ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ...

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

οκ με αυτά που γράφεις Ναταλάκι... :x

απλά να σου πω ότι η γενεαλογία δεν δίνεται στον 2ο βαθμό!

δίνεται μόνο στο μάστερ, γιατί εκεί σου χρειάζεται!

Επίσης να είσαι επιφυλακτική με τους "αποκλειστικούς αντιπροσώπους" πνευματικών ζητημάτων... :? :? :? :? :? :?

Η δασκάλα σου στο ρέικι δεν σου είπε ψέματα για την θεραπεία, απλά δεν ήξερε ίσως ούτε η ίδια, γιατί δεν το έμαθε, ότι η θεραπεία συντελείται πρώτα εσωτερικά, για να θεραπευτεί το σύμπτωμα στο σώμα μας!

Χαίρομαι πολύ, που εδώ βρήκες χώρο να "ξεδιπλωθείς", αλήθεια... :x :x :x
Αν σου βάζω λίγο "φρένο" και συγχώρεσέ με γι' αυτό, είναι για να σταθείς στην πνευματικότητα του ρέικι εσωτερικά, τιμώντας το με την σιωπή σου και όχι με φωνές και ενθουσιασμό, γιατί φαίνεται σαν να προσπαθείς να πείσεις γι' αυτό, ενώ η ίδια η ενέργεια δεν το έχει καν ανάγκη... >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ναι βρε Βασούλι, αλλά ούτε στον τρίτο βαθμό μου το έδωσε όταν πήρα το μάστερ!!!
Μα δεν εχω σκοπό να πάω να ξαναπάρω αγγελικό ρέικι! Ας λένε ότι θέλουνε πια για εκπροσώπους!! Εχω άλλα τώρα!!Τώρα έχω μπει σε άλλες διαδικασίες. Οπως σου είπα και κατάλαβες άλλωστε και εσύ, οι μυήσεις μου ήρθανε πρώτες αλλά μαζί σας μπήκα στην πνευματικη διάσταση γιατί η δασκαλα μου περιορίζονταν στα πρακτικά μόνο του πως γίνεται κάποια θεραπεία!! Δεν άγγιξε ποτέ το πνευματικό και γι αυτό άλλωστε ακόμα και αν η μύηση είναι έγκυρη, είμαι αδαής σε πολλά άλλα που δεν ειπώθηκαν αλλά που είμαι σύγουρη ότι μπορεί να τα μάθω από σένα!! Πάντως εγώ έχω χαρτί μάστερ αλλά όχι γεννεαλογία και από ότι μου είπανε και το χαρτί αγγελικου που έχω δεν είναι καν έγκυρο, και ούτε η μύηση που πήρα σύμφωνα με όσα της είπα για την ΄μύηση. Κι εκεί μάλλον βιαστικά πράγματα για να το δώσε σε τέσσερεις ώρες και να χώσει κάτι άλλο τις άλες μερες του σεμιναρίου!! Εκεί είναι που έγώ τα παίρνώ στο κρανίο!! Γιατί εγώ έβαλα δεκαπέντε μέρες να κερδίσω τα 250 που της έδωσε για λίγες ώρες και δεν ήταν ούτε καν αρκετά ευσυνείδητη να μου δώσει κάτι ολοκληρωμένο!! Ποιός παίρνει 250 ευρώ για λίγες ώρες; Ακόμα και είκοσι ώρες να το έκανε, όπως έπρεπε δηλαδή, και όχι τέσσερεις, πάλι είναι πολλά τα λεφτά!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Τα λάθη είναι για να μαθαίνουμε! >:d< :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16547
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Το χθες μακρινο...το αυριο μυστικο.....μα του Σημερα τα δωρα αν τα θες ζησε το Τωρα........!

Κουγκ Φου panda!Παιδικη ταινια ......κανει και για τους μεγαλους
:P :P :P :P ;)
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aφού μας πήρε σχεδόν δυο χρόνια να επεξεργαστούμε το "μόνο για σήμερα" :)) ας προχωρήσουμε στην επόμενη Αρχή...

...ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!!


Ανησυχώ...σημαίνει αισθάνομαι αγωνία, δεν έχω γαλήνη!

Γιατί?

Είναι κάτι που μαθαίνουμε από τα παιδικά μας χρόνια. Και αυτό το κουβαλάμε στην υπόλοιπη ζωή μας. Η αγωνία μας κυριεύει όταν ταυτιζόμαστε με τους ρόλους μας, αντί να ανακαλύψουμε "ποιός είμαι εγώ που ανησυχώ?"

"Ανησυχώ για το μέλλον μου, γιατί το παρελθόν μου ήταν γεμάτο από δυσκολίες και εμπόδια. Τι θα γίνει και θα αλλάξει? ΄Ιδιο θα είναι"...και αυτή η βασική σκέψη προσδιορίζει και την εξέλιξή μας.

Αυτό που εντείνει την αγωνία μας είναι το χαμηλό επίπεδο ευθύνης που έχουμε για την ζωή μας. Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) άνθρωποι αναζητούν καταφύγιο στην ζωή τους, για να την περάσουν κρυμμένοι...Μια δουλειά, που θα τους τινάξει στα ύψη της αφθονίας, έναν έρωτα, που θα τους τινάξει στα ύψη των συναισθημάτων, έναν γάμο, που θα τους τινάξει στα ύψη της ασφάλειας...

Οι επιλογές μας έχουν πάντα να κάνουν με τον εφησυχασμό αυτής της αγωνίας, αν τις παρατηρήσουμε από απόσταση...
Θέλουμε, λοιπόν, να ζήσουμε "δωρεάν"...Χωρίς να πληρώσουμε...

Μια σοφή παροιμία των Σούφι, λέει "τίποτα που είναι δωρεάν, δεν είναι καλό"!
Την έλλειψη ευθύνης για την ζωή μας, την πληρώνουμε με πόνο!

Αλλιώς, βγαίνουμε έξω από την κρυψώνα μας και διεκδικούμε τα "πληρωμένα"...
΄Οσα έχουμε πληρώσει, είναι δικά μας, μας αξίζουν! Τίποτα δεν χαρίζεται στο σύμπαν! Ούτε καν ο Εαυτός μας!

΄Ομως κανείς δεν ξέρει, ότι ο πόνος είναι η επιλογή μας να πληρώσουμε την μη-ευθύνη. Η αγωνία είναι αυτή η άγνοια...

Μόνο για σήμερα δεν ανησυχώ...

Γνωρίζω τι έχω "πληρώσει" και τι κέρδισα από αυτήν την "πληρωμή"...Δεν ζητώ τίποτα, εκτός από αυτό που μου ανήκει!

Η ανησυχία σε βάζει μέσα στην ζωή με καχυποψία...Δεν ξέρεις τι πλήρωσες, άρα δεν ξέρεις και τι διεκδικείς. Και έτσι το καλύτερο είναι να κρυφτείς από την ζωή, για να μην σου ζητήσει κι άλλα να πληρώσεις. "Δωρεάν" ζωή (δηλαδή ζωή χωρίς ατομική υπευθυνότητα), σημαίνει πληρώνω με πόνο...

Μόνο για σήμερα δεν ανησυχώ, γιατί δεν με αφορά η μαζική δυσειδαιμονία που πληρώνει με πόνο.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ανησυχώ για μένα σημαίνει ΔΕΝ εμπιστεύομαι!

Δεν εμπιστεύομαι τη θεϊκή ροή της ενέργειας, δεν εμπιστεύομαι τη ζωή, δεν εμπιστεύομαι τον Εαυτό μου! ΔΕΝ σκέφτομαι θετικά!

Κάθε φορά που συλλαμβάνω τον εαυτό μου ν' ανησυχεί, τον "μαλώνω"! Του μιλάω και του λέω: Εμπιστεύσου Δήμητρα, σκέψου θετικά, αφέσου στη ροή και όλα, μα όλα θα πάνε καλά!

Κι αμέσως ηρεμώ @};- Είναι πραγματικά μαγικό!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:

Γνωρίζω τι έχω "πληρώσει" και τι κέρδισα από αυτήν την "πληρωμή"...Δεν ζητώ τίποτα, εκτός από αυτό που μου ανήκει!

Μόνο για σήμερα δεν ανησυχώ, γιατί δεν με αφορά η μαζική δυσειδαιμονία που πληρώνει με πόνο.

:x
:x :x
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:΄Ομως κανείς δεν ξέρει, ότι ο πόνος είναι η επιλογή μας να πληρώσουμε την μη-ευθύνη. Η αγωνία είναι αυτή η άγνοια...

Η ανησυχία σε βάζει μέσα στην ζωή με καχυποψία...Δεν ξέρεις τι πλήρωσες, άρα δεν ξέρεις και τι διεκδικείς. Και έτσι το καλύτερο είναι να κρυφτείς από την ζωή, για να μην σου ζητήσει κι άλλα να πληρώσεις. "Δωρεάν" ζωή (δηλαδή ζωή χωρίς ατομική υπευθυνότητα), σημαίνει πληρώνω με πόνο...:x
δλδ Βάσω μου έχει να κάνει με το κατά πόσο συνειδητοί είμαστε στις επιλογές μας?? γιατί όταν κάνουμε επιλογές βασιζόμενοι στα οικογενειακά- κοινωνικά πρότυπα, που μπορεί να μη μας εκφράζουν, ερχόμαστε ενάντια στον Εαυτό μας? και αυτός είναι ο πόνος που πληρώνουμε?
:x :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Υποθέτω πως ναι....Βάλια μου!
Αλλά πες μου εσύ τώρα σε μια εποχή φριχτής ανεργίας όπου το να έχεις δουλειά και σπίτι αποτελεί πλέον πολυτέλεια....πως να μην ανησυχείς και πως να διαλέξεις αυτή τη δουλειά που σε εκφράζει;;;
Εδώ και εκεί που δεν σου αρέσει και δουλεύεις μόνο για τα χρήματα, σου τα τρώνε κιόλας ή δεν σου βάζουνε ασφάλεια και είσαι μια ζωή ξεκρέμαστη! Αχ! Οσοι δεν ένιωσαν την αγωνία της ανεργίας δεν μπορούνε να καταλάβουνε τι θα πει πραγματική....αγωνία για το βιοποριστικό!! :-(
Εγώ τρεις μήνες είμαι άνεργη και το ηθικό μου αυτή την στιμγή είναι στα τάρταρα!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναταλί, εσύ επιλέγεις...επιλέγεις την ασφάλεια!!! Και έτσι πάλι αγωνιάς για να την αποκτήσεις. Αν δεν είσαι ασφαλής, καμία εργασία δεν θα σε εξασφαλίσει...

Η επιλογή σου δεν είναι η επιβίωση, αλλά η ασφάλεια, στο βαθύτερο επίπεδό σου...

Ανησυχείς για το μέλλον, που δεν ξέρεις, αγωνιάς για κάτι που δεν έχεις!!!

Αν έχεις κάτι αυτό είναι μόνο το παρόν! Μέσα σ' αυτό να εξελίσσεσαι!

Ο πατέρας μου με μεγάλωσε με το όνειρο του δημόσιου υπαλλήλου...Για να έχω ασφάλεια, μου έλεγε...

Αυτό ήταν ο δικός του δρόμος όμως! ΄Οχι ο δικός μου...
Εγώ ειχα γεννηθεί, για να νικήσω, και όχι απλά να ζήσω...
Να είναι καλά εκεί που είναι...Τα κληρονομικά του τα επέστρεψα στο ακέραιο...Μαζί με τις διδαχές του...

Ναταλί μην μιλάς για αγωνία επιβίωσης...Είσαι μόνη σου...Σκέψου να είσαι χωρίς χρήματα, και να έχεις και ευθύνη για δύο ακόμα ανθρώπους...

Δούλεψε όπου μπορείς. Νίκησε αυτόν τον φόβο του τι θα γίνεί αύριο...Αύριο θα γίνει αυτό που έχεις πληρώσει...Αυτό που τελικά αξίζεις θα το έχεις! Τα υπόλοιπα δεν θα τα αξίζεις...Εσύ επιλέγεις τι αξίζεις να έχεις! Κανείς δεν θα το κάνει για σένα!

Βάλια, η απάντηση είναι ναι! Πληρώνουμε την ζωή μας με πόνο, γιατί δεν ξέρουμε τι αξίζουμε να έχουμε! ΄Εχουμε μάθει να πονάμε και να είμαστε εξαρτημένοι από αυτόν τον πόνο...Πιστεύω ότι οι άνθρωποι δεν μπορούν να γελάσουν, γιατί ανησυχούν ότι κι αυτό ακόμα η ζωή θα ζητήσει να της το πληρώσουν!!!!!

΄Ετσι μάθαμε, αυτό επιλέγουμε....


Μου ήρθε σήμερα ένα μέιλ...Νομίζω ότι είναι το κατάλληλο τόπικ να το βάλω...


"Σήμερα ξύπνησα νωρίς και αναρωτήθηκα τι πρέπει να κάνω, πριν το ρολόι μου δείξει μεσάνυχτα...

Είναι δική μου απόφαση να διαλέξω με ποιόν τρόπο θα ξοδέψω την ημέρα μου...

Μπορώ να παραπονεθώ γιατί βρέχει...
ή να ευχαριστήσω την βροχή που τρέφει την γη και καθαρίζει την ατμόσφαιρα.

Μπορώ να είμαι θλιμμένος
επειδή δεν έχω χρήματα...
ή να νιώσω ευτυχισμένος επειδή αποφάσισα να περιορίσω τις δαπάνες μου.

Μπορώ να γκρινιάζω για την υγεία μου...
ή να ευγνωμονώ τον θεό που είμαι ζωντανός.

Μπορώ να παραπονιέμαι ότι φταίνε οι γονείς μου για ότι μου συμβαίνει...
ή να τους ευγνωμονώ που μου έδωσαν την ευκαιρία να γεννηθώ.

Μπορώ να βαριέμαι όταν πρέπει να πάω να εργαστώ...
ή να νιώθω ευλογημένος που έχω μια εργασία.

Μπορώ να δυσανασχετώ επειδή πρέπει να κάνω κάποιες δουλειές στο σπίτι μου...
ή να δοξάζω τον θεό που έχω μια στέγη να βάλω το κεφάλι μου από κάτω.

Μπορώ να στενοχωριέμαι, γιατί κάποιοι φίλοι μου με πρόδωσαν...
ή να είμαι γεμάτος χαρά, επειδή μπορώ να κάνω νέους φίλους.

Μπορώ να είμαι απογοητευμένος γιατί κάτι που ονειρεύτηκα δεν πραγματοποιήθηκε...
ή να είμαι ευτυχισμένος γιατί έχω την δυνατότητα να κάνω μια νέα αρχή.

Η ημέρα είναι μπροστά μου και περιμένει εμένα να επιλέξω...

Και εγώ είμαι ο Δημιουργός εδώ.
Αυτός που μπορεί να δώσει μορφή και σχήμα σ' αυτό το φανταστικό, υπέροχο έργο! "

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Υπεροχο το μειλ και τα λεει ολα....!!!! :x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Natali έγραψε:Αλλά πες μου εσύ τώρα σε μια εποχή φριχτής ανεργίας όπου το να έχεις δουλειά και σπίτι αποτελεί πλέον πολυτέλεια....πως να μην ανησυχείς και πως να διαλέξεις αυτή τη δουλειά που σε εκφράζει;;;
Εδώ και εκεί που δεν σου αρέσει και δουλεύεις μόνο για τα χρήματα, σου τα τρώνε κιόλας ή δεν σου βάζουνε ασφάλεια και είσαι μια ζωή ξεκρέμαστη! Αχ! Οσοι δεν ένιωσαν την αγωνία της ανεργίας δεν μπορούνε να καταλάβουνε τι θα πει πραγματική....αγωνία για το βιοποριστικό!! :-(
Εγώ τρεις μήνες είμαι άνεργη και το ηθικό μου αυτή την στιμγή είναι στα τάρταρα!!
Nαταλί.......ειμαι 20 μηνες στα μητρωα του οαεδ και απο αυτους τους 20 μηνες εχω εργαστει 12 χωρις ασφαλεια και οχι ολοκληρο ωραριο..........

τερμα πια η γκρινια για εμενα, ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΞΙΖΕΙ! δεν μου αξιζει ουτε η γκρινια, ουτε η μιζερια ουτε η τρομοκρατια ουτε ο φοβος τελειωσαμε

εχω καθε μερα οσα ακριβως χρειαζομαι για να διαγω την ημερα μου με αφθονια σε ολα τα επιπεδα και δεν θα δεχθω κανενα στον κηπο μου να με φοβισει και να με υποτιμησει

ειναι επιλογη μου να Δημιουργησω την ζωη μου οπως θέλω απο εδω και περα συνειδητα και συμφωνα με τα ταλεντα μου @};-

O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

καταπληκτικό Βάσω! :x
πόσο κουράγιο παίρνω... :-D
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31563
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”