Ρείκι , ‘δάσκαλοι’, εγωισμοί ( στα ελληνικα τωρα!)

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Νιck θα σε παρακαλούσα να μην σχολιάζουμε τα της θρησκείας σ' αυτήν την ενότητα, γιατή η θρησκεία δεν έχει καμία σχέση με το ρέικι.
ma pos na to sxoliaso afou ego den to episimana apo tin arxi??
Katanoito kai sevasto kai simfono kata ta alla.
Γιατί σου αρέσει ο τρόπος που φέρθηκε στη Danny o παπάς που αποκαλύται άνθρωπος του θεού ( Laughing Laughing Laughing ) και αν μη τι άλλο θα έπρεπε (κατά τους κανόνες της εκκλησίας) να τους δέχεται όλους ανεξάρτητα απο το΄τι είναι ο καθένας;;;;
Fisika den mou arese oute tou papa ton sxoliasmo kai tin stasi.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αννούλα όταν θα έρθει κάποιος για θεραπεία, και δεν θεραπευτεί γιατί δεν γνωρίζει, δεν θα πρέπει να του εξηγήσεις παραπάνω?

Δεν μιλάω για απλή χαλάρωση, αλλά για "θεραπεία", έτσι όπως έχει λανθασμένα αποδοθεί στο ρέικι...

Με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι ο "θεραπευτής"-ρέικι στον οποίον απευθύνθηκαν, δεν τους θεράπευσε τελικά, παρ' όλο που τους είχε πει ότι σε 20 συνεδρίες θα τους είχε κάνει "περδίκι"...

Τι να απαντήσω σ' αυτούς τους ανθρώπους, για να μην αισθάνονται εξαπατημένοι, και από την άλλη χωρίς να "κατηγορήσω" τον θεραπευτή τους?

Γι' αυτό είπα όλα αυτά...

Γιατί και ο φίλος μας Nick για θεραπεία του ανθρώπου μιλησε...και γι' αυτό τον ρώτησα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Συμφωνώ ότι κάποιοι παπάδες είναι άγιοι άνθρωποι,όπως και γιατροί ή και αγρότες που ξέρω. Φωτισμένοι άνθρωποι που ζουν μέσα στην αγάπη και τη συμπόνια.

Πρέπει να ξέρεις ότι την πρώτη φορά που εξομολογήθηκα μέσα απ΄τη ψυχή μου μίλαγα για 4 ώρες , έκλαψα, ζήτησα βοήθεια, καθοδηγηση, αλλά ο 1ος παπάς''δεν μου έδινε την ευχή της μεταλαβής'' .Από τις 4 ώρες ,που είπα ότι μου έχει περάσει απ΄το μυαλό από παιδί, κράτησε ότι δεν είμουνα παντρεμένη.

Τη 2η φορά πήγα σε άλλο παπα.Μίλαγα 1 ώρα.Το ίδιο.

Ξέρεις πότε μετέλαβα??? στα 33 μου όταν είμουν έγκυος επειδή ''ασθενής και διπόρος αμαρτία ουκ έχει''.Και τους ξεγέλασα.


Ποιός είναι σε θέση να κρίνει ,την ανάγκη, την κραυγή της ψυχής μου να νιώσει 10 κιλά ελαφρύτερη, και να με κατατάξει σε κατηγορία και να προσθέσει και αυτή την ενοχή στα προβλήματα μου. Ποιός??

Η ΄δασκάλα μου μίλησε χαριτολογόντας!
Δεν έχει υποδείξει σε κανέναν τι να κάνει με τη ζωή του.
Ο γιός μου θα πηγαίνει στην εκκλησία που θα είναι η αφετηρία της πνευματικότητας του.
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι ο "θεραπευτής"-ρέικι στον οποίον απευθύνθηκαν, δεν τους θεράπευσε τελικά, παρ' όλο που τους είχε πει ότι σε 20 συνεδρίες θα τους είχε κάνει "περδίκι"...

