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”