ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γλαύκη έγραψε:"Οι άνθρωποι συνήθως δεν βιώνουν το τώρα...αλλά το όνειρο.
Γιατί αυτή είναι η δομή του απλού νου, που δεν μπορεί να εναρμονιστει με την καρδιά..."

βάσω εννοείς ότι η καρδιά προσπαθεί να βιώσει/εστιάσει στο τώρα αλλά ο νους το μπλοκάρει αυτό παρεμβάλλοντας κάτι ονειρικό/ουτοπικό? με μπερδεύει αυτό..
σε μπερδεύουν οι εικόνες...
σε μπερδεύει το όνειρο που δεν στέκεται να το πιάσεις!

η ουτοπίά...

αυτή είναι η ζωή μας με ελπίδα...δεν είναι όμως η ζωή μας με αλήθεια!

Γιατί να υποφέρεις από μοναξιά για έναν άνθρωπο, όταν δεν μπορείς να βιώσεις καμία στιγμή με τον Εαυτό σου?
Σκέφτεσαι πολύ και το τώρα μπλέκεται στον φόβο από το παρελθόν και στην ελπίδα του μέλλοντος!
Πότε δηλαδή θα ζήσεις στο τώρα?

Πότε θα αντικαταστήσεις την νοητική εικόνα μιας όμορφης ζωής που δεν σου κάθεται, με την αξία της εμπειρίας?
Και ας διαλυθεί αυτή η εικόνα...Δεν την χρειάζεσαι!

Την ζωή σου χρειάζεσαι, αλλά δεν την παίρνεις στα χέρια σου. Πάντα αφήνεις σχοινάκια στους άλλους για να μπορείς να κινείσαι με ασφάλεια, αλλά δυστυχώς κινείσαι όπως θέλουν εκείνοι που τα κρατούν...

Η καρδιά βιώνει το τώρα...Γκρεμίζει τις εικόνες και κυρίως σου δίνει κίνητρα για να γνωρίσεις τι είσαι εσύ!

Να νιώσεις...όχι να φαντάζεσαι!

και γι' αυτό και μόνο έχει αξία η ζωή μας εδώ, Μαράκι! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Giota2103 έγραψε:
πλαθουμε ενα πανεμορφο παραμυθι στο νου μας που απο κει παιρνουμε ενεργεια και δυναμη οτι καποια στιγμη θα υλοποιηθει χωρις να προσπαθουμε εμεις ιδιαιτερα να το υλοποιησουμε...και μετα απλα επαναπαυομαστε στο "ονειρο"....

είναι τόσο "κακό" να κάνεις όνειρα??? :oops:

όχι, δεν είναι κακό Γιώτα μου...
Τίποτα δεν είναι κακό!

όμως είναι απλά όνειρα και όχι αλήθεια...

Αν θέλεις να ζεις με αλήθεια, τότε αφήνεις το κυνήγι του ονείρου και βάζεις στόχους για την ζωή σου...

Δεν μπορείς να ζεις με το όνειρο! Γιατί τότε θα ζεις με την ελπίδα να έχεις την τύχη να σου πετύχει η ζωή... και αυτό δεν είναι ευθύνη της ζωής σου, αλλά εξάρτηση από το όνειρο!

Εσύ΄δημιουργείς την ζωή σου και όχι οι άλλοι! Σε ποιόν θα την αφήσεις, έχει σημασία, για να την βιώσεις ή απλά να την φαντάζεσαι...

Ξέρεις η εμπιστοσύνη σ' αυτό που επιλέγουμε, έχει να κάνει και με την ανοησία μας να νομίζουμε ότι το επέλεξαν οι άλλοι...
Ανευθυνότητα δεν είναι αυτό?

Κανείς δεν αποφασίζει για εμάς...απλά έτσι μας βολεύει να νομίζουμε, για να έχουμε και δικαιολογία και για την μοναξιά μας και για την ασθένειά μας εντέλει!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

Vaso έγραψε:
Giota2103 έγραψε:

όχι, δεν είναι κακό Γιώτα μου...
Τίποτα δεν είναι κακό!

όμως είναι απλά όνειρα και όχι αλήθεια...

Αν θέλεις να ζεις με αλήθεια, τότε αφήνεις το κυνήγι του ονείρου και βάζεις στόχους για την ζωή σου...

Δεν μπορείς να ζεις με το όνειρο! Γιατί τότε θα ζεις με την ελπίδα να έχεις την τύχη να σου πετύχει η ζωή... και αυτό δεν είναι ευθύνη της ζωής σου, αλλά εξάρτηση από το όνειρο!

Εσύ΄δημιουργείς την ζωή σου και όχι οι άλλοι! Σε ποιόν θα την αφήσεις, έχει σημασία, για να την βιώσεις ή απλά να την φαντάζεσαι...

Ξέρεις η εμπιστοσύνη σ' αυτό που επιλέγουμε, έχει να κάνει και με την ανοησία μας να νομίζουμε ότι το επέλεξαν οι άλλοι...
Ανευθυνότητα δεν είναι αυτό?

Κανείς δεν αποφασίζει για εμάς...απλά έτσι μας βολεύει να νομίζουμε, για να έχουμε και δικαιολογία και για την μοναξιά μας και για την ασθένειά μας εντέλει!

@};-

στόχους για το παρόν? δλδ για το σήμερα?
αλλά και αυτό ένα όνειρο δεν είναι?
δεν καταλαβαίνω μάλλον την έννοια "στόχος".......τον στόχο μου τον τοποθετώ μελλοντικά.....αυτό είναι που μου ξεφεύγει και χάνω το τώρα?
και πως μπορώ να βάλω στόχους για το τώρα?

πχ φέτος θέλω να μάθω windsurfing.....οργανώνομαι , σκέφτομαι , γράφομαι σε σχολή , κανονίζω ταξίδι για την Πάρο , βρίσκω παρέα και ΘΑ το κάνω......(δεν ξέρω αν είναι καλό το πχ αλλά δεν έχω κάτι σε αισθηματικό επίπεδο αυτό τον καιρό.... :oops: )

δεν κατανοώ το παρόν και το μέλλον :oops: :oops:

είναι σοβαρό???
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Γιωτα το πχ που εδωσες με το windsurf εχει να κανει μονο μ εσενα, οποτε θελεις το κανεις...θελεις να μαθεις και θα μαθεις..μια χαρα...
το ν αγαπησεις και ν αγαπηθεις απο καποιον αλλον ειναι διαφορετικο...θελεις να τον αγαπησεις?..οκ..πως θα τον κανεις να σ αγαπησει κι εκεινος ομως?...μπορει απλα να μην γινεται με τον συγκεκριμενο....
ΑΛΛΟ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΜΙΑ ΨΥΧΗ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΔΥΟ
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιώτα, δεν εννοούσα αυτούς τους στόχους, αλλά τους εσωτερικούς...

αλλά μια και το θέτεις έτσι...

θα είσαι μέσα στο σέρφινγκ με το συναίσθημά σου?
θα μπορείς να βιώσεις την χαρά του και να κρατήσεις σταθερό αυτό το αίσθημα?

πρακτικά σε ρωτάω...Συμμετέχεις ολόκληρη σ' αυτό που κάνεις?
ή απλά το κάνεις για να ξεχνιέσαι?

Συναισθηματικά είσαι εδώ? ή πονάει όλο αυτό και απλά δεν το σκέφτεσαι? Γιατί και να μην το σκέφτεσαι, το συναίσθημα υπάρχει!
Η σκέψη δεν το απομονώνει...και αυτό εννοώ σαν στόχο ζωής...
Να φέρεις αρμονία μέσα σου...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Τώρα που έθεσε το θέμα η Έμμα, παρατηρώ ότι παλαιότερα αισθανόμουν τη "μοναξιά" και ήθελα πάντα να είμαι με κόσμο και κυρίως με φίλους. Αλλά τώρα πια, τελευταία χρόνια, την βρίσκω πολύ με την πάρτη μου και οι επιλογές μου στους ανθρώπους που με περιβάλλουν είναι πολύ αυστηρές. Λίγοι και καλοί!! Βέβαια αυτό με έχει κάνει και λίγο "μονομπλόκ", διαχωρίζομαι πολύ απο το σύνολο με έναν τρόπο... Είμαι λίγο στον κόσμο μου, γιατί δεν μου αρέσει αυτό που συναντώ γύρω μου... Αυτό δεν ξέρω κατα πόσο είναι υγιές.

Επίσης, δεν ξέρω και αν είμαι εντός θέματος :-?
@};- @};-
Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

Madraoulas έγραψε:Γιωτα το πχ που εδωσες με το windsurf εχει να κανει μονο μ εσενα, οποτε θελεις το κανεις...θελεις να μαθεις και θα μαθεις..μια χαρα...
το ν αγαπησεις και ν αγαπηθεις απο καποιον αλλον ειναι διαφορετικο...θελεις να τον αγαπησεις?..οκ..πως θα τον κανεις να σ αγαπησει κι εκεινος ομως?...μπορει απλα να μην γινεται με τον συγκεκριμενο....
ΑΛΛΟ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΜΙΑ ΨΥΧΗ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΔΥΟ
ναι το παραδειγμά μου δεν ήταν και ότι καλύτερο αλλά μόνο σανίδες μου έρχονται στο μυαλό.....δεν ξέρω γιατί..... :-?

δεν θέλω να αποφασίζει η ψυχή μου για κανέναν άλλο , αλλά όταν είσαι μαζί με κάποιον τότε μου φαίνεται αδιανόητο να μην τον συμπεριλάβω στα ονειρά μου.....να μην σκέφτομαι το μέλλον μαζί του.....

γίνεται σχεδόν μόνο του......

@};-
Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

Vaso έγραψε:Γιώτα, δεν εννοούσα αυτούς τους στόχους, αλλά τους εσωτερικούς...

αλλά μια και το θέτεις έτσι...

θα είσαι μέσα στο σέρφινγκ με το συναίσθημά σου?
θα μπορείς να βιώσεις την χαρά του και να κρατήσεις σταθερό αυτό το αίσθημα?

πρακτικά σε ρωτάω...Συμμετέχεις ολόκληρη σ' αυτό που κάνεις?
ή απλά το κάνεις για να ξεχνιέσαι?

Συναισθηματικά είσαι εδώ? ή πονάει όλο αυτό και απλά δεν το σκέφτεσαι? Γιατί και να μην το σκέφτεσαι, το συναίσθημα υπάρχει!
Η σκέψη δεν το απομονώνει...και αυτό εννοώ σαν στόχο ζωής...
Να φέρεις αρμονία μέσα σου...

@};-
ναι βάσω μου καταλαβαίνω τι εννοείς......
απλά για εμένα μέχρι τώρα η ανακάλυψη του εσωτερικού μου κόσμου πάντα συμπεριλάμβανε και άλλους..... :-(
δεν ξέρω πως είναι δυνατόν αυτό και μην γελάσεις....
ΤΩΡΑ αρχίζω και κατανοώ ..... :-?
λίγο , λίγο...... :oops:

αλλά επιμένω.....ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΝΕΙΡΑ!!!

(έφυγα από το θέμα.....σόρρυ.... :oops: )
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

αλλά επιμένω.....ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΝΕΙΡΑ!!!
συμφωνω! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Την ζωή σου χρειάζεσαι, αλλά δεν την παίρνεις στα χέρια σου. Πάντα αφήνεις σχοινάκια στους άλλους για να μπορείς να κινείσαι με ασφάλεια, αλλά δυστυχώς κινείσαι όπως θέλουν εκείνοι που τα κρατούν...
^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

ANGELS ON EARTH έγραψε:
Την ζωή σου χρειάζεσαι, αλλά δεν την παίρνεις στα χέρια σου. Πάντα αφήνεις σχοινάκια στους άλλους για να μπορείς να κινείσαι με ασφάλεια, αλλά δυστυχώς κινείσαι όπως θέλουν εκείνοι που τα κρατούν...
^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

’ουτς!:-s Αυτό πόνεσε.
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

’ουτς! :-s Αυτό πόνεσε.
>:d< :x :*
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

βάσω σ ευχαριστώ. @};- @};- @};- @};- @};-
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

ναι Margot και έλλη πόνεσε κι εμενα!!!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”