ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Πόσες φορές έχουμε ακούσει για την συναισθηματική ανωριμότητα...
Κατάντησε κι αυτό μια θεωρία, που ίσως στο βάθος να μην έχει γίνει κατανοητή...
Τι σημαίνει συναισθηματική ανωριμότητα?

Κάποιοι νομίζουν ότι είναι απλά τα πράγματα και ότι η συναισθηματική ανωριμότητα δεν τους εμποδίζει να προχωρήσουν στην ζωή τους ή κάποιοι άλλοι νομίζουν ότι δεν τους αφορά, γιατί την συνδέουν λανθασμένα με την παιδική αφέλεια, την παρορμητικότητα του παιδιού που δεν έχει τα μέσα να κρίνει και να διακρίνει τους κινδύνους.

Το θέμα με την συναισθηματική ανωριμότητα είναι πως ενώ είναι ασθένεια, εμείς την αντιμετωπίζουν σαν κάτι που δεν μας αφορά, αφού την μπερδεύουμε με την νοητική μας ωριμότητα και μπορούμε να έχουμε κρίση και άποψη για το καλό και το κακό… Έχουμε όμως?

Ας μην πούμε τι είναι η συναισθηματική ανωριμότητα, ας πούμε τι είναι η συναισθηματική ωριμότητα.

Χαρακτηρίζει κυρίως αυτούς που έχουν την δύναμη να δίνουν χωρίς να περιμένουν ανταπόδοση και να παίρνουν χωρίς απαίτηση
Γιατί ναι, σωστά καταλάβατε, η συναισθηματική ωριμότητα αφορά μόνο την καρδιά μας και εκπορεύεται από το 4ο κέντρο μας, το κέντρο των πληγών και των θανάσιμων αμαρτημάτων του ανθρώπου.

Είναι αυτό το κέντρο που γεμίζει με άμυνες, είναι το κέντρο του ελέγχου, της μνησικακίας, της ανάγκης για δικαίωση, της τσιγγουνιάς, της ματαιοδοξίας, της οργής, του φθόνου, του αιώνιου παραπόνου, της λαγνείας, της οκνηρίας, όταν κυριαρχείται από τον μηχανισμό του "εγώ".
Είναι το κέντρο που "θυμάται" όσα το "εγώ" έχει παρερμηνεύσει και παρεξηγήσει και έχει πληγωθεί.
Είναι το κέντρο που δημιουργεί το δράμα, την αποξένωση, τον διαχωρισμό και ενώ φαίνεται ότι κάποιος ζει φυσιολογικά, χάνει τα περισσότερα από τον Εαυτό του.
Είναι το κέντρο της θυμαπάτης και λόγω αυτής ο καθένας ζει το προσωπικό του δράμα, κοιτώντας μόνο το δέντρο...

Έτσι χάνεται η Ζωή... όταν η καρδιά μας δεν έχει γεμίσει με Συγχώρεση, δεν γεμίζει ούτε με Αγάπη…
Και όταν η καρδιά δεν έχει γεμίσει με Αγάπη, που θα μας συναντήσει ο Εαυτός μας?
Το Πνεύμα μας είναι ελεύθερο τότε μόνο, όταν η καρδιά μας είναι ελεύθερη από όλα αυτά τα μικρά και μίζερα που ο μηχανισμός του «εγώ» έχει πείσει την Συνείδησή μας ότι είναι Ζωή…


Εικόνα


Yποσυνείδητα οι άνθρωποι μένουν κολλημένοι στην ηλικία που δέχτηκαν τη λιγότερη αγάπη

Η ωριμότητα δεν σχετίζεται με την ηλικία. Οι περισσότεροι άνθρωποι που βλέπετε στον δρόμο δεν είναι ώριμοι, απλώς προσποιούνται, φέρονται σαν ώριμοι.
Βαθιά μέσα τους έχουν κολλήσει στην ηλικία όπου έλαβαν την λιγότερη αγάπη.

Πως κολλάμε συναισθηματικά; Έχουμε γεννηθεί ολόκληροι. Όταν λέω ολόκληροι, εννοώ χωρίς συναισθηματικές πληγές και κομμάτια μας που προσπαθούμε να καταπνίξουμε. Δίνουμε και λαμβάνουμε αγάπη χωρίς φόβο.

Ωστόσο, έρχεται μια στιγμή που παραμελείστε συναισθηματικά. Ίσως αγαπήσατε και δεν δεχθήκατε αγάπη. Τέτοιες στιγμές δημιουργούν ένα σχίσμα μέσα μας. Ένα μέρος μας είναι συναισθηματικά τραυματισμένο και ένα άλλο προσπαθεί να προστατέψει αυτό που είναι πληγωμένο. Αυτή η προστασία είναι το τοίχος που δημιουργούμε γύρω από το πληγωμένο κομμάτι ή ότι το καταπιέζουμε βαθύτερα στο υποσυνείδητο. Αυτή είναι η στιγμή που αρχίζουμε να ζούμε μέσα στο μυαλό μας, δημιουργώντας λαβύρινθους και παραθυράκια, αναζητώντας πράγματα έξω από εμάς που θα αναπληρώσουν την αγάπη που δε δεχθήκαμε.

Είναι σαν ένα ήρωα που η γυναίκα του είναι πληγωμένη και την κρατά κλειδωμένη σπίτι, σε ένα δωμάτιο προστατευμένη από τον κόσμο έτσι ώστε να αναζητήσει κάτι που θα την θεραπεύσει. Μόνο που ο ήρωας δεν βρίσκει ποτέ την θεραπεία και η γυναίκα του δεν βγαίνει ποτέ ξανά στον κόσμο. Το σώμα μας μεγαλώνει, ο χρόνος περνά. Αυτό βλέπουν οι άλλοι τουλάχιστον. Πως ξέρετε ότι κάποιος είναι συναισθηματικά κολλημένος;

Οι περισσότεροι από εμάς φερόμαστε ως ώριμοι ενώ είμαστε κολλημένοι στη χρονική περίοδο που λάβαμε την λιγότερη αγάπη. Κάποιος ίσως έχει οικογένεια, μια πετυχημένη δουλειά και είναι εξελιγμένος πνευματικά αλλά η καρδιά του ακόμα χρειάζεται την αγάπη που δεν έλαβε. Ή όλα αυτά που έχει μπορεί να είναι προϊόν από την πρόθεση του να αποδείξει στον εαυτό του πως αξίζει αυτή την αγάπη, ώστε τελικά να την βρει.

Ζει στην ίδια πραγματικότητα, μόνο οι λεπτομέρειες είναι ελαφρώς διαφορετικές. Νιώθει την ίδια εμπειρία να συμβαίνει ξανά και ξανά μόνο που το μέρος και ο χρόνος είναι διαφορετικοί. Συμπτώματα που δείχνουν ότι κάποιος είναι συναισθηματικά κολλημένος Αυτοί που είναι συναισθηματικά κολλημένοι παρουσιάζουν τα ακόλουθα συμπτώματα στην ενήλικη ζωή τους:

– Αποτυγχάνουν να αναπτύξουν τις δεξιότητες που απαιτούνται για να διαμορφώσουν υγιείς σχέσεις με τους άλλους.

– Δυσκολεύονται στο να καθιερώσουν σχέσεις και να εμπιστευτούν τους άλλους.

– Δεν έχουν το αίσθημα αυτό-αξίας. – Φοβούνται να ξεκινήσουν υγιείς σχέσεις με τους άλλους.

– Θέλουν πάντα να έχουν τον έλεγχο.

–Νιώθουν ανασφαλείς και αβέβαιοι για τον εαυτό τους.

Δημιουργούμε σενάρια και βάζουμε τον εαυτό μας σε παρόμοιες καταστάσεις όπως αυτές που έχουμε και δεν έχουν θεραπευτεί ακόμα.

