ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Αρχισανε τα ταξιδακια Galazia_sfaira ;;;;

:) :) Ποσο χαιρομαι για σενα ! ! !

Αν ειναι η πρωτη σου φορα κρατα την ημερομηνια σαν γενεθλια μερα , γενεθιλα σε εκεινο το κοσμο που γνωρισες πολυ καλα αλλα τοσο δυσκολα μπορεις να περιγραψεις εδω ... ;-)

NamasTe .
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Qisan καλε,σε ευχαριστω γιατι με καταλαβαίνεις χωρις να λεω κατι...
Το έκανα καιρό ,μια οφρα δε θυμαμαι πεταξα μεσα στο σπιτι καιειμουν στο ταβανι και οταν πηγα να ανεβω την σκαλα σκουντουφλισα στο δοκάρι και ξαναγυρισα,αλλα ειμουν κοιμισμένη.Αυτο που περιγραφω ειναι μαι αλλη αισθηση που δεν ειμαι κοιμησμενη,αλλα ξυπνια,το ένοιωθα καιρό αλλα δεν ενοιωθα το σωμα μου περισσοτερο ή αρνιομουν να πιστεψω οτι δεν ειμουν το σωμα μου.Σηεμρα ομως ειμουν εγω καιδεν υπηρχε το σωμα μου και μου ηταν τοσο συνειδητό και ταυτοχρονα πολύ ωραίο και πανοραμικό.Μου θυμισε ότι ζω κανονικά οταν περπατω και τραγουδω ή οταν νοιωθω ποσο ομορφη ειναι η ζωή.Μονο που αυτο το νοιωθω και το εκφραζω με ολες μου τις αισιθησεις και αντανακλαται στο κορμι μου στην φωνη μου στην κινηση μου.ΑΥτο όμως ηταν το ιδιο αλλα χωρις σωμα.
Καταλαβαίνεις δηλαδή τι λεω;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
ΓΙΩΤΑ
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Οκτ 2007 2:49 pm

Δημοσίευση από ΓΙΩΤΑ »

Περιμενα με πολύ αγωνία την απάντηση της Βάσως στο Σκαπανέα. Ίσως γιατί ήτανε να διαβάσω για τη διαφορά της αγάπης από την καρδιά ή από το μυαλό. Ωραία... και τώρα πως το κάνουν αυτό; Αλήθεια Βάσω, μπορεί αυτό να γίνεται επιλεκτικά; Μπερδεύομαι λίγο με την ερωτική αγάπη. Μπορεί εκεί να αγαπάς με το μυαλό και αλλού με την καρδιά

Καλλιόπη χτες πήγα σε εγκαίνια ενός βιβλιοπωλείου, κι εκεί που χάζευα, έρχεται ένας κύριος και μού λέει: Σου προτείνω αυτό το βιβλίο. Και μου δείνει το -συζήτηση με το Θεό Νο 1. Το πήρα και τώρα διαβάζω κι από σέναένα απόσπασμα.Συγχρονικότητα.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ναι καλη μου ,αυτή ειναι η μαγέια τους Σύμπαντος.Δυσκολο να εξηγηθεί απλά βιώνεται!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Δεν ρωτησα τιποτα Βασω!

Παραθεσα μια απαντηση που εδωσα στη σχετικη ερωτηση που εγινε σε αλλο forum.

Και αυτο το ερωτημα εγινε μολις χτες βραδυ.

Ομως σωστα αντεληφθης οσα γραφω εκει οτι η αγαπη πρεπει να εκλογικευεται και να¨"μοιραζεται" με τον τροπο αυτο το βιωμα της στους αλλους.

Λαβε υποψη σου οτι δεν κανουμε συναγωνισμο αγαπης, αλλά μοιρασμα αγαπης οπως την βιωνει ο καθενας ή νομιζει οτι την βιωνει.

Με στοχο να οδηγησει τους αλλους σε προσεγγισεις τις οποιες δεν μπορει να κανει απο μονος του.

