Μία εικόνα για την Ψυχή

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πριν καιρό σε έναν μου διαλογισμό είχα δει μία εικόνα για την Ψυχή μου, που με βοήθησε πολύ να αποκτήσω μία σχηματική εικόνα αυτής, αλλά και του Δρόμου της αυτογνωσίας. Αλλά προχθές που κάναμε έναν διαλογισμό σε μία ομάδα, την είδα τόσο έντονα, που ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας...

Είδα στο κέντρο της καρδιάς πως εμφανίστικε μία σκοτεινή σφαίρα, λίγο πιο μικρή από μία μπάλα ποδοσφαίρου ας πούμε. Αυτή η σφαίρα αποτελούταν από μαύρους και κρίζους καπνούς, που στροβιλιζόντουσαν γύρω γύρω. Σε λίγα σημεία μόνο φάνηκε ότι από μέσα της έβγαινε λίγες ακτίνες από φως. Λευκό, κρυστάλλινο Φως. Μέσα από τον διαλογισμό, αυτό το φως δυνάμωσε τόσο, που τα σύννεφα άρχισαν να γίνονται διάφανα, και μπόρεσα να δω μέσα τους. Μέσα στην σφαίρα, στο κέντρο της, αιωρούταν ένα μικρό διαμάντι. Από αυτό έβγαιναν κατάλευκες ακτίνες.

Και τότε κατάλαβα: αυτό το διαμάντι ήταν η Ψυχή μου. Ήταν το σημείο που με άγγιζε ο Θεός, το μικρό κομμάτι του Αιωνίου, του Φωτός. Και γύρω του υπήρχαν οι φόβοι, σαν μαύρα σύννεφα που εμπόδιζαν το Φως να βγει και να λάμψει. Και είδα πως σιγά σιγά, κάθε μου βήμα έκανε τον καπνό αυτόν και λίγο να αραιώνει. Και κάθε φορά το φως έβρησκε ακόμα μια μικρή τρυπούλα για να βγει έξω. Αποφάσισα τότε με όλη μου την δύναμη, πως θέλω να κάνω αυτό το διαμάντι να λάμπει με όλο του το φως. Αποφάσισα να διώξω κάθε σύννεφο σιγά σιγά, ώσπου να μείνει στο τέλος μόνο το Φως.

Είδα κάθε άτομο στην ομάδα να έχει μέσα του αυτό το διαμάντι, αυτό το φως που προσπαθούσε να διαπεράσει τον καπνό που το τριγύριζε. Είδα με τον διαλογισμό να ανοίγεται μία τρύπα στα σύννεφα μπροστά, και το φως να ξεχύνεται σαν μία δέσμη. Όλες μας οι δέσμες ενώθηκαν στο κέντρο, σε μία μεγάλη στήλη. Και μέσα σε αυτήν εμφανίστηκε ο Ιησούς και είπε "Ειρήνη υμίν. Ευλογία σε όλους.".

Κατάφερα και είδα έστω και για μια στιγμή την Ομορφιά, το κομμάτι εκείνο του Θεού, που έχει μέσα του ο κάθε Άνθρωπος. Και ευχήθικα να καταφέρουν να λάμψουν όλα τα διαμάντια που υπάρχουν πάνω στην Γη.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Θοδωρή @};- >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από Fotinoula »

:cry: :cry: @};- πολύ κλάμα σήμερα

Ειρήνη μέσα μας, Ειρήνη...
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από panos »

@};- @};- @};- ΕΙΡΗΝΗ μεσα μας :x
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από Vasoula »

Ειρήνη O:-) O:-) O:-)

Θοδωράκο >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από Danielli »

8-> >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από AMALIA »

Όλες μας οι δέσμες ενώθηκαν στο κέντρο, σε μία μεγάλη στήλη. Και μέσα σε αυτήν εμφανίστηκε ο Ιησούς και είπε "Ειρήνη υμίν. Ευλογία σε όλους.".

Κατάφερα και είδα έστω και για μια στιγμή την Ομορφιά, το κομμάτι εκείνο του Θεού, που έχει μέσα του ο κάθε Άνθρωπος. Και ευχήθικα να καταφέρουν να λάμψουν όλα τα διαμάντια που υπάρχουν πάνω στην Γη.
Θοδωρη.. @};- :-( :-( :x >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Θοδωράκο >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Θοδωρή @};-
>:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Θοδωρή >:d< >:d< >:d< :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από Annoula »

Θοδωράκο :cry: :cry: @};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από elenaki »

Θοδωρη... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από margaritarenia »

Ειρήνη ....... >:d< >:d< >:d< @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Μία εικόνα για την Ψυχή

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Θοδωρη :x :sunny:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”