Ρείκι , ‘δάσκαλοι’, εγωισμοί ( στα ελληνικα τωρα!)

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

το να νιώθεις υποχρεωμένος να πεις κάτι επειδη θεωρείτε ιν δεν είναι ποτέ καλό.. ούτε στο ρεικι ούτε στη ζωή..
το να μιλήσεις για τον θεο.. για αγγέλους ή για ότι άλλο πιστεύει κανεις οτι υπάρχει στον κόσμο δεν το θεωρω κακό.. Το τι θα σδει κανεις σε έναν διαλογισμο.. είναι καθαρα δικό του θέμα.. αν δεί κάποιος εναν άγγελο.. και εγω δω χρωματα ή αν δεν δψ και τιποτα.. ή απλά νοιωσω μονο συναισθηματα αυτό δεν είναι κακό.. δεν ειναι υποχρεωμένος ο άλλος να πει και αυτός ότι είδε αγγελο..η κάθε εμπειρία είναι διαφορετική..
Το Ρέικι μπορει να είναι ένας δρόμος αλλα δεν παει να πει οτι ξεφευγεις απο αυτόν αν ασχοληθεις και με κάτι άλλο το οποιο σου αρεσει..
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Opos stin agglia kai se alles xores, tha eithela na do to reiki na ginete se nosokomia kai na efarmozete pio polu genikotera.
Den thelo na einai 'periergo' kai oxi 'giomeno'.

Kai go exo viosi ta dika mou 'oramata' se dialogismous i se sinedries, alla den einai o afto/skopos.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Nick έγραψε:Kseris Angels, kamia fora ta 'lefta' einai to ligotero.
Exo dei kosmo na travmatizete psixologika kai psixika me afto.
xerete ti lew egw?
Oti an kaneis frontisei mono gia tis dikes toy pliges kai traymata,milw gia ton kathena jexvrista tote isws..........isws kataferoyme oloi na eimaste kaliteroi.
An kapoios traymatizetai me ton enan i ton allon tropo afora mono ekinon ,ta biwmata toy,ta ellimata toy.Kai kyriws afora to mathima toy!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η κατασταση στην αγγλία δεν είναι όπως την περιγραφεις το ρεικι σε όλη την μεγάλη βρετανία εχει γίνει εμπορικο.. οχι όλο αλλα ενα μεγάλο κομάτι του..

Πουλάνε πτυχεία ρεικι χωρις να παρεις μυησεις.. πουλάνε συνεδρίες απο απόσταση.. πουλάνε ακόμα και τα βιβλία σε σχολες ακόμα και στο ebay για να γίνεις δασκαλος μονος σου λένε..

πουλάνε και τις μυήσεις ακόμα.... μυήσεις απο απόσταση... είμαι εδω και τα βλέπω.. λίγοι είναι αυτοί που ακόμα νοιώθουν την ιεροτητα του ρέικι..
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

An kapoios traymatizetai me ton enan i ton allon tropo afora mono ekinon ,ta biwmata toy,ta ellimata toy.Kai kyriws afora to mathima toy!
nai alla ego tha prospatho na min gino i aitia pou tha travmatisti kapios. I mallon ta egoistika mou na min ginoun aitia na travmatisti kapios.

Ilia,


Nai ksero oti kai stin agglia kai stin ameriki einai poli emboriko. Alla apoti ksero einai kai merika nosokomia pou to kanoun praktiki.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

στην αγγλία υπάρχει μόνο ένα.. και το κριτικαραν οι εφημερίδες αρκετα γιατι λέγανε ότι εδινε ο γιατρός που το εξασκούσε ψεύτικες ελπίδες στους ασθενείς..
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

στην αγγλία υπάρχει μόνο ένα.. και το κριτικαραν οι εφημερίδες αρκετα γιατι λέγανε ότι εδινε ο γιατρός που το εξασκούσε ψεύτικες ελπίδες στους ασθενείς..

