ΑΓΙΟ ΦΩΣ η αλλη μια κοροιδια??

Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Φωτεινή ναι αυτό το βίντεο μου το έδειξαν, σε μια συζήτηση περί "αγίου φωτός". Δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι, και δεν έχει κάποια πρακτική σημασία.

Πάντως πέρα από δόγματα και θρησκείες, υπάρχουν τόποι, που υπάρχει έντονη ενέργεια. Όπως για παράδειγμα στην Τήνο, που έχω πάει, βίωσα τρομακτικά έντονα την ενέργεια στον ναό. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ναι ο Θεος είναι παντού
Γιατί ο Ιησούς είναι παντού όπου είναι οι άνθρωποι, δεν εξετάζει αν είναι ιερείς ψευτες ή απλοί άνθρωποι που απλά λένε ψέματα στον εαυτό τους. Δεν τον αφορά το ψέμα, αλλά η ατέλειωτη, άνευ όρων Αγάπη
:-( :x :x

εχω ακουσει ξανα για μερη με εντονη ενεργεια, και νομιζω οτι ειναι πιθανο λογω καποιων προυποθεσεων, τωρα για την Τηνο δεν εχω ακουσει κατι

@};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Γιατί ο Ιησούς είναι παντού όπου είναι οι άνθρωποι, δεν εξετάζει αν είναι ιερείς ψευτες ή απλοί άνθρωποι που απλά λένε ψέματα στον εαυτό τους. Δεν τον αφορά το ψέμα, αλλά η ατέλειωτη, άνευ όρων Αγάπη που μπορεί κανείς να νιώσει βαθιά μέσα του, αφυπνίζοντας τον Ανώτερο (Χριστικό) Εαυτό του, ακόμα και πέρα από τα "κολπάκια" και της δεισιδαιμονίες των δογμάτων.
@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

το ΦΩΣ βρισκεται παντου αρκει να το 'δουμε' με την ψυχη μας

οσο για την Τηνο, επειδη πηγα περσυ το καλοκαιρι..μεσα στην εκκλησια ενιωσα μια ανθρωπινη ψευτια...ουτε ιεροτητα ουτε τιποτα....ενα πεπλο πλασματικης ιεροτητας.....οτι ιερο και να υπαρχει ειναι απομακρο εκει μεσα, τοσο πολμακρια οσο κοντα νομιζουν οι θεοφοβουμενοι οτι ειναι
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αν εννοείς τα πολλά χρυσαφικά, ναι, συμφωνώ!
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αν ψάχνεις βρίσκεις...

έχει πλάκα τελικά! :)) :)) :))

http://www.youtube.com/watch?v=ZrTyni8ECu4&NR=1
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Kαι αυτο,ακουστε επιχειρηματα των παππαδων. :D
http://www.youtube.com/watch?v=S66f87b0 ... re=related
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

=)) =)) =)) =)) =))

ο σκεπτικισμός είναι αίρεση!!!!

ααααααααααααα, απαγορεύεται το "σκέφτεσαι"....
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

κατατοπιστικότατο :)) :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Το γνωστόν , ότι δεν είναι σύμφωνο με τα εκάστοτε συμφέροντα τους
το βαφτίζουν αίρεση και ξεμπερδεύουν. :mad:
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αυτο ειναι αιρεση=φοβος οτι θα τιμωρηθειτε απο τον θεο και θα πατε κολαση αν κοιταξετε εστω και ελαχιστα παραδιπλα. :?
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Η παράδοση θέλει τον ιερέα που θα "λάβει" το ’γιο Φως, πριν 2 τουλάχιστον μέρες να κλίνεται σε έναν χώρο απομονωμένο και ήσυχο και να προσεύχεται με μία προσευχή (που συνήθως ξεκινά να προετοιμάζει μήνες πριν) η οποία έχει να κάνει με την έννοια του φωτός. Στην προσευχή αυτή υπάρχουν χορεία και από την Παλαιά και από την Κενή Διαθήκη, τα οποία αναφέρονται στο φως. Πως συνδέεται με την θειότητα και με τον άνθρωπο. Πόσο απαραίτητο και πολύτιμο είναι για όλους. [Για μένα είναι σας να στέλνει ενέργεια στο φως. Όπως στον Αγιασμό στέλνει ενέργεια στο νερό. Δίνει πρόθεση/προγραμματισμό... Μου θυμίζει Ρείκι (αλλά δεν το λέμε γιατί θα καούμε στο Πυρ το Εξώτερο):P ]

Η προσευχή αυτή έχει πρόθεση. Να υπάρχει πάντα φως στο σκοτάδι των ανθρώπων. Και το φως που ανάβει στον Τάφο είναι συμβολικό.

Και για κάποιον λάθος λόγο, η εκκλησία και ο κόσμος που την ακολουθεί δογματικά νομίζουν ότι για να είναι το φως ’γιο πρέπει να γίνει κάποιο υπερφυσικό θαύμα... Δηλαδή τι? Ότι θα έρθει ο καλός Χριστούλης κ θα ανάψει το κεράκι? Η προσευχή και η πρόθεση είναι αρκετό θαύμα για μένα...

Πω πω, κάτι καλό και ωραίο πάνε να κάνουν και του αλλάζουνε τα φώτα. Κρίμα... Βλέπουν το δέντρο και χάνουν το δάσος...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ μωρέ Σοφάκι, μου ξύνεις το ευαίσθητο σημείο μου!

Ονομάζουν αιρετικούς όσους αγαπούν αγνά και με ομορφιά τον θεό, και δεν βλέπουν το μίσος που κυριαρχεί στις καρδιές τους, όταν κάποιος πάει να τους πάρει τα "κεκτημένα" δικαιώματα...

Από ποιόν τα πήραν, ακόμα δεν έχω καταλάβει...

Σιγά μην είναι ικανοί να εστιάσουν την αγνή πρόθεση στο Φως!
Πλάκα μου κάνεις?
Κανένα θαύμα δεν γίνεται μέσω τεχνικών...Το θαύμα γίνεται όταν ανοίξουν οι καρδιές των ανθρώπων σ' αυτό που αληθινά είναι!

΄Αλλωστε τα βίντεο έδωσαν κάποιες εξηγήσεις για το πως ανάβουν τα κεριά...Σιγά μην δεν έβρισκαν τρόπους να ξεγελάσουν το "ποιμνίο"...

Το σύμπαν και η ανθρώπινη ανοησία είναι άπειρα...Για το πρώτο δεν είμαι τόσο σίγουρος, είπε ο Αινστάιν! :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Το σύμπαν και η ανθρώπινη ανοησία είναι άπειρα...Για το πρώτο δεν είμαι τόσο σίγουρος, είπε ο Αινστάιν! :)) :)) :))
Σωστόοοο !!!Εικόνα
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”