Ρείκι , ‘δάσκαλοι’, εγωισμοί ( στα ελληνικα τωρα!)

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:D :D :D
Απο που καταγεσαι Νικο?
Αγγλία?
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

genithika ameriki

irthame oikogeniakos stin ellada to '80 otan eimouna 10 kai eimai do apo tote.

Se aggliko sxolio piga edo kai ekso gia spoudes.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Gia mena i ousia einai h therapia tou anthropou
Θα σου ήταν πολύ δύσκολο, αν σου ζητούσα να γράψεις ελληνικά?
Αν μπορείς, χωρίς να πιεστείς όμως, ε Nick? :D


Θα ήθελα πολύ να διαβάσω την άποψή σου, τι εννοείς με το "θεραπεία του ανθρώπου"...

Και που βοηθά το ρέικι σ' αυτήν...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Vaso, den einai thema na peiesto. Apla na vgoun afta pou leeo oso pio sosta ginete me afto pou noitho.
Ara na peiesto... :D

Se peirazi na grapso etsi se gringlish?
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εεεε Αυτό ενοούσε.. να γράφεις με ελληνικά γράμματα... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό θέλω καλέ μου Nick. Να βγουν καθαρά αυτά που νιώθεις...
και να μπορώ να τα διαβάζω ελληνικά, χωρίς προσπάθεια.

΄Ομως γι' αυτό σου ζητώ να μην πιεστείς, αν αυτή η γραφή σε διευκολύνει. :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

sorry re paidia ksero oti einai poli spastiko alla tha xaso tin roi etsi.

An den sas peirazi.......
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

δεν νομίζω να υπάρχει προβλημα...
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

sas efxaristo para poli, apo tin kardia mou.


Lipon, pou meiname...........a nai, stin therapia tou anthropou. Polles fores exo paratirisi oti poli daskali, provaloun tis fotapsies (an mou epitrepete na xrisimopoio aftin tin ekfrasi) sto reiki pio poli apo oti xreiazetai. Afto me tin seira tou dimiourgi mia aisthisi pos to oraio kai 'in' sto reiki einai oti boris na apoktisis aftes tis ikanotites.

to exo dei ametrites fores, oti gia apodoxi sto 'club tou reiki' prepi na vlepis aggelous ktl.....

Afta einai dikes mou gnomes, pou pistevo tora. meta apo kapia stigmi bori na allaksoun, giati olo kai mathenoume.

Gia mena to thavma den einai pou o xristos ekane to Lazaro na anastithi, eitan i agapi pou mas edose. H zoh i idia einai to thavma, KAI i ousia.


Exo dei apo to reiki na asxolite o kosmos pio poli me aggelous, oramata, ktl....kai poles fores afta iparhoun alla pistevo oti tis perisoteres fores einai thema dinamis kai egoismou.


Kapos etsi.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό το κατάλαβα Nick. Κατάλαβα πολύ καλά τι λες, και θα σου πω και την δικη μου γνώμη πάνω σ' αυτό.

΄Όμως πριν από την δική μου γνώμη σ' αυτό που λες, θα ήθελα να ακούσω την δική σου γνώμη για την έννοια "θεραπεία" και τι πιστεύεις ότι "θεραπεύει" το ρέικι.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Opos leei kai i omoipathitiki " den iparhoun arosties, alla arosti "

O logos pou arostenoume einai proion 'lathasmenon skepseon, arnitikon skepseon" . Ksekina apo ta alla 'somata' mas kai ilopite meta sto soma mas san 'ksespasma'.
To reiki kata tin gnomi mou, enarmonizi tin energia sta alla epipeda mas, ( analoga me tin epitixia tis therapias kai allon) . Otan i energia reei sosta tote i 'arostia' den exei logo na ekdilothi kai eksafanizetai, i 'therapevete'.
An kati einai proion mias zois lathasmenon tropon skepsis ktl.. tote polles fores theli pio poli xrono kai doulia se polla epipeda na 'katharisi' to thema.
Giafto polles fores vlepoume allages stin zoi mas meta to reiki, giati apla gia na gitreftis se vathos polles fores prepi na allaksis tropo zois, skepseon,ktl......na ekselixtis.

