Η δε γη ην αορατος και ακατασκευαστος ( Γενεσις Α, 2)

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Κάντο ρε Βασω πιο αποκωδικοποιημενο......
Βρες τε τρόπο να ανεβουμε ενα σκαλοπατι..........κι ενα ακόμα.....φαινεται αόρατο,φαινεται ατομικό αλλα ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ!
Τι αξία έχει να στο αποκωδικοποιήσει κάποιος άλλος Καλλιόπη μου;;
γιατί υπάρχει βιασύνη;; Συλλογικά το μονο που κάνουμε είναι να προχωράμε προς ένα κοινο στοχο και να είμαστε εκεί ο ένας για τον άλλον.. αλλα και να πει η Βασω.. και να αποκωδικοποιήσει.. σε τι θα βοηθησει;; αυτό ειναι δουλειά του καθενός να βρει να ψαξει και να βρει το δικό του μονοπάτι.. Μπορει ναι να αποκωδικοποιησει η Βάσω πολλά θεματα.. και να γινουν λίγο πιο "ευκολα" για τους υπόλοιπους.. αλλα αυτό είναι το ζητημα; Η διαδρομή είναι που έχει αξία.. όχι μόνο το αποτελεσμα.. απο το πρωτο μέχρι και το τελευταιο βημα να το κάνετε εσεις.. όχι επειδη ετσι πρέπει...αλλα επειδη έτσι ειναι δική σας επιλογη.. επειδη είναι δική σας εξερευνηση..
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ηλία μου καταλαβαίνω απολυτα αυτο που λες αλλα ..........
Επειδη ο καθενας μας ειναι διαφορετικός πιστεψε με εγω προχωρώ και μονη μου και με παρεα..........
Και τα δυο μαζι εμενα με βοηθανε....γιατι ο αλλος που ξεερει λεει αυτο που εκεινος βιωνει μεν αλλα με βοηθαει να ξεμπερδεψω αυτο που εγω νοιωθω και δεν ξερω αν ειναι "σκαλοπάτι" ...ή "μπουρδούκλωμα".
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ακριβως αυτο είναι που πρέπει να δεις μονη σου καλλίοπη μου!! προχωρα και ναι ειναι λίγο περίεργο αυτό που λεω αλλα μπουρδουκλώσου μπερδεψου πέσε κάτω.. θα σηκωθεις μετα και θα ξερεις τι είναι... :D
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Mας απολαμβάνω...........
Κι αν ξερω τι μαθαινεις όχι απο μπουρδουκλωμα.....απο πεσιμο και δεν σου μενει τιπτοα όρθιο......
Εινα κατι αλλο......πιο πρακτικό και δεν ξερω να το εκφρασω....
Παντωε ενα ξερω ........μαθαίνω απο ολα.Τιποτα δε αφηνω να παει χαμενο ίσως γι'αυτο επιμενω!!! :roll: :wink:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:D :D
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Συμφωνα με την επισημη ερμηνεια της Αγιας Γραφης, το χωριο αυτο λεει οτι, εις την εξελιξη του συμπαντος υπηρξε περιοδος που η γη ηταν αθεατη και ασχηματιστη.

Προσθετω δε στα παραπανω οτι αυτο υπονοει την δυνατοτητα υπαρξης πραγματων και σε άλλα επιπεδα και σε αλλες καταστασεις, πριν αυτα εκδηλωθουν στην πραγματικοτητα.

Εσεις τι λετε; Ποια ειναι η δικη σας αποψη;
Εννοείς την πλατωνική θεωρία, ότι δηλαδή ό,τι υπάρχει γύρω μας, υπήρξε πρώτα ως ιδέα στον ουρανό και μετά υλοποιήθηκε κάτω στο υλικό επίπεδο;

Εμένα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αυτή η θεωρία, η θεωρία ότι υπάρχουν στο σύμπαν τα αρχέτυπα και τα πρότυπα, οι ιδέες και τα σχήματα των πραγμάτων, οι οποίες υλοποιούνται στο υλικό επίπεδο. Έτσι, για να δημιουργηθεί κάτι καινούργιο, πρέπει πρώτα να υπάρξει η ιδέα του, η σκέψη.

