Περι... Εμπνευσεως ! ! !

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Περι... Εμπνευσεως ! ! !

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • Οροι Πραγματικης Εμπνευσης

    1. Η αναγκη της εμπνευσης εμφανιζεται οταν ειμαστε μπροστα σε ενα αδιεξοδο.

    2. Προϋποθεση για να βγουμε απο το αδιεξοδο ειναι η εικονοποιηση του. Δηλαδη η αναπαρασταση του στο μυαλο μας με τη φαντασια μας.

    3. Εντοπιζουμε τον ανθρωπο ο οποιος θα μας βοηθησει να βρουμε την εμπνευση, τον οποιο γνωριζουμε και εμπιστευομαστε.

    4. "Eισαγουμε" τον εμπνευστη μας νοητικα μεσα στην εικονοποιημενη αδιεξοδη κατασταση... Πριν ομως απο αυτο, ζηταμε τη βοηθεια Του Θεου ως εξης:

    Κυριε Ιησου Χριστε Υιε Του Θεου Ελεησον Με και δος μου τη λυση στο αδιεξοδο ......., μεσω του δουλου σου....... Αμην. Αμην. Αμην.

    Και κατοπιν τον "βλεπουμε" να "εισερχεται" στο αδιεξοδο.

    5. "Θετουμε" τον εμπνευστη μπροστα στο προβλημα και τον "αφηνουμε" ελευθερο να βρει τη λυση, χωρις να του θετουμε περιορισμους με το νου μας του τυπου :

    αυτο δεν μας αρεσει ή το αλλο δεν επιτρεπεται ή ...

    Διοτι ο σκοπος μας ειναι να βρουμε την ακρη.

    6. Η ελευθερη και ολοκληρωμενη δραση του εμπνευστη μας μπροστα στο αδιεξοδο, μας δινει ιδεες για να ενεργησουμε κι εμεις αντιστοιχα στην πραγματικοτητα.

    7. Οταν διαμορφωσουμε την τελικη μας ιδεα για δραση, τη συζηταμε ανασκευαστικα για ασφαλεια με τους γονεις μας για επισφραγιση και βελτιωση, αφου ομως πρωτα ζητησουμε παλι τη βοηθεια του Θεου:

    Κυριε Ιησου Χριστε Υιε Του Θεου Ελεησον Με και φωτισε τους γονεις μου να μου δωσουν υπευθυνα τη γνωμη τους και τη συμβουλη τους. Αμην. Αμην. Αμην.

    8. Εαν δεν μπορουμε εμεις να ελθουμε σε αμεση και προσωπικη επαφη με τους γονεις μας, τοτε "στελνουμε" κοντα τους νοητικα και παλι τον εμπνευστη μας, με την ιδια προσευχη οπως στο σημειο 7, για να το "συζητησει" αυτος μαζι τους.

    9. Μετα το τελος της συζητησης με τους γονεις μας, αναδιαμορφωνουμε το αρχικο μας σχεδιο με βαση τη συμβουλη τους και το εκτελουμε πραγματικα, αφου και παλι προσευχηθουμε για την επιτυχη εκβαση του :

    Κυριε Ιησου Χριστε Υιε Του Θεου Ελεησον Με και ευλογησε το εργο μου. Αμην. Αμην. Αμην.

    10. Εαν δεν θελουμε να εμπλεξουμε τους γονεις μας στη διαδικασια ανασκευης της εμπνευσης μας, τοτε "στελνουμε" με τον ιδιο τροπο τον εμπνευστη μας να συναντησει τον Ανωτερο Εαυτο μας και να το "συζητησει" μαζι του, ενω εμεις "ακουμε" προσεκτικα τα οσα λεγονται μεταξυ τους.

    11. Εαν δεν λεχθει η προσευχη και τις τρεις φορες η εμπνευση μας θα ειναι επισφαλης.

    12. Καλο θα ειναι για τα παραπανω να εχουμε μαζι μας και τη δυναμη της Θειας Μεταληψης, ωστε να εχουμε μεγαλυτερο θαρρος οταν ζηταμε τη βοηθεια του Θεου.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ok!! με τα παραπάνω μπορώ όμως να ρωτήσω κάτι?
Με και δος μου τη λυση στο αδιεξοδο ......., μεσω του δουλου σου.......
γιατί δούλος του και οχι Ενα με αυτόν.
ωστε να εχουμε μεγαλυτερο θαρρος οταν ζηταμε τη βοηθεια του Θεου.
θα πρέπει να εχουμε θάρρος για να ζηταμε τη βοήθεια του?
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Σκαπανέα... αυτό μπορεί να βοηθάει εσένα.. εμάνα στα αδιέξοδα δεν με βοηθάει ούτε να τα οραματίζομαι ούτε να ακολουθω βηματα επίλυσης σαν να είναι κάποια άσκηση.. και φυσικά δεν θα προσευχηθώ στον θεό που πιστεύω σαν δούλος του.. γιατί απλά δεν είμαι.. είμαι ένα με αυτόν είναι μέσα μου.. και ο ανωτερος εαυτός μου δεν είναι ούτε αυτός έξω απο εμένα...

Σε αδιέξοδα απλά ακούω την φωνή μέσα μου.. την φωνη του Εαυτού μου
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

dimitrios έγραψε:ok!! με τα παραπάνω μπορώ όμως να ρωτήσω κάτι?
Με και δος μου τη λυση στο αδιεξοδο ......., μεσω του δουλου σου.......
γιατί δούλος του και οχι Ενα με αυτόν.
ωστε να εχουμε μεγαλυτερο θαρρος οταν ζηταμε τη βοηθεια του Θεου.
θα πρέπει να εχουμε θάρρος για να ζηταμε τη βοήθεια του?
Δημητρη μπορεις να προσαρμοσεις φραστικα τον τυπο που εδωσα, σε αυτο που σε αναπαυει οπως λεγεται χαρακτηριστικα.

Δηλαδη να αλλαξεις τη λεξη που σου "χτυπαει" με μια αλλη που τη νιωθεις πιο κοντα σε σενα και αναφερεται στο ιδιο αντικειμενο.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:Σκαπανέα... αυτό μπορεί να βοηθάει εσένα.. εμάνα στα αδιέξοδα δεν με βοηθάει ούτε να τα οραματίζομαι ούτε να ακολουθω βηματα επίλυσης σαν να είναι κάποια άσκηση.. και φυσικά δεν θα προσευχηθώ στον θεό που πιστεύω σαν δούλος του.. γιατί απλά δεν είμαι.. είμαι ένα με αυτόν είναι μέσα μου.. και ο ανωτερος εαυτός μου δεν είναι ούτε αυτός έξω απο εμένα...

Σε αδιέξοδα απλά ακούω την φωνή μέσα μου.. την φωνη του Εαυτού μου
Ηλια δεν ειμαστε ολοι σαν εσενα...

Μερικοι εχουμε αναγκη τον οραματισμο, για να πετυχουμε καποια εσωτερικα αποτελεσματα.

Επομενως μη στεκεσαι σε αυτο το topic.

Μπορει ομως να σταθουν αλλοι που το χρειαζονται.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”