Η δε γη ην αορατος και ακατασκευαστος ( Γενεσις Α, 2)

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nαι Θοδωρή μου!

΄Ετσι είναι όπως τα λες.

Εγώ προσεγγίζω το πνεύμα μου από αυτήν την διαδρομή, όπου αυτή η διαδρομή με βάζει στην διαδικασία να έχω την δική μου άποψη για την Γη και την ύπαρξή της, σαν οντότητα.

Εσύ προσεγγίζεις το Σύμπαν από την μεριά του Ντένικεν, που έλεγε ότι την Γη και τους ανθρώποιυς τους δημιούργησαν οι εξωγήινοι, και κάπου προσπαθούσε κι όλας να το "αποδειξει"

΄Αλλος προσεγγίζει την ψυχή του από την επιστήμη και τον θεό.

Οι διαδρομές είναι διαφορετικές, δεν αποδεικνυονται, το είπα από την πρώτη στιγμή.

Συνταυτίζονται ίσως ναι...αλλά δεν αποδεικνύονται ποτέ σε κανέναν εκτός από εμάς τους ίδιους.

Γι' αυτό λέω εγώ...

Προσέγγισε τον θεό, το σύμπαν, την ψυχή σου, τον ανώτερο εαυτό σου, ότι τέλος πάντων πιστεύεις, από την μοναδικά δική σου διαδρομή...

Και έλα δείξε μου την ζωή σου!

Πόσο αγάπη έχεις φέρει μέσα σ' αυτήν?
Πόσο έχεις βοηθήσει και άλλους μέσα από αυτήν?
Πόσο έχεις "θεραπευτεί"?
Πόσο έχεις καταφέρει να ζεις ουσιαστικά?
Πόσο νιώθεις την αιώνιο ζωή?
Πόσο νιώθεις την πανταχού παρούσα ζωή?
Πόσο γεμάτος είσαι από την θεότητα?
Πόσο έχεις μπορέσει να είσαι δημιουργός του εαυτού σου?
Πόσο υγιές είναι το σώμα σου?
Πόσο ελεύθερη είναι η ψυχή σου?
Πόσο δεν φοβάσαι?
Πόσο ακολουθείς την διαδρομή σου χωρίς παρεκκλίσεις?
Πόσό δρας στην ζωή σου?

Αυτές είναι οι αποδείξεις, για μένα, Θοδωρή μου.
Και αυτές φροντίζω εγώ για την διαδρομή μου.

Αν οι αποδείξεις οι δικές μου συγκλίνουν με τις αποδείξεις του Σκαπανέα, την Καλλιόπης, του Γιάννη, του Ηλία, τις δικές σου, πιανόμαστε από το χέρι, και βοηθά ο ένας τον άλλον να κάνει ακόμα ένα βήμα...

Αν δεν συγκλίνουν, τότε απλά ακούω τους άλλους...και τους βλέπω μέσα από την ΖΩΗ τους.

Αν οι εξωγήινοι ειναι η αρχή για κάποιον...τότε θα δω όλα τα παραπάνω, που εγώ θεωρώ σαν αποδείξεις, να γίνονται και να επεκτείνονται στην ζωή του.

Γιατί σ' αυτές τις αποδείξεις είναι η ουσία της ζωής...
τουλάχιστον για μένα! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

AΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλλιόπη μου εσύ θα το ξέρεις για μένα, από παλαιότερα, αλλά αυτή η άποψη είναι που με έχει κάνει με τόσο αφοσίωση να έχω "βρει" τον θεό μέσα στην ζωή μου.

Τι να το κάνω εγώ να μου μιλούν για τον θεό, για την αγάπη και την συμπόνοια οι δάσκαλοι, όταν βλέπω ότι εξακολουθούν να είναι απλά ένα "εγώ" με γνώση?

