ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΓΝΩΣΕΙΣ...και οποιος αντεξει!

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σ’ αυτήν την κατάσταση αναπτύχθηκε ο έλεγχος των συναισθημάτων μας, μέσω της συμπεριφοράς μας. Το «τέλειο» που δεν μπορούσαμε να βρούμε εσωτερικά, έγινε μέρος της συνείδησης που αναζητούσε την τελειότητα στην επιφάνεια.
:-( Ο δρομος μακριά απο τον Εαυτό,το Πνεύμα την Πηγή!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Οπως όλοι βλέπουμε .....οι επιγνώσεις φερνουν μαζί τους και αντιδρασεις που είναι κατανοητές και αναμενόμενες μεχρι να τις ενσωματώσουμε....
Προχωράμε λοιπον ...

Βάσω εγραψε
@};- @};- @};-



Η ψυχή δεν αναγνωρίζει συγγένειες...Μόνο συναίσθημα, γιατί αυτή είναι τελικά η φύση της.

Και αυτό που γνωρίζουμε με την συνείδηση, έρχεται σε μεγάλη δυσαρμονία με αυτό που νιώθει η ψυχή μας.

Εμείς πρέπει να έχουμε ευγνωμοσύνη, η ψυχή μας όμως νιώθει εγκλωβισμό...Και αυτή η αντίθεση δεν μπορεί να ισορροπήσει, αν έχουμε άγνοια της τρισυπόστατης φύσης μας.

Εμείς με την λογική μας ζούμε με τα πρότυπα, η ψυχή μας όμως νιώθει με συναισθήματα, γιατί δεν αναγνωρίζει κανένα πρότυπο.

Και εκεί υπάρχει η μεγάλη αντίσταση...

΄Οταν κι εμείς νιώσουμε την αλήθεια της ψυχής μας, της προσφέρουμε αυτήν την ελευθερία που χρειάζεται για να εξελιχτεί και να συντονιστεί με το πνεύμα της.

Το να εναρμονίσουμε το "εγώ" μας με την ψυχή μας, είναι η απόλυτη γνώση του Εαυτου μας και της ζωής μας.

Ο "εγωισμός" αυτή η εσωτερική επιστήμη, είναι ωφέλιμη αν την κατανοήσουμε, γιατί μας δίνει απαντήσεις μέσω των ψυχοπνευματικών μας πεδίων, σε ότι αφορά την ζωή.

Με βάση, λοιπόν, τον εγωισμό, ο εαυτός μας προσαρμόζει τις ανάγκες της ψυχής του σε κοινωνικά θέλω και πρέπει να θέλω…

Αυτά τα κοινωνικά θέλω, δεν είναι ικανά να λύσουν τα συναισθηματικά μπλοκαρίσματα που βιώνει η ψυχή μας…΄Οσα μηνύματα και να μας στείλει, εμείς τα αγνοούμε γιατί είμαστε προσανατολισμένοι στο θέλω και πρέπει να θέλω…Και μην έχοντας άλλο τρόπο, να μας δηλώσει την παρουσία της, να μας πει ότι εδώ είμαστε γιατί αυτή το θέλησε, ασθενούμε…

Αν αναγνωρίσουμε τον εγωισμό, θα μπορέσουμε να τον θεραπεύσουμε…

Γιατι οσο καλοσύνη και να δείχνει ένας άνθρωπος με την συνείδησή του, η άγνοια τον κάνει να απέχει από την ψυχή του και το πνεύμα του, μια και η καλοσύνη βασίζεται στα πρότυπα του «είμαι γιατί πρέπει», όπως και όλα τα συναισθήματα «είναι γιατί πρέπει και είναι γιατί δεν πρέπει»…

Δεν πρέπει να μισώ, είναι η γνώριμη συνειδησιακή κατάσταση, γιατί το μίσος είναι αρνητικό συναίσθημα…
Δεν πρέπει να ζηλεύω, είναι η γνώριμη συνειδησιακή κατάσταση, γιατί η ζήλεια είναι αρνητικό συναίσθημα…

Πρέπει να αισθάνομαι έτσι…αγνοώντας το πώς νιώθω αλήθεια…
Θλιβομαι όταν αναγνωρίζω ότι ενώ αισθανόμουν έτσι, μέσα μου ένιωθα άλλα…
Αυτή η θλίψη προέρχεται από το ότι ενώ πορευόμουν με το «πρέπει να θέλω», ξαφνικά ανακαλύπτω ότι δεν είναι αυτό που ΘΕΛΩ.

Και αυτό το εσωτερικό σοκ, δεν ξέρουμε πώς να το διαχειριστούμε…

Λυπόμαστε, θυμώνουμε, εξοργιζόμαστε…Αυτά τα συναισθήματα προέρχονται από το συνειδησιακό τράνταγμα.

Η οπτική μας δεν αλλάζει με κατευθύνσεις, τύπου «πρέπει να σκέφτομαι θετικά», «πρέπει να αγαπάω», «πρέπει να χαίρομαι»…
Αυτός ο έλεγχος των συναισθημάτων, μπορεί επιφανειακά να φαίνεται σαν ύψιστη εργασία, όμως δεν είναι η εσωτερική αλήθεια μας.

Δεν μπορείς να εργάζεσαι με κατευθύνσεις τέτοιου τύπου, γιατί θα έρθει κάποια στιγμή που θα νιώσεις δυστυχισμένος και δεν θα ξέρεις γιατί…

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Μαδρυ θα επρεπε να< ντρεπεσαι>...... >:\ >:\
Στην Ροδο κερναω εγω ειπαμε...... :-D :-D :-D
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συνεχίσουμε :-D

Βάσω εγραψε

@};- @};- @};- @};-

Tα συναισθήματα δεν είναι κατανοητά πάντα, γιατί μέσα μας εκτυλίσσονται κουβάρια βιωμάτων και προτύπων και αν αυτά δεν αναγνωριστούν, αυτό που νιώθουμε εσωτερικά είναι ένα μούδιασμα.

Η αφύπνιση έχει και αυτόν τον ρόλο. Είναι μια άποψη που μας δείχνει ότι η πραγματικότητα δεν είναι αυτό που νομίζαμε. Είναι μια συνεχιζόμενη διεργασία που ανοίγει τις εσωτερικές πόρτες για να βιώσουμε με αλήθεια τα συναισθήματά μας.

Το εσωτερικό «πάγωμα» είναι η νοητική απαγόρευση να βιώνουμε τα συναιθήματά μας και να τα αποκωδικοποιούμε…΄Ετσι δεν μπορούμε να εκφραστούμε με σαφήνεια, γιατί υπάρχει η εσωτερική σύγκρουση που φέρνει σύγχυση, θυμό, λύπη και στο τέλος «πάγωμα»…που ενώ φαινομενικά είναι η λύση, ουσιαστικά είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο στην γνωριμία με τον Εαυτό σου.

Η αναδυόμενη επίγνωση στην περίοδο της αφύπνισης, έρχεται όταν επιτρέψουμε στο εσωτερικό παιδί να εκφραστεί, αγκαλιάζοντας με αγάπη και αποδοχή αυτήν του την έκφραση.


Το να είμαστε συνειδητοί στην ζωή μας, προϋποθέτει ότι αναγνωρίζουμε κάθε στιγμή τα συναισθήματά μας και τον τρόπο που λειτουργούν εσωτερικά, έτσι ώστε να ξεμπλοκάρουμε από το συναισθηματικό πεδίο και να εξελισσόμαστε προς το νοητικό/πνευματικό, που περιέχει και το ολοκληρωμένο ον που είμαστε.

Τις περισσότερες φορές η αναγκαστική μας πορεία σαν άνθρωποι, περνά μέσα από συγκεκριμένες πράξεις, χωρίς αυτές να συνοδεύονται από συναισθήματα, μια και αυτά εμποδίζονται από την αρνητική τους θεώρηση


Μια από τις πιο δυναμικές και θεραπευτικές δράσεις είναι να εγκαταλείψουμε την ανάγκη μας να έχουμε πάντα τον έλεγχο...

και αυτό προκύπτει από την ελλιπή εμπιστοσύνη στον εαυτό μας.

Η ελευθερία ανήκει στον Εαυτό μας, που βιώνει την φυσική εμπειρία του…

Η εμπιστοσύνη στο σύμπαν είναι η εμπιστοσύνη ότι με φροντίζω και με αγαπάω από όλα τα επίπεδά μου…

Ο συνεχής βασανισμός του εαυτού μας, μέσα από τον έλεγχο, προκύπτει γιατί κι εμείς θέλουμε να ελέγξουμε τα συναισθήματά μας και έτσι νομίζουμε ότι μπορούμε να ελέγξουμε όλη την ζωή…

Είναι μια «πάγια εντολή» αυτή που έχει καταγραφεί μέσα μας, που το μεγαλύτερο μέρος της είναι βαθύτερο, και κάνει την ζωή μας «μετρήσιμη»….

΄Όμως η ζωή μας δεν «μετριέται»….Η δυναμική διαδικασία της ζωής συνεχίζεται χωρίς να εξαρτιέται από ότι κι αν κάνουμε…
Η ζωή είναι αυθόρμητη και οι σκέψεις μας πολύ λίγες για να μπορέσουν να ελέγξουν το απροσδόκητο και το αιώνιο…

«Θέλω η ζωή μου να είναι έτσι…»
«Θέλω ο εαυτός μου να είναι έτσι…»

Είναι μια λογική που ανατρέπεται ανά πάσα στιγμή…

Γιατι όσο και να «θέλω να είμαι έτσι», υπάρχουν και οι άλλοι που δεν θέλουν να είμαι έτσι…Συνεχώς αλλάζουμε τα όριά μας μέσα από τις σχέσεις μας και αυτόματα αλλάζουν και τα θέλω μας.

΄Οσο λοιπόν και να θέλω να είμαι καλός και προβλέψιμος, αρκεί μια συμπεριφορά έξω από εμένα, για να με κάνει να μετακινήσω τα όρια του «προβλέψιμος» και να γίνω απρόβλεπτος, ακόμα και για τον ίδιο μου τον εαυτό…

Η υπερβολή υπευθυνότητα οδηγεί στην αμέλεια των προσωπικών μας αναγκών. Και η συνέχεια αυτού είναι η ανοχή μας σε συμπεριφορές που μας βγάζουν από τα όρια μας.
Γιατί?

Γιατί «θέλουμε η ζωή μας να είναι έτσι…»

Και τι σημαίνει «πνευματικότητα»?

Θέλουμε η ζωή μας να είναι αλλιώς…Και έτσι την προσαρμόζουμε σε ότι ιδεατά νομίζουμε ότι είναι ανώτερο…
Δεν σταματά όμως ο βασανισμός και εκεί σαστίζουμε…

Δεν ακολουθούμε την ζωή, απλά την συν-δημιουργούμε…Και λέω «συν», γιατί η εναρμόνιση μας με όλον τον Εαυτό μας, δεν αφήνει περιθώρια να «θέλουμε την ζωή μας έτσι ή αλλιώς», αλλά βιώνουμε το απρόβλεπτο με αλήθεια.

Η ελευθερία μας να βιώνουμε την ζωή μας με αλήθεια, μας εναρμονίζει με τον θεό, που δεν έχει προσδοκίες από τίποτα…ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ και το γνωρίζει…

Και αν αυτό το καταλάβουμε, χαμογελάμε στο σύμπαν με κατανόηση και αποδοχή…

@};- @};- @};- @};-
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Περι πόνου ..απο την Βάσω

@};- @};- @};- @};- @};-



Ο πόνος δεν είναι ένα πράγμα...δεν είναι ένα συμπαγές αντικείμενο, που αξιολογείται με το βάρος του, αλλά είναι ένα συναίσθημα που αξιολογείται με την σύνθεσή του. Η σύνθεσή του αποτελείται από συμπυκνωμένη ενέργεια, που δεν πρόλαβε να "αραιώσει", είτε γιατί δεν της δώσαμε χρόνο, είτε γιατί δεν γνωρίζαμε πως να το κάνουμε.

΄Οσο η συνειδητότητα μας αλλάζει δόνηση, όσο εμβαθύνουμε στην ενέργεια των εσωτερικών μας πεδίων, τόσο αυτά γίνονται πιο λεπτοφυή, με αποτέλεσμα να έχουμε επαφή με ολόκληρο τον Εαυτό μας.
΄Ετσι, όποιο συναίσθημα δημιουργηθεί, θα βιωθεί επί τόπου, με τον χρόνο του και την γνώση που έχουμε.

Η ένταση του πόνου, όπως και της χαράς, όπως και άλλων αισθημάτων, θα είναι ανάλογη με τα υπόλοιπα πεδία μας και την συνειδητή τους κατάσταση.
΄Ετσι όποιος γνωρίζει το στάδιο εξέλιξής του και συνεχίζει στον πνευματικό του δρόμο προς την κάθετη ανάπτυξη, θα βιώνει τον πόνο με συγκεκριμένη συχνότητα, που θα είναι σε συνάρτηση και με την οριζόντιια ανάπτυξή του, μια και θα βρίσκεται μέσα στους ανθρώπους, και όχι σε κάποια σπηλιά...

Ο δυσβάσταχτος πόνος, σημαίνει για μένα, ότι είναι ένα συναίσθημα, που ενώ το αναγνωρίζουμε, δεν μπορούμε να φέρουμε την έντασή του σε αρμονία με όλα μας τα πεδία.