polles fores to thema pou pername einai kai sisorevmeno apo alles zoes, kai theli poli doulia, pou isos den einai kai efkolo na gini mono se afti ti zoi.
Alla den eimai 100% sigouros gia afto giati den ksero ti iparxei meta thanaton. lol! :wink:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Tρελλαίνομαι για το θέμα που πιάσατε, αλλά φαντάζομαι ότι η Βάσω γράφει μακροσκελή απάντηση.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Ηλία όλα εντάξει!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πολύ σωστά λες λοιπόν ότι η "θεραπεία" επέρχεται στα υπόλοιπα πεδια μας. Πολύ σωστά λες, ότι οι αρνητικές σκέψεις φέρνουν συσσώρευση ενέργειας και εμποδίζουν την ομαλή ροή της στο φυσικό επίπεδο. Και πολύ σωστά λες ότι με το ρέικι "καθαριζουν" αυτά τα πεδία, ώστε να ομαλοποιηθεί η ροή ενέργειας.

Συμφωνώ με όλα αυτά.

Πως θεραπεύεις λοιπόν με το ρέικι έναν άνθρωπο, χωρίς να του εξηγήσεις ότι η "θεραπεία" είναι δική του ευθύνη?

Και πως θα του εξηγήσεις ότι είναι δική του ευθύνη, αν δεν ξέρει τίποτα ούτε για τα πιο λεπτοφυή πεδία μας, ούτε για την προηγούμενη ζωή μας?

Πως θα του εξηγήσεις ότι το σώμα του δεν είναι όλη του η ύπαρξη, αλλά μόνο ένα μικρό τμήμα αυτής?

Και πως θα του εξηγήσεις ότι η σύνδεσή του με το σύμπαν (αυτό που στην ουσία επαναφέρει και δραστηριοποιεί το ρέικι) έρχεται μέσα από το πνευματικό του σώμα, το οποίο στην διάρκεια της ζωής του ανθρώπου μπλοκάρεται από τα κοινωνικά και θρησκευτικά πρότυπα, αν δεν του μιλήσεις για την πνευματικότητα του ανθρώπου, για τον Ανώτερο Εαυτό του?

Πως θα του τα εξηγήσεις όλα αυτά, αν δεν του μιλήσεις για το θεϊκό του μέρος, σαν την κύρια σύνδεση με όλη του την ύπαρξη?

Πως θα φέρει γαλήνη και ισορροπία στην ζωή του, αν δεν γνωρίζει τι είναι ο Ανώτερος Εάυτός του?

Πως θα πιστέψει στο ρέικι, αν το τοποθετήσεις έξω από τον ίδιο του τον εαυτό?

Από που θα του πεις ότι έρχεται αυτή η συμπαντική ενέργεια?

΄Οταν του πεις ότι με την μύηση αφυπνίζονται, αυτά που μέσα του υπήρχαν, αλλά ήταν σε "αποσύνδεση", λόγω της απομάκρυνσης του από την θεϊκή του φύση, πως θα τον πείσεις, αν δεν του μιλήσεις γι' αυτήν?

Το ρέικι δεν είναι μόνο υλική πραγματικοτητα, καλέ μου Nick.
Είναι και πνευματική...Αυτή η πραγματικότητα που είναι δικαίωμα των ανθρώπων πια να μάθουν και να συνδεθούν μαζί της αγνά!

Και μέσα σ' αυτήν την πνευματική πραγματικότητα, χωράνε και οι ΄Αγγελοι, και οι Δάσκαλοι, και κάθε ον που ζει στο Σύμπαν και αναπνέει τον "αέρα" του.

Γιατί λοιπόν ξαφνιάζεσαι, όταν με το ρέικι αφυπνίζονται και οι εσωτερικές αισθήσεις των ανθρώπων και έρχονται σε επαφή με άλλα όντα? ΄Η πιστεύεις ότι μόνο άνθρωποι καταλαμβάνουν το σύμπαν?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και συνεχίζω...

