ΞΕΧΑΣΑΜΕ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΞΕΧΑΣΑΜΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:εμένα περιγράφεις??? φοβάμαι την μοναχικότητα του ταξιδιού και όμως το απολαμβάνω, φοβάμαι τις αλλαγές που θα προκύψουν αλλά το προτιμώ από το αέναο συναίσθημα του να μην ξέρω που ανήκω και ποιά είμαι πραγματικά.. ξέρω οτι είναι φόβοι της προσωπικότητας και θέλω να τους νικήσω...
Μια πολύχρωμη «κουρελού» απόψεων, πεποιθήσεων, αξιών…
Εκφράσεις και συνθέσεις των θεών που γεμίζουν τον «μικρό» κόσμο του ανθρώπου…
Ελπίδες και όνειρα που για να πραγματοποιηθούν χρειάζεται να συμμετέχουμε στην ζωή των θεών…Να γίνουμε μέρος της Ζωής τους και να τους εντάξουμε στην «απληστία» μας…Σαν την μόνη αλήθεια…


Αυτή είναι η κοινωνία του ανθρώπου...

΄Ολοι ζούμε μέσα στην "παράνοια" των ρόλων, γιατί τα παίρνουμε όλα σαν "δεδομένα" και δεν παρατηρούμε ποτέ τις "αντιθέσεις" των λέξεων με τις πράξεις μας...Δεν εμβαθύνουμε στον Εαυτό μας ποτέ...

Ποτέ στην ζωή μου δεν ήθελα, απλά να εξευγενίσω την ζωώδη φύση μου με υποκριτικές "τεχνικές" ευγένειας...
΄Ηθελα να λέω "σ' αγαπώ" και να το εννοώ...
Και αυτό μόνο αν ανοίξει κανείς τον χώρο του θεού μέσα του, μπορεί να το καταφέρει...
Να είναι ειλικρινής κανείς με τον Εαυτό του, προϋποθέτει ότι μπορεί να τον «συναντήσει» μέσα σε εκείνο το επίπεδό του, που είναι αγνό και αθώο και δεν υποκρίνεται…Και κυρίως δεν μνησικακεί στους Νόμους μέσα του!

Η «υποκρισία» είναι αποτέλεσμα των ρόλων που παίρνουμε στην κοινωνία, ακολουθώντας μια «πεπατημένη» οδό χρόνων…Κάθε ρόλος απαιτεί και μια άλλη υποκριτική τεχνική, μας εκπαιδεύει το «σύστημα» για το δράμα, και πως θα το «παίξουμε» καλύτερα…

Μια τεράστια σκηνή η ζωή μας…

Και την εκθέτουμε στην «υποκρισία»…

Και αν δεν θέλω άλλο να παίξω τον ρόλο μου?

Υπάρχουν μέσα μας εκείνες οι ποιότητες που δεν σηματοδοτούν έναν «ρόλο», που χρειάζεται, απλά, ταλέντο…Σηματοδοτούν μια ελευθερία που έχει αυθεντικότητα και ένα αρχέγονο ΄Ηθος…

Το να ζεις με τον θεό, δεν έχει καμία σχέση με την υποκρισία της αγνότητας…Κι αυτό δήθεν είναι, από έναν κόσμο που ακόμα και μπροστά στον θεό είναι αλαζόνας…

Αυτός ο κόσμος του θεού συμφιλιώνει το «προσκήνιο» με το «παρασκήνιο»…Να μην χαμογελάς στο «προσκήνιο», κουβαλώντας την θλίψη στο «παρασκήνιο», σημαίνει ότι έχεις, πέρα από κάθε αμφιβολία, ενώσει τους κόσμους μέσα σου…΄Όμως για να ενώσεις δύο κόσμους, χρειάζεται να τους έχεις γνωρίσει καλά και τους δύο, αλλιώς τι να ενώσεις?

Δεν μπορείς να ενώσεις τις λέξεις «θεός» και «άνθρωπος»…Δεν ενώνονται οι λέξεις ποτέ, γιατί οι λέξεις περιέχουν «επιτήδευση», ενώ η ερμηνεία τους χρειάζεται να γίνει συνθετική…Το να αναγνωρίσεις τον Εαυτό σου σαν «σύνθεση» και όχι σαν απλό «αποτέλεσμα» σε βγάζει από τον κίνδυνο της κατηγορίας…
Ποιόν να κατηγορήσεις και σε ποιόν να αποδώσεις ευθύνες?

Δύσκολα «ξεκολλιέται» από τα κύτταρά μας η «πεπατημένη» οδός!
Αυτό το «έτσι είναι» χρειάζεται να ανατραπεί πρώτα μέσα μας…Να νιώσουμε τα συναισθήματά μας με μεγαλύτερη ειλικρίνεια και να μην «ανατρέπουμε» πρακτικά, αλλά ουσιαστικά, όσα θεωρήσαμε «δεδομένα»…

Αυτή η Ζωή είναι μία σύνθεση εμπειριών και πληροφορίας…
Και ποιος μας είπε ότι «έτσι» είναι η Ζωή και «έτσι» παίρνουμε τις πληροφορίες?

Κανείς δεν μας το είπε, ουσιαστικά…Απλά είδαμε τους παλαιότερους και ακολουθήσαμε…χωρίς να πολύ-νοιαστούμε για το αν είναι αληθινή η πραγματικότητα του δεδομένου…

Αυτή η Ζωή έχει λουλούδια και ηλιοβασιλέματα, έχει άστρα και πλανήτες, έχει θάλασσες και λίμνες, έχει βουνά και πεδιάδες, έχει χώμα και άσφαλτο!
Αυτή η Ζωή έχει έναν θεό, πατέρα παντοκράτορα και έναν άνθρωπο «μικρό» που ελπίζει να γίνει «μεγάλος»!

Αυτή η Ζωή έχει και ποιότητες όμως…έχει Νόμους…έχει ΄Ηθος…έχει τον Ανθρωπο!

Αυτό γιατί το ξεχάσαμε άραγε?

Αυτή η Ζωή έχει Εμένα και Εσένα…που δεν ήρθαμε εδώ για να ματαιώσουμε ο ένας την Ζωή του ΄Αλλου, αλλά για να εκπληρώσουμε τον θεό μέσα Μας…

Αυτό γιατί το ξεχάσαμε άραγε?



Εσείς τι λέτε? γιατί το ξεχάσαμε άραγε?

καλημέρα φιλαράκια

για ακούστε...

http://youtu.be/gUVdxEiT9w4 @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Αχ Βασούλα :x

Σήμερα το πρωί ξύπνησα μ' αυτή την ερώτηση.
Θεέ μου πώς καταντήσαμε έτσι αυτόν τον κόσμο, τον κόσμο σου, τον κόσμο μας; Γιατί ξεχάσαμε αυτό που είμαστε τόσο εύκολα;

Νομίζω ανάμεσα σε άλλα, καταλύτης είναι η εντολή "μην νιώθεις!". Μην νιώθεις τα συναισθήματά σου για να επιβιώσεις σε ένα κόσμο που διδάσκει τη σκληρότητα και τον υπολογισμό.

Και έτσι απομακρύνεσαι από την ίδια σου την Φύση, χάνεις την ευκαιρία να γνωρίσεις αυτά τα συναισθήματα, να τα διαχειριστείς, να τα γαληνέψεις, να τους δώσεις την σημασία που τους αρμόζει κι έτσι αυτά γίνονται "θηρία" που σε κατατρώνε και σε αποπροσανατολίζουν ακόμα περισσότερο από την ίδια σου τη Φύση. Και γίνονται τοίχος απροσπέραστος, που σου κρύβει τη "θέα" στον εσώτερο Εαυτό σου, που σε εμποδίζει να δεις πέρα από αυτά, το "βάθος" και τη θεϊκότητα του εαυτού σου, να βρεις πέρα από αυτά το Θεό που βρίσκεται μέσα σου και περιμένει να τον θυμηθείς και να του δώσεις Ζωή για να εκφραστεί μέσα από Εσένα.
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-(

έτσι είναι Λιζάκι!

επιτήδευση στην Αγάπη όμως γίνεται? δεν γίνεται...

ζόρικο πράγμα η "υποκρισία"...Ειδικά όταν αρνείσαι να την δεις...

και ξέρεις κάτι?

όταν οι ρόλοι σταματήσουν μέσα σου, όταν μπορείς να νιώθεις πια αυθεντικά τον Εαυτό σου, τότε γίνεσαι ο "εχθρός" του λαού... :-(

΄Ισως είναι και το μόνο εμπόδιο που μας κάνει να "υποκρινόμαστε" εξακολουθητικά...Γιατί μας φαντάζει τεράστιος ο "σταυρός" του "εχθρού" του λαού, μια και ο καθένας έχει για τον άλλον χιλιάδες χαρακτηρισμούς και ταμπέλες...



όμως...Υπάρχει ένας ΄Ανθρωπος!!! @};- @};- @};-


Σ' αυτήν την παρουσία Μου, δεν θα σας μιλήσω ξανά για την αιώνια ζωή! 'Ηρθε η στιγμή να βιώσετε την αιωνιότητα σαν εκδήλωση στον υλικό κόσμο και να αντιληφθείτε την αθανασία σας, ενώ είστε σε ενσάρκωση. Αυτή είναι η πρόκληση της εποχής που ζείτε. Για να μπορέσετε να ζήσετε ενωμένοι με όλη σας την 'Υπαρξη και να οδηγηθείτε στην τέλεια αλήθεια. Χωρίς φόβο και ενοχές. Είστε αυτοί που είστε και δεν χρειάζεστε αποδείξεις γι' αυτό. Γιατί η αλήθεια δεν χρειάζεται αποδείξεις. Ζήστε με ελευθερία και ειρήνη. Και θα έχετε μεμιάς όλες τις αποδείξεις που αναζητάτε με αγωνία. Η ουσία σας είναι θεϊκή εκπόρευση και κανείς δεν μπορεί αυτό να το αμφισβητήσει. Ας είναι αυτή η σκέψη σας, ας είναι αυτή η συνειδητοποίησή σας, ας είναι αυτή η αλήθεια σας. Και θα δείτε ότι δεν θα χρειάζεστε πια αποδείξεις για να πιστέψετε. Δεν θα χρειάζεστε να ακουμπήσετε τις πληγές Μου για να πειστείτε ότι, ό,τι σας λέγω, είναι αληθές. Τις ίδιες πληγές με Εμένα έχετε κι εσείς. 'Oμως δεν είναι εμπόδιο για να αφεθείτε στην αγάπη Μου. Οι πληγές στο υλικό σώμα είναι ακριβώς αυτές οι αποδείξεις που αναζητάτε για να Με πιστέψετε. ΄Οποιος δεν τις βλέπει, δεν Με "βλέπει"!
Τα όρια που βάζετε μεταξύ Εμού και εσάς, είναι ακριβώς αυτές οι πληγές. Που δεν σας αφήνουν να Με αντιληφθείτε και Με αισθάνεστε ξεχωριστά από εσάς. Και αισθάνεστε δέος για Μένα. Και αισθάνεστε σεβασμό για Μένα. Και αισθάνεστε άπειρη ευγνωμοσύνη για την "θυσία" Μου. Σκεφθείτε ότι κάθε μέρα θυσιάζεστε, αλλά όχι με επίγνωση. Γι' αυτό και υποφέρετε. Και γι' αυτό θεωρείτε την δική Μου "θυσία" σαν υπερβατική.

Σεβαστείτε τον Εαυτό σας, δείξτε άπειρη ευγνωμοσύνη στον Εαυτό σας, αισθανθείτε δέος για τον Εαυτό σας. Ρίξτε τα τείχη που μας χωρίζουν, με το να αντιληφθείτε ότι μέσα στον Εαυτό σας περικλείεται η θυσία Μου, η αγάπη Μου, η συνειδητότητά Μου. Και θα διαπιστώσετε ότι η "θυσία" μου δεν είναι τίποτα άλλο από την εκδήλωση της αγάπης χωρίς όρους. Δεν περιμένω τίποτα από εσάς, παρά μόνο να Με αντιληφθείτε στον εαυτό σας. Και να Με εκδηλώσετε σε κάθε σας σκέψη και πράξη. Χωρίς αμφιβολίες και διαπραγματεύσεις. Μέσα από την ταπεινότητα και την αγνότητα. Χωρίς πολέμους και αντιπαραθέσεις. Υπάρχετε άρα Υπάρχω.



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Οι πληγές στο υλικό σώμα είναι ακριβώς αυτές οι αποδείξεις που αναζητάτε για να Με πιστέψετε.
Αυτές οι πληγές στο υλικό σώμα είναι που με έκαναν να θυμηθώ ποια είμαι. Ήταν η ενθύμηση για να αφεθώ στην Αγάπη Του.

Αυτή η "μοναδική" στιγμή του αφήματος σ΄αυτήν την Αγάπη...είναι ότι πιο ιερό έχω εκδηλώσει στη ζωή μου.

:-( @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το άνοιγμα στην Αγάπη είναι και η προστασία της ευαισθησίας μας μπροστά στην επίκριση...

Είνα βαρύ το φορτίο της επίκρισης, για να το αντέξεις χρειάζεται να είσαι στην Αγάπη και όχι να την φαντάζεσαι...

Κλείνουν οι καρδιές των ανθρώπων γμτ, γιατί ενώ λένε ότι δεν τους νοιάζει τι σκέφτονται οι άλλοι γι' αυτούς συνειδητά, ασυνείδητα φοβούνται την ίδια τους την επίκριση και την αμφιβολία που "κοσμικά" τους κατατάσσει στους "τρελούς", στους "φαντασιόπληκτους"...

Καταδυναστεύουμε με αυτόν τον τρόπο την ίδια μας την αγνότητα, γιατί τάχα πρέπει να συμβιώσουμε σε ένα κόσμο που παλεύει με τις αποδείξεις του!

Ας τις κρατήσουν όλοι τις αποδείξεις....
χάρισμά τους...

που να εξηγήσουμε τώρα...!!! :-( @};- @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Καταδυναστεύουμε με αυτόν τον τρόπο την ίδια μας την αγνότητα, γιατί τάχα πρέπει να συμβιώσουμε σε ένα κόσμο που παλεύει με τις αποδείξεις του!

Ας τις κρατήσουν όλοι τις αποδείξεις....
χάρισμά τους...
και η πάλη είναι άνιση γαμώτο μου. Και ζημιωμένος βρίσκεται πάντα ο Εαυτός μας. Εγκλωβισμένος να προσπαθει να αποδείξει. @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Κλείνουν οι καρδιές των ανθρώπων γμτ, γιατί ενώ λένε ότι δεν τους νοιάζει τι σκέφτονται οι άλλοι γι' αυτούς συνειδητά, ασυνείδητα φοβούνται την ίδια τους την επίκριση και την αμφιβολία που "κοσμικά" τους κατατάσσει στους "τρελούς", στους "φαντασιόπληκτους"...
και εγώ πίστευα οτι δεν με νοιάζει τι σκέφτονται οι άλλοι..διαπιστώνω τώρα ότι έπεσα έξω..γιατί ενώ πράγματι σε πιο ανώδυνα πράγματα είμαι απαγκιστρωμένη από το τι θα πουν σε πράγματα ουσιαστικά ανακαλύπτω οτι δεν τους έχω απορρίψει...αλλά δεν με πειράζει που το βλέπω αυτό στον εαυτό μου...το δέχομαι με αγάπη και όχι σαν αδυναμία και δουλεύω πάνω σε αυτό...

ξεχάσαμε πράγματι...αλλά μήπως ήταν και αυτό ήταν επιλογή μας? για να ξαναθυμηθούμε μόνοι μας ποιοι είμαστε? παιδευόμαστε περισσότερο θα συμφωνήσω αλλά δεν μας ανταμείβει η συνειδητή μας επιλογή να θυμηθούμε?δεν είναι και αυτό μια εμπειρία? δεν είναι πραγματικά αυτός ο ορισμός της ελεύθερης βούλησης? :x
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

και σχεδόν πέτυχα την παράθεση!! ευχαριστώ Ελενίτσα περιμένω και άλλες διευκρινήσεις για να το τελειοποιήσω!!!! >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αλλά δεν μας ανταμείβει η συνειδητή μας επιλογή να θυμηθούμε?δεν είναι και αυτό μια εμπειρία? δεν είναι πραγματικά αυτός ο ορισμός της ελεύθερης βούλησης?
δεν θα το έβλεπα ποτέ σαν "ανταμοιβή" Μπεττούλα...Ποτέ όμως...

όσο για την ελεύθερη βούληση, εδώ στον κόσμο μας φαίνεται να είναι ελεύθερη, αλλά είναι?

όσο κουβαλάς άλλους χίλιους μέσα σου, που χώρος να βάλεις τον Εαυτό σου? και άραγε,σ' αυτόν τον "συνωστιμό" έχεις πραγματικα το δικαίωμα να τους "πετάξεις" όλους έξω? Που ξεκινά η ελεύθερη βούληση, αν φοβάσαι ακομα τον "χώρο" μέσα σου και τις σκιές του?

Φυσικά όλα είναι εμπειρία...Εννοείται...

και η θλίψη και ο θάνατος εμπειρία είναι...θεωρητικά όλα είναι εμπειρία...Το πόσο την γνωρίζεις με πλήρη συνειδητότητα, είναι το θέμα και όχι το ότι την αναγνωρίζεις...Η ερμηνεία και όχι η διανοητική ανάπτυξη, εκεί είναι το θέμα της ελευθερίας...

φυσικά και δεν υπάρχει στον κόσμο μας ελεύθερη βούληση, παρά μόνο σε επιφανειακές και μη ουσιωδεις επιλογές...

και ούτε αυτό μας προβληματίζει...

εστω υγιώς να αναζητήσουμε που χάθηκε το "ελεύθερη" και που το "βούληση"...

εμπειρία είναι το να γίνεσαι άνθρωπος...όμως η Αλήθεια είναι ότι ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
αυτό το σημείο επαφής μεταξύ του "γίνομαι" και του "είμαι", είναι που καθιστά την εμπειρία, απλά ζωούλα και τον θεό, θεούλη...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Δημοσίευση από Έφη »

Vaso έγραψε: Είνα βαρύ το φορτίο της επίκρισης, για να το αντέξεις χρειάζεται να είσαι στην Αγάπη και όχι να την φαντάζεσαι...
Μέχρι να καταφέρεις να είσαι στην αγάπη όμως .... χτίζεις γύρω σου άμυνες απίθανες και προσπαθείς να μετουσιώσεις την ευαισθησία σε 'δύναμη' γιατί όπως είπες είναι βαρύ το φορτίο της επίκρισης...
και έρχεται η στιγμή που πρέπει να θυμηθείς ποιός είσαι γιατί στην πορεία μάλλον το έχασες ... και τότε αρχίζουν τα γλέντια ....

Βασούλα ,Λιζάκι :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Υπάρχει Εφούλα μία λεπτή ισορροπία μεταξύ του τι νομίζουν οι άλλοι πως είμαι και του τι δεν ξέρω εγώ ακόμα για μένα...

αν αυτήν την αναλογία την σεβαστείς, τότε δεν θα χρειαστούν οι άμυνες, γιατί θα σε εμποδίσουν να αγγίξεις με σεβασμό τον Εαυτό σου...

Η ανάπτυξη μας είναι πάντα προς τα μέσα...Εκεί που οι "άλλοι" δεν χωράνε σαν φόβος, αλλά σαν Αγάπη...

Ο κόσμος πληγώνει, το ξέρω...΄Ομως χίλιες φορές περισσότερο πληγώνουμε εμείς τον Εαυτό μας, όταν νομίζουμε και δεν είμαστε παρόντες στην Ζωή Μας...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

δεν θα το έβλεπα ποτέ σαν "ανταμοιβή" Μπεττούλα...Ποτέ όμως...

ανταμοιβή όχι με την υλική έννοια αλλά με την έννοια της εσωτερικής αξίας, της πλήρωσης.
Που ξεκινά η ελεύθερη βούληση, αν φοβάσαι ακομα τον "χώρο" μέσα σου και τις σκιές του?
δεν είναι παρόλα αυτά ελεύθερη βούληση ακόμα και τότε η απόφαση να αντιμετωπίσεις τους φόβους σου και να θυμηθείς ποιός πραγματικά είσαι?
Το πόσο την γνωρίζεις με πλήρη συνειδητότητα, είναι το θέμα και όχι το ότι την αναγνωρίζεις...Η ερμηνεία και όχι η διανοητική ανάπτυξη, εκεί είναι το θέμα της ελευθερίας...
οπότε ελεύθερη βούληση ουσιαστική μπορεί να υπάρξει μόνο όταν έχεις επίγνωση του ποιός πραγματικά είσαι?
φυσικά και δεν υπάρχει στον κόσμο μας ελεύθερη βούληση, παρά μόνο σε επιφανειακές και μη ουσιωδεις επιλογές...
υπάρχει ελεύθερη βούληση πριν ενσαρκωθούμε? είναι δυνατόν να επιλέξαμε να ξεχάσουμε πριν καν ενσαρκωθούμε για να ξαναθυμηθούμε σαν άνθρωποι?
εμπειρία είναι το να γίνεσαι άνθρωπος...όμως η Αλήθεια είναι ότι ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
αυτό το σημείο επαφής μεταξύ του "γίνομαι" και του "είμαι"
αυτή η εμπειρία ακριβώς του από το "γίνομαι" να νιώσεις το "είμαι" δεν είναι αποτέλεσμα της επιλογής μας, της ελεύθερης βούλησης μας?

απλά σκέψεις... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτή η εμπειρία ακριβώς του από το "γίνομαι" να νιώσεις το "είμαι" δεν είναι αποτέλεσμα της επιλογής μας, της ελεύθερης βούλησης μας?
Είναι πιο απλα τα πράγματα τελικά Μπεττούλα...

η ελεύθερη βούληση σε κάνει να έρχεσαι συνειδητά σε έναν κόσμο υλικό για να περάσεις και από την εμπειρία της πολικότητας...
Οι περισσότεροι άνθρωποι νομίζουν ότι γεννήθηκαν από επιλογή των γονιών τους...ή του θεού...!!! Κάποιος από "εκεί" τους πέταξε στην γη...

Ετσι χάθηκε η απλότητα της εμπειρίας της εξέλιξης...

Η Ψυχή μας έχει απλότητα, αγάπη και τον θεό μέσα της!

όλα τα άλλα είναι "έργα" ανθρώπων, όχι του θεού...

Η διανόηση τα κάνει πολύπλοκα...τα συναισθήματα τα κάνουν αρνητικά και η πολλαπλότητα των ρόλων μας τα κάνει ανούσια...
Μια ζωή έτσι απλά για να μας βρίσκεται...

Σε θεωρητικό επίπεδο, όλα είναι όμορφα! Σε πρακτικό επίπεδο όλα είναι χάλια (από τους άλλους)...

και εμεις...μεταξύ θεωρίας και πράξης μένουμε "μετέωροι"...

Σημασία έχει να νιώσουμε αυτό το "μετέωρο" μέσα μας και να κάνουμε το άλμα, με θάρρος ότι δεν θα χάσουμε τίποτα...
Και γι' αυτό το "δεν θα χάσουμε τίποτα" δεν μπορεί να πάρεις επιβεβαιώσεις από κανέναν...
Εκεί είναι και η δυσκολία των επιλογών...
Εκεί που δεν νιώθεις ελεύθερος να επιλέξεις, από τον φόβο μήπως τελικά χάσεις κάτι...



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όσο γι' αυτό Μπεττούλα...

ανταμοιβή όχι με την υλική έννοια αλλά με την έννοια της εσωτερικής αξίας, της πλήρωσης.


η ανταμοιβή έχει μόνο μία ερμηνεία..."ανταλλάσω"

η αυτάρκεια και η εκπλήρωση δεν μπορούν να ερμηνευτούν με την έννοια της ανταλλαγής, γιατί΄στην ουσία δεν ανταλλάσσεις τίποτα, απλά θυμάσαι τον θεό...

πραγματικά δεν αλλάζει τίποτα στην ζωή σου με την εκπλήρωση...Οπότε δεν θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για "ανταμοιβή" ούτε καν με την ηθική έννοια...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”