Βέβαια, η υλοποίηση ποτέ δεν θα μπορέσει να είναι τέλεια, γιατί στην μετάβαση από το επίπεδο των ιδεών σε αυτό της ύλης, προκύπτουν λάθη και ατέλειες. Μπορούμε όμως να ψάξουμε και να προσπαθούμε να βρούμε το ιδανικό, το οποίο είναι και πιο κοντά στην ιδεατή υπόσταση του αντικειμένου.

Αυτά πάνω κάτω λέει η θεωρία.

Τώρα ας πάμε στο θέμα "πραγματικότητα". Τί ορίζεις ως πραγματικό και τί ως μη-πραγματικό; Είναι πραγματικό ό,τι αισθάνεσαι με τις αισθήσεις σου; Ό,τι μπορεί να γίνει αντιληπτό από τις αισθήσεις σου; Ή θεωρείς ως πραγματικό αυτό που πιστεύεις ότι είναι; Αυτό που οφείλει να υπάρχει;

Αυτό είναι μία αρκετά μεγάλη συζήτηση - το θέμα ορισμού της ύπαρξης και της πραγματικότητας. Μπορώ όμως να υποθέσω ότι λέγοντας "πραγματικότητα" εννοείς την υλική κατάσταση, τον υλικό κόσμο. Οπότε εγώ θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν και άλλα επίπεδα των πραγμάτων εκτός του υλικού. Για την αλήθεια, έχω μερικές αμφιβολίες για την ύπαρξη του υλικού επιπέδου, αλλά δεν είμαι σε φάση να σκεφτώ τώρα τέτοια θέματα, γιατί θα κάψω καμιά φλάντζα και δεν είμαι σε φάση για παραδοξότητες! Απλά, ας σκεφτούμε ότι ό,τι αντιλαμβανόμαστε γύρω μας, δεν είναι παρά η εντύπωση και η ερμηνεία που δίνει ο εγκέφαλός μας στις υποδείξεις των αισθήσεών του. ’ρα, ο ίδια η υλική υπόσταση των πραγμάτων (αυτό που εμείς ορίζουμε ως "υλική πραγματικότητα") δεν είναι παρά μία ιδέα στον εγκέφαλό μας.

Πω πω...πιάσαμε βαρύ θέμα... 8)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βιώνω καθημερινά μια άλλη διάσταση πραγμάτων προσαρμοσμένα όχι στην εδώ αντίληψη αλλά στην εδώ διάσταση!Και η διάσταση της ψυχής μπορεί να γειώθεί σε αυτην εδώ τη διάσταση και να την αισθανθούμε με όλες τις αισθήσεις μας ακόμα και νοητικά!Έτσι το νοιώθω εγώ!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Vaso έγραψε:Να δειξω τον δρόμο? Πως? Σε έχω ξαναρωτήσει...
΄Ηταν ο δικός μου...Που είχε πολλές δυσκολίες, αλλά η ενσυναίσθηση υπήρχε και το ξέρεις...
galazia_sfaira έγραψε:περα απ οσα ΜΟΝΗ μου κατάφερα,περα απο το δικο μου ψαξιμο ΕΝΑ ΞΕΡΩ καλα,οτι ο ακθαενας ξεχωριστα με μει κουβέντα και μονο μου δινει μια ώθηση γι ανα παω παραπερα.Το λεω για να μην μενουμε και μονο στο "μονος".Καθομαι και προσεχω καθε κουβεντα ,καθε συνομιλια συμφωνία και δαφωνία ώστε να δω ΕΜΕΝΑ που μπορει να με πάει.
Ilias έγραψε:Μονος σου πρέπει να βρεις τον δρόμο σου..
Ο δρόμμος που ακολούθησε η βάσω και εφτασε στο σημείο να "ανοιξει την οραση αυτη" οπως λες ..εσένα ή εμένα μπορει να μη με βοηθησει καθολου.. δεν ειναι οδηγειες χρησης.. να τις ακολουθησεις βημα βημα ..
Ο εαυτός σου γνωριζει .. άκουσέ τον..
Αυτά τα σχόλια είναι αντιπροσωπευτικά αυτού που πιστεύω κι εγώ:
Όπως λέμε "Εγώ είμαι!", έτσι και "η Γη είναι!".
Όταν πια θα Γνωρίζουμε τον εαυτό μας, θα μπορούμε να αναγνωρίζουμε και το περιβάλλον μας.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Όταν πια θα Γνωρίζουμε τον εαυτό μας, θα μπορούμε να αναγνωρίζουμε και το περιβάλλον μας
:D :D
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Οχι Θεοδωρε, δεν εννοω την πλατωνικη θεωρια την οποια δεν εχω καν διαβασει!