Αυτό από μόνο του δεν συνεπάγεται την λέξη "συνειδητός"...

Ο πόνος ενός χωρισμού πχ., γίνεται ένα συνειδητό βίωμα, που έχει περίοδο πένθους, ώστε να αποφορτιστεί η έντασή του με γνώση και συνέπεια προς τον Εαυτό σου.

Δηλαδή, φυσικά και θα βιώσεις και πόνο και θλίψη, αλλά σαν αισθήματα και όχι σαν συναισθήματα που πιέζουν από το υποσυνειδητο, στηριζόμενα στην έλλειψη μας.

Το ίδιο θα συμβεί και στην χαρά όμως.

΄Οταν είσαι συνειδητός, η χαρά δεν είναι συναίσθημα, ούτε έχει εξάρσεις, ή συγκεκριμένες αιτίες, παρά βιώνεται σαν αίσθημα ισορροπίας.

Σε πολύ αναπτυγμενη συνειδητότητα, τα αισθήματα εκφράζονται με ουδέτερο τρόπο, τόσο πολύ όμως, που συχνά οι άνθρωποι που τα βιώνουν, παρεξηγούνται...


@};- @};- @};- @};-
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

@};- @};- @};- @};- @};-


Ας ξεκαθαρίσουμε λίγο την εσωτερική πορεία για να μην την μπερδεύουμε με την πνευματική βοήθεια, που μας δίνεται.

Υπάρχει αυτή η αμφισβήτηση του θεωρητικού μέρους του πνεύματος, μέχρι αυτό τα γίνει πράξη μέσα στην φυσική μας ζωή, αφού εδώ συντελείται η αυτοπραγμάτωσή μας! Κοινά, αυτή είναι η επιλογή μας.


Αν αυτό το «η επιλογή μας» γίνει μέσα μας συνείδηση, τότε θα κατευθυνθούμε και προς αυτήν με ότι τρόπο και από όποιον δρόμο, για να την εδραιώσουμε, όχι σαν πεποίθηση, αλλά σαν αλήθεια.

Γνωρίζουμε φυσικά, ότι ο εσωτερικός μας δρόμος παίρνει εκείνες τις επιβεβαιώσεις που έχουμε ανάγκη για να τον εμπιστευθούμε.
Αν οι άνθρωποι, για να νιώσουν ότι βαδίζουν στον προσωπικό τους δρόμο, χωρίς παρεκκλίσεις και εξωτερικές επιρροές, χρειάζονται σαν επιβεβαίωση ένα «θαύμα», αυτό θα έρθει, ανεξάρτητα αν δεν μπορούν μεμιάς να το αντιληφθούν.

Τα «αποτελέσματα» της εσωτερικής διαδρομής δεν αλλάζουν την πραγματικότητα, αλλά την θεώρησή μας γι’ αυτήν και αυτό στο μέτρο των δυνατοτήτων μας κάθε φορά.

Για να την αξιολογήσουμε με βάση τα προσωπικά μας βιώματα, χρειάζεται να έχουμε ένα ξεκάθαρο οπτικό πεδίο εσωτερικά, του τι θέλουμε να παρατηρήσουμε.
Δηλαδή, με λίγα λόγια, χρειάζεται εστιασμός!

Αν μέσα σ’ αυτό το οπτικό πεδίο της παρατήρησης βρίσκονται και άλλοι, αν είμαστε μόνοι μας, αν είμαστε εμείς και ο θεός, όλα αυτά χρειάζεται στην αρχή να αποσαφηνιστούν, για να γνωρίζουμε με ειλικρίνεια τι θέλουμε να αναζητήσουμε εσωτερικά.

Η εσωτερική διαδρομή δεν είναι αόριστη. Αν τεθεί μέσα μας έτσι, τότε μας διαφεύγουν οι πνευματικοί μας στόχοι. ΄Εχει δρομάκια, παρα-δρομάκια, λαβύρινθο, αδιέξοδο, σκιά, φως, και αν ο στόχος αυτής της διαδρομής δεν τεθεί ξεκάθαρα εντός μας, αντί να προχωράμε με σαφήνεια, πάμε όπου λάχει…

Η αντίληψη ότι τα πάντα είναι ενέργεια, είναι μια υλική προσέγγιση του κόσμου που μας περιβάλλει. Η ύλη έχει συγκεκριμένη συχνότητα και ανάλογα με το ειδικό βάρος της γίνεται αντιληπτή, στέρεα, συμπαγής, λιγότερο συμπαγής έως και διάφανη…Τα πάντα ζουν μέσα σ’ αυτήν την ενέργεια, και έλκονται, απωθούνται, συγκρούονται, εναρμονίζονται.

Που βρισκόμαστε εμείς μέσα σε όλο αυτό το τρελό «παιχνίδι» της ενέργειας? Τι μας κάνει να αισθανόμαστε? Τα νεύρα και οι νευροδιαβιβαστές είναι οι μεταφορείς της ενέργειας που όμως δεν σταματά σ’ αυτό που αγγίζουμε, βλέπουμε και ακούμε, αλλά συνεχίζεται σε ένα βαθύτερο επίπεδο που δεν έχει να κάνει με τα όργανα αντίληψης, ούτε με το νευρικό σύστημα.

Αναδύεται αυτόματα και μας κάνει να «αποφεύγουμε» ή να «προσκρούουμε» ή ακόμα και να «ταυτιζόμαστε» με κάποιους ανθρώπους, χωρίς να φαίνονται οι συγκεκριμένοι λόγοι.

΄Ετσι καταλαβαίνουμε ότι πέρα από το νευρικό σύστημα, υπάρχουν και κάποιες αόρατες «συνδέσεις», που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε με την λογική μας επεξεργασία, και αυτές οι συνδέσεις εργάζονται με ενέργεια, σε μια άυλη μορφή, παρ’ όλα αυτά καθόλα αντιληπτή. Είναι οι συνδέσεις που μας «εμπλέκουν» με τα συναισθήματα.

Πέρα από τα συναισθήματα, υπάρχουν κι άλλες αόρατες συνδέσεις που εργάζονται με την ενέργεια σε μια πιο λεπτοφυέστερη μορφή, παρ’ όλα αυτά απόλυτα διεισδυτική και δημιουργική, που φαίνεται να είναι καθοριστική για την κίνηση των νεύρων του σώματος αφενός, μα και για την ίδια την δημιουργία αφ’ ετέρου.

΄Εχουμε ολοκληρώσει με αυτά τα παιδία την έρευνα της ενέργειας?
Μάλλον όχι, μέχρι εκεί μας πάνε οι επιστήμες, η βιολογία, η ψυχολογία και άλλες… Μα όμως πέρα από την επιστήμη που μας υποστηρίζει στην γνώση του εαυτού μας, υπάρχει κάτι «αόρατο» και «απροσδιόριστο», ακόμα πιο λεπτοφυές, που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ούτε σαν ενέργεια, ούτε σαν πνοή, ούτε σαν κάτι υπαρκτό, όμως νιώθουμε ότι η αναζήτηση μας δεν μπορεί να σταματήσει μόνο στα δύο πεδία μας, αλλά χρειάζεται να προεκταθεί και να αναγνωρίσει την κύρια πηγή της ενέργειας, αυτήν την πηγή που δίνει την αρχική «κίνηση» της…

Αυτή η πηγή δεν έχει συγκεκριμένη υπόσταση, δεν είναι έτσι ή αλλιώς, δεν έχει όρους και όρια, παρ’ όλα αυτά ο άνθρωπος αναζητώντας την, της έβαλε προσδιορισμό και την διεκδίκησε σκληρά…Και επειδή οι διεκδικήσεις συνήθως μας περιορίζουν, το τρίτο πεδίο μας έμεινε αδρανές μέχρι του σημείου που αρχίσαμε να το προσεγγίζουμε με σεβασμό, αφοσίωση και ταπεινότητα, αναγνωρίζοντας την ενέργειά του σαν πηγή της εσώτερης ύπαρξής μας.

Θέλεις με το ρέικι? Θέλεις μέσα από διαλογισμό? Θέλεις μέσα από την δυναμική της γιόγκα? Από την πρανική έρευνα? Από όπου και αν προσεγγίσεις αυτό το πεδίο, η πηγή της είναι ο θεϊκός σπινθήρας που δίνει κίνηση στην δημιουργία…
Το ρέικι απλά σε βοηθά ίσως περισσότερο, να κατανοήσεις και να εξοικειωθείς με την ενέργεια, με την «υφή» της, με την δομή της, και όσο περισσότερο την αναγνωρίζεις, τόσο περισσότερο αναγνωρίζεις τον εαυτό σου, άρρηκτα συνδεδεμένο μαζί της.