Αναζητούμε παρόμοιους ανθρώπους όπως αυτούς που δεν επέστρεψαν την αγάπη μας θέλοντας να κάνουμε τους καινούργιους να μας δώσουν την αγάπη που δεν πήραμε και να διορθώσουμε το παρελθόν.

Αν, για παράδειγμα, πληγωθήκατε από τους γονείς σας θα αναζητήσετε συντρόφους με παρόμοια συμπεριφορά, σαν αυτή που σας πλήγωσε. Υποσυνείδητα αναδημιουργείτε την ίδια κατάσταση για να έχετε ακόμα μια ευκαιρία. Πως ξεκολλάτε και ωριμάζετε; Για να μεγαλώσετε και να ωριμάσετε, όλα τα κομμάτια σας πρέπει να είναι ολόκληρα. Και η αγάπη είναι σαν το νερό που χρειάζονται τα λουλούδια για να αναπτυχθούν. Για να γίνετε ολόκληροι δεν χρειάζεται να διορθώσετε το παρελθόν, αλλά να το αποδεχθείτε.

Ο ήρωας δεν χρειάζεται κλειδώσει την γυναίκα του για να την προστατεύσει από τον κόσμο και να αναζητήσει θεραπείες, αλλά να ανοίξει τις πόρτες, να αποδεχτεί ότι πληγώθηκε και να την αγκαλιάσει. Για να θεραπευτεί η γυναίκα, χρειάζεται να βγει στον έξω κόσμο ενώ ο ήρωας πρέπει να είναι μαζί της. Έτσι και οι δύο θα θεραπευτούν και θα γίνουν πάλι ολόκληροι.

Με το να αποδεχθείτε το παρελθόν έχετε μια ευκαιρία να κοιτάξετε πίσω από τους τοίχους που προστατεύουν το κολλημένο μέρος σας. Τώρα έχετε την ευκαιρία να θεραπεύσετε αυτό το κομμάτι αντί να αποφεύγετε το γεγονός ότι υπάρχει. Και το κόλπο για να το αποδεχθείτε είναι αυτό: Δώστε στον εαυτό σας την αγάπη που αναζητάτε στους άλλους! Συνειδητοποιήστε πως δεν χρειάζεστε την αγάπη από κανέναν για να μπορείτε να δώσετε όση περισσότερη αγάπη μπορείτε. Εσείς είστε η πηγή της αγάπης σας. Βασικά, είστε αγάπη!

Αποδεχθείτε ότι πληγωθήκατε, ότι δεν δεχθήκατε αγάπη και αρχίστε να αγαπάτε ξανά. Ξεκινήστε να δίνετε αγάπη χωρίς να απαιτείτε κάτι ως αντάλλαγμα! Και θα συνειδητοποιήσετε ένα μεγάλο μυστικό! Δεν ήταν η αγάπη που δεχθήκατε από τους άλλους αυτή που σας ωρίμασε, αλλά η αγάπη που δώσατε εσείς στον κόσμο!

Μετάφραση: awakengr.com via lifecoachcode.com Image by Ines Rehberger

Διαβάστε όλο το άρθρο: http://www.awakengr.com/yposynidita-ant ... eri-agapi/
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασουλάκι μου :romance-kisscheek:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Βασουλα :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Βασούλα :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
IΟΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: 16 Δεκ 2016 11:37 am

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από IΟΑΝΝΑ »

@};- @};- @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

Μ. Γκάντι: Δειλός είναι αυτός που δεν μπορεί να δείξει την αγάπη. Αυτό είναι προνόμιο των γενναίων


Το μέγεθος του ρίσκου που αντέχεις να πάρεις, μαρτυρά το δέσιμο και την σχέση που έχεις με τον εαυτό και την ψυχή σου.

Επίσης μαρτυρά το μέγεθος της εξάρτησής σου από τα υλικά αγαθά καθώς και από τα συναισθήματα των άλλων.