ok lol, telos panton nomizo pos katalavate tin anisixia mou.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Όταν κάτι επεκτίνεται πολύ είναι φυσιολόγικο να αναπτύσσεται στη διτότητα του, και το άσπρο και το μαύρο του!Δεν χρειάζεται να στεναχωριόμαστε όμως γιατί αυτή είναι η ζωή και τα μαθήματά της!Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να δράσουμε!Και να συμβάλλουμε ο καθένας με τον τρόπο του να διαδοθεί αυτή η ενέργεια χωρίς εμπόδια, καθαρή και φωτεινή!Όλοι οι άλλοι πέρα απο εμάς μπορούν να κανουν ότι προστάζει η συνείδησή τους!Και ας μην ξεχνάμε κατι σημαντικό!Η σοφία της ενέργειας αυτής είναι μεγάλη!’ς δείξουμε εμπιστοσύνη....!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αυτό που λέω εγω αγαπητέ Nick είναι να μην μοιασουμε σε καμία αλλη χωρα.. να μείνουμε μια ξεχωριστη χωρα ακόμα και ως προς το ρέικι.. Όταν έρθει η στιγμή να προχωρησει το Ρέικι και πιο μπροστα ακόμα και να μπει εν τέλη και στα νοσοκομία.. θα γίνει.. δεν μπορεί κανείς να σταματήσει την πορεία του Αλλα όλα θα γίνουν στην ωρα τους.. αν πάμε να βιαστούμε δεν θα καταφερουμε τίποτα...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η σοφία της ενέργειας αυτής είναι μεγάλη!’ς δείξουμε εμπιστοσύνη....!
......... Αυτό λέω και εγω......
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Και εγώ αυτό λέω!! μαζί σας
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Όταν κάτι επεκτίνεται πολύ είναι φυσιολόγικο να αναπτύσσεται στη διτότητα του, και το άσπρο και το μαύρο του!Δεν χρειάζεται να στεναχωριόμαστε όμως γιατί αυτή είναι η ζωή και τα μαθήματά της!Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να δράσουμε!Και να συμβάλλουμε ο καθένας με τον τρόπο του να διαδοθεί αυτή η ενέργεια χωρίς εμπόδια, καθαρή και φωτεινή!Όλοι οι άλλοι πέρα απο εμάς μπορούν να κανουν ότι προστάζει η συνείδησή τους!Και ας μην ξεχνάμε κατι σημαντικό!Η σοφία της ενέργειας αυτής είναι μεγάλη!’ς δείξουμε εμπιστοσύνη....!
sumfono apolita!

emis kratame tin zoi kai to mellon sta xeria mas. Kai go simfono me tin embistosini, alla kala einai afta na ta sizitame kai na ta vlepoume. H aftokritiki mas kani na anazitame kaliterous dromous.


Ilia mou, den ithela na mas paromiaso me alli xora katholou. Kai an den milaga agglika isos na min sou pernage afto apo to mialo. Apla ithela na doso orama gia tin sovarotita pou thelo gia afto to iperoho doro.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εννοείται Νίκο μου΄!Είναι ευεργετικό το μοίρασμα, με έχει και μενα βοηθήσει πολύ!Και το θέμα που έθεσες είναι εξαιρετικό!Επίκαιρο και απασχολεί πολύ κόσμο!Εχω φάει εργατοώρες κάνοντας ίδιες σκέψεις με σενα και έχοντας τους ίδιους προβληματισμούς!Είναι ανακουφιστικό να βλέπεις και άλλους να επιθυμούν οι προθέσεις να είναι καθαρές!Γιατί ας μην γελιόμαστε!Η ενέργεια δεν βλάπτεται!Οι άνθρωποι απλά περναν τα μαθήματα που πρέπει για να εξελιχθούν!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

συμφωνω ότι το ρέικι θελει και σοβαρότητα.. συμφωνω ότι θέλει σεβασμό.. και ναι υπάρχουν άνθρωποι που δεν δείχνουν αυτό το σεβασμό και την σοβαρότητα.. αλλα αυτα υπάρχουν παντού.. καταλαβαίνω το οραμα που λες.. το καταλαβαίνω.. ο μόνος τρόπος να πλησιάσουμε προς αυτό είναι να το σεβόμαστε εμεις και να συνεχίσουμε να το σεβόμαστε διαδιδωντας το Ρέικι για το ρεικι οχι για τα χρηματα η προσωπικο οφελος...
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Amin! :)

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”