ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008 11:25 am

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

Οι τρεις αστερισμοί που βρίσκονται πολύ κοντά σ’ εκείνον της Παρθένου είναι: η Κόμη της Βερενίκης, η μητέρα μόνο της μορφής· ο Κένταυρος, ο άνθρωπος που ιππεύει ή το άλογο με το κεφάλι και τον κορμό ανθρώπου, που αναπαριστά το ανθρώπινο ον, γιατί ο άνθρωπος είναι ζώο και θεός.
Ο τρίτος αστερισμός που υπόσχεται το μέλλον, είναι ο Βοότης, “ο ερχόμενος”, ο σωτήρας στους Ιχθείς[απεναντι πολικο σημειο] που ελευθερώνει την ανθρωπότητα από την υποδούλωση στη μορφή.
Η ίδια η Παρθένος είναι ένας αστερισμός σε σχήμα κυπέλλου, με τρεις κύριους αστέρες που τον σκιαγραφούν, το κύπελλο της κοινωνίας, για το οποίο ο Χριστός είπε: “Πίετε εξ αυτού πάντες”· στην ανώτατη έννοια του το Ιερό Δισκοπότηρο.
Ο λαμπρότερος αστέρας είναι ο Στάχυς, ο στάχυς του σίτου. Ο Χριστός γεννήθηκε στη Βηθλεέμ που σημαίνει “ο οίκος του άρτου”. Λέμε, “Δος ημίν σήμερον τον άρτον ημών τον επιούσιον”, το μάνα, τον άρτο εξ ουρανού ή τον άρτο και τον οίνο της κοινωνίας.
Ο συμβολισμός του άρτου διατρέχει την Παλαιά και την Καινή Διαθήκη και σήμερα το μεγάλο οικονομικό μας πρόβλημα είναι ακόμη η προμήθεια του άρτου, ενός συμβόλου διατροφής, σ’ έναν πεινασμένο κόσμο: άρτο για το σώμα και άρτο για όσους πεινούν και διψούν για δικαιοσύνη.
Όλα αυτά σαν μέρος της διατροφικής λειτουργίας της μητέρας του κόσμου, που γαλουχεί τη μορφή κι επίσης τη Χριστική συνείδηση που λανθάνει στη μορφή.
ΤΟ ΦΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ.
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:ΛΕΟΝΤΑΣ

Οι βασικοί τόνοι αυτού του ζωδίου στην παραδοσιακή αστρολογία είναι υπερβολικά γνωστοί. Αντηχούν τον τόνο της ατομικότητας, της έκδηλης εγωκεντρικής επίδειξης του εγωιστή, του ανθρώπου που επιθυμεί θέσεις και αξιώματα.
Από εσωτερικής πλευράς όμως όταν ο άνθρωπος αρχίζει να αφυπνίζεται τότε πια δεν καθορίζεται από το περιβάλλον του και τα εγωιστικά του κίνητρα, αλλά καλλιεργεί την πνευματική του ευαισθησία, ώστε να ανταποκριθεί όσο το δυνατό καλλίτερα σε αυτό που τον καλεί η ψυχή του και να ευθυγραμμισθεί με την Θεία Θέληση και το Θείο Σχέδιο.
Ο Αύγουστος που κυβερνιέται από τον Λέοντα είναι ο μήνας του αστερισμού του Μεγάλου Κυνός ή Σείριου. Η επιρροή του Σείριου δεν γίνεται συνειδητά αισθητή, αλλά σταδιακά καθώς ο ανεπτυγμένος πνευματικά άνθρωπος αρχίζει να αντιλαμβάνεται την πραγματικά αληθινή του φύση και το πνεύμα αρχίζει να απελευθερώνει την ενορατική του αντίληψη.
Η μαθητεία που επιβάλλεται από ανθρώπους πάνω σε άτομα που είναι Λέοντες οδηγεί αναπόφευκτα σε εξέγερση και επανάσταση και στην έκφραση αυτού που ο μαθητής προσπαθεί να αποβάλλει. Η μαθητεία όμως που επιβάλλεται από τον ίδιο του τον εαυτό οδηγεί στην τελείωση για την οποία είναι αξιοσημείωτα ικανός.
Και ο Λόγος είπε: « Ας υπάρχει η εξωτερική μορφή. Κυβερνώ επειδή είμαι»
Και η Ψυχή νοιώθει και απαντά: «Είμαι Εκείνο και Εκείνο είμαι Εγώ»
αυτα ,αυτα τα εγωιστικσ κινητρα μου δυσκολευουν τη ζωη.......και εχω και ωροσκοπο λιονταρη.....διπλο το κακο.

