ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Υπηρέτησες ποτε τον Εαυτο σου μεσω του Εαυτου σου;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Να υπηρετείς?

Εγώ θεωρώ ότι το να δίνω στους ανθρώπους τις αξίες τους, είναι η καλύτερη υπηρεσία.

Πως εννοείς εσύ την υπηρεσία?
Να τους "πλένεις" τα πόδια, όπως ο Ιησούς?

΄Ισως τα βαριά θρησκευτικά πρότυπα είναι και οι αλυσσίδες σου Σκαπανέα..Σχετικά με την αγάπη...

Αγάπα όπως ξέρεις. Η ανάγκη αξιολόγησης της αγάπής που δίνεις, σημαίνει ότι διεκδικείς...Σημαίνει ότι νιώθεις ότι δεν παίρνεις τα ανάλογα που δίνεις. Και γι' αυτό ψάχνεις ακόμα, μέσω των άλλων, να οριοθετήσεις μια θεϊκή ποιότητα, που όφειλες να αναγνωρίζεις εσωτερικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

galazia_sfaira έγραψε:Qisan καλε,σε ευχαριστω γιατι με καταλαβαίνεις χωρις να λεω κατι...
[......... ............ ................ ]
Καταλαβαίνεις δηλαδή τι λεω;
Ναι Χρυση_μου_Σφαιρα , νομιζω πως καταλαβαινω , και μαλιστα θα ελεγα πως οι δυο εμπειριες δεν ειναι ιδιες , Η μια ειναι OBE και η αλλη ξυπνια αλλα κοιμισμενη .....

Αν το λεω καλα δλδ . ( που νομιζω πως ναι ) ...
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

ΟΒΕ τι σημαίνει; :?
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Οι ασθενείς παριστάνουν τον «ψόφιο». Ωστόσο με τους υπερθυρεοειδικούς έχουν κοινό σημείο τον θάνατο. Οι μεν φοβούνται, οι δε μιμούνται τον θάνατο, αλλά και οι δύο ασχολούνται συνεχώς με αυτόν.
Το μάθημα που πρέπει να διδαχτεί ο ασθενής και η λύση του θέματος της υπολειτουργίας είναι να αποτραβηχτεί το άτομο ενσυνείδητα στον εαυτό του. Η απάθεια με την οποία αντιμετωπίζει τα πάντα, πρέπει να μετασχηματιστεί στη φράση «γενηθήτω το θέλημά σου». ΄Όχι παραίτηση από την ζωή, αλλά υποχώρηση από το «θέλω».
Ενώ στην υπερλειτουργία του θυρεοειδούς η ζωή έχει βυθιστεί στην σκιά, στην υπολειτουργία βυθίστηκε ο θάνατος. Επομένως πρέπει να αφήσει κανείς όλα τα παλιά να πεθάνουν, δηλαδή τα παλιά πρότυπα και προγράμματα, όλα όσα έχουν προ πολλού κουραστεί μέχρι θανάτου. Η ενασχόληση του ασθενούς με τον θάνατο είναι πρώτιστο καθήκον του. Μόνο όταν μάθει να πεθαίνει, θα μπορέσει να ζήσει. Ωστόσο υπήρξαν πολιτισμοί που ανήγαγαν σε σημαντικότερο περιεχόμενο της ζωής την προετοιμασία για τον θάνατο

Πόσο δίκιο έχεις βάσω ^:)^
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

ΟΒΕ τι σημαίνει;
ΟΒΕ σφαιρούλα μου σημαίνει ΟUT OF BODY EXPERIENCE.
Κοινώς: εξωσωματική εμπειρία..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλλιόπη ειναι και κατι αλλο
Οργανωμενη Βλακεία Εσωτεριστων [ το τελευταιο κατα φαντασια βεβαια :P ]
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

χαχαχα Ελενη μου είναι θεμα εμπειρίας.
Εγω θελω να ειμαι ΙΝ BODY EXPERIENCE.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

