Οι πνευματικοί οδηγοί

Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Οι πνευματικοί οδηγοί

Δημοσίευση από Spyros »

Γενικά έχω άγνοια, φυσικό είναι για πρωτάκι!
Πότε συνήθως στη ζωή ενός ατόμου τους συναντάμε; Μας επιλέγουν ή τους επιλέγουμε, και πόσους μπορεί να έχουμε; Έχουν σχέση με προηγούμενες ζωές μας; Είναι πάντα κάποιοι που υπήρξαν ή μπορεί να είναι και μόνο αγγελικές μορφές;

Αυτά τα λίγα για αρχή :!:
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
marilena
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 05 Μάιος 2007 10:41 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Δημοσίευση από marilena »

Σπύρο καλώς ήρθες!! :D

Θα μοιραστώ μαζί σου μια εμπειρία που ίσως σου απαντήσει στο
ερώτημά σου..
Τα τελευταία 3 χρόνια έπαιρνα μέρος σε μια ομάδα αυτογνωσίας.
Κάποια στιγμή η ψυχολόγος που συντόνιζε την όμάδα, αν και μάς
είχε βοηθήσει πολύ στην μέχρι τότε θεραπεία μας, δεν μπορούσε
να ανταπεξέλθει περαιτέρω για προσωπικούς λόγους, έτσι οι
περισσότεροι φύγαμε σχεδόν απογοητευμένοι...
Στη Χαλκίδα δεν υπάρχουν και πολλόι "δάσκαλοι", σχεδόν κανείς,
οπότε μεσολαβεί μια εβδομάδα και αποφασίζω να δώσω λίγο χρόνο
στον εαυτό μου και αργότερα να κοιτάξω για κάποιον στην Αθήνα..
’λλωστε είμαστε κοντά..
Στην εβδομάδα πάνω συμβαίνει το εξής μαγικό!!
Χτυπάει το τηλέφωνό μου, βλέπω άσχετο νούμερο, το σηκώνω
και ακούω από μέσα μια φωνούλα: "Μαριλένα;;" - "Ναι;;;" λέω εγώ..
"Καλησπέρα, είμαι η ’ντα η δασκάλα σου, της δραματοθεραπείας!!"

Κόκκαλο εγώ!! "Ποιά;;;" της λέω...Με τα πολλά καταλαβαίνουμε
ότι έχει κάνει .."λάθος" και βρήκε το τηλέφωνό μου από το εργαστήρι υποκριτικής, και με πήρε θεωρώντας ότι όντως είμαι μαθήτριά της....
Το αποτέλεσμα;;;; Έγινα βέβαια μαθήτριά της, μην σου πω ότι
ήμουν από πρίν :lol: , και ανακάλυψα ότι το μάθημα της ήταν
κυρίως η ...."αυτογνωσία"...και είναι ένας υπέροχος άνθρωπος,
μια θαυμάσια δασκάλα που με έχει στηρίξει και με στηρίζει και
κάθε λεπτό μαζί της είναι θησαυρός.. :D :D

"ΟΤΑΝ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ, Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ"

Αυτό πιστέυω,
ελπίζω να βοήθησα, με πολύ αγάπη. :D
Ο ΘΕΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ, ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Καλώς σας βρήκα!

Κάτι τετοια συμβάντα είναι θεόπνευστα θα έλεγε κανείς.
Εγώ όμως αναφερόμουν σε άυλα πρόσωπα.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σπύρο, δεν είναι πότε αυτοί εμφανίζονται, αλλά πότε εμείς είμαστε έτοιμοι να τους αντιληφθούμε.

Δεν είναι πότε αυτοί μας επιλέγουν, αλλά πότε εμείς αφηνόμαστε να επιλεγούμε

Δεν είναι ποιοί είναι αυτοί, αλλά ποιοί είμαστε εμείς όταν έρχονται


Δεν είναι από πότε τους γνωρίζουμε, αλλά αν μπορούμε να τους γνωρίσουμε σήμερα.