Τι να απαντήσω σ' αυτούς τους ανθρώπους, για να μην αισθάνονται εξαπατημένοι, και από την άλλη χωρίς να "κατηγορήσω" τον θεραπευτή τους?

Kata tin tapini mou gnomi pantote, den tha elega POTE oti tha ekana kapion perdiki se 20 sinedries, giati DEN einai sto xeri mou.

Den me peirazi katholou na eksigiso pos doulevi to reiki kai i basi tou, kai to pos prepi na simbali o 'asthenis' na gini kalitera.

apla den simfono na po se kapion oti kata tin sinedria, milaga me ton filaka aggelo tou kai mou eipe........"
Pistevo pos iparxi kaliteros tropos antimetopisis.

Tora an erxomouna ego na mou kanis sinedria, me xaras na mou ta peis afta.
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Η ΄δασκάλα μου μίλησε χαριτολογόντας!
a, den to katalava. eides? den ta katalaveno ola me tin proti. kai poles fores oute kai stin defteri kai triti kai......lol!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εννοείται βρε Nick μου ότι δεν θα του πεις ότι μίλησες με τον Ανώτερο Εαυτό του.

Γιατί και να μπορούσες, αυτά τα πράγματα δεν τα λέμε στους ανθρώπους γιατί φρικάρουν...χαχαχα!

Το ξέρω αυτό, δεν εννοούσα ποτέ να τους πεις ότι μίλησες εσύ με τον Ανώτερο Εαυτό τους.

΄Οπως ξέρω ότι δεν λέμε ποτέ στους ανθρώπους την λέξη "θεραπεία", αν δεν τους εξηγήσουμε τι θα θεραπεύσουν και πως...

Αν δεν θέλουμε να πούμε τίποτα, ας πούμε απλά ότι θα σου δώσω ρέικι για να νιώσεις γαλήνη και να βρεις τις απαντήσεις σου στα μπλοκαρίσματά σου μόνος σου.

΄Ομως Νιck, τίποτα δεν γίνεται μόνο του, μαγικά.

΄Οσο και αν μου λες ότι εσύ άλλαξες καταστάσεις μέσα σου ως δια μαγείας.

Αυτό το "ως δια μαγείας", αλήθεια σου λέω, τόσα χρόνια που κάνω ρέικι, δεν το βρήκα πουθενά!!! Ούτε καν στον εαυτό μου!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

xilia signomi vre paidia alla ta 'ftino' siga siga.
I omorfi kouventa mas mou exei feri mia glikia iremia kai thelo nani.

alithia, mou arese poli i kouventa mas. Giafto tha eithela na kanoume kai reikaki apo konta an boroume. Matheno tosa apo afto. Kai apo konta eksigoume pragmata POLI kalutera apo to net.


sorry pou kovo tin sizitisi etsi. Sou xrostao apantisi avrio Vaso!


kalinixta se olous!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Καληνυχτα Νικο και χαιρομαστε που είσαι στην παρέα μας...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καληνύχτα σε όλους...

και εγώ νάνι...

:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Kalimera se olous, xrostao apantisi stin Vaso!

Αυτό το "ως δια μαγείας", αλήθεια σου λέω, τόσα χρόνια που κάνω ρέικι, δεν το βρήκα πουθενά!!! Ούτε καν στον εαυτό μου!

otan leeo magiko tropo, ennoo pos merikes fores xoris na kano siniditi doulia me ton eafto mou, kai na kano mono tis aples thesis xerion reiki, exo proseksi na katanoo kai na mou 'apokaliptontai' pragmata. Diladi xoris na prospatho na katanoiso kati gia ton eafto mou.

Nomizo pos afto pou ginete einai oti me tin energia tou reiki ksana kila i energia mas me apotelesma o anoteros mas eaftos na 'ksipna' kai polles fores afto afipnizi kapia pragmata mesa mas.