Πως θα του πεις να μην έχει αρνητικές σκέψεις?

Κάνοντας ρέικι, αυτές άραγε εξαφανίζονται?

Δεν χρειάζεται να σκύψει κανείς μέσα στις σκιές του και να τις αντικρύσει με θάρρος, για να ανακαλύψει αυτές τις σκέψεις που μπλόκαραν την λειτουργία του και επέφεραν την ασθένεια του σώματός του?

Δεν θα του πεις ότι το μίσος και οι ενοχές, είναι αυτά που αρρωσταίνουν την ψυχή του?

Και αυτή φωνάζοντας για βοήθεια, φέρνει και τα συμπτώματα στο μόνο ορατό πεδίο που διαθέτει? Στο φυσικό της σώμα?

Πως θα κάνεις σε έναν άνθρωπο ρέικι, χωρίς να του εξηγήσεις τι είναι αυτό?
Πως θα του πεις θα σε "θεραπεύσω", όταν εσύ γνωρίζεις ότι μόνος του πρέπει να θεραπεύσει τον εαυτό του.

Στα λέω όλα αυτά, γιατί για μένα δεν έχει καμία σημασία, αν βλέπουν αγγέλους, ή λένε ότι βλέπουν...

Για μένα σημασία έχει να ξέρουν οι άνθρωποι τι σημαίνει "θεραπεία"...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Danny έγραψε:Tρελλαίνομαι για το θέμα που πιάσατε, αλλά φαντάζομαι ότι η Βάσω γράφει μακροσκελή απάντηση.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Ηλία όλα εντάξει!!
Danny μου χαίρομαι που δεν υπάρχει προβλημα..Ότι άλλο θες.. στη διαθεση σου μέσα απο το θέμα "ΦΟΡΟΥΜ - ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ" για μεγαλυτερη ευκολία...
-------------------------------------------------------------------------------

Στο θέμα μας...

Πράγματι είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα αν και έχουε ξαναμιλήσει για το θέμα της "Θεραπείας" πάντα έχει ενδιαφέρον
Λοιπόν.. όπως έχω ξαναπεί νομίζω το θέμα της θεραπείας μέσω του ρέικι είναι παρεξηγήσιμο.. πολλοί που ζητανε ρέικι συνεδρίες νομίζουν ότι ο άνθρωπος που τους κάνει ρέικι τους θεραπεύει κι όλας.. Το ρέικι είναι απλα ένα "εργαλείο" που μας βοηθάει στην αυτοθεραπεία όλων των επιπέδων μας..
Ναι με το ρέικι θεραπευτηκαν οι πονοκέφαλοι που είχα (ημικρανιες).. αλλα είδα και το βαθυτερο πρόβλημα που τους προκαλούσε.. και το δούλεψα.. και το ότι έχουν φύγει.. δεν σημαίνει κατι.. αν και πάλι απο μόνος μου προκαλέσω ένα μπλοκάρισμα θα επιστρέψουν..

Ο καθένας μπορεί να βλέπει να νοιώθει να ακούει ή να μυρίζει οτιδίποτε.. όταν κάνει ρέικι ή διαλογισμό.. αλλα όπως πολύ σωστά λέει η Βάσω..
Στα λέω όλα αυτά, γιατί για μένα δεν έχει καμία σημασία, αν βλέπουν αγγέλους, ή λένε ότι βλέπουν...

Για μένα σημασία έχει να ξέρουν οι άνθρωποι τι σημαίνει "θεραπεία"...
Αυτό είναι το σημαντικο απο τη στιγμή που μόνο έτσι μπορούν να βοηθηθούν... Το αν θα δούν ¨αγγελους ή χρωματα.. είναι όμορφο.. δεν είναι όμως η ουσία.. και πράγματι κάποιες φορές οι άνθρωποι δίνουν περισσότερη σημασία σε αυτά παρα σε κάτι σημαντικότερο.. στη θεραπεία..

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”