Και αυτες οι προσεγγισεις μπορουν να γινουν μεσα απο την αναβαθμιση των βιωματων των αλλων προσαρμοζοντας τα στη ζωη του.

Δεν σου ζητησα να μου περιγραψεις προσωπικα τον τροπο που βιωνεις την αγαπη, αλλά καλα εκανες και τον εξεθεσες.

Οσοι θελουμε μπορουμε να ακολουθησουμε το δρομο σου μεσω της αναβαθμισης επαναλαμβανω, που ειναι ασφαλης διαδικασια ενσωματωσης στον εαυτο μας των βιωματων των αλλων.

Τωρα σχετικα με το πρωϊνο σου ξυπνημα και τις καρδιακες ακτινες προς ολους τους ανθρωπους της γης, εχω να καταθεσω κι εγω το ακολουθο και κρινε μονη σου αν ηταν και ειναι αγαπη ή κατι αλλο...

Πριν απο εικοσι χρονια περιπου, ευρισκομενος σε αλλη πολη και οχι στην Αθηνα και αφου ο φωτεινος και ακτινοβολος ανθρωπος, που ειχα δημιουργησει ως το ιδανικο μου περι του ανθρωπου, κατακρημνιστηκε απο τη διανοια στην καρδια μου και εμεινε εκει επωαζομενος, "οδηγηθηκα" μετα απο καποιο χρονικο διαστημα επωασης, να βγαινω καθε πρωϊ στο εξω μπαλκονι του διαμερισματος και κοιταζοντας προς την Ανατολη, να στελνω τις καρδιακες ακτινες του ακτινοβολου ανθρωπου που βρισκοταν στην καρδια μου, σε ολες τις ανθρωπινες υπαρξεις στα επτα επιπεδα του συμπαντος ( οπως ελεγα τοτε):

στους ανθρωπους της πολης μου

στους ανθρωπους της χωρας μου

στους ανθρωπους της ηπειρου μου

στους ανθρωπους του πλανητη μου

στους ανθρωπους του ηλιακου συστηματος μου

στους ανθρωπους του γαλαξια μου

στους ανθρωπους του συμπαντος μου


Αυτο κρατησε καμποσο διαστημα.

Και καποια στιγμη παλι ενιωσα οτι: αρκετα.

Μετα απο καμποσο χρονικο διαστημα, καποια στιγμη και εντελως απροβλεπτα, ενιωσα εν πληρει εγρηγορσει οτι μου "επεστρεφεται" η συμπαντικη μορφη του ανθρωπου.

Και οντως ηταν ενα εκπληκτικο βιωμα να βλεπω μεσα στο πανοραμικα ανοιχτο στη διανοια μου συμπαν να σχηματιζονται οι μορφες των ανθρωπων που το κατοικουν, ολες πανομοιοτυπες, σε ενα πολυσυνθετο και υπεροχο χορο με καθε ειδους χορευτικη φιγουρα και κινηση...

Με άλλα λογια η ακτινοβοληση των καρδιακων ακτινων δεν ηταν τιποτα αλλο παρα η "αιτηση μου" προς το συμπαν, ολων των σχετικων πληροφοριων περι του ανθρωπου.

Αυτη η μορφη η οποια αποτελει τον Υπερβατικο Γενετικο Κωδικα, αποτελει τη βαση του Υπερβατικου Λογισμου, που σε μενα εχει παρει και μαθηματικη μορφη, και ειναι αυτη η μορφη που αποδιδω με το συμβολο β σε διαφορες δημοσιευσεις μου και εδω στο forum.

Αυτη η μορφη β αποτελει τον Θεμελιωδη Αρχετυπο του συμπαντος το οποιο οπως καταλαβαινεις βεβαια εχει μορφη ανθρωπου.

Δεν μπορω να σου περιγραψω το τι νιωθω, εχοντας την αισθηση καθε φορα που χρησιμοποιω αυτον τον αρχετυπο οτι χειριζομαι ολοκληρο το συμπαν.