΄Οπως έλεγα και για το ρέικι...
Πως να το διδάξω βρε παιδιά σαν θεραπευτική τεχνική, όταν εγώ πάσχω από τόσες αρρώστειες?
Πως να πω για την συμπαντική αγάπη, σαν υλικό αγνότητας του ρέικι, της συμπαντικής ενέργειας, όταν εγώ δεν αγαπώ ούτε καν τον εαυτό μου?
Πως να μεταδώσω το φως της μύησης, όταν ο νους μου σκέφτεται "καλώς τον πελάτη"????

Πως? Πως θα γίνω πιστευτή από τους ανθρώπους, αν αυτοί δεν αντλήσουν πίστη από έμένα και την αλήθεια μου?

Πως θα απλώσω το χέρι να τους θεραπεύσω, όταν εγώ είμαι μέσα στην διεκδίκηση ρόλων και τίτλων?

΄Οποια διαδρομή, ότι σημαίνει Ανώτερος Εαυτός για μένα, έρχεται και εκδηλώνεται στο εδώ και τώρα!
Και έτσι μόνο έχω απαντήσεις για τους ανθρώπους και για την "θεραπεία" τους...
΄Ετσι μόνο μπορώ να σταθώ αγνά απέναντί τους.
Και απένταντι στον Εαυτό μου, και απέναντι στην Γη, και απέναντι στο Σύμπαν!!!

Ας λένε όλοι ότι βρήκαν τον θεό...Ας λένε όλοι ότι βρήκαν τον Ανώτερο Εαυτό τους και τον πήραν αγκαλιά...

Εγώ, σαν παρατηρητής νιώθω...
Και σ' αυτήν την ζωή, που όλοι έχουμε επιλέξει να βρεθούμε, αναγνωρίζω τον "χτύπο της καρδιάς", αναγνωρίζω το "φως", αναγνωρίζω την ουσία της αγάπης και αφήνομαι...Γιατί ξέρω πως η Γη μου λέει αλήθεια, γιατί ξέρω πως ο θεός μου λέει αλήθεια, γιατί ξέρω πως κι εσύ μου λες αλήθεια...

Βιώνω την αλήθεια...Και αυτό έχει σημασία για μένα!

Αν είναι ψέμμα όλο αυτό, τουλάχιστον την ζωή μου την πέρασα με αλήθεια, αγάπη, και ένα σωρό θαύματα...
Και γι' αυτό μόνο, ευγνωμονώ!!! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Deodonus έγραψε: Και για αυτό πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, να προσεγγίζουμε το κάθε χωρίο όσο το δυνατόν πιο ουδέτεροι.

Εσύ τί άλλα επιχειρήματα έχεις για να υποστηρίξεις την θέση σου; Και τί αντεπιχειρήματα έχεις να μου απαντήσεις στην δικιά μου τοποθέτηση, ότι δηλαδή το χωρίο δεν λέει τίποτα παραπάνω από το ότι η γη δεν υπήρχε;
Εσυ Θεοδωρε πως προσεγγιζεις το χωρίο αυτο, οσο το δυνατον πιο ουδετερα;
Δωσε μας τη δικη σου προσεκτικη προσεγγιση...

Οταν μου δωσεις την προσεγγιση σου, θα σου εκθεσω τα αντεπιχειρηματα μου.
Και αν η δικη σου προσεγγιση ειναι αυτο που ειπες πιο πριν οτι απλα το χωρίο αυτο αποτελει μια ποιητικη εκφραση, σου αντιτεινω λεγοντας σου και παλι αυτο που ειπα και πιο πανω:
Δεν μπορεις να μιλησεις οταν δεν εχεις κατι να πεις
Διοτι αυτος ειναι ο προορισμος του λογου
Λογος που δεν μεταφερει ενα μηνυμα δεν μπορει να υπαρξει
Ειναι απο τη φυση του λογου αδυνατο κατι τετοιο
Βρες μου εσυ ενα λογο που να μη λεει τιποτα
Ενα λογο δηλαδη που να μη μεταφερει μια τουλαχιστον εικονα
Ενα λογο που να ειναι κενος παντελως οποιουδηποτε περιεχομενου
Και αν ανακαλυψεις εστω και ενα, παρουσιασε τον εδω

