Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Συντονιστής: Emmaki

Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Τα παιδιά μιλούν για την αγάπη...

Δημοσίευση από Ichor »

Ρεβέκκα, 8 ετών
"Όταν κάποιος σε αγαπά, ο τρόπος που προφέρει το όνομά σου είναι διαφορετικός. Ξέρεις ότι το όνομά σου είναι ασφαλές στο στόμα του"

Βασίλης, 4 ετών
"Αγάπη είναι όταν ένα κορίτσι βάζει άρωμα κι ένα αγόρι άφτερ σέιβ και μετά βγαίνουν έξω μαζί και μυρίζουν ο ένας τον άλλον"

Κάρολος, 5 ετών
"Αγάπη είναι όταν βγαίνεις για φαγητό και δίνεις στον άλλο τις μισές τηγανιτές σου πατάτες χωρίς να του ζητάς να σου δώσει κι αυτός από τις δικές του"

Χριστίνα, 6 ετών
"Αγάπη είναι αυτό που σε κάνει να χαμογελάς όταν είσαι κουρασμένη"

Λευτέρης, 4 ετών
"Αγάπη είναι όταν η μαμά φτιάχνει καφέ για τον μπαμπά και πίνει πρώτα μια γουλιά εκείνη για να δει αν τον πέτυχε"

Δανιήλ, 7 ετών
"Αγάπη είναι όταν φιλιέσαι όλη την ώρα. Μετά βαριέσαι να φιλιέσαι αλλά θέλεις να είσαι συνέχεια μαζί με τον άλλον και να μιλάτε. Η μαμά μου και ο μπαμπάς μου έτσι κάνουν. Κι όταν φιλιούνται εμένα μου φαίνεται αηδία"

Αιμιλία, 8 ετών
"Αγάπη είναι όταν είσαι στο δωμάτιό σου τα Χριστούγεννα κι ανοίγεις τα δώρα. Αν σταματήσεις το άνοιγμα... θ' ακούσεις την αγάπη"

Πάνος, 7 ετών
"Αν θέλεις να μάθεις να αγαπάς καλύτερα, πρέπει να ξεκινήσεις από έναν... φίλο που δεν χωνεύεις"

Τζένη, 8 ετών
"Αγάπη είναι όταν λες σ' ένα αγόρι ότι σου αρέσει το πουκάμισό του, κι αυτός το φοράει μετά κάθε μέρα"

Θωμάς, 7 ετών
"Σε μία σχολική εκδήλωση και πριν παίξω πιάνο, μ' έπιασε φόβος πάνω στη σκηνή. Τότε κοίταξα κάτω και είδα τον μπαμπά μου να με χαιρετάει χαμογελώντας. Ήταν ο μόνος που το έκανε αυτό. Τότε μου πέρασε ο φόβος"

Μαρία, 8 ετών
"Η μαμά μου με αγαπάει πιο πολύ απ' όλους. Κανένας άλλος δεν έρχεται να με φιλήσει όταν πέφτω για ύπνο"

Κλαίρη, 6 ετών
"Η αγάπη είναι όταν η μαμά δίνει στον μπαμπά το καλύτερο κομμάτι από το φαγητό"


Έχουν να μας "διδάξουν" τόσα πολλά......! 8) 8) 8) 8)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

το καλύτερο....:
"Η αγάπη είναι όταν η μαμά δίνει στον μπαμπά το καλύτερο κομμάτι από το φαγητό"
Η αγάπη δεν διδάσκεται....βιώνεται.....!

Και θάθελα πραγματικά να μάθω, τι νομίζουν ότι διδάσκουν όλοι εκείνοι οι γονείς που ισχυρίζονται,.....μένω για τα παιδιά μου....!!!!

Ας μας φωτίζει η αγάπη του Θεού, να πράττουμε το καλύτερο για την ψυχή μας και τη ψυχή των παιδιών μας....!


Με αγάπη.....στα παιδιά....
και σε όσους μπορούν να μένουν ακόμα παιδιά.....!
όχι ως ανώριμοι .....αλλά ως αγνοί εραστές της Ζωής...!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Με αγάπη.....στα παιδιά....
και σε όσους μπορούν να μένουν ακόμα παιδιά.....!
όχι ως ανώριμοι .....αλλά ως αγνοί εραστές της Ζωής...!
Μονο τα παιδιά θα μπορούσαν να δώσουν τετοιες απαντησεις γεμάτες αγάπη....
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Ναι Ηλία μου

Μόνο τα παιδιά μπορούν ακόμα να βλέπουν με αγνότητα τη ζωή

Μόνο τα παιδιά μπορούν να βλέπουν με τα μάτια της ψυχής

Μόνο τα παιδιά μπορούν να σε εκπλήξουν με τις απαντήσεις τους....!