Εχοντας την αισθηση οτι καθε τι που προσφερω ή λαμβανω ενεργοποιωντας τον αρχετυπο αυτο στην ουσια ειναι μια δοσοληψια με ολοκληρο το συμπαν.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιώτα μου
Υπήρξε και για μένα δίλημα, η αγάπη χωρίς όρους, και η αγάπη για έναν σύντροφο, μέχρι που κατανόησα ότι η αγάπη είναι η φυσική έκφραση της θεότητας.
΄Ετσι σταμάτησε για μένα να είναι εξωτερική ανάγκη και έγινε εσωτερική πραγματικότητα.
Αν αυτή η εσωτερική πραγματικότητα, εκδηλωθεί και σαν εξωτερικη πραγματικότητα (και όχι σαν ανάγκη) τότε είμαι ερωτευμένή.
Γιατί η εκδήλωση της εσωτερικής αγάπης, στον φυσικό κόσμο λέγεται έρωτας.
΄Όπως όμως καταλαβαίνεις, η αγάπη σαν εσωτερικό πλήρες συναίσθημα, δεν περιέχει και τα πρότυπα που σε οδηγούν σε παιχνίδια κυριαρχίας με τον σύντροφό σου, με τους ανθρώπους. Η οριοθέτηση του Εαυτού σου, με απόλυτη επίγνωση της ποιότητας της αγάπης, δίνει και τους κώδικες επικοινωνίας με τον άλλον άνθρωπο, είτε είναι ο σύντροφος σου, είτε είναι το παιδί σου, είτε είναι ο φίλος σου.

Αυτό που κάνει την αγάπη ένα ευτελές συναίσθημα πόνου, ανάτασης, πίκρας, χαράς είναι μόνό η λογική των προτύπων που λειτουργεί από έναν περιορισμένο νου και ανταποκρίνεταια σε βιώματα-όρους που έχει σαν δεδομένα.

Η κάθε σχέση μας περνά από "ανάκριση" και χαρτογραφείται στο συνειδητό μας μέσα από το λαβύρινθο του υποσυνείδήτου.
΄Ετσι απόκτησε και η αγάπη "επίθετα" όπως ιδανική, κατάλληλη, επιτρεπτή. ΄Ομως ή αγάπη είναι ελευθερία και όχι δέσμευση.
Είναι πληρότητα και όχι φόβος. Μπορεις αυτό να το αναγνωρίσεις?

Η ουσιαστική διαδρομή για την αγάπη ειναι μόνο εσωτερική. Και αυτή κάνει την συναισθηματική αγάπη, θεϊκή αγάπη, γιατι τελικά αυτή είναι η ουσία της.

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο ε? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δεν μπορω να σου περιγραψω το τι νιωθω, εχοντας την αισθηση καθε φορα που χρησιμοποιω αυτον τον αρχετυπο οτι χειριζομαι ολοκληρο το συμπαν.

Εχοντας την αισθηση οτι καθε τι που προσφερω ή λαμβανω ενεργοποιωντας τον αρχετυπο αυτο στην ουσια ειναι μια δοσοληψια με ολοκληρο το συμπαν.
_________________
Κοίτα να δείς που αυτο το "κατλαβαίνω" εκ του αποτελεσματος και δεν καταλαβαινω αλλα απλά....τι σου είναι ο άνθρωπος τελικά.
Ερωτημα:Τι ειναι αυτό που μας κανει να "ξερουμε"ή να μη θελουμε να "ξερουμε";
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα, μια χαρά αντιλαμβάνομαι (πως το έπαθα ε? :D ), τον τρόπο που εσύ βιώνεις την αγάπη και η επόμενη αναφορά σου δίνει τα σημεία εξέλιξης αυτής της διαδικασίας.
Αυτή η συμμετοχή σου δεν είναι μακρυά από την δική μου σε αυτήν την φάση.
Δεν έχω πει ακόμα το "αρκετά"...γιατί δεν χρειάζομαι αυτήν την στιγμή κάτι περισσότερο ή ανώτερο.Η εμπειρία του καθενός μας χαρτογραφείται μοναδικά από εμάς τους ίδιους και σ' αυτήν την διαδικασία δεν "χωράνε" τα βιώματα των άλλων, παρά μόνο σαν αναγνώριση θεϊκών χαρτών, που προφανώς είναι πολλοί και σημαντικοί, αλλά για τον ίδιον!