Βοήθησα?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Όπως μια σοφή φράση λέει, δεν πήρα αυτό που ήθελα, πήρα αυτό που χρειαζόμουν.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι ανώτερες επικοινωνίες είναι ένα θέμα που απασχολεί πολλούς ανθρώπους.
΄Ολοι κατά καιρούς έχουμε "επικοινωνήσει" με κάποιον πνευματικό δάσκαλο, αρχάγγελο, άγγελο. Υπάρχουν αυτές οι δυσκολίες στην ζωή μας, που μας κάνουν να στρέφουμε το βλέμμα μας προς τον ουρανό και να προσευχόμαστε. Υπάρχουν οι στιγμές που νιώθουμε ότι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε και ζητάμε βοήθεια από τα "ουράνια πεδία".

Πολλοί άνθρωποι θεωρούν τον εαυτό τους "ασήμαντο", ώστε καποιος διδάσκαλος ή αρχάγγελος να επικοινωνήσει μαζί τους.

΄Ομως η πίστη είναι δυνατή και έτσι νιώθουμε "καλά" όταν έχουμε αυτήν την απάντηση, αυτό το μήνυμα, αυτό το χάδι, από κάποιον που θεωρούμε ανώτερο από εμάς. Από κάποιον που "ξέρει" για την ζωή μας και μπορεί να μας προτείνει λύσεις...

Θα ήθελα να σας πω την δική μου άποψη γι' αυτό.
Θα ήθελα να σας πω την δική μου εμπειρία.
Και φυσικά εδώ μπορούν να καταγραφούν και οι δικές σας...

Η επικοινωνία μου με τον Μιχαήλ ξεκίνησε από την ηλικία των 14 μου χρόνων. ΄Ηταν ξαφνική και άμεση και εγώ τα έχασα.
΄Ομως ήταν η ανάγκη καθοδήγησης τόσο μεγάλη, που τον αρχικό φόβο τον διαδέχτήκε η αγαλλίαση και η χαρά.
Είχα κάποιες εξηγήσεις στο γιατί μου συμβαίνει αυτό εμένα. Αυτές οι εξηγήσεις δεν είχαν να κάνουν με την ζωή μου, αλλά με την ευαισθησία μου και το ενεργειακό μου πεδίο. Γιατί βλέπω χρώματα στους ανθρώπους? Γιατί νιώθω διαφορετική? Γιατί?
Κάθε φορά που έπεφτα να κοιμηθώ, λίγο πριν ερχόταν ο Μιχαήλ μέσα σε απίστευτο φως και άρχιζε η "διδασκαλία".
Ποτέ δεν μου είπε τι να κάνω στην ζωή μου...
Ποτέ δεν μου έδωσε λυσεις για προβλήματα της ζωής μου.
΄Οσα άκουγα τότε, είχαν πάντα να κάνουν με βοήθεια πάνω στις πνευματικές μου αναζητήσεις, σε σχέση με όσα άκουγα τότε για τον Θεό, από την θρησκεία, από την οικογένεια, από την κοινωνία...
΄
΄Ετσι κατάλαβα πόσο σημαντικη είναι η ελεύθερη βούληση που έχουμε οι άνθρωποι να επιλέξουμε τις εμπειρίες μας.
Κατάλαβα ότι δεν επεμβαίνει κανείς σ' αυτήν, ούτε καν συμβουλευτικά.
Σε μεγάλα διλήμματα στην ζωή μου, είχα για σύμβουλο μόνο τον Εαυτό μου. ΄Οχι το εγώ, αλλά τον Εαυτό μου, που με έβαζε στην διαδικασία να επιλέξω με την καρδιά μου και όχι με την λογική μου.

Διαπίστωσα λοιπόν ότι ο Εαυτός μου είναι πολύ σοφός και έμπειρος και είναι ο μοναδικός που θα μπορούσε να οδηγήσει την πορεία μου στην Γη και να βοηθήσει την ψυχή μου να βιώνει αυτό που πραγματικά επιθυμεί.

Η «επικοινωνία» με τον Ιησού ήταν καταλυτική. ΄Όμως προέκυψε όταν εγώ μπόρεσα να ισορροπήσω το εγώ με το ανώτερο πεδίο μου. ΄Όταν κατανόησα τις αντιθέσεις και την διαφοροποίηση του δυαδισμού. Προέκυψε όταν ήμουν εγώ έτοιμη να τον αντιληφθώ. ΄Όταν η καρδιά μου γέμισε με αγάπη και ήταν η μοναδική ενέργεια που μπορούσα να περιβάλλω τον Εαυτό μου και φυσικά να περιβάλλω όλα μέσα και έξω από εμένα. Τότε ήρθε…
Βήμα-βήμα άρχισα να κατανοώ το σημαντικό μας σκοπό εδώ στην 3η διάσταση. Που απείχε από τα μεγαλόπνοα σχέδια και υπηρεσίες που ο νους μας εφευρίσκει για να δίνει αξία στο εγώ μας. Κανένα σχέδιο, καμία υπηρεσία, εκτός από το να «επιτρέψουμε» στο Πνεύμα μας στον Ανώτερο Εαυτό μας να εκδηλωθεί μέσα από την ύλη. Αυτός είναι ο σκοπός και η τελική ευθεία για την ανάληψη.

Ο Ιησούς με οδήγησε να κατανοήσω πόσο σημαντική είναι για εμάς τους ανθρώπους η εκδήλωση του Πνεύματος στην ύλη. Με οδήγησε να κατανοήσω ότι εκείνος ακριβώς αυτό έκανε. Και μέσα από μηνύματα μου έδωσε κατευθύνσεις για να το επιτύχω, να το βιώσω και να ζήσω σύμφωνα με αυτήν την επίγνωση.

Και έτσι ξεκίνησαν όλα…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αρχισα να καταγράφω τα μηνύματα. Η δόνηση της στιγμής με έκανε να μην έχω "συνείδηση", αλλά συνειδητότητα. Δεν λειτουργούσε ο μηχανισμός του νου, οι λέξεις δεν καταγράφονταν στον εγκέφαλο, αλλά κάθε λέξη την ένοιωθα σαν δόνηση που έπρεπε να αποκρυπτογραφηθεί.

Αν θα μπορούσα να το αξιολογησω και να το περιγράψω, θα έλεγα "μηχανική γραφή". Χωρίς σκέψεις, μόνο με ενσυναίσθηση!

Τα μηνύματα ήταν απαντήσεις σε ερωτήσεις που είτε εγώ, είτε καποιος άλλος από το περιβάλλον μου, έθετε.

Εξηγήσεις για έννοιες που ήταν δυσνόητες. Εξηγήσεις για την φύση των εμποδίων και των δυσκολιών της ζωής μας. Εξηγήσεις για την αγάπη και την συμπόνια. Εξηγήσεις για την αναγνώριση των προτύπων που λειτουργούν ανασταλτικά για την διεύρυνση της συνειδητότητάς μας.

Ενα από τα μεγαλύτερα εμποδια στην διεύρυνση αυτή, που στέκεται πάντα ανάμεσα στο εγώ και τον Ανώτερο Εαυτό μας, είναι η αντίληψή μας ότι εμείς είμαστε "κατώτεροι από αυτόν", ή από οποιονδήποτε διδάσκαλο.

΄Ετσι μου "ζήτησε" να μην τον λέω διδάσκαλο, αλλά φίλο και συνεργάτη. Επέμενε πολύ, αλλά εγώ θεωρούσα ότι του δείχνω τον σεβασμό και την υποταγή που όφειλα, με το να τον προσφωνώ με μια λέξη πολυ "τιμητική", όπως η λέξη "διδάσκαλος"!!!

Με πολύ υπομονή με έκανε να καταλάβω, ότι η "απόσταση" που επιτρέπω να υπάρχει ανάμεσά μας, ήταν ανασταλτική στο να νιώσω πόσο θεϊκοί είναι οι άνθρωποι και να διαχωρίζομαι από αυτούς.
Ο διαχωρισμός ήταν μόνο στο μυαλό, στο νου, που αντιλαμβάνεται μόνο ότι "βλέπει" και ότι έχει καταγράψει σαν αξίες.
Η διεύρυνση της συνειδητότητας έχει να κάνει με την γνώση, την επίγνωση της θεϊκής μας υπόστασης και την αντίληψη του Πνεύματος που είναι η διεύρυνση της ανθρώπινης συνείδησης!!

