ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008 11:25 am

ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ
ΠΡΑΓΜΑΤΕΙΑ ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΠΤΑ ΑΚΤΙΝΩΝ
ΤΟΜΟΣ ΙΙΙ
υπό
ΑΛΙΚΗΣ Α. ΜΠΕΪΛΗ


Συνεχεια...



Στα αποκρυφιστικά βιβλία δόθηκαν πολλά για τα οποία έχει βαθιά άγνοια ο μέσος αστρολόγος. Είναι ουσιώδες να μάθει να σκέφτεται με μεγαλύτερα Σύνολα και να ερευνά βαθύτερα τις εκπορευτικές Πηγές και τα αιώνια διαρκή Αίτια αντί τα αποτελέσματα αυτών των Πηγών στην εφήμερη εκείνη δημιουργία που είναι το ανθρώπινο ον και στην πρόσκαιρη ύπαρξή του σ’ έναν πολύ ασήμαντο πλανήτη. Καθώς θα προσπαθεί να το κάνει, θ’ ανακαλύψει για λογαριασμό του τα σημάδια της ουσιαστικής θειότητας του ανθρώπου – μιας θειότητας που θα βρεθεί στην απεριόριστη σύλληψη της ανθρώπινης συνείδησης όταν φωτίζεται από το φως της ψυχής και στη δύναμή του να προβάλλει τη σκέψη του στη συνείδηση των συλλογικών εκείνων Ζωών των Οποίων πρέπει αναγκαστικά να συμμερισθεί τις “ενεργητικές κινήσεις”, επειδή η μικρή ποσότητα της ενέργειάς του δεν είναι παρά ακέραιο τμήμα της δικής Τους.
Υπάρχει μια όψη ενέργειας την οποία ο σύγχρονος αστρολόγος συνήθως παραβλέπει παρότι έχει εξαιρετική σπουδαιότητα. Πρόκειται για την ενέργεια που εκπορεύεται ή ακτινοβολείται από την ίδια τη Γη. Καθώς όλα τα ανθρώπινα όντα ζουν στην επιφάνεια της Γης και συνεπώς προβάλλονται μέσα στο αιθερικό σώμα του πλανήτη (επειδή “ο άνθρωπος στέκει όρθιος”), το ανθρώπινο σώμα λούζεται αδιάκοπα από τις εκπορεύσεις και τις ακτινοβολίες της Γης μας και από την ολική ποιότητα του πλανητικού μας Λόγου καθώς εκπέμπει και διαβιβάζει ενέργεια στο πλανητικό Του περιβάλλον. Οι αστρολόγοι έδιναν πάντοτε έμφαση στις εισρέουσες επιρροές και ενέργειες καθώς κρούουν κι επιδρούν στο μικρό μας πλανήτη, αλλά παρέλειψαν να εξετάσουν επαρκώς τις εκπορευόμενες ποιότητες και δυνάμεις που αποτελούν τη συμβολή του αιθερικού σώματος της Γης μας στο μεγαλύτερο σύνολο. Αυτό θα το εξετάσουμε αργότερα, αλλά θεώρησα αναγκαίο να επισύρω την προσοχή σας σ’ αυτό τώρα.