Εννοω αυτο που προκυπτει κατ' ευθειαν απο το ιδιο το χωριο της Αγιας Γραφης που εχω εισαγωγικα στο topic.

Αν τωρα συμπιπτουν με τα πλατωνικα που αναφερεις, τοτε ακομα καλυτερα ( για μενα και για ολους μας υποθετω ).

Η ιδια λοιπον η τοποθετηση του χωριου αυτου, μας οδηγει να σκεφτουμε οτι περα απο τη συνηθη πραγματικοτητα, για την οποια μιλαω σε προηγουμενη δημοσιευση σε ερωτηση της Βασως, υπαρχει και μια αλλη πραγματικοτητα στην οποια υποχρεωτικα οφειλουν να υφιστανται τα πραγματα πριν κατεβουν εδω κατω στο υλικο πεδιο.

Η δε γη ην αορατος και ακατασκευαστος, μας λεει.

Που σημαινει οτι η γη υπηρχε, πριν γινει απτη πραγματικοτητα οπως την ξερουμε.

Αρα η ιδια η Αγια Γραφη μιλαει για τα εσωτερικα πεδια απο την αρχη.

Σε αυτα τα πεδια λοιπον, οφειλουν να υπαρχουν αρχικα τα πραγματα σαν σκεψεις, σαν ιδεες, σαν αρχετυποι, οπως αναφερεις και εσυ.

Το ζητημα ειναι, αν ειμαστε απολυτως σιγουροι για αυτα, που και βασει της Αγιας Γραφης οπως ειπα αλλά και βασει γνωσης που προερχεται απο αλλες πηγες και θρησκειες, το πως μια ιδεα η οποια υφισταται στα εσωτερικα πεδια, και η γη ειναι ενα τετοιο παραδειγμα, μπορει να υλοποιηθει με ασφαλεια στην καθημερινοτητα.

Και εξηγουμαι για να μη παρεξηγηθω και μετα μου ζητηθει να τα επαναλβω σαν να μιλαω σε μικρα παιδια ( :lol: :lol: ).

Πριν την κατασκευη της γης εξωτερικα και πραγματικα, δεν υπηρχε τιποτα σχετικο.

Η ιδεα της γης υπηρχε, συμφωνοι...

Πως ομως η ιδεα αυτη εγινε χειροπιαστη πραγματικοτητα;

Με ποιο τροπο οι υψισυχνες δονησεις της ιδεας της γης, καταφεραν να περασουν στις βαρυτερες δονησεις της φυσικης πραγματικοτητας, διατηρωντας την εσωτερικη τους συνοχη και να δωσουν τελικα αυτο το υλικο σωμα που ονομαζουμε γη;
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Η δε γη ην αορατος και ακατασκευαστος, μας λεει.

Που σημαινει οτι η γη υπηρχε, πριν γινει απτη πραγματικοτητα οπως την ξερουμε.
Κοίταξε, από μία άποψη, αυτό το συμπέρασμα δεν στέκει. Μπορούμε να συμπεράνουμε ότι αυτό το χωρίο μας λέει ότι απλά η γη δεν υπήρχε. Δεν μας λέει ότι η γη υπήρχε σε ένα άλλο επίπεδο και μετά υλοποιήθηκε, μας λέει απλά ότι ήταν αόρατη και ακατασκεύαστη. Το ότι υπήρχε σε άλλο επίπεδο, είναι κάτι που εμείς αν θέλουμε μπορούμε να υποθέσουμε ότι εννοούσε. Όχι όμως απαραίτητα. Και ότι διατυπώθηκε έτσι χάριν ποιητικής έκφρασης.

Είναι ένα μεγάλο ζήτημα το εάν πρέπει να εκλαμβάνουμε τα λεγόμενα της Γραφής αυτολεξεί, ή εάν πρέπει να τα εκλαμβάνουμε ως παραβολές, μεταφορές κλπ.

Το πως υλοποιήθηκε η γη, εγώ υποστηρίζω (με κάποιον δισταγμό πάντα) την θεωρία της επιστήμης.

Εάν πούμε ότι η γη δημιουργήθηκε, με την έννοια ότι κάποιος την δημιούργησε, πρέπει να κάτσουμε και να βρούμε μία θεωρία πρώτον για το ποιός την δημιούργησε, μετά για το πώς το δημιούργησε και τέλος για το γιατί την δημιούργησε. Μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι μία οντότητα έφτιαξε την γη και εκεί που υπήρχε ένα σύμπαν ξαφνικά μπαμ εμφανίστηκε μία γη.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και εκεί που υπήρχε ένα σύμπαν ξαφνικά μπαμ εμφανίστηκε μία γη.
Θοδωρή... :lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Κοίταξε, από μία άποψη, αυτό το συμπέρασμα δεν στέκει. Μπορούμε να συμπεράνουμε ότι αυτό το χωρίο μας λέει ότι απλά η γη δεν υπήρχε. Δεν μας λέει ότι η γη υπήρχε σε ένα άλλο επίπεδο και μετά υλοποιήθηκε, μας λέει απλά ότι ήταν αόρατη και ακατασκεύαστη. Το ότι υπήρχε σε άλλο επίπεδο, είναι κάτι που εμείς αν θέλουμε μπορούμε να υποθέσουμε ότι εννοούσε. Όχι όμως απαραίτητα. Και ότι διατυπώθηκε έτσι χάριν ποιητικής έκφρασης.

Είναι ένα μεγάλο ζήτημα το εάν πρέπει να εκλαμβάνουμε τα λεγόμενα της Γραφής αυτολεξεί, ή εάν πρέπει να τα εκλαμβάνουμε ως παραβολές, μεταφορές κλπ.
Συμφωνω με αυτα που λες Θωδωρη και εγω.. Η αγία γραφη μπορει να ερμηνευτει με πολλους τρόπους..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κάντο ρε Βασω πιο αποκωδικοποιημενο......
Βρες τε τρόπο να ανεβουμε ενα σκαλοπατι..........κι ενα ακόμα.....φαινεται αόρατο,φαινεται ατομικό αλλα ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ!

Καλλιόπη μου σκέψου δύο τρίγωνα αντικρυστά.
Ενα με την μύτη πάνω και ένα με την μύτη κάτω...

Γέμισε το πάνω τρίγωνο με συμπαντική ενέργεια και το κάτω με γήινη ενέργεια...

Μετά άρχισε να "σπρώχνεις" το πάνω τρίγωνο προς τα κάτω και το κάτω τρίγωνο προς τα πάνω...

όταν τα δύο τρίγωνα (άφησέ το να μπει το ένα μέσα στο άλλο) δημιουργήσουν ένα αστέρι, έχεις τον χώρο αυτόματα της πραγματικότητας που δεν χρειάζεται αποκωδικοποίηση. Περιέχει την μόνη υπαρκτή πραγματικότητα.

Επιτρέπεις στο πάνω τρίγωνο να γεμίσει με το πνεύμα. Χωρίς αντιστάσεις. Και το κάτω τρίγωνο γεμίζει με τις ενέργειες της γης. Αυτές οι δύο ενέργειες όταν συναντηθούν μέσα σου, τότε γνωρίζεις πως να τις "διαχειριστείς", γνωρίζεις και ξεχωρίζεις την μία από την άλλη και τι σημαίνει "η μία μέσα στην άλλη".

΄Οσο επιτρέπεις στο πάνω τρίγωνο να γεμίσει από πνεύμα, εξερευνάς τα "πάνω" πεδία. Πας εσύ εκεί...Και αυτό σημαίνει ότι εμπιστεύεσαι και αρχίζεις να πατάς το κουμπί "delete". Mέσα σ' αυτό το τρίγωνο δεν χωράνε πρότυπα.
Αφοσίωση και εμπιστοσύνη, καθώς και πίστη χρειάζεται σ' αυτήν την παραπάνω διεργασία.
Μπορει σ' αυτήν την φάση, να μην είσαι απόλυτα γειωμένος. Είσαι ευάλωτος στην γήινη ενέργεια, αφού το κάτω τρίγωνο είναι ακόμη άδειο...
΄Οταν το πάνω τρίγωνο γεμίσει, τότε δεν χρειάζεται να πας "πάνω". Μένεις σταθερά "κάτω" και αρχίζεις να επιτρέπεις τις γήινες ενέργειες να γεμίσουν το κάτω τρίγωνο. Γεμίζοντας, αρχίζεις να πατάς πάλι το κουμπί "delete", αλλά τώρα πια έχεις βοήθεια από "πάνω".
Μόλις γεμίσει και το κάτω τρίγωνο, είσαι έτοιμη πια να αρχίσεις την ενσωμάτωση των δύο...
Και τότε γνωρίζεις πια την μόνη υπαρκτή πραγματικοτητα.
Γνωρίζεις ότι πάνω και κάτω δεν υπάρχει. Υπάρχει μόνο το πεδίο δράσης. Και σ' αυτό ΕΙΣΑΙ!!!!
Γειωμένος, σημαίνει ότι γνωρίζεις ότι η Γη, είναι το φυσικό σου περιβάλλον. Και σ' αυτό το περιβάλλον δεν αντιδράς, αλλά δρας σαν απόλυτο κύτταρό της. Συνεργάζεσαι με τις γήινες ενέργειες που σημαίνει ότι ΜΠΟΡΕΙΣ να διαπλάσεις την φυσική σου έκφραση, δηλαδή το σώμα σου. Παίρνεις τα στοιχεία από την γη και αναπλάθεις τα κύτταρα σου. Είσαι "θεός" γι' αυτά. Μέσα από την πνευματική ενέργεια της αγάπης, τα οδηγείς στην συνένωση. Τα οδηγείς στην τροφή. Τα οδηγείς στην αυτο-ίαση. Δεν τα αφήνεις ανεξέλεγτα να κάνουν ότι θέλουν. Δεν είσαι πια ο "μικρός ανθρωπάκος" που γεννήθηκε "τυχαία", αλλά είσαι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ που έχει συνειδητότητα.

Η δυσκολία της εργασίας είναι όταν γεμίζεις τα δύο τρίγωνα.
Εκεί χρειάζεται ακλόνητη πίστη. Συνήθως οι άνθρωποι, νιώθω, ότι υποχωρούν, γιατί προσπαθούν να γεμίσουν τα δύο τρίγωνα συγχρόνως.

Καταλάβες τίποτα? :wink: Πόσο δύσκολο μου είναι να περιγράψω...΄Ισως χρειάζεται κάτι ακόμα!

Σκαπανέα, νομίζω ότι μπορείς να βοηθήσεις τώρα...
Γιατί νιώθω ξαφνικά, ότι έφυγε ένας "διαχωριστικός τοίχος" ανάμεσά μας ε? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Bασω μου καλη δεν προλαβα να το διαβασω απλά ηθελα να σου χαμογελασω!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”