ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ, ΑΡΙΘΜΟΛΟΓΙΑ Κ.Α. ΤΙ ΚΡΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ?

Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ, ΑΡΙΘΜΟΛΟΓΙΑ Κ.Α. ΤΙ ΚΡΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ?

Δημοσίευση από Maraki »

Πόσο βάση θα πρέπει να δίνουμε στην αστρολογία, την καρμική αστρολογία και όλα τα σχετικά? (Δεν γνωρίζω τίποτα για αστρολογία, παρά μόνο το ζώδιο και τον ωροσκόπο μου).
Αναγνωρίζω το γεγονός ότι άτομα που γνωρίζω και ανήκουν σε κάποιο ζώδιο φέρουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά σε προσωπικότητα και χαρακτήρα.
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με δεδομένο το γεγονός πως η ημ/νία, η ώρα και ο τόπος γέννησης, δηλαδή η θέση των πλανητών εκείνη τη στιγμή, δίνουν στο άτομο κάποια χαρακτηριστικά γνωρίσματα, τάσεις που έχει, την εργασία που πρέπει να κάνει με τον εαυτό του και διάφορα άλλα στοιχεία που αφορούν στο μέλλον του (δεν ξέρω ποια είναι αυτά..)

Νομίζω όμως, πως όλα αυτά όμως μπορούν να επηρεάσουν ένα άτομο που δεν γνωρίζει τη δύναμη του εαυτού του, την ενέργεια που υπάρχει μέσα μας γύρω μας και παντού, την ευθυγράμμιση συνείδησης ψυχής και πνεύματος, το πώς μπορούμε μέσα από όλη την εργασία που κάνουμε να απαλλαχθούμε από το κάρμα μας κ.α πολλά.

Δηλαδή, Βάσω γράφεις σε ένα σημείο στο «ΒΟΡΕΙΟΣ ΚΑΙ ΝΟΤΙΟΣ ΔΕΣΜΟΣ - ΚΑΡΜΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ»
Βοηθητικά ίσως έχει όφελος, μα η σημαντική μας ανάπτυξη εσωτερικά, είναι όταν μπορούμε να νιώσουμε τον εαυτό μας και την θεϊκή του φύση που υπερβαίνει την "μοίρα" της ενσάρκωσης...
αυτό για μένα είναι η εξελικτική πορεία της ψυχής μας, που έρχεται εδώ για να εργαστεί με αγάπη προς το πνεύμα της.
Και συνεχίζεις σε ένα άλλο σημείο:
Αποφάσισα λοιπόν να την πάρω εγώ στα χέρια μου, αφού μου εδόθη με τόσο ευγένεια και αγάπη, η δυνατότητα να ζήσω ουσιαστικά με βάση τον Εαυτό μου σε όλα τα επίπεδα!!!!!
Και ρωτάω λοιπόν:
Για κάποιους από εμάς, που έχουμε ξεκινήσει εργασία με τον εαυτό μας σε τι μπορεί να ωφελήσει η αστρολογία, η καρμική αστρολογία και όλα τα συναφή? Μήπως το να έχουμε ανάλυση του αστρολογικού μας χάρτη με σχετικές επεξηγήσεις από κάποιον γνώστη, μας βοηθήσει στο να διαπιστώσουμε χαρακτηριστικά γνωρίσματα του εαυτού μας που ψάχνουμε ή δεν τολμούμε να παραδεχτούμε ακόμη???
Μήπως μπορεί να μας βλάψει όμως με τάσεις μας που αφορούν στο μέλλον μέσω της αυθυποβολής???


Η Ελισάβετ για παράδειγμα, ζητάει από την Εμυ σε κάποιο σημείο της ίδιας ενότητας «την σύνδεση μεταξύ μας (δηλαδή της οικογένειάς της) την δουλειά που έχουμε να ολοκληρώσουμε ο ένας με τον άλλον» Αυτό μπορεί πραγματικά να την βοηθήσει ή και να την αποπροσανατολίσει ακόμη και αν αυτός που θα της δώσει απαντήσεις γνωρίζει πραγματικά πολύ καλά το αντικείμενο του?

Θα ήταν καλό για όσους έχουμε παιδιά να μάθουμε τον αστρολογικό τους χάρτη για να τα βοηθήσουμε από νωρίς σε κάποιες αρνητικές τους τάσεις ή να τα «σπρώξουμε» σε κάποια ταλέντα τους??

Ρώτησα αρκετά…αλλά είμαι λίγο μπερδεμένη, σας ευχαριστώ πολύ. @};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Εγώ θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα
Γέννησα την μικρή μου κόρη με προγραμματισμένο ραντεβού κι από όσο γνωρίζω όλο και περισσότερες γυναίκες πλέον έτσι γεννάνε.
Ο γιατρός μου ήθελε να γίνει μια βδομάδα αργότερα και τον πίεσα λόγω άγχους μου να γίνει νωρίτερα.
Τόσο σημασία έχει πότε έσκασε μύτη η μικρή μου στον κόσμο; Νομίζω ότι η ώρα σύλληψης είναι πιο σημαντική...
:-?
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι Αγγελίνι, δεν είναι η ώρα σύλληψης, γιατί η ψυχή μπαινοβγαίνει μέχρι και τον 8ο μήνα...Από εκεί και πέρα εδραιώνει και την απόφασή της να μείνει οριστικά...

Νομίζεις ότι αποφάσισες εσύ για την γέννησή της...Μα κάνεις λάθος...
Εκείνη αποφάσισε, εσύ το εισέπραξες και γι' αυτό το φρόντισες...

Και εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι με περιμενει στις 20 Φεβρουαρίου, μια και θα έκανα καισαρική...

Σιγά που η Εμμανουέλα θα γεννιόταν όποτε αποφάσιζε ο γιατρός...
Στις 14.2. είχα αίμα και έτσι γέννησα όποτε είχε επιλέξει εκείνη...

΄Εχει σημασία η ημερομηνία γέννησης για την ψυχή μας...όχι για την προσωπικότητά μας. Σηματοδοτεί έναρξη κύκλου και δεν έχει μεγάλη αξία για τον χρόνο στην φυσική διάσταση, μια και ο ψυχικός χρόνος καμία σχέση δεν έχει με το πεδίο εδώ, αφού δεν μετριέται με αυτό που γνωρίζουμε εμείς σαν χρόνο!!!

;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Και μενα η Ευαξενια ,γεννηθηκε με καισαρικη μεν ,αλλα μια εβδομαδα αργοτερα απ οτι "επρεπε".

Εξαλλου απ οτι εχουμε πει σημασια στην εξελιξη εχει κατω απο πιο ζωδιο εχει γεννηθει και εχει να κανει μετα εμποδια που εχει να εξελιξει και τα μαθηματα που εχει να παρει.......
Το εχω ξαναπει οτι μετα απο ολα αυτα ,εγω εχω καταληξει οτι ολα
αυτα εχουν να κανουν λιγο με δελτιο καιρου ......
Σε βοηθουν και αυτα να κατανοησεις περισσοτερο εσενα....και οχι μοιρολατρικα......
Θα ήταν καλό για όσους έχουμε παιδιά να μάθουμε τον αστρολογικό τους χάρτη για να τα βοηθήσουμε από νωρίς σε κάποιες αρνητικές τους τάσεις ή να τα «σπρώξουμε» σε κάποια ταλέντα τους??
Οσο γι αυτο που λες Μαρια ,για καθοδηγηση των παιδιων μας ....
Αν νοιωσουμε τα παιδια μας,θα κατανοησουμε και το ταλεντο τους και την δυσκολια τους αρκει να μαθουμε να τ ακουμε .
Νοιωθω οτι ειναι λιγο χειριστικο αυτο να το σπρωξουμε.....

Και θα σου πω για την Ευα.Στον παιδικο στην γιορτη το καλοκαιρι
την ειχαν βαλει πρωταγωνιστρια σ ενα τραγουδακι γιατι ηταν η μονη που εκανε τα χορευτικα και τα σκερτσα....
Μια μερα πριν ειπε στην δασκαλα οτι δεν θελει.......την ρωτησα γιατι και μου ειπε οτι ηθελε να ειναι με τ αλλα τα παιδακια.....εγω ενοιωσα την ανασφαλεια της ,αλλα επαιξε και μεσα μου το εγωιστικο να μην ειναι το παιδι μου πρωταγωνιστρια "γιατι το χει",αλλα σεβαστηκα την αποφαση της .....
Παρολο λοιπον που η Ευα ηταν "κομπαρσος",πηρε ολο το χειροκροτημα και την προσοχη ,και ειχε τις περισσοτερες φωτογραφιες @};- @};- @};- @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η δική μου άποψη πάνω στο θέμα της αστρολογίας και των συμβουλών που θέλουμε να πάρουμε για τον εαυτό μας, είναι κατ' αρχην να εξετάσουμε την πρόθεσή μας...

Γιατί άραγε ζητάμε συμβουλές από την αστρολογία?
Τι θέλουμε να μάθουμε?

Καμιά φορά η οκνηρία (ένα από τα αμαρτήματα που εμποδίζουν την εξέλιξή μας) είναι κρυμμένη πίσω από την αναζήτησή του μέλλοντος και της γνώσης του εαυτού μας!

Είναι πιο εύκολο να μαθαίνουμε τον εαυτό μας, μέσα από μια επιστήμη, από το να ασχοληθούμε εμείς μαζί του.

Και είναι ακριβώς το ίδιο, που συμβαίνει με την ασθένεια...
Πιο εύκολα και γρήγορα πάμε στον γιατρό για να πάρουμε την αντιβιωσούλα μας, αντί να νιώσουμε τα συναισθηματικά μας μπλοκαρίσματα που έφεραν τον οργανισμό σας σε σημείο κατάρρευσης...

Η εργασία με τον εαυτο μας ειναι επίπονη. Προτιμούμε λοιπόν να τον μάθουμε μέσα από κάποιες προβλέψεις, και έτσι χάνουμε την ευκαιρία να αναπτύξουμε την πνευματική μας συνειδηση, μένοντας σταθερά στην φυσική συνειδηση και την φυσική δράση.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα παιδιά μας. Στην προσπάθεια μας να κάνουμε το καλύτερο γι' αυτά, σκεφτόμαστε το καλύτερο γι' αυτά με την δική μας πρόθεση, εμποδίζοντάς τα να εκφράσουν τα ίδια τον εαυτό τους...

Βολικό κι αυτό...Αντί μέσα από την σύνδεσή μας μαζί τους να νιώσουμε την προσωπικότητά τους, προσπαθούμε να την διαμορφώσουμε σύμφωνα με την δική μας...στερώντας τους έτσι την εμπειρία και την δυνατότητα ανάπτυξης.

Οι τάσεις που μπορεί να έχει ένα παιδί, φαίνονται στον αστρολογικό του χάρτη μεν, αλλά σίγουρα θα φανούν, αν το αφήσουμε ελεύθερο να αναπτυχθεί, μέσα από σεβασμό και αγάπη, ενισχύοντας του την πνευματική, νοητική και συναισθηματική έκφραση μέσα από την ελευθερία να εξελιχτεί σύμφωνα με την ψυχική του βούληση.

Η δική μου παραπέρα εμπειρία με τις πλανητικές επιρροές, έχει να κάνει με την υπέρβαση αυτών, μέσα από την ανάπτυξή μου προς το πνεύμα μου...

Αυτά Μαράκι και ελπίζω να σου απάντησα... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αλλη μια ερώτηση...

Ο αστρολογικός χάρτης δείχνει την τάση της ψυχής... Ωραία ως εδώ.

Αυτός ο χάρτης εξελίσσεται περνώντας τα χρόνια ή απλά δείχνει την τάση της ψυχής και μόνο? Είναι δηλαδή στατικός ή δυναμικός?
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αυτός ο χάρτης εξελίσσεται περνώντας τα χρόνια ή απλά δείχνει την τάση της ψυχής και μόνο? Είναι δηλαδή στατικός ή δυναμικός?
Πιστέυω ότι δε θα μπορούσε να είναι δυναμικός, καθώς στιρίζεται σε στατικά δεδομένα, την θέση των πλανητών όταν γεννιόμαστε!!όμως ο σύμβουλος αστρολογίας μπορεί να κάνει δυναμική συνεδρία πιστεύω αν κατανοεί και δουλέυει με το ουσιαστικότερο νόημα της Αστρολογίας!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ”