ΔΕΣΜΟΙ- ΟΙΚΟΙ

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

ΔΕΣΜΟΙ- ΟΙΚΟΙ

Δημοσίευση από Emmaki »

Επειδή είμαι άσχετη... θα ήθελα να ρωτήσω... μπορεί κάποιος να μας πει τι είναι οι Δεσμοί (Βόρειοι, Νότιοι) και οι Οίκοι;;;;;;;;

Και τι ακριβώς συμβολίζουν για το κάθε ζώδιο;;;;

Ευχαριστώ ταμάλα!!!!!!!
Φιλάκια................ :P :P :P :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Για λίγες παραπάνω πληροφορίες υπάρχει ένα αξιολογο site στα αγγλικά, το www.astro.com.

Παρέχει και μερικές υπηρεσίες προβλέψεων δωρεάν. Αυτές δε με βοηθήσανε ποτέ μέχρι τώρα, αλλά το προφίλ μου το πέτυχε 90% :!:
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ευχαριστώ πολύ Σπύρο.... :lol: :lol: :lol:

Καλημέρα...!! :D
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Δεν το έχω σπουδάσει.... από όσα έμαθα... και με πολύ λίγα λόγια:

Ο Νότιος Δεσμός (ανάλογα το ζώδιο και τον Οίκο που βρίσκεται) δηλώνει το "από πού έρχεσαι".
Δηλαδή τι έχεις ως αποθημένο, τη γνώση ή και τα μπλοκαρίσματα που έχεις από προηγούμενες ενσαρκώσεις.

Ο Βόρειος Δεσμός είναι ακριβώς απέναντι και δηλώνει "που πας". Τι είναι αυτό που πρέπει να πετύχεις.

Βρίσκονται ακριβώς απέναντι γι αυτό και ο δρόμος δύσκολος.

:) :) ------- καλά τα λέω Νίκο...?------- :) :)


Με αγάπη
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Καλά τα λες!

Αστρονομικός ορισμός: Οι δεσμοί είναι τα σημεία που η τροχιά της σελήνης τέμνει το επίπεδο της εκλειπτικής.

Αστρολογικός ορισμός Β.Δ: Τα νέα μαθήματα, το μέσο που θα έρθουν οι νέες πληροφορίες.
Ν.Δ: γνώση και εμπειρία από το παρελθόν.

Ανάλογα και τις όψεις βλέπουμε το πόσο εύκολα θα συνεχίσει κάποιος, πότε, με ποιες βοήθειες, με ποια εμπόδια.
Πρώτο μήνυμα στα 18 1/2 χρ, δεύτερο βαρύ στα 37 συνήθως(ανάλογα όψεις).
Πχ άτομο με ΝΔ στο Ζυγό, ΒΔ στον Κριό. Δείχνει άτομο το οποίο στηρίζεται (και στηριζόταν παρελθοντικά) στη γνώμη των άλλων για να αποφασίσει και για να είναι αρεστός.Συμβιβαστικός χαρακτήρας. Θα αναγκαστεί να αλλάξει συμπεριφορά και να γίνει πιο επιθετικός, να αναπτύξει τη μοναχικότητα ώστε να ζει σαν αυτόνομη οντότητα στηριζόμενη στον εαυτό της. Ανάπτυξη αποφασιστικότητας.

Οι οίκοι που "πέφτουν" οι δεσμοί δείχνουν και τους τομείς της ζωής που υπάρχει εντονότερη δραστηριότητα για αυτή την αλλαγή του ατόμου.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Κατάλαβα κάποια πράγματα τώρα.... Πολύτιμη η βοήθεια όλων σας και ευχαριστώ!!

(Σπύρο μπήκα στο site και είναι πολύ καλό....και το δικό μου το προφίλ το πέτυχε....εεεεε ένα 95%;;;;;;;) :shock:
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Και το ερωτικό προφίλ, αλλά και η συναστρία είναι πολύ καλή.
Το καθημερινό μου είναι σχεδόν άχρηστο. Αλλά αν ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ στα λέει καλύτερα.
"Το χρήμα κάνει τη Γη να γυρίζει!"

Έχω καιρό να μπω, θα το επισκεφτώ να δω αν βελτιώθηκε.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Το ερωτικό προφίλ το πέτυχε 99,999999%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock:

:D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εγώ πάλι, έκανα το profil...ε, δεν πέτυχε και πολλά, άντε πες ένα 60%. Να μου πεις βέβαια, το έχω δουλέψει κι'όλας το πράγμα (αυτήν την μνησηκακία του σκορπιού, που όλο την αναφέρουν ξανά και ξανά... δεν την είχα ποτέ! περίεργο...), οπώτε αρκετά από τα "θέματά" έχουν εξισορροπηθεί.

Σε ένα σημείο πάντως έπεσε πολύ μέσα και ξαφνιάστικα με τον τρόπο που το έλεγε. Είχε πλάκα...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ναι όντως είχε πλάκα....να διαβάζεις τον εαυτό σου!!!!

Αρκεί βέβαια να έχεις τα κότσια να παραδεχτείς κάποια απο αυτά που δεν σου αρέσουν!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Deodonus έγραψε: (αυτήν την μνησηκακία του σκορπιού, που όλο την αναφέρουν ξανά και ξανά... δεν την είχα ποτέ! περίεργο...),
Πόσο συμφωνώ να ΄ξερες!
Όλες σχεδόν οι περιγραφές του Σκορπιού τονίζουν την ένταση των παθών που τον δυναστεύουν, ζήλια, μνησικακία, αδιαλλαξία, εκδικητικότητα, καχυποψία...
Δεν αποποιούμαι τα πάντα, θα πω όμως το εξής, σα σκορπίνα, όχι απλά δεν υπήρξα μνησίκακη, αγγίζω σχεδόν το άλλο άκρο, διαγράφω παντελώς από τη μνήμη μου όσα με χαλάνε, αν πρέπει να τα ανακαλέσω έρχονται στο μυαλό μου όχι όπως τα έζησα, αλλά σαν ιστορίες χωρίς να μου γεννούν κανένα συναίσθημα, όπως τα περιέγραψα σε τρίτους. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, δε μου χρειάστηκε καμία προσπάθεια γι' αυτό, μα καμία!
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Καλησπεεεεεραε περα ως περαα ...
Παιδια ωραια η αστρολογια αλλα μην κανουμε ευαγγελιο οτι γραφει ο καθε αστρολογος... (μην αποτρελαθουμε κιολας) χεχε
Βεβαια μεσα στην αστρολογια περιεχεται η αρμονια του 12
Χμμμμ ... τι ? 12 ? ας το δοκιμασω να το διατριβεψω λιγο ...

12 οι μηνες ( κατατμηση του χρονου - Κρονου ) ( και 3 οι ΜΟΙΡΕΣ κορες του Κρονου-χρονου )
12 διαστηματα εχει η μουσικη κλημακα ( 7 τονοι + 5 ημιτονια για την δημιουργια της αρμονιας )
12 αποχρωσεις διδασκει η ζωργαφικη στην χρωματικη παλετα ,
12 οι ενεργειακοι μεσημβρινοι στο βελονισμο
12 τα αντιστοιχα ανθρωπινα οργανα
12 οι Θεοι του Ολυμπου
12 οι μαθητες του Ιησου
12 τελικα τα ουρανια σωματα του ηλιακου μας συστηματος
12-καπεταλο ειναι το τσακρα της καρδιας ! ! !
μηπως ειναι δωδεκα και οι κατευθηνσεις-ιδιοτητες του δρομου της καρδια (αγαπης ) ...
Και μονο με αυτην την υποψια ( και οχι μονο ) Δεν θ' αφηνα κανενα αμυητο στο δρομο της καρδια , REI , να μου αραδιαζει ..... αρστρολογικα μητε τι , μητε που , μητε πως και μητε ποτε ...:-)

ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ...
τολμη η τρελη τολμη ? χα χα χα χα χα χα .
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

12 και οι άθλοι του Ηρακλή
12 οι ώρες (στο παλαιό σύστημα, τώρα είναι 24)

Το 12 είναι από τους αρηθμούς που... "φοριέται" πολύ!
αλλα μην κανουμε ευαγγελιο οτι γραφει ο καθε αστρολογος...
Συμφωνώ πολύ!...


Υ.Γ.:(το διαολάκι με τσιγκλάει!!)
12 διαστηματα εχει η μουσικη κλημακα ( 7 τονοι + 5 ημιτονια για την δημιουργια της αρμονιας )
Απλά να πω ότι αυτό ισχύει μόνο στην δυτικοευρωπαϊκή μουσική, από τα τέλη του μεσαίωνα κι έπειτα. Αλλά ναι, είναι ένα ακόμα δωδεκάρι.
12 τελικα τα ουρανια σωματα του ηλιακου μας συστηματος
Βασικά, περισσότερα είναι. Βάλε και όλους τους αστεροειδείς κλπ...

Υ.Γ.2 : Για αυτήν την "διασημότητα" και την αρμονία του 12, η σημαία της ευρωπαϊκής ένωσης έχει 12 αστέρια...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν αποποιούμαι τα πάντα, θα πω όμως το εξής, σα σκορπίνα, όχι απλά δεν υπήρξα μνησίκακη, αγγίζω σχεδόν το άλλο άκρο, διαγράφω παντελώς από τη μνήμη μου όσα με χαλάνε, αν πρέπει να τα ανακαλέσω έρχονται στο μυαλό μου όχι όπως τα έζησα, αλλά σαν ιστορίες χωρίς να μου γεννούν κανένα συναίσθημα, όπως τα περιέγραψα σε τρίτους. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, δε μου χρειάστηκε καμία προσπάθεια γι' αυτό, μα καμία!
Αγγέλα μου, το να διαβάζεις τις περιγραφές των ζωδίων, είναι μακριά από την αλήθεια, γιατί μέσα σ' αυτές πρέπει να συμπεριλάβεις και τους άλλους πλανήτες...

Η δική μου άποψη είναι ότι στο δρόμο της αυτογνωσίας, καλούμαστε να επαναφέρουμε τις αγνές ποιότητες των πλανητικών επιδράσεων και να υπερβούμε τις αρνητικές.

Δηλαδή να αγγίξουμε τις "νεράιδες" που ήρθαν κατά την ώρα της γέννησής μας, με αγάπη και μόνο, μετατρέποντας αυτό που εδώ θεωρούμε "δυσμενές", σε απόλυτη ευλογία και δημιουργικότητα.

΄Αλλωστε αυτό δεν μας διδάσκουν οι 12 άθλοι του Ηρακλή?

Πως "νικάμε" το άσχημο με υπομονή, σοφία και δύναμη, για να το μετατρέψουμε σε εμπειρία? Εξ ού και ο "άθλος". Γιατί φυσικά δεν είναι εύκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Υ.Γ.:(το διαολάκι με τσιγκλάει!!)
:D :D :D :D :D

Οι Βόρειοι και Νότιοι Δεσμοί κατανοητοί.......οι Οίκοι πόσοι είναι...και τι σχέση έχουν με τους πλανήτες;;;

ΥΓ: Μη με βρίζετε δεν είμαι χαζή......λίγο άσχετη!!!!!!!!! Θα τα μάθω όμως και θα δώσω εξετάσεις......

Επιστροφή στο “ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ”