ΤΡΙΤΟΣ ΒΑΘΜΟΣ-Υπέροχα!!

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Elen75 »

Η ουσία όλη της εκπαίδευσης δεν βρίσκεται στο δίπλωμα που έχει ένας μυημένος στο ρέικι, αλλά στο πόσο μπορεί πρακτικά να ωφεληθεί από αυτό, στην θεραπεία του...Και εκεί χρειάζεται η γνώση...
Για να την έχει όμως ο "μαθητής", πρέπει να την έχει και ο "δάσκαλός" του...Αλλιώς και οι δύο θα κρύβονται πίσω από τα διπλώματα...που μόνο αναμνηστική αξία έχουν και όχι πρακτική...

Βάσω μου και έγω συμφώνω μαζί σου!!
Η ούσια παίζει ρόλο οχί τα χαρτιά!! :x
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ειδα και την φωτογραφια! :)) :)) :))

Βασω συμφωνω σε καθε λεξη σου!!! :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βάσω συμφωνώ απόλυτα!! :x


καλά, αλήθεια το λες?

δεν σε πιστεύω...
:D :D :D :D :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:D :D :-? :D
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

αυτη η κρυα αντιμετωπιση δεν μπορει παρα να σου θυμίσει κατι :D
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Καλύτερα μη μιλήσω :D 8)
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Νομιζω οτι λετε καποια που ειχα πετυχει σε πολυ φανταχτερη σελιδα ρεικι πριν παρω ρεικι αλλα δεν ειμαι και σιγουρος :-?
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ααααααααααααααααααααααααααααααα Νομίζω το 'χω.......... :afro: =)) =)) =)) =)) =))
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τοχεις τοχεις Ελενάκι! :D

Αυτά που άκουσα από το Χριστινάκι για την δασκάλα της, με κάνουν και ντρέπομα παρεπιπτόντως, που υπάρχουν άνθρωποι που κρύβουν την αλαζονεία τους και την αναξιότητά τους πίσω από το ρέικι!
Είμαι πολύ θυμωμένη, μα πάρα πολύ θυμωμένη...και λυπημένη...!!

Τόσο πολύ, που δεν λειτουργεί η αγαπημένη μου φράση "Αφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι..."

΄Οταν αφορά στην λαχτάρα των ανθρώπων για πνευματική θεραπεία, και αυτή βιάζεται ασύστολα από κομπλεξικούς ανθρώπους, τότε δεν μπορώ να πω "άφες αυτοίς"...
Γιατί ο πνευματικός βιασμός είναι 100 φορές πιο ισχυρός από τον φυσικό βιασμό...

Δεν θα την κράξω δημόσια...Γιατί οι νόμοι εδώ στον φυσικό κόσμο δεν έχουν συμπεριλάβει τον πνευματικό βιασμό στα εγκληματα...

Γνωρίζω πολύ καλά ότι μπορεί η σχέση "δασκάλου-μαθητή" να διαταραχθεί κάποια στιγμή. Να συμβούν καταστάσεις που να αναγκάσουν αμφότερους να πάρουν αποστάσεις από την σχέση αυτή...
΄Ομως εδώ δεν πρόκειται για απλή και φυσιολογική διαταραχή...

΄Οταν ο "δάσκαλος" χρησιμοποιεί την "εξουσιαστική" του δύναμη για να ωθήσει τον "μαθητή" να κάνει πράξεις που τον εξυπηρετούν, με απώτερο σκοπό την αισχροκέρδεια, όταν του δίνει συμβουλές που είναι καταστροφικές για την ζωή του, όταν τον μειώνει και τον υποβιβάζει σαν άνθρωπο, τότε δεν μιλάμε για έλλειψη ηθικής μόνο, αλλά για παντελή έλλειψη ΄Ηθους!
Τι πνευματικό μπορεί να μεταδώσει ένας άνθρωπος λοιπόν που δεν έχει ούτε καν υποψία τι είναι ο θεός?