΄Ομως γιατι λοιπόν λες ότι δεν βιώνω?
Μήπως είσαι άδικος με τον εαυτό σου, βάζοντάς τον διαρκώς σε σύγκριση?

Εχω αντιληφθεί, ότι έχεις ανάγκη να γνωρίζεις τα βιώματα των άλλων, την διαδρομή τους, τα ευρήματά τους, για να θέτεις σε κινηση τον τροχό της καρδιάς σου.
Τι είναι εκείνο που σταματά την έμπνευση? Το βίωμα? Την αντίληψη? Ποιά βαθιά πληγή δεν σε αφήνει να απολαύσεις την πνευματική σου φύση? Τι είναι αυτό που ενώ σε ωθεί, ταυτόχρονα σε αλυσσοδένει? Το γνωρίζεις ή είναι μόνο δική μου αίσθηση?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Λαβε υποψη σου οτι δεν κανουμε συναγωνισμο αγαπης
Λυπάμαι αν το είδες έτσι...
:(

Καμιά φορά το να μοιραστεις βιωματικές εμπειρίες, μοιάζει με διαδικασια συναγωνισμού, γι' αυτό και το αποφεύγω.

Είναι ότι χειρότερο μπορώ να φανταστώ, τουλάχιστον για μένα.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μα δεν το ειδα ετσι!!!!!!!!!!!!!!
Εμενα με βοηθάει!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα Καλλιόπη μου δεν το είπα για σένα...

Ο Σκαπανέας το εξέθεσε έτσι...
Skapaneas έγραψε:Λαβε υποψη σου οτι δεν κανουμε συναγωνισμο αγαπης, αλλά μοιρασμα αγαπης οπως την βιωνει ο καθενας ή νομιζει οτι την βιωνει.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εϊπα όμως για μενα.....αποτον φοβο μη σας χασω και τους δυο!!!! :oops:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ειπα εγω οτι καμια φορά δεν φοβαμαι κιολας... :shock: πωπω!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλλιόπη μου...Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: ΄Ομως γιατι λοιπόν λες ότι δεν βιώνω?
Μήπως είσαι άδικος με τον εαυτό σου, βάζοντάς τον διαρκώς σε σύγκριση?

Εχω αντιληφθεί, ότι έχεις ανάγκη να γνωρίζεις τα βιώματα των άλλων, την διαδρομή τους, τα ευρήματά τους, για να θέτεις σε κινηση τον τροχό της καρδιάς σου.
Τι είναι εκείνο που σταματά την έμπνευση? Το βίωμα? Την αντίληψη? Ποιά βαθιά πληγή δεν σε αφήνει να απολαύσεις την πνευματική σου φύση? Τι είναι αυτό που ενώ σε ωθεί, ταυτόχρονα σε αλυσσοδένει? Το γνωρίζεις ή είναι μόνο δική μου αίσθηση?
  • Ισως γιατι δεν "γνωριζω" τι ειναι αγαπη και ψαχνω μεσα απο τους αλλους το τι ονομαζουν αυτοι αγαπη, για να δω αν μπορω και εγω να χρησιμοποιησω αυτη τη λεξη με συναισθηση.

    Ισως γιατι το μονο που γνωριζω βιωματικα ως αγαπη ειναι αυτο:
[color=blue][u]Skapaneas[/u][/color] έγραψε: Αγαπη ειναι να υπηρετεις τον αλλον συνειδητα και ανιοδετελως επιλεγοντας τουτο ελευθερα

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”