Ένα άλλο σημείο που πρέπει να υπογραμμισθεί εδώ είναι ότι η επιρροή της σελήνης είναι καθαρά συμβολική τόσο σε φύση όσο και σε αποτέλεσμα και είναι απλώς η συνέπεια μιας αρχαίας σκέψης και διδασκαλίας (που προέρχεται απ’ τους Λεμούρειους χρόνους) και δε βασίζεται σε κάποια αληθινή ακτινοβολία ή επίδραση. Στους μακρινούς εκείνους χρόνους που προηγήθηκαν ακόμη και της Λεμουρείας και αποτελούσαν στους Λεμούρειους καιρούς απλώς μια αρχαία παράδοση, η σελήνη φαινόταν να είναι μια ζώσα ζωτική οντότητα. Θα ήθελα ωστόσο να έχετε σαφώς κατά νου ότι η σελήνη σήμερα δεν είναι παρά μια νεκρή μορφή. Δεν έχει κανενός είδους εκπομπή ή ακτινοβολία κι επομένως δεν έχει κανενός είδους αποτέλεσμα. Από τη σκοπιά του εσωτερικού γνώστη η σελήνη δεν είναι παρά ένα εμπόδιο στο χώρο – μια ανεπιθύμητη μορφή που πρέπει κάποια μέρα να εξαφανισθεί. Στην εσωτερική αστρολογία το αποτέλεσμα της σελήνης θεωρείται σαν συνέπεια σκέψης και σαν αποτέλεσμα μιας ισχυρής και πανάρχαιης σκεπτομορφής· ωστόσο η σελήνη δε διαθέτει δική της ποιότητα ούτε μπορεί να διαβιβάσει οτιδήποτε στη Γη. Ας το επαναλάβω: Η σελήνη είναι μια νεκρή μορφή· δεν έχει καμιά απολύτως εκπόρευση. Γιαυτό οι αρχαίες γραφές αναφέρουν πως η σελήνη “συγκαλύπτει είτε τον Ήφαιστο είτε τον Ουρανό”. Αυτός ο υπαινιγμός υπήρχε πάντα και οι αστρολόγοι καλά θα κάνουν να πειραματισθούν με την υπόδειξη που έκανα για τη σελήνη και (αντί να εργάζονται με τη σελήνη) να εργάζονται με τον Ήφαιστο όταν ασχολούνται με τον υπανάπτυκτο ή μέσο άνθρωπο και με τον Ουρανό όταν εξετάζουν τον πολύ αναπτυγμένο άνθρωπο. Θα προκύψουν μερικά ενδιαφέροντα και πολύ πειστικά συμπεράσματα.
Οι σπουδαστές καλά θα κάνουν να θυμούνται ότι οι δώδεκα αστερισμοί που σχηματίζουν τον ιδιαίτερο ζωδιακό μας, είναι επίσης δέκτες πολλών ενεργειακών ρευμάτων που προέρχονται από πολλές πηγές. Αυτά σμίγουν και συγχωνεύονται με την ενέργεια του κάθε ιδιαίτερου αστερισμού και – αφού μετουσιωθούν και “εκλεπτυνθούν αποκρυφιστικά” – βρίσκουν τελικά το δρόμο τους στο ηλιακό μας σύστημα.
Θα ήθελα ακόμη να επιστήσω την προσοχή σε ορισμένα πρόσφορα και χρήσιμα σχόλια που έκανα στην Πραγματεία επί του Κοσμικού Πυρός. Τα παραφράζω κάπως:

“Η αστρολογία ασχολείται με το αποτέλεσμα που παράγεται στην ουσία των περιβλημάτων από τις επιδράσεις, τις δονήσεις κ.λπ. των διαφόρων πλανητών. Αυτές είναι εσωτερικά οι επιδράσεις των ηλιακών κέντρων. Οι δυνάμεις που εκπορεύονται απ’ τα ηλιακά κέντρα δρουν πάνω στα πλανητικά κέντρα… Αυτό κρύβεται στο κάρμα του Ουράνιου Ανθρώπου. Όταν έλθει σε ύπαρξη η αληθινή εσωτερική αστρολογία, θα δοθούν περισσότερα γι’ αυτό. Οι σπουδαστές της αστρολογίας μαθαίνουν σήμερα μόνο το αλφάβητο του τεράστιου αυτού θέματος και καταγίνονται με τις εξωτερικές πτυχές του μεγάλου αυτού πέπλου το οποίο κάλυψε με σοφία την πλανητική γνώση.”
(Πραγματεία επί του Κοσμικού Πυρός, σελ. 1051)


Επεται συνεχεια...


ΤΟ ΦΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ.
Christina

Δημοσίευση από Christina »

:x :x :x

Καρκίνος είναι.....

:roll:
Το'ξερα....

Μαργαριτούλα τι να κάνουμε? :? :? :? :?

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ?

Μπορώ να σε παρακαλέσω κάτι.

Αν γίνεται τα αποσπάσμα που μας παραθέτεις να τα βάζεις παράγραφο παράγραφο γιατί δεν σε προλαβαίνουμε αδερφάκι μου.

Κι επίσης θα ήταν εξαίσιο αν μας έγραφες και την γνώμη σου παρακάτω.

ΤΩΡΑ

Σε περίπτωση που ΔΕΝ θέλεις να κάνεις τίποτε από τα παραπάνω για να σε γλιτώσω από τον κόπο μπορείς ΑΠΛΑ
να μας δώσεις τον ή τους τίτλους των βιβλίων της φίλτατης Α. Μπέιλη, τις εκδόσεις και τις προτάσεις σου και

ΟΠΟΙΟΣ

θέλει να πάει να τα αγοράσει..... :shock: :shock: :shock:

Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ άλλο να διαβάσω και σε περνάω scroll down στα γρήγορα κάθε φορά που βλέπω πως έχεις γραψει γιατί
είναι απλά κατεβατα. Κι είναι πραγματικά κρίμα. Κατασπατάληση ενέργειας....
Βλέπεις η γνώση και η ανακάλυψη στον κόσμο δεν συνηθίζεται αν μεταδίδεται με απλή παράθεση παρά περισσότερο με συζήτηση, με αποτύπωση, με διδασκαλία. Αλλιώς ο κάθε ένας θα μπορούσε να μπε ι σε μία βιβλιοθήκη και να ρουφάει γνώση....

Σίγουρα έχεις κάτι να πεις με αυτά που γράφεις.
Γιατί δεν τα αναλύεις να μας γράψεις την γνώμη σου?

Μια απλή φιλική συμβουλή .

Με εκτίμηση

ΠΑΝΤΑ :) :(
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008 11:25 am

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

Ευχαριστω Χριστινα.

Τα αποσπασματα,οπως και τα βιβλια εχουν ονοματα και τιτλους για καθε ενδιαφερομενο.

Επι τω προκειμενω,Εσωτερικη Αστρολογια Αλικη Μπειλυ[οτι καλυτερο κυκλοφορει].
Ο λογος των αστρων,ηχει υπεροχα,και στα βιβλια της[αγαπημενης]Θεοδωρας Ντακου.

Κατα την ταπεινη μου γνωμη,αξιολογο βρισκω και τον Ιωαννη Γιαλαμα''Προσκληση σε Αστρολογικο Συμποσιο''απο εναν κυριο και γνωστη.

Οι γνωσεις μου,Χριστινα,ειναι...αλλα προσπαθω...οπως ολοι.


Αν οχι ολοι,οι περισσοτεροι τουλαχιστον,διαβασαν στην στηλη''ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ-ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ''και ειδικοτερα στο''ΦΩΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ''τις παρατηρησεις της Βασως πανω στα θεματα που θιγεις και εσυ.
Καλο θα ηταν,σε παρακαλω,να ριξεις και εσυ μια ματια[δινονται απαντησεις]

Και παλι ΕΥχαριστω.
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Σε ευχαριστώ που απάντησες Αλέξανδρε!

Θα διαβάσω αμέσως το τόπικ που αναφερεις.

Ελπίζω να ακούσεις κι εσύ την δική μας παράκληση.

:D
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008 11:25 am

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

Πανσεληνος στον αξονα Παρθενου-Ιχθυων.
Κατα την Εσωτερικη Αστρολογια ο βασικος τονος της Παρθενου ειναι''Ειμαι η Μητερα και το παιδι,εγω Θεος εγω Υλη ειμαι''.
Η Παρθενος Μητερα και το απεναντι πολικο σημειο της στο Ζωδιακο
ο Ιχθυς ειναι το παιδι το Θειο Βρεφος,ο Θεανθρωπος,ο Σωτηρ.
ΙΧΘΥΣ=Ι ησους Χ ριστος Θ εου Υ ιος Σ ωτηρ.
ΤΟ ΦΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αλέξανδρε είναι εύκολο να γραψεις δυο λογια για τους άξονες......για τα αντιθετα ζωδια.....για τοτι εναι βόριεος και νοτιος δεσμός...
Οποτε μπορείς αν μπορείς :oops:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008 11:25 am

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

Ολα αυτα,γλυκεια μου σφαιρουλα,ειναι οπως λεμε''οι δυο πολοι του διπολου" και φυσικα θα αναφερθουμε σ'αυτα εν καιρω...
Προς το παρον βρισκομαστε ''εδω στου δρομου τα μισα''οχι μονο του Σεπτεμβρη αλλα και του Ζωδιακου,στη εκτη πυλη κιαπεναντι η δωδεκατη και τελικη[ενακτηρια καποιου αλλου κυκλου της σπειροειδους εξελικτικης κινησης]τι συν-κινησις!
''Ειμαι η Μητερα και το Παιδι,Εγω Θεος Εγω Υλη Ειμαι''
ΤΟ ΦΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αχ το διπολο σε ευχαριστει :D
Κάτι κατάλαβα η πτωχή ...
Σε περιμένω λοιπον και για τις πυλες...το Θεο μου δεν εχω αλλα ζητησα κι αλα μου βγαζεις :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008 11:25 am

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

''Αλλα μου λεν τα ματια σου και αλλα η καρδια σου''παντως,οχι αλλα λογια να αγαπιομαστε...και επιστρεφω στη πυλη 6,τη πυλη της Παρθενου.
Λέγεται ότι από κάποιες όψεις η Παρθένος είναι το πιο αρχαίο απ’ τα ζώδια. Ανά τους αιώνες είτε η Λίλιθ είτε η Ίσις, η Εύα ή η Παρθένος Μαρία, όλες απεικονίζουν τη μητέρα του κόσμου, αλλά η Μαρία είναι εκείνη που τελικά κρατά το Παιδίο στην αγκαλιά της. Και σ’ αυτό το ζώδιο η Χριστική συνείδηση συλλαμβάνεται και γαλουχείται στην περίοδο της κυοφορίας, ωσότου επιτέλους στους Ιχθείς, το αντίθετο ζώδιο, γεννηθεί ο παγκόσμιος σωτήρας.
Όπως στο Λέοντα, είναι μια εμπειρία σπηλαίου “στη μήτρα του χρόνου” και πρέπει να χαρακτηρίζεται από θέρμη, ηρεμία, βαθιές εμπειρίες και “αργές αλλά ισχυρές κρίσεις”. Είναι ένα συνθετικό ζώδιο.
“Ο συμβολισμός της Παρθένου αφορά τον όλο στόχο της εξελικτικής διαδικασίας που είναι να προασπίζει, να γαλουχεί και τελικά ν’ αποκαλύπτει την κρυμμένη πνευματική πραγματικότητα. Αυτή την καλύπτει κάθε μορφή, αλλά η ανθρώπινη μορφή είναι εξοπλισμένη και κατάλληλη να την εκδηλώσει με έναν τρόπο διαφορετικό από κάθε άλλη έκφραση της θειότητας κι έτσι κάνει απτό κι αντικειμενικό εκείνο το οποίο αποσκοπεί η όλη δημιουργική διαδικασία”. (Εσωτερική Αστρολογία, σελ. 251-252.)
ΤΟ ΦΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008 11:25 am

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

Η συνθετική αυτή ποιότητα τονίζεται περαιτέρω απ’ το γεγονός ότι οκτώ άλλα ζώδια (όλα εκτός του Λέοντα, του Ζυγού και του Αιγόκερου) μέσω των πλανητικών κυβερνητών τους διαχύνουν τις ενέργειές τους δια της Παρθένο.
Πρέπει να θυμόμαστε ότι όλοι οι άνδρες και γυναίκες περνούν απ’ όλα τα ζώδια και για όσους γεννήθηκαν στην Παρθένο ή έχουν αυτό το ζώδιο ωροσκόπο (το ανατέλλον ζώδιο του χάρτη, που δείχνει τον ψυχικό σκοπό του μαθητή), αυτές οι ποιότητες ή ενέργειες εκθέτονται με πολλούς τρόπους, γιατί οι οργανώσεις, οι τέχνες, οι επιστήμες απαιτούν όλες μακρές περιόδους νοητικής κυοφορίας και τον αγώνα για την προβολή νέων ιδεών στην εκδήλωση.
ΤΟ ΦΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γελω!

Αν πω ότι κατάλαβα πολλά θα ειμαι ανακολουθη με μενα....
κατι μυριζομαι αλλά δυσκολευομαι.
Σε ευχαριστω ομως πολύ πολύ :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008 11:25 am

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

Θελω να μου πεις τι δεν καταλαβες,γλυκεια μου Καλλιοπη?
ΤΟ ΦΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σε ευχαριστω που επανέρχεσαι.
Θα στο εξηγήσω τι συμβαίνει.
Καταλαβαινω οταν εχω ολοκληρη την εικονα.
Νοιωθω το νοημα αλλα απο την εικονα μαθαινω.
Αν ειχα μια περιληψη του ζωδιακου κύκλου στην βαση που γραφεις θα μου ηταν πολά μεν δυσνοητα αλλα θα καταλαβαινα το ολον και μετα θ απηγαινα στα επιμερους,αλλα δυσλεκτική ουσα....απο το μερος δυσκολευομαι να παω στο ολον.
Σιγα σιγα θα γραφεις εσυ κι εγω θα βγάλω την άκρη.
Σιγά σιγά......
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008 11:25 am

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

Όπως πάντοτε υπάρχει μια εκλογή για το καλό ή το κακό στο άτομο αυτού του ζωδίου, η οποία εξαρτάται από τη θέση του στην εξέλιξη και το βαθμό της ευαισθησίας του.
Η Παρθένος ονομάζεται θεά της αρετής ή της κακίας. Αλλά ποια είναι η ριζική έννοια της “κακίας”; “Καθιστώ αναποτελεσματικό” κι αυτό για την Παρθένο είναι η εξουδετέρωση του όλου σκοπού του ζωδίου, γιατί λέγεται ότι “ο Χριστός είναι γι’ αυτή ο σκοπός της ύπαρξης”.
Η βαθιά έννοια της κακίας σαν αναποτελεσματικότητας της πνευματικής ζωής υπενθυμίζει την εξήγηση ενός από τους Κανόνες του Δρόμου: “Καθένας πρέπει να γνωρίζει τη φαυλότητα του άλλου και να συνεχίζει να αγαπά”. Γιατί μ’ αυτή την έννοια φαίνεται ότι ο φαύλος είναι απλώς ένας στενοκέφαλος, μάλλον αδέξιος''επαρχιωτης στην Ομονοια'' που δεν ξέρει τίποτε πέρα απ’ το δικό του μικρό αξεπέραστο δακτύλιο.
Πόσο έκδηλες και πόσο δόκιμες της αληθινής ανοχής είναι οι ριζικές αυτές έννοιες. Για πολύ καταπονήσαμε το φυσικό σώμα σαν τη ρίζα κάθε κακού, όταν στην πραγματικότητα η στενοκεφαλιά μας και οι σκληρές μικρές καρδιές μας προκαλούν τις εσφαλμένες στάσεις και συνήθειες· το σώμα όντας ένας αυτόματος ανταποκριτικός μηχανισμός, υπόκειται στον έλεγχο του εσώτερου ανθρώπου. Παρουσιάζεται ακόμη η ιδέα ότι “αμαρτία” σημαίνει κυριολεκτικά “κάτι που γίνεται εσφαλμένα”. Όταν δεν επιτυγχάνει τον “οφθαλμό του ταύρου”, τον “οφθαλμό της φώτισης” που αναφέρεται στον Ταύρο, είναι αμαρτία για τον υιό του ανθρώπου που είναι επίσης υιός του Θεού.
Πόσο τέλεια αλληλεπιδρούν οι θεμελιώδεις αυτές ιδέες και επιβεβαιώνουν η μια την άλλη, όταν εγκαταλείπουμε τις περιπλοκές του κατώτερου νου. Η Παρθένος ονομάζεται επίσης η “θεά των δύο δρόμων”, γιατί η αρχή της Αγίας Μητέρας συμβολίζει την ύλη και είναι επίσης ο φύλακας της Χριστικής ζωής.
ΤΟ ΦΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008 11:25 am

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

Σελιδα 6η...

Έχει σημασία ότι το έκτο αυτό ζώδιο, ο αριθμός της δραστηριότητας στο φυσικό πεδίο, ονομάζεται αριθμός του Θηρίου. Η ιδέα αυτή φαίνεται ότι ασκεί φοβερή σαγήνη σε πολλούς, όμως ό,τι πραγματικά σημαίνει είναι ότι η Παρθένος είναι σύμβολο τριπλότητας, 6 στο φυσικό πεδίο, 6 στο συναισθηματικό πεδίο, 6 στο νοητικό πεδίο, όχι όμως 666.
Πρέπει να θυμόμαστε ότι ο λέων είναι ο βασιλιάς των θηρίων. Το άτομό του επιτυγχάνει τελικά σ’ αυτό το ζώδιο την ολοκληρωμένη προσωπικότητα. Αλλά στην Παρθένο γίνεται το πρώτο βήμα προς την πνευματικότητα, η ψυχή αποκαλείται υιός του νου και η Παρθένος κυβερνάται απ’ τον Ερμή που μεταφέρει την ενέργεια του νου.
Ένα σύμβολο της Παρθένου είναι η γυναίκα με το στάχυ του σίτου ή το δεμάτι των σιτηρών ή το κλαδί με τα φρούτα στην αγκαλιά της. Θυμηθείτε επίσης την προφητεία του Ησαΐα, στην οποία βασίζεται η Καινή Διαθήκη: “Ιδού η παρθένος εν γαστρί έξει και τέξεται υιόν” και συνδέστε την με το στίχο της προς Εφεσίους Επιστολής, όταν ο Απ. Παύλος είπε ότι κάποια μέρα θα επιτύχουμε “μέτρον ηλικίας του πληρώματος του Χριστού”. Θα ήθελα να σας υπενθυμίσω ότι ο Χριστός τόνισε επανειλημμένα τη νέα γέννηση παρά τη θυσία του αίματος. Η εσωτερική έννοια είναι ότι “το αίμα είναι ζωή”.
Αφού πέρασε η παλιά συνήθεια της προσφοράς σφάγιων στο βωμό, έτσι πρέπει να περάσει η ιδέα της εξιλέωσης δια του αίματος του Χριστού. Αυτή γεννήθηκε απ’ το μεσαιωνικό σύμπλεγμα ενοχής και το βασανισμό του φυσικού οργάνου σαν μέσον επικράτησης του πνεύματος· όταν η αλήθεια είναι ότι το σώμα πρέπει να συντονισθεί με την ψυχή και να φέρει σε εκδήλωση το κάλλος της, λυτρωνόμενο,αυτό υπονοείται στο ζώδιο της Παρθένου.
Στη Μυστική Δοξασία υπάρχει μια σαφής δήλωση του όλου μηνύματος αυτού του ζωδίου: “Η ύλη είναι ο φορέας για την εκδήλωση της ψυχής σ’ αυτή τη στροφή της σπείρας· και η ψυχή είναι ο φορέας σε μια ανώτερη στροφή της σπείρας για την εκδήλωση του πνεύματος και τα τρία αυτά είναι μια τριάδα που τη συνθέτει η Ζωή η οποία διαπερνά τα πάντα”.
ΤΟ ΦΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ.

Επιστροφή στο “ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ”