ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

:x :x :x
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:x :x :x >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Vasoula έγραψε: 18 Σεπ 2013 10:58 amΟ Κόσμος που μέσα του ξετυλίγεται το Θείο μας Σχέδιο, πολλές φορές είναι αντίθετος από τον κόσμο που μέσα του ξετυλίγεται απλά ένα σχέδιο επιβίωσης και εξάντλησης…Κι αν δεν μπορούμε να το διακρίνουμε μεμιάς είναι γιατί στον δεύτερο ζουν και οι πλάνες μας…
Τούτος το μικρό μόριο Αγάπης, τούτο είναι η πυξίδα του Ανθρώπου…Δεν μπορεί να δείχνει παρά προς την Επιστροφή μας στην Αθωότητα…


και ο Ποιητής λέγει…

Ειρήνη, λοιπόν,
είναι ό,τι συνέλαβα μες απ᾿ την έκφραση
και μες απ᾿ την κίνηση της ζωής.
Και Ειρήνη είναι κάτι βαθύτερο απ᾿ αυτό που εννοούμε
όταν δεν γίνεται κάποτε πόλεμος.
Ειρήνη είναι όταν τ᾿ ανθρώπου η ψυχή
γίνεται έξω στο σύμπαν ήλιος.
Κι ο ήλιος ψυχή μες στον άνθρωπο.

Πρόσμενες να με δεις όπως το δέντρο
που κουνιέται από τ᾿ άνθη του!.. Όμως όχι!
Χρειάζεται πολύς ήλιος για ν᾿ ανθίσεις!

Νικηφόρος Βρεττάκος
:cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Mερικές φορές η Πίστη μας είναι δυνατότερη από την Χαρά μας...Αυτή μας κρατάει στις δύσκολες στιγμές.
Όμως όταν οι δύσκολες στιγμές είναι ανατρεπτικά περισσότερες, κι αυτή θα λυγίσει κάποια στιγμή...
Ας της αφιερώσουμε την Χαρά...Ας της δώσουμε μηνύματα ότι έχουμε Δύναμη και Θέληση να εγκαταλείψουμε εκείνον τον κόσμο, στον οποίον δεν ανήκουμε και δεν ανήκαμε ποτέ. Τον κόσμο του φόβου, της εξάρτησης και του λίγου που καμουφλάρεται σε πολύ…
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Fotinoula »

:romance-heartbeating:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:romance-heartbeating:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

Mερικές φορές η Πίστη μας είναι δυνατότερη από την Χαρά μας...Αυτή μας κρατάει στις δύσκολες στιγμές.
Όμως όταν οι δύσκολες στιγμές είναι ανατρεπτικά περισσότερες, κι αυτή θα λυγίσει κάποια στιγμή...
Ας της αφιερώσουμε την Χαρά...Ας της δώσουμε μηνύματα ότι έχουμε Δύναμη και Θέληση να εγκαταλείψουμε εκείνον τον κόσμο, στον οποίον δεν ανήκουμε και δεν ανήκαμε ποτέ. Τον κόσμο του φόβου, της εξάρτησης και του λίγου που καμουφλάρεται σε πολύ…

Ο κάθε ένας μας έχει το δικό του μοναδικό Θείο Σχέδιο να ολοκληρώσει μέσα στην Ζωή του, να αυξηθεί, να υψωθεί, να αγαπήσει.
Δεν έρχεται η Ζωή να ανατρέψει τούτο το Θείο Σχέδιο...δεν θα το έκανε ποτέ από μόνη της. Αν φαίνεται ότι το Θείο μας Σχέδιο ανατρέπεται, είναι γιατί παραβλέψαμε την ερμηνεία του "Θείου" και μείναμε με πείσμα στο "Σχέδιο" και έτσι και εκείνο έγινε εύκολη λεία στα πάθη μας και στον ψυχισμό μας. Ακολουθήσαμε άλλους νόμους…
Να και πάλι που εμφανίζονται οι νόμοι. <Μείναμε με πείσμα στο Σχέδιο.>
Και να οι εξαρτήσεις που δεν σε αφήνουν να δεις καθαρά και σου στερούν την Χαρά.
Μάλλον δεν δίνουμε την Αξία που χρειάζεται στην Χαρά, μάλλον την παραβλέπουμε κι έτσι τραντάζουμε την Πίστη μας.
Κι όμως με μια πιο πλατιά ματιά βλέπεις ότι Πίστη και Χαρά υποστηρίζουν η μια την άλλη.
Περίεργο τούτο το δέσιμο.
Κι αναρωτιέμαι πόσο συχνά σαμποτάρουμε την Χαρά, για οποιονδήποτε λόγο, χωρίς να αντιλαμβανόμαστε ότι παραβαίνουμε τον Νόμο και ότι αυτό θα φέρει τα ανάλογα αποτελέσματα.

:romance-inlove:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Εξαιρετικό το φτυαράκι σου Ελλάκι μου :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-kisscheek: O:-) >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:) :romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Annoula »

ότι έπρεπε. :romance-kisscheek: :romance-heartsthree:

Ας αφιερώσουμε λοιπόν τη Χαρά στην Πίστη :romance-heartbeating:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Πίστη - Χαρά. Ένας συνδυασμός που παλιότερα είχα αναρωτηθεί πως γίνεται να συνδυάζονται... Περίεργο το δέσιμο τούτο, όπως λέει και το Ελλάκι. Κι όμως, πάνε μαζί... Δεν γίνεται να υπάρχει το ένα και να μην υπάρχει το άλλο.

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

νομιζω οτι το να σαμποταρουμε την χαρα μας γινεται πολυ πιο συχνα απο οτι θα πιστευαμε.. λες και δεν μας αξιζει η χαρα.. κ εχουν υπαρξει πολλες φορες που αντιλαμβανομαι τον σαμποτερ εν δρασει σε στιγμες που ειμαι χαρουμενη και η θα θυμωσω μαζι του η θα ντραπω για αυτο που λεει και παει η χαρα περιπατο!!

παιδακια :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

και η κρίσιμη ερώτηση Μπεττούλα μου...

γιατί συντηρείς τον σαμποτέρ? Σε ποιανού χέρι είναι να τον εξουδετερώσει?

Ρωτάω γιατί θα το καταλάβαινα για έναν άνθρωπο που δεν έχει ιδέα για τον εσωτερικό του κόσμο, να μην μπορεί να αντιδράσει στην αυτοκαταστροφή του. για έναν άνθρωπο όμως που έχει γνώση των ψυχοπνευματικών του στοιχείων και δουλεύει με πειθαρχία για την πνευματική, νοητική και συναισθηματική του ισορροπία, δεν το καταλαβαίνω να επιτρέπει στον οποιοδήποτε προγραμματισμό να του κλέβει την δύναμη του...

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

νομιζω οτι καπου δεν πιστευω οτι μπορω να τον εξουδετερωσω.. σαν να προσπαθω εκεινη την ωρα κ να μου φαινεται πιο δυνατος! Κ απαξ κ θυμωσα η ντραπηκα πετυχε το στοχο του κ την ζημια του την εκανε! ισως ο τροπος που τον προσεγγιζω να ειναι λαθος! τωρα που το σκεφτομαι νομιζω οτι στεκομαι μπροστα του σαν φοβισμενο παιδακι!!!

:romance-heartbeating:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”