.....και όσοι μένουν παιδιά....! :wink:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Iexor έγραψε: Και θάθελα πραγματικά να μάθω, τι νομίζουν ότι διδάσκουν όλοι εκείνοι οι γονείς που ισχυρίζονται,.....μένω για τα παιδιά μου....!!!!
Και εγω θα ηθελα πραγματικα να μαθω, τι νομιζουν οτι διδασκουν ολοι εκεινοι που σμιγουν, κανουν παιδια και μετα... δεν μενουν...
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Αυτοί skapanea, νομίζω βρίσκονται στη διαδικασία να "διδάσκονται".

Θά 'πρεπε όμως, να έχουν διδαχθεί νωρίτερα, ώστε να μην προκαλούν τόσο πόνο και στους εαυτούς τους και στα μικρά τους.

Αυτό είναι αποτέλεσμα πιστεύω, τις ελλειπούς διδαχής στα πρώτα τους βήματα και των κοινωνικών "ταμπελών", περί του προορισμού του ανθρώπου, που διδάχθηκαν (να κάνεις οικογένεια, μη σε πουν γεροντοκόρη, δεν έχει σημασία ποιόν, νάναι γιατρός λέει ο μπαμπάς, όχι να είναι δικηγόρος, λέει η μαμά......και η αγάπη....? σιγά......! Κοινωνική καταξίωση, να έχει καλή δουλειά, εξοχικό, σπίτι και "σοβαρό" αυτοκίνητο.....!)

Και μετά το χάος, επαναστατεί η ψυχή, χωρίς να ξέρεις το ΓΙΑΤΙ...?

Μα τα έχεις όλα.....! Δουλειά, σπίτι, αυτοκίνητο, εξοχικό (ίσως παίζει και κανένα σκαφάκι..!) ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ....?
Μόνο που τότε καταλαβαίνεις ότι η ζωή αυτή δεν είναι η δική σου.....
παίζεις τον πρώτο ρόλο στη ζωή των άλλων. Εκείνων που καταξιώνονται από τις δικές σου επιτυχίες....!

ΘΛΙΒΕΡΟ.........ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ.....! :cry: :cry:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και αν δεν "ξυπνήσεις" εγκαίρως, τότε συνεχίζεις τον βιασμό και στα παιδιά σου...

΄Ετσι έμαθα, έτσι είναι σωστό...

Το λέει και ο Θεός...

ους ο θεός συνέζευξε, άνθρωπος μη χωριζέτω!!!

Και η θλίψη πάει σύννεφο...

Αλλά ο γάμος, γάμος!!!

Το είπε και ο θεός άλλωστε...

Θέατρο η ζωή μας!

Ας το παίξουμε όσο μπορούμε καλύτερα...

Με την άδειά σας κ. σκηνοθέτα μου...Αλλά εγώ θα παίξω τον ρόλο μου όπως θέλω και όχι όπως θέλεις...

Αλλιώς, αν είσαι μάγκας, έλα παίξε εσύ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Iexor έγραψε: Θά 'πρεπε όμως, να έχουν διδαχθεί νωρίτερα, ώστε να μην προκαλούν τόσο πόνο και στους εαυτούς τους και στα μικρά τους.
Αυτο ειναι το μεγαλο μου " Γ Ι Α Τ Ι " Iexor.

Διδασκομαστε τα παντα στη ζωη: Γραμματα, Επαγγελμα, Αυτοκινητο, Κοινωνικες σχεσεις, Οικονομια, Φιλοσοφια, Επιστημες Διάφορες . . .

Αλλά δεν διδασκομαστε σε καμια περιπτωση το πως να συμβιωνουμε παραγωγικα και αποτελεσματικα με τον αντιθετο μας

Διοτι ενας ανδρας και μια γυναικα αποτελουν παντα ενα ζευγος αντιθετων.

Αποτελουν το θεμελιωδη φορεα του Δυαδισμου μεσα στις ανθρωπινες κοινωνιες

Κανεις δεν αγγιζει το ζητημα αυτο...

Με αποτελεσμα ολοι καθε φορα να ξεκιναμε απο την αρχη

Και ετσι να διαιωνιζεται η αντιπαλοτητα και η μιζερια στη ζωη...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Διδασκομαστε τα παντα στη ζωη: Γραμματα, Επαγγελμα, Αυτοκινητο, Κοινωνικες σχεσεις, Οικονομια, Φιλοσοφια, Επιστημες Διάφορες . . .

Αλλά δεν διδασκομαστε σε καμια περιπτωση το πως να συμβιωνουμε παραγωγικα και αποτελεσματικα με τον αντιθετο μας

Ποιος θα μας διδάξει σκαπανέα;;;;

Διοτι ενας ανδρας και μια γυναικα αποτελουν παντα ενα ζευγος αντιθετων.
Οχι αντιθέτων Σκαπανέα... για ξαναπροσπαθησε....

Με αποτελεσμα ολοι καθε φορα να ξεκιναμε απο την αρχη

Και ετσι να διαιωνιζεται η αντιπαλοτητα και η μιζερια στη ζωη...
Στο χέρι σου και στο χέρι του καθένα μας είναι σκαπανέα να μην συνεχιστεί...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Διοτι ενας ανδρας και μια γυναικα αποτελουν παντα ενα ζευγος αντιθετων.


Και ετσι να διαιωνιζεται η αντιπαλοτητα και η μιζερια στη ζωη...

Μόνο από αυτό διαιωνίζεται η μιζέρια, Σκαπανέα?

Από το ζεύγος των αντιθέτων?

΄Οχι ρωτάω τώρα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Skapaneas είπε :
Αποτελουν το θεμελιωδη φορεα του Δυαδισμου μεσα στις ανθρωπινες κοινωνιες

Κανεις δεν αγγιζει το ζητημα αυτο...

Με αποτελεσμα ολοι καθε φορα να ξεκιναμε απο την αρχη

Και ετσι να διαιωνιζεται η αντιπαλοτητα και η μιζερια στη ζωη...
ΦΟΒΟΣ..............απαντώ....!

Δεν έχουμε καταφέρει να λύσουμε την αντιπαλότητα και τον δυαδισμό του προσωπικού ΕΓΩ μας με την ψυχή μας......!

πως να απαντήσουμε στο ερώτημα της κοινωνίας....? και πολύ περισσότερο στα ερωτήματα του συντρόφου μας?

Για να απαντήσουμε σε κάποιον άλλο.......πρέπει να απαντήσουμε πρώτα σε εμάς τους ίδιους....!

Και όταν βρούμε τις απαντήσεις ίσως.....λέω ίσως.... μπορέσουμε να απαντήσουμε και στον διπλανό μας.....!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οταν βρεις τις απαντήσεις Πέννη μου, δεν θα σε ενδιαφέρει ο γάμος!!!

Ούτε σαν πράξη κοινωνική, ούτε σαν μυστήριο θρησκευτικό!

Πολύ περισσότερο τότε, θα σε νοιάζει η ένωση...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Ilias έγραψε:
Διδασκομαστε τα παντα στη ζωη: Γραμματα, Επαγγελμα, Αυτοκινητο, Κοινωνικες σχεσεις, Οικονομια, Φιλοσοφια, Επιστημες Διάφορες . . .

Αλλά δεν διδασκομαστε σε καμια περιπτωση το πως να συμβιωνουμε παραγωγικα και αποτελεσματικα με τον αντιθετο μας

Ποιος θα μας διδάξει σκαπανέα;;;;


...
Η ΦΥΣΗ γύρω μας είναι ικανή να μας διδάξει τα ΠΑΝΤΑ.....
ποιός έχει το κουράγιο και το χρόνο να τη διαβάσει όμως....?

Το μεγαλείο της νέας μέρας που ξεκινά
Η ομορφιά του λουλουδιού που ανθίζει στο περβάζι μου...
Το άρωμα του φρεσκοψημένου καφέ και του κεκι που έφτιαξα για να ευχαριστήσω αυτούς που αγαπώ....

Ο χρόνος όμως που απομένει, μετά το κυνήγι της επιτυχίας και της κοινωνικής καταξίωσης...........είναι τόσο λίγος....!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η φύση μας διδάσκει και τα δύο...
!!!! :D
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Vaso έγραψε:Οταν βρεις τις απαντήσεις Πέννη μου, δεν θα σε ενδιαφέρει ο γάμος!!!

Ούτε σαν πράξη κοινωνική, ούτε σαν μυστήριο θρησκευτικό!

Πολύ περισσότερο τότε, θα σε νοιάζει η ένωση...
Η ΕΝΩΣΗ.......!

:) :) :) Αν και δεν μου το δίδαξε κανείς ......αυτό ζητούσε η ψυχή μου πάντα.... ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.....!

"Καμια έκπτωση στην αγάπη"....! (για να χρησιμοποιήσω αυτή τη ρύση σου...που μου έδειξε....τοοοοοσα πολλά πράγματα...)

Φιλάκια πολλά.....
Σ' ευχαριστώ
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”