:)) :)) >:d< >:d< >:d<

Ουσιαστικά δεν βγαίνει από το σώμα σου.. την συνείδηση σου ταξιδεύεις..
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Αετούλι, δεν παίζεσαι με τίποτα!!! :)) =)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) . Βασικά τόση ώρα διαπραγματευόμαστε τον επίκτητο υποθυρεοειδισμό που μαστίζει πλέον πολύ κόσμο. Ομως υπάρχει και ο συγγενείς υποθυρεοειδισμος που΄είναι πάρα πολυ σπάνιος και έχω την γκαντεμιά να πάσχω απο αυτόν ακριβώς τον υποθυρεοειδισμό. Δεν γνωρίζω βέβαια αν αυτός ήταν και η αιτία όλων των άλλων που έχω αλλά ξέρω πως αν δεν το έπαιρναν χαμπάρι τους πρώτους μήνες της ζωής μου θα είχα τώρα νοητική καθυστέρηση. Και σε αυτόν τον υποθυρεοείδισμο είναι εμφανής η κατάθλιψη και η παραίτηση, το πάχος και ο μη ικανοποιητικος μεταβολισμος και πολλά αλλά απλά η διαφορά είναι πως άν ένα άτομο δεν λάβει άμεση θεραπεία θυροξίνης εξελίσεται σε νοητικά καθυστερημένο άτομο έχει ατροφία στα κόκαλα, έχει βαρυά ή ένρινη φωνή (κατι που έχω) . Δεν διατρέχει τον κίνδυνο όζων ή καρκίνου στον θυρεοειδή αλλά διατρέχει άλλους κινδύνους όπως βαρειά οστεοπόρωση.
Η ερώτηση μου τώρα, αφού είμαι από εκείνους τους τυχερούς που τους δόθηκε η θεραπεία άμεσα, είναι η εξής. Ναι μεν δεν είμαι νοητικά καθυστερημένη αλλά έχω πολλά άλλα θέματα όπως θλίψη, παραίτηση, ευκολη σωματική και ψυχική κούραση , κ.α. Δεν γνωρίζω αν αυτό είναι κάτι καρμικό, αλλά το ρέικι πως μπορει να εξισοροπήσει και να απαλύνει ( ανακουφίσει ή κατευνάσει) τα συμπτώματα αφού δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς να θεραπεύσει την αιτία; Σε ποιά κέντρα και σε ποια πνευματική διάσταση πρέπει να δώσω βάρος; Δεν γνωρίζω αλλά μου είπε ένας γιατρός ότι τα άτομα με συγγενή υποθυρεοειδισμό έχουν προβλημτα ακοής. Το δικο μου παρουσιάστηκε πολύ πρόσφατα και δεν ξέρω άπό που προέρχεται πραγματικά!! Ηταν η βρογχοπνευμονία αιτία ή αφορμή; Αυτό ούτε ο γιατρός μπορεί να το ξέρει!!!! Ομως μπορείς Βάσω μου να μου΄απαντήσεις εσύ στην παραπάνω ερώτησή μου;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nαταλάκι, από όσο ξέρω ο συγγενής υποθυρεοειδισμός ελέγχεται στα βρέφη μέσα στο πρώτο 24ωρο της ζωής τους.
΄Ετσι η διάγνωση και η αγωγή με φάρμακα επιτρέπει την φυσιολογική ανάπτυξη του βρέφους, χωρίς να παρουσιάζει τα συμπτώματα που αναφέρεις...
Βέβαια, αυτά θα μας τα πει καλύτερα η Ελένη...

Το συναισθηματικό "βάρος" έτσι κι αλλιώς επηρεάζει τον οργανισμό μας μέσω των ενδοκρινών αδένων, γι' αυτό και οι ασθένειες του θυρεοειδούς έχουν να κάνουν με την συναισθηματική μας φόρτιση, ιδιαίτερα στην παιδική μας ηλικία που αργότερα γίνεται τρόπος ζωής, από την οποία οι ασθενείς διαρκώς προσπαθούν να "δραπετεύσουν"...

Το ρέικι βοηθά και υποστηρίζει όχι μόνο την ενέργεια στον σωματικό φορέα, αλλά και στα λεπτοφυέστερα ψυχικά πεδία και ασκείται παράλληλα με την αυτογνωσία...

Η θλίψη και η παραίτηση είναι συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού, όμως οι αιτίες τους είναι αλλού και αυτές χρειάζονται θεραπεία, μέσα από μια νέα οπτική αντίληψη του ανθρώπου, σαν ον και όχι σαν μηχανή παραγωγής ορμονών...

Ναταλί μου δεν μπορώ να έχω άποψη για την θεραπεία των ανθρώπων...Μπορώ μόνο μέσα από την δική μου θεραπεία να βεβαιώσω ότι η διαδρομή προς τον Εαυτό μας, αναγνωρίζοντας σ' αυτόν και την πνευματική μας δομή, είναι πηγή δύναμης, που εξαλείφει την κοινωνική ασθένεια...
Η αυτοθεραπεία είναι σημαντική στην διαδρομή μας και η επαφή μας με τα πνευματικά μας πεδία αυξάνει την κατανόηση της ζωής μας και της ενσάρκωσής μας ενγένει, σε σχέση με την εκδήλωση της θεότητας...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Βασούλα μου μέσα σε 24 ώρες γίνεται τώρα. Εγώ που γεννήθηκα το 1970 έγινε τους πρώτους δύο μήνες με πάρα πολλές ταλαιπωρίες και βάσανα αλλά ευτυχώς γλίτωσα τα χειρότερα. Η ερωτησή μου βασικά ήταν αν εσύ γνωρίζεις έστω στην θεραπευτική άποψη του ρέικι κάποια κέντρα στα οποία θα μπορόυσα να επιμείνω περισσότερο και φυσικά θα κάνω και δουλειά στον εαυτό μου αυτό εννοείται!!!! Ειδικά για την παράιτηση και την θλίψη έχω αρκετή δουλίτσα ακόμα οπως και για την αποθάρυνση όμως στ' αλήθεια πιστέυω οτι όλο το Συμπαν συμμαχει μαζί μου και μια τέτοια επιγνωσή σύγουρα δεν την είχα έξι μηνες πριν που ήμουνα μεσα στην μαυρίλα και την απελπισια !! Εχω μεταμορφωθεί και όλοι γύρω μου το βλέπουν. Αλλοι χαίρονται και άλλοι όχι αλλά αυτό που είναι βέβαιο είναι πως το ηθικό μου είναι αρκετα΄ακμαίο και τα πάω μια χαρά!!! Εσύ ξέρεις μήπως να μου πεις πια τσάκρα να δουλέψω περισσότερο; Και κάτι άλλο: Γιατί όταν δίνω ρέικι στο κεφάλι με πονάνε τόσο πολύ τα πόδια και έχω φριχτές κράμπες; Ετσι και το κάνω δε το βράδυ την άλλη μέρα δεν μπορώ να περπατήσω από την κούραση!!! Είναι ένας μήνας τώρα και συμβαίνει καθημερινά!!!!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23104
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Η θλίψη και η παραίτηση είναι συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού, όμως οι αιτίες τους είναι αλλού και αυτές χρειάζονται θεραπεία, μέσα από μια νέα οπτική αντίληψη του ανθρώπου, σαν ον και όχι σαν μηχανή παραγωγής ορμονών...
@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναταλι μου θυμάμαι ότι και στα παιδιά μου έγινε αυτή η εξέταση. Μου το είχε πει ο παιδίατρος μου, όταν το ρώτησα για το χανσαπλάστ στις φτέρνες τους...Αλλά δεν επιμένω, μπορεί να γινόταν επιλεκτικά...

Τώρα για τις θέσεις που χρειάζεται να τροφοδοτήσεις περισσότερο είναι στο κέντρο του λαιμού και στην καρδιά...

