Η δε γη ην αορατος και ακατασκευαστος ( Γενεσις Α, 2)

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό για να "εικονοποιήσεις" τον εαυτό σου Μadraoulas...

Μικρογραφία, μεγαλογραφεία...το σημαντικό είναι ότι περιέχεις και περιέχεσαι...

Περιέχεις "σύμπαν", περιέχεσαι στο "σύμπαν"...Τίποτα δεν είναι έξω από τον Εαυτό σου, τα πάντα χωράνε μέσα σου...και εσύ "χωράς" μέσα στα πάντα...

΄Οπως και να το δεις...είμαστε "άπειροι"!!!!! :D

Δεν είναι μεγαλειώδη λόγια...είναι η πραγματικότητα, όταν έτσι την βιώνεις...Διεύρυνση και ανάταση...΄μέσα στην "μεγάλη ανάσα" του θεού...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Vaso έγραψε:Σκέψου λοιπόν Καλλιόπη μου...

Μια άπειρη κουκίδα στο σύμπαν, που δεν χρειάζεται να εξηγήσει τι ΕΙΝΑΙ, ούτε να θυμηθεί, γιατί δεν υπάρχει κάτι έξω από αυτήν που δεν το γνωρίζει ή χρειάζεται να το θυμηθεί.

΄Εχοντας λοιπόν τα πάντα, θέλει να γνωρίσει ένα μέρος του εαυτού της, έξω από τα "πάντα".

Πως θα το κάνει?

Αρχίζει να στέλνει, να "προβάλλει", ένα μέρος του εαυτού της σε πιο κάτω επίπεδα, για να "αντιληφθεί" τα πάντα και έξω από τον εαυτό της. Αυτά τα επίπεδα υπήρχαν πάντα μέσα της, όμως η εκδήλωσή τους της δίνει και την γνωση της ύπαρξης τους.

Η "πτώση" συνεχίζεται, και ένα μέρος της βρίσκεται και στον φυσικό κόσμο, που αυτή η ίδια έχει δημιουργήσει σε εκδήλωση, από αυτό που υπήρχε μέσα της.

Μπορώ πολύ εύκολα λοιπόν να αντιληφθώ την φράση
η δε γη ην αορατος και ακατασκευστος
και την εκδήλωση της ύπαρξης μου μέσα σ' αυτήν, χωρίς να χρειάζεται να θυμηθώ τι είμαι, αφού "είμαι"...
Για να δουμε το σωμα μας (στον υλικο κοσμο)χρησιμοποιουμε καθρεφτη.
Ετσι λοιπον....Η κουκιδα διεσπασθει στα εξ ων συνετεθει...για να 'δει' ποια ειναι.
Ετσι κι εγω διαισθανομαι (απο πολυ μικρη ηλικια ειναι η αληθεια, απλα δεν το ειχα συνηδητοποιησει και το εκφραζω τωρα παιρνοντας αφορμη τα λογια σου αγαπητη Βασω) ...οτι για να δουμε τον 'εαυτο μας' χρησιμοποιουμε ολο το γνωστο (εμπρος πλευρα του εαυτου μας στον καθρεφτη) και αγνωστο (πισω πλευρα του εαυτου μας που φαινεται ομως με δυο καθρεφτες- οενας απεναντι στον αλλο και ενδιαμεσα εμεις ) συμπαν.
Αρα το συμπαν ειναι μεγαλογραφια του ανθρωπου...δλδ. η κουκιδα (ΕΑΥΤΟΣ) εγινε 'καντο λιανα' (ΣΥΜΠΑΝ)....τιποτα λιγοτερο ..τιποτα περισσοτερο....για να κατανοησει/ξαναθυμηθει τον ιδιο της τον εαυτο.
Ετσι το καταλαβαινω..ετσι το γραφω....
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Συμπαν και Ανθρωπος ειναι ενα!

Για σκεφτειτε μεγαλειο για τον "μικρο" και τον "ασημαντο" και "τιποτενιο" ανθρωπο.

Μεσα στην τεραστια μητρα του Συμπαντος, επωαζεται η τελειοτητα του Ανθρωπου.

Ο ανθρωπος προσομοιαζει σταδιακα με τον μεγαλο του Αδελφο, το Συμπαν και γινονται ενα.

Ο Ιδιος Αρχετυπος λοιπον λειτουργει και για του δυο: Συμπαν και Ανθρωπο.

Το ιδο μοντελο χρησιμοποιει η ζωη για να φερει σε υπαρξη Συμπαν και Ανθρωπο.

Πως υλοποιειται λοιπον το Συμπαν;

Με ποιο τροπο ο θεσπεσιος αρχετυπος του Συμπαντος και του Ανθρωπου, αποκτα υλικη υποσταση ή αυτο που λεμε υλικη υποσταση;

Πως οι δονησεις του Αρχετυπου και των δυο υποβιβαζονται και γινονται χονδροειδεις, ωστε να γινονται αντιληπτες ως υλη;

Με τον ιδιο τροπο προφανως που η Γη Η Αορατος και Ακατασκευαστος εγινε ορατη και απτη υλικα...

Και αυτο θεωρω οτι ειναι το μυστικο της Δημιουργιας: Το "κατεβασμα" της συχνοτητας των δονησεων, ωστε να γινουν πιο αργες και πιο αντιληπτες απο τις αισθησεις μας...

Ξερει κανείς το μυστικο του υποβιβασμου των δονησεων απο λεπτοφυεις και αγνοτερες σε χονδροειδεστερες και... βαρυτερες;
Αν ο τροπος ο πρωτος προσδιοριστει, τοτε μπορουμε ακολουθωντας την αντιστροφη πορεια να εξαγνισουμε την υλη μας και να οδηγηθουμε στην... Αναληψη!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas έγραψε:Και αυτο θεωρω οτι ειναι το μυστικο της Δημιουργιας: Το "κατεβασμα" της συχνοτητας των δονησεων, ωστε να γινουν πιο αργες και πιο αντιληπτες απο τις αισθησεις μας...
:D :D :D :D :D :D


Η ύλη στην 3η διάσταση έχει χαμηλότερες δονήσεις, γιατί πρέπει να γίνει αντιληπτή...Είναι οι νόμοι...Δεν είναι υποβιβασμός...Είναι συνειδητή επιλογή της ψυχής για να έχει αυτήν την εμπειρία. Αν οι δονήσεις ήταν λεπτοφυέστερες δεν θα είχε σώμα...Θα ήταν "ασώματη ψυχή"...
Τα πεδία όμως ΄γύρω από το υλικό σώμα, αυτά μέσω των οποίων μεταδίδει πληροφορίες στο Πνεύμα, (και τούμπαλιν) αυτά έχουν υψηλότερες δονήσεις και γι' αυτό είναι αόρατα...Και εκεί συμβαίνουν τα λεγόμενα "μπλοκαρίσματα", γιατί εμείς οι ίδιοι έχουμε ξεχάσει για ποιό λόγο "δημιουργήθηκαν"...

Μέσω αυτών αποκτούμε "υψηλότερη δόνήση" και μέσω αυτών διευρύνεται η συνείδηση σε συνειδητότητα...

Μέσω αυτών αποκτούμε το "φωτεινό σώμα" της ανάληψης...

Δεν έχουμε λοιπόν να ανεβάσουμε την δόνηση του σώματος (η ύλη εκεί είναι πιο συμπυκνωμένη και χαμηλότερης δόνησης), αλλά μέσω αυτών των αόρατων πεδίων να φέρουμε "φως" (ύψιστη δόνηση του πνεύματος) στα κύτταρά μας, για να αναπτυχθεί το φωτεινό μέρος του dna μας.

΄Ετσι η τροφοδότηση από πάνω προς τα κάτω και από κάτω προς τα πάνω, δεν είναι πια "μονόδρομος" χορταριασμένος! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ξερει κανείς το μυστικο του υποβιβασμου των δονησεων απο λεπτοφυεις και αγνοτερες σε χονδροειδεστερες και... βαρυτερες;

Αν ο τροπος ο πρωτος προσδιοριστει, τοτε μπορουμε ακολουθωντας την αντιστροφη πορεια να εξαγνισουμε την υλη μας και να οδηγηθουμε στην... Αναληψη!
_________________
`

Η ύλη δημιουργείται απο πνεύμα.

Το πνεύμα σαν ουσία της συνειδητότητας μας,είναι ενέργεια που δημιουργεί τα παντα.
ΑΥτή η ενέργεια του πνεύματος δημιουργέι "μορφή"
Ετσι δημιουργήθηκε η γη(μορφή)ετσι δημιουργηθηκε το σωμα(μορφή).
Το μορφή - σωμα αποτελει τον μικροκοσμο της μορφή- γής.
Απλά μεσα σε αυτην την μορφη ,που αρχικο στυστατικό ειχε το πνευμα-Συμπαν.......χαθηκε και ψαχνόμαστε μεσα σε αισθησεις και ψευδαισθησεις λες και είμαστε ξέ-χωροι.
Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη αλλα ενω "ξερω" δεν μπορω να το εκφράσω
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
Skapaneas έγραψε:Και αυτο θεωρω οτι ειναι το μυστικο της Δημιουργιας: Το "κατεβασμα" της συχνοτητας των δονησεων, ωστε να γινουν πιο αργες και πιο αντιληπτες απο τις αισθησεις μας...
:D :D :D :D :D :D


Η ύλη στην 3η διάσταση έχει χαμηλότερες δονήσεις, γιατί πρέπει να γίνει αντιληπτή...Είναι οι νόμοι...Δεν είναι υποβιβασμός...Είναι συνειδητή επιλογή της ψυχής για να έχει αυτήν την εμπειρία. Αν οι δονήσεις ήταν λεπτοφυέστερες δεν θα είχε σώμα...Θα ήταν "ασώματη ψυχή"...
Τα πεδία όμως ΄γύρω από το υλικό σώμα, αυτά μέσω των οποίων μεταδίδει πληροφορίες στο Πνεύμα, (και τούμπαλιν) αυτά έχουν υψηλότερες δονήσεις και γι' αυτό είναι αόρατα...Και εκεί συμβαίνουν τα λεγόμενα "μπλοκαρίσματα", γιατί εμείς οι ίδιοι έχουμε ξεχάσει για ποιό λόγο "δημιουργήθηκαν"...

Μέσω αυτών αποκτούμε "υψηλότερη δόνήση" και μέσω αυτών διευρύνεται η συνείδηση σε συνειδητότητα...

Μέσω αυτών αποκτούμε το "φωτεινό σώμα" της ανάληψης...

Δεν έχουμε λοιπόν να ανεβάσουμε την δόνηση του σώματος (η ύλη εκεί είναι πιο συμπυκνωμένη και χαμηλότερης δόνησης), αλλά μέσω αυτών των αόρατων πεδίων να φέρουμε "φως" (ύψιστη δόνηση του πνεύματος) στα κύτταρά μας, για να αναπτυχθεί το φωτεινό μέρος του dna μας.

΄Ετσι η τροφοδότηση από πάνω προς τα κάτω και από κάτω προς τα πάνω, δεν είναι πια "μονόδρομος" χορταριασμένος! :wink:
Τρια ερωτηματα προβαλλουν στο νου μου και τα καταθετω:

1ο
Πως εγινε αρχικα και οι λεπτοφυεις δονησεις εγιναν χονδροειδεις;
Δηλαδη πως δημιουργηθηκε και υπαρχει η 3η διασταση;

2ο
Πως καταφερνει η ψυχη και εκπεμπει δονησεις λεπτοφυεις, γιατι αυτο μονο μπορει να κανει απο τη φυση της, αλλά ομως αυτες οι δονησεις να συλλαμβανονται απο την χονδροειδη υλη της 3ης διαστασης και να την μορφοποιουν και να την μετασχηματιζουν σε υλικο σωμα της ψυχης, μεσω του οποιου αποκτα την εμπειρια που εχει σχεδιασει ( η ψυχη ) και χρειαζεται;

3ο
Τι ακριβως συμβαινει με το μετασχηματισμο του DNA απο το φως της ψυχης, οταν αυτη το διαβιβαζει στο σωμα της το υλικο;
Και πως γινεται ακριβως η διαβιβαση αυτη, του φωτος των ανωτερων δονησεων, στα κυτταρα μας;
Ποιοι ανθρωποι μπορουν να κανουν αυτη τη διαβιβαση στα κυτταρα τους και να "μεταλλαξουν" το DNA τους;
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Νομιζω οτι τις περισσοτερες φορες οι απαντησεις δινονται διαισθητικα στον καθενα μας και δεν περιγραφονται με λογια......αφου η καθε απαντηση ειναι και μοναδικη για τον καθενα μας....

Οπως και απεναντι απο εναν καθρεφτη ολοι νομιζουμε οτο ''βλεπουμε'' το ιδιο πραγμα αλλα τελικα βλεπουμε αυτο που ο καθενας ειναι προδιατεθειμενος να δει εκεινη τη στιγμη...
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Και πρεπει μεσα απο τις διαισθητικες και ειδικες απαντησεις για τον καθενα μας, να βρουμε ολοι το δρομο μας, ωστε απο σημεια αυτης της Διασπασμενης ( μεσω της μεγαλης εκρηξης η οποια δημιουργησε το Συμπαν ; ) και Μοναδικης ΚΟΥΚΙΔΑΣ να ξαναγινουμε Η Κ Ο Υ Κ Ι Δ Α
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 10 Δεκ 2007 8:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εννοείς να βιώσουμε την ατομικότητα μας :roll: ;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:Εννοείς να βιώσουμε την ατομικότητα μας :roll: ;
Εννοω να ξεπερασουμε την ατομικοτητα μας και να αρχισουμε να συγχωνευομαστε με τους αλλους και μεταξυ μας.

Μια "απορροφηση" ομως βασισμενη στην στομικοτητα μας και αρα διαφορετικη απο την "απορροφηση" ολων των αλλων.

Με τον τροπο αυτο και γινομαστε ενα και διατηρουμε τη διαφορετικοτητα μας, αφου ο τροπος "απορροφησης" που χρησιμοποιει ο καθενας και η σειρα με την οποια απορροφα τους αλλους ποικιλει απο ατομο σε ατομο.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πως νοιωθεις την "απορροφηση" βασισμενη στην ατομικότητα;
Δηλαδη οταν εγω πολλες φορες εκφραζω την απολυτη ταυτιση του λογου της Βασως με τις δικες μου αρχες,ειναι "απορροφηση βασει ατομικοτητας.Δηλαδη ναι μεν απορροφωμαι απο τον λογο της αλλά ειμαι εγω αυτονομη σαν οντοτητα;
Ισως να μην εινα καλο το παραδιεγμα αλλα υπαρχουν τροποι-καταστασεις που οντως με αλλους ανθρωπους "συνχωνευόμαστε"χωρις να σημαινει οτι χανουμε τον εαυτο μας την διαφορετικότητα μας,αφου φυσικά εχουμε απαλλαγει απο το Εγω μας,αρα θα πρεπει να εχει βιωθει πρωτα η ατομικότητα ώστε να μπορεσει "καθαρια" και να συνχωνευθεί.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε: Η ύλη δημιουργείται απο πνεύμα.

Το πνεύμα σαν ουσία της συνειδητότητας μας, είναι ενέργεια που δημιουργεί τα παντα.

Αυτή η ενέργεια του πνεύματος δημιουργεί "μορφή".

Ετσι δημιουργήθηκε η γη ( μορφή ) ετσι δημιουργηθηκε το σωμα ( μορφή ).

Το μορφή - σωμα αποτελει τον μικροκοσμο της μορφής - γής.

Απλά μεσα σε αυτην την μορφη, που αρχικο συστατικό ειχε το πνευμα-Συμπαν....... ( η ενοτητα ; ) χαθηκε .......

....... και ψαχνόμαστε μεσα σε αισθησεις και ψευδαισθησεις λες και είμαστε ξέ-χωροι.

Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη αλλα ενω "ξερω" δεν μπορω να το εκφράσω
Τουλαχιστον σε μενα που το μελετησα οπως βλεπεις αυτο που λες ειναι κατανοητο.

Το μονο που θελω να εξηγησεις ειναι αυτο: το πως το πνευμα δημιουργει μορφη και... τι ειναι η ενεργεια ( του πνευματος ) :D

Το δεν ξερω και δεν μπορω να το εκφρασω σαν απαντηση απορριπτεται 8)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δηλαδη πως δημιουργηθηκε και υπαρχει η 3η διασταση;




Σύμφωνα με την δική μου γνώση...

Η 3η διάσταση δημιουργήθηκε μέσω της Αλχημείας...
Μέσω της αλχημείας οτιδήποτε υπάρχει σε λανθάνουσα κατάσταση, έρχεται σε κατάσταση ανάπτυξης και δράσης.

Μέσω της αλχημείας ο Ανώτερος Εαυτός μας δημιούργησε την 3η διάσταση σε υπαρκτή μορφή, αφού υπήρχε ήδη μέσα του σε "λανθάνουσα" κατάσταση...

Μέσω της αλχημείας ο Ανώτερος Εαυτός μας δημιούργησε τις πνευματικές διαστάσεις, αφήνοντας σε κάθε διάσταση και ένα τμήμα του...

΄Οτι έχει φτειαχθεί είναι αποτέλεσμα της σκέψης της συμπαντικής διάννοιας. Μέσα σε κάθε ανθρώπινο ον ενυπάρχει σε υπολανθάνουσα μορφή η θεία θέληση, η οποία ενεργοποιείται με την πνευματική σκέψη.

Η ανθρώπινη σκέψη, χωρίς ενεργοποίηση από το πνεύμα και την θεία θέληση, φτάνει μόνο μέχρι την χημεία...
Η αλχημεια χρειάζεται και τις δύο πνευματικές ιδιότητες, για να εκδηλώσει και να πυροδοτήσει το θεϊκό στοιχείο που ενυπάρχει μέσα σε κάθε ον...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Skapaneas έγραψε:
galazia_sfaira έγραψε: Η ύλη δημιουργείται απο πνεύμα.

Το πνεύμα σαν ουσία της συνειδητότητας μας, είναι ενέργεια που δημιουργεί τα παντα.

Αυτή η ενέργεια του πνεύματος δημιουργεί "μορφή".

Ετσι δημιουργήθηκε η γη ( μορφή ) ετσι δημιουργηθηκε το σωμα ( μορφή ).

Το μορφή - σωμα αποτελει τον μικροκοσμο της μορφής - γής.

Απλά μεσα σε αυτην την μορφη, που αρχικο συστατικό ειχε το πνευμα-Συμπαν....... ( η ενοτητα ; ) χαθηκε .......

....... και ψαχνόμαστε μεσα σε αισθησεις και ψευδαισθησεις λες και είμαστε ξέ-χωροι.

Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη αλλα ενω "ξερω" δεν μπορω να το εκφράσω
Τουλαχιστον σε μενα που το μελετησα οπως βλεπεις αυτο που λες ειναι κατανοητο.

Το μονο που θελω να εξηγησεις ειναι αυτο: το πως το πνευμα δημιουργει μορφη και... τι ειναι η ενεργεια ( του πνευματος ) :D

Το δεν ξερω και δεν μπορω να το εκφρασω σαν απαντηση απορριπτεται 8)

Τι να κανω που δεν μπορω παρα να συμφωνήσω μαζι σου!!!!!!! :D

Εννοώ οτι χάθηκε
"Απλά μεσα σε αυτην την μορφη ,που αρχικο στυστατικό ειχε το πνευμα-Συμπαν.......

ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ Η ΒΑΣΩ:΄Οτι έχει φτειαχθεί είναι αποτέλεσμα της σκέψης της συμπαντικής διάννοιας. Μέσα σε κάθε ανθρώπινο ον ενυπάρχει σε υπολανθάνουσα μορφή η θεία θέληση, η οποία ενεργοποιείται με την πνευματική σκέψη.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”