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ο Καρκίνος είναι ένα υδάτινο ζώδιο που μεταφέρει αργά το σπίτι του πάνω στους ώμους του. Ζεί στην Γη(η ζωή του φυσικού πεδίου) αλλά και στην θάλασσα (η ζωή των συναισθημάτων) και μαθαίνει σταδιακά πώς να απελευθερωθεί από τα δεσμά της ύλης.
Και ο Λόγος είπε: « Ας κυβερνά η απομόνωση και όμως -το πλήθος υπάρχει»
Και η ψυχή ανταποκρίνεται: «Κτίζω ένα φωτισμένο σπίτι και μέσα σε αυτό κατοικώ»
Τι να πω? :-?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Για τον συνηθισμένο άνθρωπο ο Λόγος εξαποστέλλεται ως εξής: « Ας κάνει η αστάθεια το έργο της» Από την ψυχή ο Λόγος εκφωνήθηκε: «Αναγνωρίζω τον άλλο μου εαυτό και στην μείωση αυτού του εαυτού αυξάνομαι και λάμπω»
:shock:
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

είδες τα διδυμάκια, Βασίλη μου? >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αμ δεν είναι μόνο.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:ΖΥΓΟΣ
Το σύμβολο αυτού του ζωδίου είναι η ζυγαριά, η οποία γέρνει πότε από την μια μεριά και πότε από την άλλη. Όπως ακριβώς και ο άνθρωπος που προσπαθεί να ισορροπήσει μεταξύ της ανθρώπινης φύσης του και της Θεϊκής και ενώ πιστεύει ότι έχει καταφέρει να ισορροπήσει πάντα υπάρχει κάτι μέσα στον εαυτό του που ζητά να τον ρίξει στις παλιές συνήθειες και παλιές επιθυμίες. Εξαιτίας της ζυγιστικής ικανότητας του ζυγού μπορεί να συνδεθεί αυτός ο αστερισμός με το πρόβλημα του σεξ. Το σεξ συνδέεται παραδοσιακά με τα ζώδια του Ταύρου και του Σκορπιού, αλλά εσωτερικά στον Ζυγό γίνεται το ζύγισμα των αντιθέτων, ώστε να βρεθεί το σημείο ισορροπίας μεταξύ των ανδρικών και γυναικείων αρχών.
ο Λόγος είπε: « Ας γίνει επιλογή » και η ψυχή ανταποκρίνεται ως εξής: «Διαλέγω τον δρόμο που οδηγεί ανάμεσα στις 2 μεγάλες γραμμές δύναμης»
και Ζυγός και ωροσκόπος Ταύρος... τώρα εξηγούνται πολλά πράγματα :-?
πολύ σοφή προσέγγιση O:-)
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Και εγω αυτο ειμαι Ζυγος με ωροσκοπο ταυρο :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μάλιστα! :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:μάλιστα! :-?
Ειναι κακο γιατρε μου? :P
Θα ζησω?
Να κανω καμια θεραπεια? :-?

:D :D >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:)) :)) :)) :))

΄Οχι βρε πουλάκι μου, απλά σκεφτόμουν ότι έχουμε σύμπτωση ζωδίου με ωροσκόπο... :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε::)) :)) :)) :))

΄Οχι βρε πουλάκι μου, απλά σκεφτόμουν ότι έχουμε σύμπτωση ζωδίου με ωροσκόπο... :D :D
Αααα νταξ ησυχασα τωρα :)) :P

>:d< >:d<
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Ας ξαναξυστώ λοιπόν :-?
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

εσύ τώρα γιατί ξύνεσαι? :P
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Valia

Δημοσίευση από Valia »

για τη σύμπτωση ζωδίου και ωροσκόπου :P

Επιστροφή στο “ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ”