Ρεικι και σωμα!!!

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Ρεικι και σωμα!!!

Δημοσίευση από satya »

Γνωριζοντας οτι καθε σημειο του σωματος μας εχει και μια συγκεκριμενη λειτουργια και οταν υπαρχει προβλημα , υπαρχει και μια επεξηγηση για αυτο, ηθελα να σας ρωτησω το εξης....

εδω και τρεις εβδομαδες περιπου εχω γεμισει ακμη οπως στην εφηβεια μου στα χερια ομως...

απο την αρχη των ωμων μεχρι και λιγο πιο πανω απο τους αγκωνες!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μου κανει εντυπωση γιατι εκτος απο ελαχιστα σπυθουρακια που βγαζω στο προσωπο σε συγκεκριμενα παντα σημεια ,συγκεκριμενες μερες του μηνα , δεν εχω πουθενα αλλου!!!!

εχετε ιδεα τι μπορει να σημαινει κατι τετοιο???

ευχαριστω εκ των προτερων!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Satya, συναισθηματικής φύσεως μπλοκαρίσματα, καθαρίζουν ή θυμίζουν ότι υπάρχουν. Το σύμπτωμα προκύπτει στο σώμα.
Εστίες "μόλυνσης" θα τις έλεγα εγώ που χρειάζονται ελευθέρωση, γιατί "μολύνουν" τον Εαυτό.
Χρειάζεται να μπεις βαθιά μέσα τους, και να καθαρίσεις ότι έχει απομείνει και "δουλεύει" υπόγεια!

Τα χέρια είναι η έκφρασή μας, άρα κάτι σε εμποδίζει να εκφράσεις την αλήθεια, και αντιδράς, κάνοντας και το σώμα να αντιδράσει και να στο "δηλώσει". Τα χέρια επίσης είναι και το "κράτημά" μας στην ζωή και εκεί διαφαίνεται ότι χρειάζεται να εμπιστευθείς την δική σου διαδρομή και να την οριοθετήσεις με νέα δεδομένα.
Χρειάζεται να παλέψεις ακόμα με πρότυπα που σε "δεσμεύουν" από το να αναπτυχθείς μέσα από ισορροπία.

Πάντα όταν με ρωτάνε για τα συμπτώματα του σώματος, αφήνω την διαίσθηση να με καθοδηγήσει.
Και αυτό έκανα και τώρα.

Το βράδυ, θα διαβάσω και τα σχετικά βιβλία και θα σου γράψω από το σπίτι!!

:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

''συναισθηματικής φύσεως μπλοκαρίσματα, καθαρίζουν ή θυμίζουν ότι υπάρχουν. Το σύμπτωμα προκύπτει στο σώμα. ''

απλα δεν ειχα ιδεα για τα χερια!


παντως μου ακουγονται πολυ λογικα ολα αυτα που διαισθητικα μου εγραψες..

και πολυ οικεια κατα καποιο τροπο...
ειδικα αν τα συνδυασω και με το ταυρισιο προβλημα στον αυχενα που σιγα σιγα λυνω!!!!!

θα περιμενω και τα υπολοιπα με προσμονη!!!! :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο αυχένας είναι πολύ συχνό σύμπτωμα.

Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις τι αντιπροσωπεύει ε?

Είχα σκοπό να κάνω ένα τόπικ με αυτές τις "ασθένειες" που δηλώνουν κάποια βαθύτερα αίτια...και απλά με πρόλαβες!!

Μα δεν σας προλαβαίνω πια καρδούλες μου!!! :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

ωραιαιαιαιαααααααααααα...
οποτε αφηνουμε αυτο το τοπικ και το συνεχιζουμε απο εκει που θα το ξεκινησεις εσυ καποια στιγμη πιο συγκεντρωμενα για να μην μπερδευομαστε!!!!!

ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Το χέρι αντιπροσωπεύει τον τρόπο που χειρίζομαι (κρατώ) τις εμπειρίες της ζωής μου.......... Γραπώνω, κρατώ τις εμπειρίες.......ή τις αφήνω να φύγουν....!
Ο αγκώνας δηλώνει την αλλάγη κατεύθυνσης και την αποδοχή των νέων εμπειριών.............!

Όταν αυτά τα σημεία πάσχουν, ανάλογα με το είδος της πάθησης μας δηλώνουν που πρέπει να κατευθυνθούμε.
Τα σπυράκια με πύον δηλώνουν το αίσθημα απόρριψης. Νοιώθω ότι δεν με αγαπούν.

Ανακεφαλαιώνω λοιπόν....:
Νοιώθοντας ότι δεν σε αγαπούν, προσπαθείς να αλλάξεις κατεύθυνση στη ζωή σου, να αφήσεις τις εμπειρίες που σε πλήγωσαν να φύγουν.........! Σε αυτή τη διαδρομή, φωτίζοντας τις εμπειρίες σου, ότι "βρώμικο" βγαίνει, καθαρίζεται.........!


Με αγάπη....
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γλυκειά μου Satya άκου τι γράφει η Louise Hay:

H ακμή είναι η δήλωση: δεν αποδέχομαι τον εαυτό μου. Δεν μου αρέσει ο εύτός μου.
Τα χέρια είναι : κρατώ και χειρίζομαι κάτι. Το αρπάζω και το κρατώ σφιχτά. Θωπεύω ή βασανίζω. Χειρίζομαι τις εμπειρίες μου με όλους τους τρόπους.

Λοιπόν:
Το χειρίζομαι τις εμπειρίες μου με όλους τους τρόπους, σημαίνει ότι τις αφήνω να λειτουργουν είτε "υπόγεια", είτε "συνειδητά".

Αυτές που έχεις σπρώξει στο βάθος, είναι αυτές που λειτουργούν πιο δυνατά, γιατί δεν μπορείς εύκολα να τις αναγνωρίσεις.
Διάβασε τι έχω γράψει στο τόπικ "η ολιστική θεραπεία στην καθομιλουμένη".
Μέσα σ' αυτές τις "υπόγειες" κρύβονται πολλές φορές ενοχές για τον εαυτό μας. Τις πιο πολλές φορές δεν τις αναγνωρίζουμε. Σπρώχνουμε τα αίτια στους άλλους και έτσι βρίσκουμε "δικαιολογία" για ότι δεν μας αρέσει. Η αξιολόγηση του "δεν μας αρέσει", δυστυχώς δεν γίνεται για τον εαυτό μας. Τι δεν μας αρέσει...ώστε να το αγκαλιάσουμε κι αυτό και να το εντάξουμε σε όλο το οικοδόμημα του Εαυτού μας.
Τα συναισθήματά μας για τον εαυτό μας δεν χρειάζεται να τα αποβάλλουμε...Είναι δύσκολο να "πολεμήσουμε" τον φόβο μας, π.χ. Η πιο σημαντική εργασία μας είναι να "αποδεχθούμε", να αγκαλιάσουμε ότι προσπαθουμε να "διώξουμε".
Αν το αφήσουμε να υπάρχει, έχουμε την πληρότητα του Εαυτού μας! ΄Οσο πολεμάμε να το αποβάλλουμε, πάντα θα βρίσκουμε δικαιολογίες για αυτό που δεν μας "αρέσει".

Θα σου πω ένα παράδειγμα...
Αν αισθάνεσαι έντονα αποστροφή για το μέρος της ζωής σου που δεν ήταν "ευτυχισμένο", γιατί εισέπραττε βία, το έχεις "αποδεχθεί" αναγκαστικά, αφού το θυμάσαι, και έτσι δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. ΄Εχεις λοιπόν μια τραυματική εμπειρία, και αναγνωρίζεις και αγαπάς μόνο ότι ΔΕΝ ΣΤΟ ΘΥΜΙΖΕΙ!!!
Δίπλα σου λοιπόν θα είναι αυτοί οι άνθρωποι, που εσύ θεωρείς ότι δεν θα στο θυμίσουν ποτέ.
΄Ομως επειδή δεν το έχεις κατανοήσει, κάποιοι από αυτούς τους ανθρώπους, που τώρα πιστεύεις ότι σε αγαπάνε, θα στο θυμίσουν!! Είναι το μόνο σίγουρο.
Γιατί έχεις βάλει ακόμα μια "ταμπέλα", πως είναι η αγάπη. Τι χρειάζομαι εγώ...Αλλά, η λέξη "χρειάζομαι" είναι απλά ο διαχωρισμός σου. Εσένα από τον Εαυτό σου.
΄Ετσι μέσα στο νου σου λειτουργεί πολύ το "καλός-κακός".
΄Οσο λοιπόν το διαχωρίζεις, θεωρείς ότι εσύ είσαι στους "καλούς" και μόνο "καλούς" καλείς στην ζωή σου.
Εισπράττεις αδικία από την ανθρωπότητα, αλλά αυτό δεν είναι η ουσία της ζωής μας εδώ.
Δεν υπάρχει κάτι που εμείς σαν Εαυτός δεν περιέχουμε!!!
Αν ξεκινήσεις από αυτήν την "αλήθεια", θα αποδεχτείς και την αλήθεια του ΕΙΜΑΙ ΟΛΑ!!
Και γι' αυτό είμαστε εδώ...για να βρούμε την ενότητα, μέσα από την διαδικασία του διαχωρισμού.
΄Εχουμε διαχωριστεί από τον "ανώτερο εαυτό" μας και ζούμε μόνο με τον εαυτό. Που έχει τον χαρακτήρα του.
Πάμε λοιπόν πάνω από τον "χαρακτήρα" για να συναντήσουμε το θεϊκό μας μέρος και να "δρούμε" στην 3η διάσταση εμπεριέχοντας τα πάντα.
΄Ετσι δεν θα συγκρίνεις πια τον εαυτό σου με τους άλλους ανθρώπους. ΘΑ ΕΙΣΑΙ απλά! Δεν θα χρειάζεται να ακολουθείς τους "καλούς", γιατί δεν θα φοβάσαι πια τους "κακούς", αφού οι έννοιες θα έχουν ενοποιηθεί.
Το κέντρο της καρδιάς είναι το πλέον δύσκολο για να "ανοίξει".
Χρειάζεται πρώτα η αγάπη για τον εαυτό σου. Καθαρή αγάπη για όλα, όσα θεωρείς ότι περιέχεις! Από αυτήν την αγάπη οδηγείσαι στην ανακάλυψη του "ανώτερου" και αρχίζεις να ενσωματώνεις σιγά σιγά κομμάτια του στην ζωή σου εδώ, στην 3η διάσταση.
Δεν γίνεται αυτό μεμιάς...΄Όμως κάθε φορά, θα είναι και πιο εύκολο!
Η γείωση εδώ παίζει σημαντικό ρόλο!
Εμπιστοσύνη και αγάπη. 1ο και 4ο κέντρο. Δουλεύονται παράλληλα.
΄Ετσι όταν σκαλώσεις στο "ηλιακό" (3ο κέντρο) έχεις δύναμη να μπεις στο "υπόγειο" και να βρεις τον εαυτό σου (από το 3ο κέντρο).

Δεν ξέρω σε βοήθησα?
Καμιά φορά, πράγματα που είναι για μένα αυτονόητα, ίσως δεν είναι για τους άλλους.
΄Οτι θελεις πες μου να στο διευκρινήσω..

φιλιά πολλά
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

Με βοηθησες παρα μα παρα πολυ και εσυ και η lexor!!!!!

τον τελευταιο καιρο ειχα στο μυαλο μου (περιπου την περιοδο που τα εβγαλα, τα σπυρακια)

οτι παλιοτερα αγαπουσα τα παντα.. δεν αγαπουσα συγκεκριμενους αποδεκτες, απλα αγαπουσα.... και μπηκα στην διαδικασια να σκεφτομαι για ποιον λογο ή ποτε αλλαξε αυτο.. ειναι τελειως ξενο για μενα και ομως συνεβη σε βαθος χρονου!!!!!

επισης μετα το chanelling θεωρησα οτι ο πιο σωστος τροπος αντιμετωπισης της καταστασης ηταν να αποβαλλω απο μεσα μου οτι με ενοχλουσε γιατι πραγματικα δεν ηξερα οτι το καλυτερο που θα μπορουσα να κανω για μενα θα ηταν απλα να το αποδεχτω..

αυτο που προσπαθω να καταλαβω τωρα ειναι οτι, δεν εφταιγα εγω σαν παιδι για την συμπεριφορα των δικων μου..