Το γεγονος και μονο οτι μιλας και συμμετεχεις στη παρουσα συζητηση αποδεικνυει οτι εισαι μια πραγματικοτητα, η οποια δια μεσου του λογου διοχετευεσαι σε ολους οσους συμμετεχουν τωρα ή προκειται να σε διαβασουν στο μελλον

Και ολοι θα σχηματισουν μια εικονα για το προσωπο που μιλαει
Οπως και για ολους μας φυσικα
Διοτι ολοι μας εγκλειομαστε μεσα στα λεγομενα μας εφ' οσον μιλαμε, ειτε μας αρεσει ειτε οχι
Και για να μεινει καποιος στο απυροβλητο του λογου, κρυμμενος και αθεατος απο τους αλλους, θα πρεπει να παραμενει σιωπηλος.

Θυμαμαι απο το σχολειο οταν διαβαζαμε καποιο ποιημα στο μαθημα, ρωταγε καποια στιγμη ο καθηγητης τους μαθητες "απομονωνοντας" μερικους στιχους: - Τι θελει να πει αραγε ο ποιητης μ' αυτο;

Και ολοι οσοι απο μας λεγαμε την αποψη μας προσπαθουσαμε να την τεκμηριωσουμε μεσα απο τα λεγομενα του ιδιου του ποιητη λεξη προς λεξη.

Αυτο σε ρωταω λοιπον κι εγω με τη σειρα, εχοντας εκθεσει ηδη την αποψη μου, ως συμμαθητης σου φυσικα και συμπορευτης σου στο δρομο προς την Αγνοτητα.

Τι θελει να πει ο "ποιητης" λεγοντας: η δε γη ην αορατος και ακατασκευαστος;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 18 Νοέμ 2007 10:33 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Βάσω: Δεν άνοιξα φιλοσοφική συζήτηση ως προς το τί πιστεύω ότι υπήρξε πριν την γη, για το πώς δημιουργήθηκε και όλα αυτά. Η συζήτηση που κάνω, έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο για την ερμηνεία των συγκεκριμένων λέξεων.

Σκαπανέα
:
Δεν μπορεις να μιλησεις οταν δεν εχεις κατι να πεις
Διοτι αυτος ειναι ο προορισμος του λογου [κλπ]
Δεν είπα ότι οι συγκεκριμένες λέξεις δεν έχουν τίποτα να πουν. Είπα ότι αυτό που έχουν να πουν, δεν είναι απαραίτητα αυτό που λες εσύ. Και ότι το μήνυμα που έχουν να μεταφέρουν αυτές οι λέξεις, θα μπορούσε να είναι το οποιοδήποτε. Και εγώ πρότεινα ότι μπορεί ναι είναι ότι η γη δεν υπήρχε και όχι ότι υπήρχε σε μία άλλη πραγματικότητα.