Το φοβισμένο κομμάτι του εαυτού μας, ελέγχει και τις σχέσεις μας αφού μας λέει: «Δεν θέλω να θέσω τον εαυτόν μου σε κίνδυνο με το να δεθώ με κάποιον που πιθανόν να μου ελέγξει τη ζωή!»

Ο Mahatma Gandhi έλεγε: «Δειλός είναι κάποιος που δεν μπορεί να δείξει την αγάπη. Αυτό, είναι προνόμιο των γενναίων!»

Απαντώντας στην άρνηση για «δέσιμο με κάποιον», στρέφω την προσοχή μου στο κομμάτι αυτοεκτίμηση και στο δικαίωμα να ονειρεύεσαι με λογική και αισιοδοξία.

Κανείς δεν αξίζει να είναι δίπλα σου, αν ο σκοπός του είναι να σου ελέγξει τη ζωή.

Ο σύντροφος της ζωής σου, είναι εκεί για να σου κάνει τη ζωή λίγο πιο όμορφη.

Να μοιραστεί τις σκοτεινές μέρες και να τις κάνει λίγο πιο φωτεινές.

Να πάρει λίγο από το γέλιο σου και να ζωγραφίσει την ευτυχία.

Το ίδιο κι εσύ γι αυτόν!

Το δέσιμο δύο ανθρώπων είναι η αφετηρία της εξέλιξης δυο δυνατών ελεύθερων ψυχών.

Δύο ψυχών που η ένωση τους δίνει φτερά για να πετάξουν και όχι αλυσίδες για να δεθούν σταθερά στη Γη.

Αυτά τα φτερά είναι η ουσία μια αληθινής δυνατής σχέσης.

Όχι η φήμη, η κοινωνική αποδοχή, το χρήμα, η εικόνα και τα like στο facebook.

Η εμπειρία του ταξιδιού στο φως το βαθύτερο της ψυχής χωρίς φόβο.

Η στιγμή που θα σταθείς γuμνός δίπλα στο «άλλο σου ολόκληρο» και μαζί θα νιώθετε έτοιμοι να απορροφήσετε όλη τη δυνατή ενέργεια του σύμπαντος και να την κατευθύνετε όπου θέλετε και όπου κρίνετε εσείς απαραίτητο. Χωρίς δυσκολία, απλά και μόνο με απόλυτα φυσικό τρόπο…

Είναι ωραίο να τολμάς.

Να λες όχι στο φόβο σου.

Να είσαι έτοιμος να ζήσεις κι ας αποτύχεις.

Μια νέα μέρα θα ξημερώσει και θα είσαι πάλι εδώ.

Πιο δυνατός μέσα ακόμη και από ένα μάθημα αποτυχίας.

Όταν όμως το μάθημα ζωής σε φέρει στο επόμενο επίπεδο… θα ευγνωμονείς τον εαυτό σου που εναρμονίστηκε με το σύμπαν, νίκησε τους φόβους του και ζει στην δυνατή συχνότητα της συμπαντικής αγάπης.

Τότε θα ξέρεις… Και, ακόμα κι αν αγωνιούσες σε όλη σου τη ζωή για το πως θα μοιραστείς την ευτυχία, τώρα θα βλέπεις ότι όλο αυτό δεν είχε κανένα νόημα ποτέ…

Ποτέ δεν θα μπορούσες να μοιραστείς κάτι με κάποιον αληθινά, αν δεν το ήθελε κι εκείνος.

Αν δεν συντονιζόταν με την δική του θέληση στην ίδια συχνότητα.

Ακόμα κι αν το φανταζόσουν, ακόμα και αν προσποιόσουν, ακόμα κι αν τον «έσερνες», τίποτα δεν θα ήταν αληθινό…

Χριστίνα Συρακοπούλου

Πηγη: .healingeffect.gr
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :x :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Ελλάκι μου
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:romance-heartstiny:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”