Ντροπή της! Αυτό έχω να πω μόνο! :? :? :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:Γιατί ο πνευματικός βιασμός είναι 100 φορές πιο ισχυρός από τον φυσικό βιασμό...

΄Οταν ο "δάσκαλος" χρησιμοποιεί την "εξουσιαστική" του δύναμη για να ωθήσει τον "μαθητή" να κάνει πράξεις που τον εξυπηρετούν, με απώτερο σκοπό την αισχροκέρδεια, όταν του δίνει συμβουλές που είναι καταστροφικές για την ζωή του, όταν τον μειώνει και τον υποβιβάζει σαν άνθρωπο, τότε δεν μιλάμε για έλλειψη ηθικής μόνο, αλλά για παντελή έλλειψη ΄Ηθους!
Τι πνευματικό μπορεί να μεταδώσει ένας άνθρωπος λοιπόν που δεν έχει ούτε καν υποψία τι είναι ο θεός?

Ντροπή της! Αυτό έχω να πω μόνο! :? :? :?
:? :? :?

Ντροπη να βιαζουν τις ψυχες των ανθρωπων... :-( :-( :-( :-( @};-
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:? :? :?
΄Οταν ο "δάσκαλος" χρησιμοποιεί την "εξουσιαστική" του δύναμη για να ωθήσει τον "μαθητή" να κάνει πράξεις που τον εξυπηρετούν, με απώτερο σκοπό την αισχροκέρδεια, όταν του δίνει συμβουλές που είναι καταστροφικές για την ζωή του, όταν τον μειώνει και τον υποβιβάζει σαν άνθρωπο, τότε δεν μιλάμε για έλλειψη ηθικής μόνο, αλλά για παντελή έλλειψη ΄Ηθους!
Θα ήταν χρησιμο να μοιραστει η Χριστίνα τι συνέβη περίπου... @};-
Χωρις να αναφέρει το όνομα της πρώτης δασκάλας της.
Ολοι στο δρόμο ειμαστε και αυτοί που διαβαζουν το φόρουμ , ίσως να διακρίνουν ανάλογες συμπεριφορες και την έλλειψη ηθους στη ζωη τους... προς αποφυγη όλων!
:x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

θα συμφωνήσω :? :? :?
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Vaso έγραψε:Όταν ο "δάσκαλος" χρησιμοποιεί την "εξουσιαστική" του δύναμη για να ωθήσει τον "μαθητή" να κάνει πράξεις που τον εξυπηρετούν, με απώτερο σκοπό την αισχροκέρδεια, όταν του δίνει συμβουλές που είναι καταστροφικές για την ζωή του, όταν τον μειώνει και τον υποβιβάζει σαν άνθρωπο, τότε δεν μιλάμε για έλλειψη ηθικής μόνο, αλλά για παντελή έλλειψη ΄Ηθους!
Τι πνευματικό μπορεί να μεταδώσει ένας άνθρωπος λοιπόν που δεν έχει ούτε καν υποψία τι είναι ο θεός?
Αυτά τα άτομα δεν είναι καν δάσκαλοι, το ΕΓΩ τους ίσως είναι μεγαλύτερο και από αυτό των ανθρώπων που τους εμπιστεύονται την Ψυχή και δρόμο τους.... Τί να πω... Κρίμα για όλους... :-( :-(
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ντροπή της! :?

αλλα για να νοιώσει κάποιος λίγη ντροπή και μετάμέλεια χρειάζεται να εχει και λίγη τσίπα

Χριστίνα και εγω θα σε συμβουλευα να μιλήσεις δημόσια γιατι δεν εχεις να φοβηθεις τίποτα, βεβαια εσυ γνωριζεις καλυτερα για το τι εισαι ετοιμη και τι όχι να κανεις @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αίσχος........είμαι απίστευτα θυμωμένη αυτή τη στιγμή...!!

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”