η δε γη ην αορατος και ακατασκευαστος

Εκεί που στεκόμαστε είναι στο "αόρατος" και "ακατασκεύαστος". Και στο "ην".
Και εκεί είναι το πώς θα το ερμηνεύσεις: εσύ λες ότι το "αόρατος" (δεν φαίνεται) και το "ακατασκεύαστος" (δεν έχει ακόμα κατασκευαστεί), υπονοεί ότι υπήρχε μέν, αλλά δεν ήταν ακόμα ορατή και κατασκευασμένη, άρα υπήρχε σε άλλη πραγματικότητα/διάσταση.
Εγώ λέω ότι τόσο το "αόρατος" όσο και το "ακατασκεύαστος" περιγράφουν την κατάσταση της μη-ύπαρξης της γης. Η γη δεν υπήρχε, και για αυτό ήταν ακόμα αόρατη και ακατασκεύαστη.
Πιστεύω δηλαδή, ότι άμα ο ποιητής ήθελε να μας δώσει ξεκάθαρα ότι η γη υπήρχε σε άλλο επίπεδο, θα μας το έγραφε ξεκάθαρα: η γη υπήρχε, αλλά ήταν ακόμα αόρατη και ακατασκεύαστη. Αυτό το "υπήρχε" μου λείπει. Θα μου πεις ότι γράφει το "ην". Ναι, αλλά αυτό δεν μου λέει τίποτα, γιατί είναι απλά ένα ρήμα για να δηλώσει την κατάσταση του αόρατου και ακατασκεύαστου, ότι ήταν αόρατη και ακατασκεύαστη και όχι ότι υπήρχε αόρατη και ακατασκεύαστη.
Πώς θα ερμηνεύσεις λοιπόν αυτό το "ην";



Υ.Γ.: Νομίζω ότι την διαφορά μεταξύ του "είναι" και του "υπήρχε" γίνεται αντιλυπτή. Για να μην παρεξηγηθώ και αρχήσουν συζητίσεις για το πόσο κάποιος "είναι" χωρής να "υπάρχει".
"Κάτι είναι ακατασκεύαστο": κάτι δεν έχει κατασκευαστεί (δεν μας δίνει πληροφορία εάν υπάρχει ή όχι)
"Κάτι υπάρχει ακατασκεύαστο": κάτι δεν έχει κατασκευαστεί μεν, αλλά υπάρχει
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Η Σημασια του ειμαι Θεοδωρε, συμφωνα με το ερμηνευτικο λεξικο αυτη ειναι ακριβως. Ειμαι σημαινει υπαρχω!

Μεταφερω ακριβως απο το μεγαλο λεξικο της νεοελληνικης γλωσσας του Γεωργοπαπαδακου:

Β. ως υπαρκτικο το ειμαι σημαινει: 1. υπαρχω, βρισκομαι στη ζωη, εχω υποσταση...

Κατα συνεπεια ικανοποιειται η απαιτηση που θετεις για την παρουσια του υπαρχω.

Και σε χρονο Παρατατικο: ην = υπηρχε.

Αρα: η δε γη ην αορατος και ακατασκευστος = η γη υπηρχε αθεατη και ασχηματιστη
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Β. ως υπαρκτικο το ειμαι σημαινει: 1. υπαρχω, βρισκομαι στη ζωη, εχω υποσταση...
Μόνο ως υπαρκτικό υπάρχει; Δυσκολεύομαι να το δεχθώ.

Εγώ διαβάζω σε ένα λεξικό (ηλεκτρονικό)*:
"I.(συνδετικό με συμπλήρωμα της έννοιάς του κατηγορούμενο) 1α. δηλώνει ποιότητα ή ιδιότητα β. δηλώνει κατάσταση ή διάθεση: 2. με μππ. ρήματος για το σχηματισμό περιφραστικών τύπων, οι οποίοι εκφράζουν, συνήθ., μια απόχρωση μεγαλύτερης διάρκειας από αντίστοιχους τύπους με το ρήμα έχω και απαρέμφατο αορίστου"

και μετά συναντώ το

"II. (ως υπαρκτικό) 1α. υπάρχω, έχω υπόσταση, είμαι στη ζωή:"

Με την 1α έννοια λοιπόν, μπορεί απλά να δηλώνει την ιδιότητα/ποιότητα της γης, η οποία ήταν αόρατη και ακατασκεύαστη (συμπλήρωμα έννοιας κατηγορούμενου) και όχι ότι υπήρχε (υπαρκτικό).

Φτάσαμε λοιπόν σε α-πορία σε αυτό. Από στιγμής που υπάρχουν και οι δύο ερμηνείες, ας διαλέξει ο καθένας αυτήν που πιστεύει.