Για να έχει το ρέικι, σαν διδασκαλία θεωρητική, και την πρακτική της, χρειάζεται να μην μένουμε σ’ αυτό που μάθαμε μέσα από μία θεώρηση, αλλά να το αναπτύσσουμε μέσα από τον ίδιο μας τον Εαυτό.

Η μύηση είναι κάτι που σε άλλους λειτουργεί δυναμικά, σε άλλους παθητικά και σε άλλους καθόλου, σε συνειδητό επίπεδο. Σε ασυνείδητο όμως έχει ήδη δώσει την κινητήρια ώθηση, σ’ αυτό το «ασυνείδητο» μέρος μας, να αφυπνιστεί για να γίνει περισσότερο συνειδητό! Μέσα σ’ αυτό το «περισσότερο» χωράνε όλες οι λογικές αμφισβητήσεις, για να γίνει «λιγότερο» ή και να απαλειφθεί, κάνοντας τον εαυτό μας όχι μόνο κανάλι της ενέργειας, αλλά ένα συνειδητό μέρος της.

Εγώ αν προτιμώ το ρέικι από κάποιους άλλους τρόπους, είναι απλά γιατί ξέρω ότι η φυσική μύηση είναι απαραίτητη στην διαδικασία της αφύπνισης, αφού συντελείται στο φυσικό πεδίο.

@};- @};- @};- @};-
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αντιγράφω, το παρακάτω ποστ της Βάσως απο το << Η ζωή μου...η ζωή μας! Μέρος Β' >> επειδη ειναι αμεσα συνδεδεμενο με την δουλειά μας στο δεύτερο.. :x

@};- @};- @};- @};-

Tα ενεργειακά κέντρα μας έχουν συνδέσεις σε κάθε επόμενο "σώμα" μας!

΄Ετσι διερευνώντας το 2ο κέντρο και τον συμβολισμό του στην φυσική μας ζωή, εργαζόμαστε παράλληλα και με το 2ο κέντρο του συναισθηματικού μας "σώματος", για να βιώσουμε τις συναισθηματικές αιτίες των πεπραγμένων στην φυσική μας ζωή.

Συναισθηματικά ευάλωτοι, ανακαλύψαμε ότι η ευαισθησία μας για τις σχέσεις μας και την ζωή μας, είχε σημείο αναφοράς στους γονείς μας και στην εκπαίδευσή μας εν γένει, που δεν περιορίζεται σε ότι εκεινοι μας έμαθαν, αλλά επεκτείνεται και στο "κοινωνικό γίγνεσθαι", μια και η ζωή μας συνεχίζεται και πέρα από την οικογένειά μας, και μάλιστα σε πολύ μικρή ηλικία.

Η εξερεύνηση του σώματος ξεκινάει από την ηλικία που μπορούμε να κατανοήσουμε τις αντιστάσεις.
΄Ενα αντικείμενο, ένα σώμα...Στην παιδική αντίληψη αυτό το άγγιγμα δημιουργεί και αισθήματα. Η ηδονή δεν έχει συγκεκριμένη αιτία, μπορεί να προκύψει από οπουδήποτε.
Από το στήθος της μητέρας, από την πιπίλα του μπιμπερόν, από ένα χνουδωτό ζωάκι, από ένα μαξιλάρι, απ' ότι μας κεντρίζει τις αισθήσεις και μας δημιουργεί ευχαρίστηση, όχι γιατί αντιλαμβανόμαστε το αίσθημα αυτό με συγκεκριμένο τρόπο, αλλά γιατί διαφοροποιεί τον εσωτερικό μας κόσμο και τον εναρμονίζει με το εξωτερικό περιβάλλον.

Η ανάμνηση αυτής της ηδονής, όσο μεγαλώνουμε, μας βάζει στην διαδικασία να προσπαθήσουμε να βρούμε την πηγή της και στον εαυτό μας.
΄Ετσι αρχίζουμε να ανακαλύπτουμε το σώμα μας και τα κέντρα που μας δίνουν την μεγαλύτερη αυτο-ευχαρίστηση...

Το στόμα και τα γεννητικά όργανα, γίνονται οι "αυτο-εκφραστικές" μας δυνατότητες να προσεγγίσουμε τον εαυτό μας, μέσα από το 5ο και το 2ο κέντρο μας.

΄Οσο μεγαλώνουμε, το συναισθηματικό μας πεδίο αρχίζει να "εφαρμόζει" καταλυτικά στο σώμα μας, και να μας δίνει τις "αναμνήσεις" της δυσαρέσκειας, της χαράς, της ηδονής, του φόβου, της μοναξιάς, μέσα από τα τωρινά μας βιώματα.

Αν κάποιος μπορούσε να "δει" το συναίσθημα, θα αντιλαμβανόταν ότι αυτό δεν δημιουργείται, απλά ανακαλείται από κάποια μνήμη που μοιάζει να είναι αρχέτυπη.

Μας έμαθαν να καθόμαστε, να τρώμε, να αναπτύσσουμε τον χαρακτήρα μας, να μιλάμε, να εκφραζόμαστε, αλλά κανείς δεν μπόρεσε να μας εκπαιδεύσει στα συναισθήματα. Το μόνο που θα μπορούσαν να κάνουν οι εκπαιδευτές μας είναι να τα καταχωρήσουν σε "καλά" ή "κακά" και να μας "απαγορεύσουν" με αυτόν τον τρόπο να τα βιώνουμε με αλήθεια.

Είναι "κακό" να χαϊδευεις τα γεννητικά σου όργανα, και αυτή η εντολή έκανε το αίσθημα της ηδονής που προκαλεί το εκεί άγγιγμα, να καταχωρείται στα μη αποδεκτά αισθήματα και να λειτουργεί με έναν μη υγιή τρόπο, σαν συναίσθημα, διαχωρίζοντας μας από τα ίδια μας τα σεξουαλικά μας όργανα, σαν ένα μη αποδεκτό μέρος του σώματος, που προκαλεί ετερόκλητα συναισθήματα, ηδονής και ντροπής...
Το νοητικό μας πεδίο, εύκαμπτο και προσαρμόσιμο στην κάθε μας ζωή και στα βιώματά της, και άρρηκτα συνδεδεμένο με το πνευματικό μας πεδίο, μπλόκαρε στο ίδιο σημείο την αρχέτυπη λειτουργία του κέντρου αυτού, με αποτέλεσμα η πνευματική του αξία που είναι η δημιουργία και η αναγέννηση της ύπαρξής μας, να περιορίζεται στο πρακτικό επίπεδο.

Με αυτόν τον τρόπο η αιώνια σύνδεση της σεξουαλικής ζωτικής ενέργειας με την αυτό-έκφραση, που μέσα από το πνευματικό μας «σώμα» προωθούσε την εμπειρία στο φυσικό επίπεδο, έμεινε μονομερής πράξη αγάπης δεχόμενη ερεθίσματα από το περιβάλλον, περιορίζοντας την ηδονή σε ένα τμήμα του φυσικού σώματος.

Μετά την σεξουαλική πράξη, η ευδαιμονία και η πληρότητα ήταν αισθήματα που περιορίζονταν μονομερώς στην περιοχή αυτή, μέσα από την στιγμιαία εκφόρτιση της σεξουαλικής έντασης. Το αίσθημα δεν ήταν ηδονικό, αφού δεν μπορούσε να βιωθεί με ολόκληρο το είναι μας, αλλά ήταν αίσθημα ανακούφισης, τόσο στιγμιαίο, που μόνο αυτή η ανάμνηση μας έκανε διαρκώς και διαρκώς να το αναζητάμε, μέσα από διαφορετικούς συντρόφους, θέλοντας απλά να αυξήσουμε την διάρκεια του στιγμαίου…

Η έκφραση της τρυφερότητας, της ευαισθησίας και της ενότητας των όντων μέσα από το πνευματικό μας «σώμα», δεν μπορούσε να δώσει την απαραίτητη εσωτερική έμπνευση στο νοητικό, με αποτέλεσμα να παραμείνει στο συναισθηματικό και φυσικό, και να αξιολογείται, με περιορισμό και κρίση, με βάση τα πρότυπα και τα στερεότυπα της φυσικής ζωής, που δεν αναγνώριζαν την πληρότητα της ηδονής, αλλά την περιόριζαν στην σεξουαλική αμαρτία και ανηθικότητα.

Η πνευματική, νοητική, συναισθηματική και φυσική τρυφερότητα, ευαισθησία και ενότητα των όντων, ενώνει τον «ουρανό» και την «γη» εντός μας, κάνοντας τον χώρο της θειότητας να καταλαμβάνει όλο το είναι μας. Και αυτή η ανάγκη των ανθρώπων να αυτοπραγματωθούν μέσα στον χώρο του θεού, ανέπτυξε την εσωτερική «επιστήμη» του Εαυτού, αναγνωρίζοντας την θειότητα της αγάπης, σαν ουσιαστική ενωτική δομή, χωρίς κριτήρια και επιλογές…

@};- @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πολλές αλήθειες μαζεμένες... ευχαριστώ για την σύμπτυξη (aetos) αλλά και για την μοναδική συγγραφή (Vaso).. @};-

’ντε τώρα να βγεις για καφέ.. αυτό είναι η τηγανιά που λέτε; Αν ναι, τότε θα ζαλίζομαι για πολλές μέρες..
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Βασιλη :D :D :D ....Καλως ηρθες στο κλαμπ >:d< @};- :x :x :x :x
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Βασιλη :D >:d< >:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Καλώς σας βρήκα :)) :)) >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

VasilisM έγραψε:Πολλές αλήθειες μαζεμένες..@};-
. ευχαριστώ για την σύμπτυξη (aetos) αλλά και για την μοναδική συγγραφή (Vaso)..
’ντε τώρα να βγεις για καφέ.. αυτό είναι η τηγανιά που λέτε; Αν ναι, τότε θα ζαλίζομαι για πολλές μέρες..
Ακριβως αυτο ειναι οι τηγανιες!!!
Καλη συνεχεια και παρε και αγκαλιτσες !!!

>:d< >:d< >:d< >:d<
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε: τρέχουν να προλάβουν και το μυαλό τους είναι στα προβλήματα...
Πως σταματάς να σκέφτεσαι το πρόβλημα το οποίο νιώθεις να σε πνίγει?Πως γίνεται να σταματησεις να ασχολεισαι με κάτι το οποίο σε βασανίζει 24 ώρες το 24ωρο? :cry:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Ελλη από το να μην διαχωριστείς από αυτό.

σε βασανίζει ότι είναι έξω από εσένα. Οι σκέψεις μας είναι έξω από εμάς...εμείς και αυτές... Και γι' αυτό άλλα νιώθουμε, και άλλα σκεφτόμαστε. Η δυναμική της σκέψης αποσυντονίζει την καρδιά και αυτό που νιώθουμε...

Το πρόβλημα είναι συμπαγές, όταν το βγάλουμε από τον εαυτό μας και το παρατηρήσουμε...
΄Οταν βρισκόμαστε μέσα σ' αυτό, το αφήνουμε να κυλήσει στο είναι μας, χωρίς να το διωχνουμε σαν κάτι "ξένο"...

Γιατί τελικά δεν είναι "ξένο"...

απλά με το να το σκεφτόμαστε έξω από εμάς του δίνουμε τόση ενέργεια, που εμείς εξαντλούμαστε και τότε επέρχεται αποσυντονισμός και βαθιά θλίψη για την ίδια την ύπαρξή μας...

Σκέφτεσαι άραγε ποτέ, αν μπορείς να περπατήσεις? Η κίνηση είναι στον εαυτό σου, είσαι εσύ, έτσι δεν χρειάζεται να επικεντρωθείς σε κάτι που είσαι...Είναι αυτονόητο!


Τι ειναι αυτό το πρόβλημα τελικά, που δεν είναι δικό σου και χρειάζεται να επικεντρώνεσαι σ΄αυτό 24 ώρες το 24ωρο για να το οριοθετήσεις? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε: Οι σκέψεις μας είναι έξω από εμάς...εμείς και αυτές... Και γι' αυτό άλλα νιώθουμε, και άλλα σκεφτόμαστε. Η δυναμική της σκέψης αποσυντονίζει την καρδιά και αυτό που νιώθουμε...
Γιατί τελικά δεν είναι "ξένο"...
απλά με το να το σκεφτόμαστε έξω από εμάς του δίνουμε τόση ενέργεια, που εμείς εξαντλούμαστε και τότε επέρχεται αποσυντονισμός και βαθιά θλίψη για την ίδια την ύπαρξή μας...
Τι ειναι αυτό το πρόβλημα τελικά, που δεν είναι δικό σου και χρειάζεται να επικεντρώνεσαι σ΄αυτό 24 ώρες το 24ωρο για να το οριοθετήσεις? :-?
Ενας άνθρωπος Βάσω μου τον οποίο αγάπησα πάρα πολύ.Ένιωσα βαθιά την απόριψη.Την βρήκα όμως και σε βουτιές που έκανα στα παιδικά μου χρόνια.Θέλω να σταματήσω να τη φοβάμαι.Θέλω να σταματήσω το μυαλό μου.Οντως αισθάνομαι, ότι αλλα σκεφτομαι και άλλα νιώθω.Τώρα όμως νιώθω μεγάλη θλίψη.Το μόνο καλό είναι ότι έχω βαλαντώσει στο κλάμα κάτι που στο πάρελθόν δεν μου επέτρεπα.

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”