΄Ετσι κατανόησα, ότι η υλική μας υπόσταση δεν σταματά στην τρίτη διάσταση, όμως έχει σημαντικό ρόλο και αξία στο να την κατανοήσουμε. Να κατανοήσουμε την ζωή σε κάθε μόριο της ύλης, την ανάσα της, την σημασία της.

Η μεγαλύτερη επίγνωση, την οποία μοιράζομαι πάντα με χαρά, ήταν ότι ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ, ΑΝ ΕΝΑΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ!!!

΄Ολοι οι άνθρωποι μπορούν να έχουν πρόσβαση στην γνώση, στην καθοδήγηση, στην δυνατότητα διεύρυνσης, στην δυνατότήτα ανύψωσης των δονήσεων.
Το μεγαλύτερο εμπόδιο σ' αυτό, είναι μόνο ο νους μας. Πόσο έτοιμοι είμαστε να τον αγνοήσουμε... Πόσο έτοιμοι είμαστε "να λάβουμε". Πόσο έτοιμοι είμαστε να "ζήσουμε"!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δεν θα γραψω απλά θα σου στείλω μια πελώρια ζεστή αγκαλιά!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Κάτι ακόμα για την περίπτωσή μου, αφού μας αρέσει πολύ το Matrix εδώ πέρα.

Ο Μορφέας προς τον Νίο, μετά τη διάσωση του πρώτου από τον δεύτερο: "There is a difference between knowing the path, and walking the path."
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Nαί παιδί μου ,αλλο η γνώση κι αλλο το βιώνω.
Αλλο διαβαζω κι αλλο ζω.
Το βιωμα γινεται γνώση που ποτε δεν χανεται,γνωση χωρις βιωμα ξεχνιεται.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Εφτασα πολλές φορές στο σημείο να αμφισβητήσω. Να θεωρώ φαντασία κάποιο μήνυμα, κάποια εξήγηση που δεν μπορούσα να κατανοήσω.
Σε τέτοιες στιγμές ερχόταν μια άμεση επιβεβαίωση που δεν χωρούσε αμφισβήτηση. Οι στιγμές αυτές λιγόστεψαν. Μέχρι να μην υπάρχουν πια.

Και τότε ξεκίνησε η συνεργασία μου μαζί του. Δεν απαντούσε σε βαθιά υποσυνείδητα ερωτήματα. Απλά με άφηνε και βίωνα κάθε κατάσταση με τόσο ένταση, ώστε νόμιζα ότι το σώμα μου θα διαλυθεί. Οι δονήσεις ήταν ισχυρές, έκανα μέρες να συνέλθω. ΄Όμως άντεχα. ΄Ολοι αντέχουμε…Είναι φαντασία και αποκλεισμός του νου, να θεωρούμε ότι δεν αντέχουμε.

Οι καθαρισμοί των πεδίων μου ήταν βαθιοί κα επίπονοι. Ναι, επίπονοι. Γιατί σ’ αυτήν την διαδικασία συμπεριλαμβανόταν και το σώμα. Συνειδητοποίησα πόσο σημαντικό είναι. Συνειδητοποίησα ότι δεν είναι μόνο του μέσα στην Γη. Συνειδητοποίησα πόσο μεγάλη αλληλεπίδραση έχει με τις αόρατες ενέργειές της και πόσο σημαντικό είναι το σώμα μας για την δική της εξέλιξη. Από το «φως» που γεμίζει κάθε μου κύτταρο και μετατρέπει σε θεϊκό, κάθε στοιχείο που το απαρτίζει. Από του καθενός μας τα κύτταρα, ελκύει η Γη το φως για τα δικά της. Μία έντονη αλληλεπίδραση, που με έκανε να κατανοήσω, πόσο αστείο είναι να φροντίζουμε την γη σαν περιβάλλον μόνο, αγνοώντας την φωτεινή μας δράση μέσα από το δικό μας σώμα, στο δικό της.

Μέσα από αυτήν την αλληλεπίδραση, κατανόήσα την ζωή παντού. Την «ανάσα» και την κίνηση σε κάθε μικρό ή μεγάλο μόριο του πλανήτη, σε κάθε στερεό, υγρό, ή συμπαγή πυρήνα της, «είδα» την δημιουργία σε μια «ανάσα», τόσο ενιαία, που δεν μπορούσα πια να ξεχωρίσω τίποτα από αυτήν. Κατανόησα έτσι τον θεό. Και αυτό που πάντα ακούμε, αλλά δεν κατανοούμε άμεσα: «ο θεός είναι παντού»!
Και αυτή ήταν η σημαντικότερη αντίληψη. Γιατί, τι να φοβηθείς πια?

Η ζωή είναι διαφορετική όταν ζεις με επίγνωση.
Στην αρχή νιώθεις περίεργα, αλλά μετά νιώθεις ελεύθερα.
Δεν ζεις απλά, ζεις γιατί το θέλεις.
Δεν καταστρώνεις πια σχέδια, αλλά αφήνεις τις «στιγμές» να έρθουν σε σένα, αυτές τις στιγμές που χωρίς επιθυμίες και επιδιώξεις, ξέρεις ότι απλά σου ανήκουν.
Τολμάς να παρατηρείς πια, χωρίς δέος, τον Εαυτό σου. Να γνωρίζεις ότι «είμαι» χωρίς να στέκεσαι ούτε λεπτό στο «ποιος είμαι?», γιατί έχεις θυμηθεί.
Τότε η ζωή γίνεται «παιχνίδι» που χαίρεσαι σε κάθε του φάση, είτε κερδίζεις, είτε χάνεις. Γιατί έχει σημασία πια το «παιχνίδι» και όχι το αποτέλεσμά του.
Γνωρίζεις γιατί είσαι στην ύλη. Και αφήνεις το Πνεύμα να παίξει, να πειραματιστεί μαζί της, να την κατακτήσει και τελικά να την εξουσιάσει! Πιο « δυνατό» το Πνεύμα από αυτήν! Αρκεί να του επιτρέψουμε να την βιώσει μέσα από το σώμα μας.

Το γνωρίζετε ότι έχετε τις θεϊκές ιδιότητες. Ο Πατέρας / Μητέρα Θεός δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει κάτι ατελές. Είστε το τέλειο ον, η αιώνια παρουσία. Εσείς δημιουργήσατε αυτήν την διάσταση, είστε οι κύριοι της, μα φέρεστε σαν υπηρέτες της. Υπηρετείτε την ύλη, ενώ μπορείτε να την εξουσιάσετε. Επικεντρωθήκατε στις φυσικές αισθήσεις που δώσατε στο σώμα σας και ξεχάσατε ότι η ύπαρξη σας δεν χρειάζεται τις φυσικές αισθήσεις παρά μόνο για να «παίξει» με την ύλη. Μα εσείς δεν «παίζετε» πια. Το παιχνίδι το θεωρείτε ανωριμότητα. Το γέλιο το θεωρείτε αμαρτία, ακόμα και στο έρωτα βάλατε προσδιορισμό. Ετσι δεσμευτήκατε μόνοι σας και μόνοι σας φυλακίσατε τον νου και την ψυχή σας σ' αυτό που εσείς οι ίδιοι δημιουργήσατε για να πειραματιστείτε. Και εγκλωβίσατε τον Πατέρα / Μητέρα Θεό σε μια εμπειρία, που στην αρχή σας έδινε χαρά, μα τώρα ούτε καν τη θυμάστε.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Έχεις δίκιο, φυσικά! Είμαστε υπηρέτες των αποτελεσμάτων της επιστήμης αντί το ανάποδο. Τη χρησιμοποιούμε για πυκνώσουμε την ύλη γύρω μας και να απομονωνόμαστε (με τις τεχνητές ανάγκες) από τη ζωή την πλήρη (υλική, πνευματική και ψυχική).

Εύχομαι μόνο να αλλάξει αυτό όσο πιο ανόδεινα γίνεται, γιατί το εναλλακτικό θα είναι σαν το reboot του υπολογιστή, ένα σβήσιμο (από πχ μια καταστροφή ή ένα πόλεμο) και εκκίνηση από το μηδέν πάλι.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Οχι Σπύρο μου,
είμαστε πολλοί πια, που οραματιζόμαστε την νέα Γη!
Και θα γινόμαστε ολοένα πιο πολλοί...περισσότεροι...ακόμα περισσότεροι...

Είπαμε το "όραμα" όταν περιέχει αγνότητα, επιστρέφει από το Σύμπαν για να πραγματοποιηθεί...

Ας οραματιστούμε αληθινά λοιπόν!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
zio21
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 06 Αύγ 2007 3:52 pm

Δημοσίευση από zio21 »

καλημερα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Vaso έγραψε:΄Ολοι οι άνθρωποι μπορούν να έχουν πρόσβαση στην γνώση, στην καθοδήγηση, στην δυνατότητα διεύρυνσης, στην δυνατότήτα ανύψωσης των δονήσεων.

Το μεγαλύτερο εμπόδιο σ' αυτό, είναι μόνο ο νους μας. Πόσο έτοιμοι είμαστε να τον αγνοήσουμε... Πόσο έτοιμοι είμαστε "να λάβουμε". Πόσο έτοιμοι είμαστε να "ζήσουμε"!!!
Παραθέτω αυτό το κείμενο σαν αρχή, για να απαντήσω , σε σένα γλυκειά μου Μαργαρίτα, και σε όσους με ρωτάνε για τα σεμινάρια που έκανα, και για όσα με βοήθησαν να γνωρίσω λίγο τον Εαυτό μου!

Θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με το πόσα και ποιά σεμινάρια παρακολούθησα, αλλά με την αμετάκλητη απόφασή μου να βρω τον Εαυτό μου και τον Θεό...

Από εκεί ξεκίνησαν όλα...

΄Οσα σεμινάρια έκανα μετά, ήταν η δική μου επιλογή να γνωρίσω, μέσα από την διδασκαλία, διάφορα κομμάτια του Εαυτού μου…

Ποτέ δεν "έμεινα" αφοσιωμένη σε κάποιον γήινο δάσκαλο. ΄Επαιρνα με σεβασμό όσα καλά είχε να μου δώσει, και παραμέριζα τα γήινα κομμάτια του που με ενοχλούσαν. ΄Ετσι μπόρεσα να μάθω μέσα από πολλούς "δασκάλους" και να μαζέψω γνώσεις που αργότερα έγιναν δικές μου διαδρομές στον δρόμο προς την εσωτερική σοφία, που δεν χρειάζεται παρά να την αποκωδικοποιήσεις για να έχεις πρόσβαση σ' αυτήν.

Στην αρχή ξεκίνησα μόνο με την "επικοινωνία" μου, που πάντα υπήρχε...Μπόρεσα έτσι να ισορροπήσω την αγωνία του "άγνωστου" και αβέβαιου, με την σοφή καθοδήγηση.

Διάβασα πάρα πολλά βιβλία...Τόσο πολλά που δεν θα χώραγαν (και δεν χωράνε) σε μια μεγάλη βιβλιοθήκη. Στην αρχή φιλοσόφους και εσωτεριστές...Μετά πιο εξειδικευμένα βιβλία. Καθένας κατέθετε την άποψή του και περισσότερο με μπέρδευε, παρά με βοήθαγε. ΄Ομως αυτό το διάστημα ήταν ευλογημένο, γιατί έκανα και "χαζούς" πειραματισμούς με το αστρικό πεδίο, και κατανόησα έγκαιρα πόσο επικίνδυνο είναι, αν δεν γνωρίζεις τα συναισθηματικά τέρατα, που έχεις τοποθετήσει σ' αυτό το πεδίο, να χαθείς μέσα σ' αυτά. ΄Οχι ότι δεν πρέπει να το "περάσεις" αυτό το στάδιο, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να έχεις "εφόδια" γι' αυτήν την διαδρομή...
Το αστρικό πεδίο (4η διάσταση) είναι κατηγοριοποιημένο σε επίπεδα και χρειάζεσαι γνώσεις για να φτάσεις εκεί (πάντα κατά την δική μου εμπειρία)

¨Ομως ούτε τα βιβλία μου έδωσαν την "εμπειρία" που αναζητούσα, για να κατευνάσω τις ανησυχίες μου και το κυριότερο δεν μου έδειξαν την ομοιότητά μου με τον θεό, που ήταν η βασική μου αναζήτηση...

Σήμερα, έχω ξεχάσει ότι έχω διαβάσει, και απλά μου έρχονται βιβλία "στο κεφάλι" κυριολεκτικά, όταν χρειάζομαι να εκφράσω με λόγια κάποιες έννοιες.

΄Όμως έχω συνομιλήσει και με άλλους ανθρώπους που έχουν διαβάσει πολύ. Τα γνωρίζουν όλα απ' έξω…Δεν έχουν όμως βιωματική γνώση και έτσι είναι σαν τις γνώσεις που παίρνουμε διαβάζοντας την αρχαία ιστορία της Ελλάδας. Είναι το ίδιο να την διαβάζεις και το ίδιο να την βιώνεις?

Ετσι το διάβασμα είναι ένα καλό εργαλείο γνώσης, αλλά δεν είναι το παν!

΄Εκανα όλα τα επίπεδα ρέικι που υπάρχουν αυτήν την στιγμή! Καμία υποψία ούτε καν σαν πρόθεση ότι κάποια στιγμή θα δίδασκα το ρέικι!!! Ούτε που το είχα σκεφτεί!!

' Ομως αναγνωρίζοντας τα προσωπικά οφέλη από την συμπαντική ενέργεια, προχωρούσα σε όλα τα στάδια, νιώθωντας ολοένα και πιο πολύ ότι το ρέικι ήμουν εγώ!
Χωρίς προσδοκίες, αφηνόμουν στους βαθύτατους καθαρισμούς, χωρίς να διαμαρτύρομαι, γιατί γνώριζα ότι η θεραπεία του ρέικι έχει να κάνει με όλα τα αόρατα πεδία μας και όχι μόνο με το φυσικό σώμα μας.

Ο "καθαρισμός", η "θεραπεία" για μένα ήταν πάντα το ξεκόλλημα ενός μέρους μου, που μου ήταν εμπόδιο για να νιώσω τον θεό. Και αυτό ήταν το μεγαλύτερο κέρδος μου από τα σεμινάρια ρέικι.

΄Εκανα δύο φορές το σεμινάριο Chamballa, που μου πρόσθεσαν το μεν πρώτο βαθύτερη θεραπεία και το δεύτερο επιβεβαιώσεις για ότι εγώ είχα ανακαλύψει. Δεν συνέβη το ίδιο και με τους άλλους συμμετέχοντες...τουλάχιστον όχι με όλους!

΄Ετσι μου αποδειχτηκε, ότι όσα σεμινάρια και να κάνεις, τίποτα δεν είναι περισσότερο "ωφέλιμο" από την δική μας αφοσίωση και επιμονή!!!

Στην έννοια "θεραπεία" πρέπει να περικλείσουμε και τον λαβύρινθο. Αυτές οι διαδρομές είναι η ουσιαστικότερη "θεραπεία" που μπορεί κανείς να προσφέρει στον εαυτό του. Αρκεί να μην μείνει σε μερικά συμπτώματα στο φυσικό σώμα. Η βαθύτερη θεραπεία δεν έχει να κάνει με το "συναχάκι" ή τον "πονοκέφαλο"...αλλά με αυτό που έχουμε εμείς αποφασίσει να περάσουμε, όσο πόνο κι αν περιέχει...

Από την στιγμή που θα σταθούμε απέναντί μας με ειλικρίνεια και αγάπη, τότε τα στάδια "θεραπείας" θα είναι έντονα και καταλυτικά, για τις παραπέρα επιγνώσεις της ζωής μας, για την ένωσή μας με την ανώτερη φύση μας.

Τώρα όμως είμαι σε θέση να πω, ότι το ρέικι με βοήθησε να βρω την δύναμη να "θεραπευτώ". ΄Όμως ούτε αυτό ήταν η ουσιαστική μου διαδρομή. Το ρέικι χωρίς επίγνωση, είναι απλά η συμπαντική ενέργεια…Και τι την κάνεις? Σου δίνει κουράγιο και χαρά? Σου δίνει αφθονία και υγεία? Από μόνη της μπορεί? Μακάρι να ήταν έτσι…Θα ήμουν κάθε μέρα εδώ να δίνω μυήσεις στους ανθρώπους!!! ΄Όμως η βασική επίγνωση ας μην μας διαφεύγει…Το ρέικι είμαστε εμείς!!!



΄Εκανα επισης δύο χρόνια "ταξίδια" στην 5η διάσταση, με οδηγό την Μαρία, όπου "είδα" και "έμαθα" αρκετά για να με βοηθήσουν να περάσω σε ένα άλλο επίπεδο συνειδητότητας, όμως γιατί εγώ το ήθελα...Πολλοί άνθρωποι που ήταν μαζί μας, δεν κατάφεραν να απεγκλωβιστούν από το "μοντέλο" ζωής τους, περιμένοντας ως δια μαγείας να γίνει "άνωθεν" το θαύμα για υλική χαρά και ευημερία!!

Γι' αυτό δεν βλέπω κανένα νόημα στο να πω για τα σεμινάρια που έκανα, γιατί χωρίς την δική μας εσωτερική δύναμη και θέληση, όσα και αν κάνουμε, δεν θα μπορέσουμε να "φύγουμε" από την περιορισμένη ζωή μας εδώ στην 3η διάσταση, και να την δούμε σαν ένα εμπειρικό ταξίδι που το κάνουμε με χαρά και επίγνωση, διευρύνοντας την αξία της!!!

Μέσα σ' αυτήν την "ζωή" εμπεριέχονται όλα τα ανθρώπινα συναισθήματα, όμως αν τα έχουμε αποκωδικοποιήσει, δεν είναι το ίδιο βαριά, αλλά τα αναγνωρίζουμε σαν σημαντικά στάδια εμπειριών και επιγνώσεων. Ετσι αρχίζουμε να τα ενσωματώνουμε και σταματάμε να τα πολεμάμε σαν μη αποδεκτά...

Χρειάζεται μεγάλη αφοσίωση στον δρόμο που επιλέγεις. Καμιά φορά ξεχνάς και τον εαυτό σου και τους αγαπημένους σου ανθρώπους, και ίσως ξεχνάς και την ίδια την ζωή σου εδώ. Οι προτεραιότητες σου αλλάζουν, το ίδιο και οι επιδιώξεις σου. Είναι αρκετά επίπονο να μπορέσεις να κατανοήσεις την προσωπικότητά σου και να αποδεχτείς το σχέδιο σου, που πρέπει εκείνη να προωθήσει...

Καταλαβαίνεις βέβαια πόσο πολύ είμαστε μακρυά από το σχέδιό μας, όλοι οι άνθρωποι, αφήνοντας τον χαρακτήρα μας να διαμορφώνει και την υλικη ζωή μας. Σημασία έχει, όχι να ταπεινώσεις την προσωπικότητά σου, αλλά να την ενώσεις με τον Ανώτερο Εαυτό σου και να αφήσεις αυτό το νέο "ον" που γεννιέται μέσα από αυτήν την ένωση, να γίνει ο Δημιουργός! Η ταπεινότητα έρχεται τότε χωρίς να κάνεις καμία προσπάθεια, αφού μέσα από αυτόν τον Δημιουργό απορρέει μόνο αγάπη!

Εύχομαι σε όλους τους αναζητητές "κουράγιο", υπομονή και πίστη!

Και κυρίως ας μην ξεχνάμε..."μπορεί ένας, μπορούν όλοι", γιατί δεν υπάρχουν εκλεκτοί, αλλά αποφασισμένοι!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”