8)

*Αφαίρεσα τα παραδήγματα και μερικές μετέπειτα ερμηνίες
Το λεξηκό το βρίκα στο http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/d ... ineTri.htm
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ας ανεβάσουμε την συζήτηση σε μια ανώτερη οκτάβα και ας δούμε...

Βλέπουμε την γη και κάθε τι που υπάρχει σ' αυτήν με την συνειδητότητα της χαμηλής οκτάβας, της χονδροειδέστερης δόνησης της ύλης. Η συνειδητότητα του ανθρώπου είναι περιορισμένη στον φυσικό κόσμο και βλέπει τα πάντα μέσα από συγκεκριμένο πρισματικό φάσμά.
Βλέπουμε την ζωή μέσα από τον περιορισμό, που ορίζει η συνειδητότητά μας

Ας σκεφτούμε ότι ο θεός βλέπει την ζωή μέσα από ολόκληρο το πρισματικό φάσμα της συνειδητότητας και ας νιώσουμε ότι κι εμείς θεοί εσμέν, όπως λέει και βίβλος. Το ρήμα "υπάρχω" τότε σταματά να έχει όρια, σταματά να είναι η μία εξήγηση ή η άλλη, γιατί δεν αντιπροσωπεύει ούτε την μία, ούτε την άλλη.

Αν σκεφτούμε ότι η υλική διάσταση είναι προβολή του πεδίου του πνεύματος σε χαμηλότερη δόνήση και ότι οι άνθρωποι σαν φυσικές εκδηλώσεις είναι προβολή ενός τμήματος του πνεύματος σε χαμηλότερη δόνηση, τότε ίσως θα κατανοήσουμε καλύτερα το
"η δε γη ην αορατος και ακατασκευαστος"

Η συνειδητότητά μας. περιορισμένη στην χαμηλή δόνηση, αυτήν την δόνηση που κάνει την ύλη συμπαγή, εμποδίζει την αντίληψη της ύπαρξης της γης, σαν πλανητική οντότήτα λεπτοφυέστερων δονήσεων, και την περιορίζει σ' αυτό το σημείο που για εμάς είναι αντιληπτή.
΄Οπως ακριβώς ο άνθρωπος περιορίζει την συνειδητότητά του στο σημείο που του είναι αντιληπτό, δηλαδή στο φυσικό σώμα.
Δεν αναγνωρίζει άλλα πεδία, που έχουν λεπτοφυέστερη δόνηση και δεν τα αντιλαμβάνεται, αφού βασιζεται γι' αυτήν την αντίληψη, μόνο στους φυσικούς νόμους του πεδίου που βρίσκεται.

Ετσι κρατά αποστάσεις από τον θεό, θεωρώντας τον εαυτό του κάτι ξεχωριστό από την ολική θεϊκή συνειδητότητα και την γη σαν έναν πλανήτη που η ύπαρξή του οφειλεται στον Λόγο του Θεού...

΄Ενα παράδειγμα που διάβασα σ' ένα γερμανικο βιβλίο και ανταποκρίνεται πλήρως σ' αυτό που θέλω να πω...

Ας υποθέσουμε ότι είμαστε μια ομάδα ανθρώπων που έχουμε ένα πρόβλημα στην ακοή και δεν πιάνουμε τις υψηλές οκτάβες ενός πιάνου. Ο πιανίστας παίζει και τις υψηλές οκτάβες όμως, αλλά σε εμάς το μουσικό έργο ακουγεται σαν παραφωνία, όμως ειναι η πραγματικότητά μας.
Αν βρεθούμε με μια άλλη ομάδα, που δεν έχει αυτό το πρόβλημα, τότε δεν θα πιστέψουμε ποτέ ότι αυτή η ομάδα απόλαυσε την θεϊκή μελωδία, και θα τους θεωρούμε "σαλεμένους", αφού αυτή η αντίληψη δεν ήρθε σε εμάς μέσω της φυσικής ακοής...
Αν τώρα, κάποιος από εμάς, φροντισει και αυτό το πρόβλημα ακοής το λύσει, θα ακούει κι αυτός ολοκληρωμένη την μελωδία και θα αρχίσει να βοηθά τους άλλους να συνειδητοποιήσουν ότι δεν είναι η μελωδία λειψή, αλλά η ακοή τους.

΄Ετσι ακριβώς λειτουργει και η συνειδητότητα μας. ΄Οσο "επιτρέπουμε" την διεύρυνσή της, "θεραπεύοντας" την "όραση" και την "ακοή" της, τόσο αντιλαμβανόμαστε την ολοκληρωμένη υπόσταση της γης, των ανθρώπων, του σύμπαντος.
Αυτό το "περιορισμένο" πεδίο, στο οποίο βρισκόμαστε, ενώνεται με το όλον και αυτό πρεσβεύει η θεωρία της ανάληψης.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ακριβως Βασω δεν λες τιποτα διαφορετικο απο ο,τι υποστηριζω και εγω.

Οταν διαβαζει καποιος Την Αγια Γραφη, αλλά και καθε Αγια Γραφη για να ειμαστε εξηγημενοι συμπεριλαμβανομενων φυσικα και των μηνυματων που δινονται, εχει μπροστα του ενα θεϊκο εργο που για να το απολαυσει πρεπει να εχει την εσωτερικη του ακοη και την εσωτερικη του οραση ανοιχτες για να το απολαυσει.

Οταν αυτες οι εσωτερικες αισθησεις δεν λειτουργουν, τοτε το ολο εργο ακουγεται σαν παραφωνια.

Και αναρωτιεται ο ακουων παραφωνιες: Μα καλά τι ακουνε και ευχαριστιουνται τοσο και το απολαμβαουν ολοι "αυτοι" οι σαλεμενοι;

Ενα τετοιο "παραφωνο" εργο ειναι και η Αγια Γραφη...

Η διαδικασια ερμηνειας της Αγια Γραφης με τη μεθοδο της λογικης αναλυσης των χωριων, συνιστα στην πραγματικοτητα ενα τροπο ξεκλειδωματος των εσωτερικων αισθησεων.

Οχι βεβαια ενδεχομενως με τη "συμβατικη" εννοια ( των μυησεων reiki εννοω, αν επιτυγχανεται μεσω αυτων κατι τετοιο ) αλλά εξ ισου ομως αποκαλυπτικο με αλλους γνωστους τροπους.

Το βασικο εδω ειναι οτι ο τροπος αυτος της λογικης αναλυσης ειναι εξαιρετικα ακινδυνος για τον ανθρωπο, διοτι συμβαδιζει απολυτα με τη λογικη του ιδιοτητα.

Διοτι ο ανθρωπος που μπαινει σε αυτη τη διαδικασια, δεν κανει τιποτα αλλο απο το να επιστρατευει και να αξιοποιει στο επακρο τη λογικη του, θετοντας τον καρπο της εργασιας του στην υπηρεσια του πνευματος.

Αυτη η λογικη αναλυση δυνατων και ακατανοητων λογων τους οποιους ομως εμπιστευομαστε ως φορεις και μεσα αποκαλυψης εσωτερικης και κεκρυμμενης γνωσης, μπορει να λειτουργησει τοσο σε προσωπικο οσο και σε συλλογικο επιπεδο.
Και εδω σε αυτη τη συζητηση επιδιωκεται η συλλογικη αποκαλυψη της κεκρυμμενης γνωσης.

Η συμφωνια μας δε, σε μια κοινα αποδεκτη ερμηνεια του χωριου αυτου, θα μας βοηθησει να εμβαθυνουμε στα κρυμμενα του νοηματα, τα οποια οπως σε καθε περιπτωση ειναι περα και πανω απο καθε φαντασια.