Νομίζω ότι σου λείπει η γείωση, γι' αυτό πονάνε τα πόδια σου.
Τα βήματά σου πάνω στην γη είναι "βαριά", δεν βρίσκεις γλύκα και χαρά εδώ...΄Ισως ακόμα υπάρχει φόβος γι' αυτό που συμβαίνει γύρω σου.
Κάνοντας ρέικι στο κεφάλι, ιδιαίτερα στην πίσω θέση, τροφοδοτείς κάποιες κεντρικές συνδέσεις με τα υπόλοιπα πεδία σου. Η πνευματική ενέργεια από το 7ο κέντρο δεν μπορεί να γειωθεί στο 1ο...

Το σημαντικό στην αυτοθεραπεία μας, είναι να βρίσκουμε τις αιτίες που δεν μπορούμε να βιώσουμε την ζωή μας με χαρά.
Το συναισθηματικό μας πεδίο, αυτό που έχει άμεση επιρροή με την συνείδησή μας, περιέχει συναισθήματα εγκλωβισμένα που δυσχεραίνουν την τροφοδότηση του οργανισμού μας και μας πιέζουν ασυνείδητα, δημιουργώντας μας και τις δυσκολίες...

Η ροή της ενέργειας δεν είναι μονόδρομος. Κατεβαίνει η πνευματική ενέργεια και ανεβαίνει η γήινη ενέργεια...Αυτό σημαίνει ότι τα κάτω κέντρα χρειάζεται να εργάζονται και να είναι λειτουργικά.
Ιδιαίτερα το 2ο και το 3ο είναι σημαντικά στην γείωση της πνευματικής ενέργειας και είναι αυτά που μας βάζουν στην ζωή με ευθύνη και ανεξαρτησία από τους άλλους και τον ρόλο τους στην ζωή μας.

Συνήθως η αλληλεπίδραση δεν μας αφήνει να γειωθούμε, γιατί επιτρέπουμε στους άλλους να μας επηρεάζουν χωρίς να συνειδητοποιούμε αυτήν την επιρροή...

΄Οταν εργαζόμαστε με τον εαυτό μας, βρίσκουμε αυτές τις αόρατες εξαρτήσεις που μας εγκλωβίζουν σε "πρέπει" και μας κάνουν να απωθούμε τα "θέλω" μας...

Ναταλί, δεν χρειάζεται να επικεντρώνεσαι στον κόσμο...Το τι κάνουν οι άλλοι για τον εαυτό τους, είναι δικαίωμά τους. Αυτό που μας θυμώνει, ασυνείδητα, είναι ότι δεν είναι οι άλλοι, τόσο "καλοί", όσο εμείς...Και αυτό από μόνο του είναι διαχωριστικό...

Επανεξέταση χρειάζεται όλη η ζωή μας που είναι βασισμένη στην ηθική της θρησκείας μας...
Αν το συναίσθημα που έχουμε μέσα μας είναι η αμαρτία του κόσμου, αυτό που θα καλέσουμε από το σύμπαν είναι η κοσμική αμαρτία...

Γνωρίζω ότι ορισμένα συναισθήματα έχουν ήδη διαμορφώσει και τον χαρακτήρα σου. Στην αυτοθεραπεία μας χρειάζεται να "αποχαρακτηριστούμε" από τις επίκτητες ιδιότητες και να αναζητήσουμε τα χαρίσματά μας, αυτά που η ψυχή μας έφερε σ' αυτήν την ενσάρκωση, για να εργαστεί με τα εμπόδια και να τα υπερβεί προς χάρη της εξελικτικής της πορείας...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Στην αυτοθεραπεία μας χρειάζεται να "αποχαρακτηριστούμε" από τις επίκτητες ιδιότητες και να αναζητήσουμε τα χαρίσματά μας, αυτά που η ψυχή μας έφερε σ' αυτήν την ενσάρκωση, για να εργαστεί με τα εμπόδια και να τα υπερβεί προς χάρη της εξελικτικής της πορείας...
απλά πράγματα :))[/img]
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”