απλα διαλεξα αυτον τον δρομο , τον προεπελεξα για να φτασω εδω που ειμαι σημερα

και ενω παλιοτερα ειχα προβλημα μεχρι και να πω ''ευχαριστω'' σε ενα κοπλιμεντο

σιγα σιγα προσπαθω να αγκαλιασω οπως λες , ολες τις πλευρες του εαυτου μου και να αποδεχομαι τα ευσημα που μου δινονται , εστω και αν αυτα ειναι ''γουαου, ωραιο καφε εφτιαξες!!!''

παντως ειναι απιστευτο το πως η υπαρξη μουχει κανει οοοοολα τα χατηρια

( απο το να στειλει στον δρομο μου τους ανθρωπους που ζητησα μεχρι το να βγαλει απο τον δρομο μου τους ''κακους'' οταν παλι το ζητησα γιατι ενοιωθα οτι με ''ρουφαγαν'' τις στιγμες εκεινες που απλα ηθελα να δωσω μονο στον εαυτο μου)

και τωρα πρεπει κι εγω με την σειρα μου να της κανω το χατηρι και να μαθω οτι υπαρξη, εγω, ολοι ειμαστε ενα...

ειστε παραπολυ καλες!!!! παρα πολυ καλες δασκαλες!!!!!!!!

ποσο χαιρομαι που σας βρηκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



''Η γείωση εδώ παίζει σημαντικό ρόλο!
Εμπιστοσύνη και αγάπη. 1ο και 4ο κέντρο. Δουλεύονται παράλληλα.
΄Ετσι όταν σκαλώσεις στο "ηλιακό" (3ο κέντρο) έχεις δύναμη να μπεις στο "υπόγειο" και να βρεις τον εαυτό σου (από το 3ο κέντρο).''

μπορεις να το αναλυσεις λιγο παραπανω?
καταλαβαινω οτι η ριζα και η καρδια δουλευονται παραλληλα, αλλα δεν καταλαβαινω το ''σκαλωμα''.. :shock: πως το εννοεις? σαν αισθηση την ωρα της θεραπειας?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Οσο δουλεύεις την αγάπη και την εμπιστοσύνη, υπάρχουν πάντα στιγμές που θα αμφισβητείς τον εαυτό σου και αυτό που εισπράττει για "αγάπη" ή για "εμπιστοσύνη".
Κάτι θα γίνεται που θα σε φέρνει "πίσω" από την αγνή αποδοχή.
Ο εαυτός σε πηγαίνει τότε στο 3ο κέντρο (ηλιακό) στην επαναξιολόγηση, στο υπόγειο που λέω εγώ. Στην οριοθέτηση του εαυτού έναντι των άλλων. "Αφου εγώ έκανα αυτό, γιατί εκείνος έκανε εκείνο?"
Χρειάζεται να "κατέβεις" για να βρεις την καθαρότητα στο συναισθηματικό "μπλοκάρισμα". Να δεις την δράση...αφήνοντας την "αντίδραση" στο ξεκαθάρισμα των προτύπων.
Τα "πρότυπα" δεν λειτουργούν συνειδητά. Είναι τι έχει περάσει μέσα μας σαν δεδομένο...΄Ερχονται πάντα και μας θυμίζουν....τον χαρακτήρα που έχουμε διαμορφώσει με βάση αυτά τα πρότυπα!
΄Ολοι οι άνθρωποι φοράμε "μάσκες"...Εννοώ ότι έχουμε συγκεκριμένη άποψη για εμάς. Για αυτό που αντιλαμβανόμαστε σαν εαυτό. Για τα όρια που θέτουμε, για τα όρια που μας θέτουν οι άλλοι. Η εργασία μεταξύ καρδιάς και ριζικού, φέρνει και το ξεκαθάρισμα του τι είμαστε, από το ηλιακό, γιατί εκεί "κατοικοεδρεύει" το εγώ μας!

Πάλι δεν ξέρω αν σε βοήθησα.

΄Ισως θα μπορούσα να σου στείλω "το βιβλίο της Ρωρ" που το έχω σε word και αναφέρομαι στον "λαβύρινθο", με e-mail!

φιλιά πολλά
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ερώτηση πρωτάρας:
Πως δουλευουμε στα τσάκρα με το Ρέικι;
Ετσι για να εχει συνεχεια.... :roll: Δεν μπορεί κι εδω κατι παραπανω θα πείς έιμαι΄σίγουρη.
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

΄Ισως θα μπορούσα να σου στείλω "το βιβλίο της Ρωρ" που το έχω σε word και αναφέρομαι στον "λαβύρινθο", με e-mail!



ναι ναι ναιαιαιαιαιαιαι!!!!!!!!!!

αχ, ευχαριστω!!!!
εκτος αν μπορω να το αγορασω που θα ειναι και καλυτερα, μπορεις να μου πεις τα στοιχεια???

και φυσικα βοηθησες!!!! τα ξεδιαλυνεις λιγο λιγο στο μυαλο μου...
και παλι ευχαριστω... :D :oops: :D

χαιρομαι που εχω πολλα να μαθω ακομα και που εχω την θεληση και την βοηθεια γιαυτο....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλλιόπη μου, στην αυτοθεραπεία με απόλυτη επίγνωση της εργασίας του κάθε κέντρου. Ξέρουμε δηλαδή τι σημαίνει "ριζικό" κέντρο, όταν κάνουμε ρέικι εκεί...Και νιώθουμε πόσο εμείς είμαστε κοντά στην σωστή λειτουργία του. ΄Ετσι κάνουμε με όλα τα κέντρα μας.
Θυμάμαι στην αρχή είχα "λειώσει"...

΄Ομως να ξέρεις ότι η εσωτερική διαδρομή απλά βοηθιέται πολύ από το ρέικι. Δεν είναι όμως "πανάκεια"... Χρειάζεται η "βαθιά ανάσα" της βουτιάς...και εκεί κολλάνε οι περισσότεροι!

΄Ομως για μένα καταλυτικός υπήρξε ο διαλογισμός. Για χρόνια δεν θυμάμαι ούτε μία μέρα χωρίς!!! Αφηνόμουν ολοένα και πιο πολύ, ειδικά την ώρα που έκανα ρέικι.

Η γείωση είναι σημαντικό κομμάτι της "θεραπείας" μας. Γιατί χωρίς αυτήν όλα είναι "ονειρικά". Χρειάζεται να νιώσουμε την βαθιά σύνδεση με τον Πλανήτη, για να μην θεωρούμε ότι εδώ είμαστε απλά "φιλοξενούμενοι".
΄Ολα τα στοιχεία της φύσης συνεργάζονται μαζί μας μετά από την γείωση...Γιατί γνωρίζουμε και γνωρίζουν...Οι "κύριοι" της γήινης ουσίας μας! Που σέβονται και ενισχύουν την θεϊκή...


Satya θα στο στείλω το βραδάκι που θα είμαι σπίτι.
΄Οχι δεν χρειάζεται να το αγοράσεις...έτσι κι αλλιώς "οι κάρτες της Ρωρ" υπάρχουν στο σάϊτ. Απλά, τυπώθηκαν γιατί πολλοί που δεν είχαν internet τις ήθελαν.

φιλάκια
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

΄Ομως να ξέρεις ότι η εσωτερική διαδρομή απλά βοηθιέται πολύ από το ρέικι. Δεν είναι όμως "πανάκεια"... Χρειάζεται η "βαθιά ανάσα" της βουτιάς...και εκεί κολλάνε οι περισσότεροι!
Καλή μου Βάσω σε ευχαριστω.
Εγω όπως παντα ακουλουθώ ανάποδη πορεία και να μεν εχω κανει βουτιες(φανταζομαι εχω κι αλλες)αλλα τα απλά δεν τα κατεχω πολυ.Γειώνομαι φυσικά που δεν το εκανα ποτε...μονιμα ζουσα στο ονειρο.
Ευχαριστω ευχαριστω.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

΄Ισως θα μπορούσα να σου στείλω "το βιβλίο της Ρωρ" που το έχω σε word και αναφέρομαι στον "λαβύρινθο", με e-mail!
και εγώ........! και εγώ θέλωωωωωωωω......!
:oops: :oops: :roll: :roll:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τον προεπελεξα για να φτασω εδω που ειμαι σημερα
΄Ισως χρειάζεται επιπλέον διευκρίνηση αυτό!

Μπορεί να το προεπέλεξες, γιατί αυτό θα σε διευκόλυνε για την παραπέρα πορεία σου, στον δρόμο της πνευματικής σου εξέλιξης.
Αν όμως δεν το κατανοήσεις βαθύτερα, πάντα θα μένει η απορία...Μα "χαζή" είμαι και επέλεξα τόσες δυσκολίες?

΄Ομως εδώ στην 3η διάσταση δεν λειτουργει η "λογική" για να φθάσεις στις επιγνώσεις της ψυχής. Με την λογική έχεις χάσει...
Χρειάζεται η κατανόήση, καθώς και η εσωτερική αφοσίωση στον δρόμο...Αυτό από μόνο του σε βάζει στο ξεκαθάρισμα...

Κάπου διάβασα να λες "δεν πιστεύω στον Θεό", σαν ονομασία, αλλά σαν τι το πιστεύεις?
Ξεκίνα από εκεί...
Ο Θεός σαν ένα απόλυτο ΟΝ που στέκεται ψηλά στον ουρανό και βλέπει...και κρίνει...και....
Μα φυσικά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο!!!!

Ο Θεός του οποίου απόλυτα μέρη είναι όλο το Σύμπαν, είναι η ΑΡΧΗ. Είμαστε όλοι εμείς και όλοι οι πνευματικές οντότητες που δρουν από άλλα επίπεδα...Μια ενιαία ουσία που όσο "κατέρχεται" διαχωρίζεται...σε συνειδητότητες.
Ο Ανώτερος Εαυτός μας είναι η θεϊκή ουσία που μέσα από τους κύκλους εξέλιξης διαμορφώνει και την συνειδητότητά του.
Χρειάζεται και την συνειδητότητα της 3ης διάστασης για να είναι ολοκληρωμένη η αντίληψη του για την εξέλιξη και την ουσία του.
΄Ομως χρειάζεται την συνειδητότητα, όχι την συνείδηση των ανθρώπων. ΄Οσο λοιπόν η συνείδηση παραμένει συνείδηση, τότε συμβαίνει η επανεσάρκωση, σαν δυνατότητα διαμόρφωσης της ανθρώπινης συνείδησης σε συνειδητότητα.
Και εκεί σταματά η επανεσάρκωση.

Αυτό είναι ο αρχικός και τελικός σκοπός και όχι να τα βρούμε με κάποιον άλλον άνθρωπο, ή να λύσουμε τις διαφορές μας.

Υπάρχουν ψυχές που έχουν έρθει για την προώθηση του "σχεδίου" εξέλιξης. Σαν ομάδες...Αυτές θα βρεθούν πάλι μαζί. Πάντα για εργασία προς την κατεύθυνση του "φωτός"...
Που μπορεί στην υλικη ζωή τους να φαίνεται σαν σχέση, σαν έλξη, σαν ταύτιση, και έτσι πρέπει να είναι, αφού εδώ ζούμε με τους χαρακτήρες μας, με το εγώ μας. ΄Ομως αν το εγώ μας αποδεχθεί τον "ρόλο" του, τότε γνωρίζουμε περισσότερα και δρούμε...αντί να αντιδρούμε στις προκλήσεις της ζωής μας.

Να ξέρεις ότι η ζωή μας είναι μόνο δική μας ευθύνη. Αλλάζουμε τα πάντα, από την στιγμή που θα καταλάβουμε ότι εμείς, μόνο εμείς είμαστε υπεύθυνοι για την ασθένεια μας, για την άγνοιά μας, για την δυσκολία και απογοήτευσή μας από την ζωή.
Αρκεί να αντιληφθούμε πόσο δεσμευτικά λειτουργούν οι μνήμες μας σαν ανθρωπότητα και πόσο πολύ μας περιορίζουν την ζωή μας.

Στόχος είναι να "κινηθούμε" καθαρά, χωρίς πρότυπα, με μόνο στόχο να "παίξουμε" με το υλικο πεδίο, και να δούμε την ζωή μας με χαρά και αγάπη, χωρίς δεσμεύσεις από την γνώμη και την ζωή των άλλων. Εμείς για εμάς, και όχι εγωιστικά, αλλά με πληρότητα.

Αυτή η εποχή είναι η εποχή της ανάληψης. Σε κάποιο άλλο τόπικ ίσως γράψω γι' αυτό, αλλά τώρα θεωρώ ότι είναι ακόμα νωρίς.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”