Δεν θελω να πεισω κανενα με το λογο μου αυτον για την αληθεια του.

Απλα θελω να βαδισω μαζι σας το μονοπατι της ερμηνειας του λογου αυτου και της εσωτερικης του προσεγγισης και να μοιραστω και παλι μαζι σας τη απολαυση της πορειας του και τις απροσδοκητες χαρές που κρυβει αυτη η διαδρομη.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δεν ξερω ποσο διευκολύνει αυτό που θα σας πω........
Οπως ήδη εξηγήσατε τονα προσπαθείς να εξηγήσεις το ΕΙΜΑΙ μεσω των λεξικών το θεωρώ εξω αποτο ΕΙΜΑΙ.
Καθε πρωί λοιπον θελοντας να δηλωσω ένα ευχαριστώ αλλα και να νοιωσω αυτο το ΕΙΜΑΙ μπαίνω στην εξης διαδικασια.
Νοιώθω όλο μου το κορμί,νοιώθω ολα τα όργανά μου,νοιώθω όα τα κύτταρα μου αλλά παιρνοντας βαθειές καιτόχρονα ηρεμες αναπνοές παυω να βρισκομαι σαν σωμα αλλα σαν μια μικρή κουκίδα αιωρουμενη στό άπειρο.....σαν να ειμαι οπως ενα αστερι που κοιτάμε στον ουρανό και λεω.....
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΗΔΕΙΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ
ΕΓΩ ΕΝΘΥΜΟΥΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ
ΕΓΩ ΥΠΑΡΧΩ
ΕΓΩ ΕΊΜΑΙ.
Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως νοιωθω την ύπαρξη μου.Κανένα λεξικό δεν δυναται να σας το μεταφασει παρα μόνοη εσωτεικότητα σας.
Και υπηρξα και ενθυμουμαι τον εαυτο μου
Και υπαρχω,ΕΙΜΑΙ!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκέψου λοιπόν Καλλιόπη μου...

Μια άπειρη κουκίδα στο σύμπαν, που δεν χρειάζεται να εξηγήσει τι ΕΙΝΑΙ, ούτε να θυμηθεί, γιατί δεν υπάρχει κάτι έξω από αυτήν που δεν το γνωρίζει ή χρειάζεται να το θυμηθεί.

΄Εχοντας λοιπόν τα πάντα, θέλει να γνωρίσει ένα μέρος του εαυτού της, έξω από τα "πάντα".

Πως θα το κάνει?

Αρχίζει να στέλνει, να "προβάλλει", ένα μέρος του εαυτού της σε πιο κάτω επίπεδα, για να "αντιληφθεί" τα πάντα και έξω από τον εαυτό της. Αυτά τα επίπεδα υπήρχαν πάντα μέσα της, όμως η εκδήλωσή τους της δίνει και την γνωση της ύπαρξης τους.

Η "πτώση" συνεχίζεται, και ένα μέρος της βρίσκεται και στον φυσικό κόσμο, που αυτή η ίδια έχει δημιουργήσει σε εκδήλωση, από αυτό που υπήρχε μέσα της.

Και έτσι "δημιουργείται" η γη, σαν φυσική εκδήλωση και το υλικό σώμα που βιώνει την πραγματικότητα του, σαν την μόνη αλήθεια.
Και είναι η μόνη αλήθεια για την αντίληψη του φυσικού ανθρώπου, αφου αυτό ήθελε να βιώσει η "κουκίδα"!!!!

Αυτό είναι το "πείραμα" των θεϊκών εκπορεύσεων. Η ανάγκη των ψυχών μας για επαναφορά στο όλον, βρήκε τις αντιστάσεις από την λογική και συνείδηση που τροφοδότησε τον φυσικό άνθρωπο, για να μπορεί να επιβιώσει. Η απομάκρυνση μας από την "κουκίδα" είναι τα πυκνά στρώματα ύλης που αφήσαμε να συμπαγιοποιήσουν την θεϊκή μας σύνδεση και να την κάνουν "ανάμνηση"...

Και αυτήν την ανάμνηση, καλούμαστε τώρα, σ' αυτήν την εποχή, να την κάνουμε ολική επαναφορά!

Υπάρχει "η πύλη" γι' αυτό...και είναι τα 7 κέντρα μας, που συγχρονίζονται ξανά με τα 7 κέντρα του πνεύματός μας.
Ο Ιωάννης στην απόκάλυψη μιλάει για τις 7 εκκλησίες...

Μπορώ πολύ εύκολα λοιπόν να αντιληφθώ την φράση
η δε γη ην αορατος και ακατασκευστος
και την εκδήλωση της ύπαρξης μου μέσα σ' αυτήν, χωρίς να χρειάζεται να θυμηθώ τι είμαι, αφού "είμαι"...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ενα τετοιο "παραφωνο" εργο ειναι και η Αγια Γραφη...
΄Οσο γι' αυτό Σκαπανέα, θα σου πω την δική μου άποψη...

Παράφωνο δεν είναι, παράφωνο μας το μεταδίδουν...

Εδώ δεν μιλάμε για το έργο, αλλά για τον πιανίστα.

Κι αυτός παίζει στο θέμα της παραφωνίας.

Αν δεν ξέρει να παίζει καλά στο πιάνο, η παραφωνία θα ακούγεται και από τις δύο προαναφερόμενες ομάδες.

Και από τους έχοντες πρόβλημα με την ακοή και από τους μη έχοντες...

Μόνο που οι μη έχοντες πρόβλημα με την ακοή, θα γνωρίζουν ότι το λάθος είναι του πιανίστα.
Ενω οι άλλοι δεν θα μπορουν να καταλάβουν ποιανού είναι το λάθος, γιατί δεν θα το αναγνωρίζουν σαν λάθος. Εμπιστεύονται δηλαδή την παραφωνία, είτε προέρχεται από δική τους αδυναμια, είτε από αδυναμία του πιανίστα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η απομάκρυνση μας από την "κουκίδα" είναι τα πυκνά στρώματα ύλης που αφήσαμε να συμπαγιοποιήσουν την θεϊκή μας σύνδεση και να την κάνουν "ανάμνηση"...

Και αυτήν την ανάμνηση, καλούμαστε τώρα, σ' αυτήν την εποχή, να την κάνουμε ολική επαναφορά!
Ναί Ναι καταλαβαίνω απολυτα το τι μου λες!Ευχαριστω!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

[quote="Vaso"]Σκέψου λοιπόν Καλλιόπη μου...

Μια άπειρη κουκίδα στο σύμπαν, που δεν χρειάζεται να εξηγήσει τι ΕΙΝΑΙ, ούτε να θυμηθεί, γιατί δεν υπάρχει κάτι έξω από αυτήν που δεν το γνωρίζει ή χρειάζεται να το θυμηθεί.

΄Εχοντας λοιπόν τα πάντα, θέλει να γνωρίσει ένα μέρος του εαυτού της, έξω από τα "πάντα".

Πως θα το κάνει?

Αρχίζει να στέλνει, να "προβάλλει", ένα μέρος του εαυτού της σε πιο κάτω επίπεδα, για να "αντιληφθεί" τα πάντα και έξω από τον εαυτό της. Αυτά τα επίπεδα υπήρχαν πάντα μέσα της, όμως η εκδήλωσή τους της δίνει και την γνωση της ύπαρξης τους.
Το συμπαν 'μεγαλογραφια' του εαυτου μας και ισως οχι Ο ανθρωπος μικρογραφια του συμπαντος
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Ωχ γραφτηκαν ελλιπως αυτα που ηθελα να πω!!.....sorry....''καταραμενο'' internet.... :lol:
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”