Aftoo ennoo magiko tropo.

Diladi, na min kano dialogismo pano se kati, na kano aples thesis xerion kai meta apo kairo na arxizo na katanoo giati arosteno se kapio simio tou somatos mou, i na exo vathiteri katanoisi kapion thematon me ton eafto mou.
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Αννούλα όταν θα έρθει κάποιος για θεραπεία, και δεν θεραπευτεί γιατί δεν γνωρίζει, δεν θα πρέπει να του εξηγήσεις παραπάνω?
Δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα παραπάνω αλλά θα απαντήσω μόνο σε αυτό:
Εννοείτε ότι του λες του άλλου τι κάνει το ρέικι και του εξηγείς και με λεπτομέρειες πως μπορει να λειτουργήσει αλλά δεν είναι ανάγκη να μπεις σε περαιτέρω λεπτομέρειες αν ο άλλος δεν το σηκώνει. Αυτό εννοώ.
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aννούλα ναι, αυτό εννοώ και εγώ.
Δεν τον βάζεις τον άλλον κάτω και τον "θεραπεύεις" έτσι απλά...


Nick, περιγράφεις έναν άνθρωπο που αναζητά. Και το ρέικι βοηθά τους αναζητητές...

΄Ομως, για να γνωρίζεις και την άλλη μεριά, ξέρω ανθρώπους που το πήραν για να έχουν ηρεμία χωρίς να αναζητούν τον βαθύτερο εαυτό τους. Η ίδια λοιπόν ενέργεια, που βοήθησε εσένα, δεν βοήθησε τους ίδιους να ανακαλύψουν τον Ανώτερο Εαυτό τους, δεν τους έφερε ποτέ μπροστά στην αλήθεια του εαυτού τους.

΄Ετσι τίποτα μην θεωρείς δεδομένο και μαγικό, θα σε συμβούλευα.
Η εργασία με τον εαυτό μας, γίνεται και ασυνείδητα μερικές φορές, αλλά για να έχει ουσία πρέπει να γίνεται συνειδητά.

΄Ετσι θα αποφεύγεις το σημαντικότερο πράγμα που εντείνει τον δυαδισμό και την χωριστικότητα των ανθρώπων και αυτό είναι η κριτική.

Ας αφήσουμε το ρέικι να απλωθεί αγνά στους ανθρώπους, χωρίς να κρίνουμε τις παραμέτρους που βοηθούν τον καθένα μας.

Αν η δική μου η βοήθεια είναι και οι ΄Αγγελοι, ας είναι...
Και αν δεν είναι η δική σου βοήθεια, πάλι ας μην είναι...
Η ζωή που κάνουμε, είναι η καλύτερη παράμετρος της αλήθειας μας.
Και το ρέικι μας βοηθά να την αναζητήσουμε με ουσία.

Η ουσία της ζωής μας είναι η ίδια η ζωή! Αυτή τη σημασία έχει και η συμπαντική ενέργεια, με την οποία νιώθουμε την ζωή παντού ε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

nai, exeis dikio, telika bori na fainete oti den einai sinidito alla einai. ontos.


den to eixa skefti etsi..
:wink:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D
΄Έτσι έχει λόγο ύπαρξης και αυτό το φόρουμ μας ε?

για να δείχνει ο ένας στον άλλον και άλλες διαδρομές... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

apla re Vaso, xoris pareksigisi, den mou poli aresi to na denoume to reiki me aggelous kai diafora tetia. sorry gia tin ekfrasi.

Den nomizo oti o Usui i , i Takata exei grapsi kati gia afto. Exoun alithia??

Prospatho na min thikso kanenan edo me afta pou leeo, kai einai dikeoma ston kathenan na kani reiki opos nomizi.

apla ekfrazo kai go mia diki mou opsi sto zitima.

Kseris eida polu kosmo na 'berdevetai' kai na xanete apo tetia fasi.

mia paratirisi mou.

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”