ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Με αγαπη και να προσεχεις τον εαυτο σου.
Σκαπανέα, αν μου επιτρέπεις να πω την γνώμη μου...
Αν την χρειάζεσαι...
Αν θέλεις...

πες το μου! Αλλιώς θα σιωπήσω... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
Με αγαπη και να προσεχεις τον εαυτο σου.
Σκαπανέα, αν μου επιτρέπεις να πω την γνώμη μου...
Αν την χρειάζεσαι...
Αν θέλεις...

πες το μου! Αλλιώς θα σιωπήσω... :wink:
Δεν καταλαβαινω σε τι αναφερεσαι...
Η παραθεση απο που ειναι;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

από την Καλλιόπη...

Ρωτάω αν θέλεις να σου πω την άποψή μου για την δυσκολία σου!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

....και σου λεει ταυτοχρονα οτι κι εκεινη σε αγαπάει επισης και να προσεχεις.
Αχ ...μπουμπουνιζεις
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπουμπουνίζω δεν θα πει τίποτα Καλλιόπη μου :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

σουτ σουτ σουτ μη μας ακουσουν
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16480
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Εχω το φοβο της ανεπανορθωτης καταστροφης των πραγματων που ειναι οικοδομημενα και στεκουν για τους αλλους
και δεν θελω να προκαλεσω πονο, ενεργωντας ελευθερα και κατα βουληση.

Ο φοβος ειναι δικος σου σκαπανεα :wink:
Ο μονος για τον οποιο εισαι<υπευθυνος>ειναι ο εαυτος σου!!!!
Και ο φοβος και ο πονος ειναι πιο σοφοι!
Κι αν αυτος ο φοβος σου να προχωρησεις να τα καταστρεψεις ολα
<θανατος> προκαλει στους αλλους περισσοτερο πονο ,γιατι συνειδητα< Αυτοι ειναι εμποδιο>........
και συ αργα η γρηγορα θα τους κατηγορησεις γιαυτο ,γυρνωντας σ ενα φαυλο κυκλο :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :wink:
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16480
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

συγνωμη
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:από την Καλλιόπη...

Ρωτάω αν θέλεις να σου πω την άποψή μου για την δυσκολία σου!!!
Και το ρωτας;

Αφου εγω εκανα το ανοιγμα εδω...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

"Η βαριεστημάρα είναι κυρίως η μη βίωση της ζωής. Η βαριεστημάρα είναι η συνειδητότητα παγιδευμένη στο μυαλό.
Πρέπει να χάσεις το μυαλό σου για να βρεις τις αισθήσεις σου."

Ο Δρόμος του Ειρηνικού ΠολεμιστήDan Millman


Σκαπανέα, πολλοί άνθρωποι βρίσκουν γαλήνη μέσα από μια θρησκευτική υποταγή, τοποθετώντας τις ευθύνες της ζωής τους έξω από τον Εαυτό.

Υποτάσσονται στο «θεωρητικό» θέλημα του θεού, χωρίς καν να μπουν στην διαδικασία να βρουν το αληθινό θέλημα του, διαιωνίζοντας το λάθος που γίνεται διαμέσου των αιώνων, να είναι δέσμιοι ενός συστήματος, επειδή ακριβώς δεν είναι σε θέση να επιλέξουν την ελευθερία, λόγω φόβου.

Ο φόβος κλείνει την καρδιά και δεν μπορούν να ανασάνουν από αυτό το κέντρο. Ανεβάζουν την αγάπη στον νου και «αγαπούν» από εκεί, γιατί γνωρίζουν ότι η νοητική αγάπη δεν θα τους πληγώσει.
Εκεί λοιπόν έχεις ανεβάσει κι εσύ την δόνηση της αγάπης και αγαπάς εκ του ασφαλούς!
΄Όμως αυτή η αγάπη δεν σε αφήνει να βιώσεις. Γιατί η καρδιά είναι το κέντρο της αγάπης και της εμπειρίας.
Και αυτή η εμπειρία σου είναι επώδυνη!!!

Η γνώση σου είναι μεγάλη, έχεις δει κυριολεκτικά τον «πόλεμο των άστρων» σε πανοραμική οθόνη…΄Όμως τον έχεις «δει», γιατί αρνείσαι να συμμετάσχεις στο έργο, λόγω του φόβου, ότι αυτό δεν είναι αποδεκτό από το «σύστημα» στο οποίο ανήκεις.

Η γνώση για το ταξίδι της ψυχής έρχεται μέσα από την συνειδητότητα σου και είναι η αδιαμφισβήτητη εμπειρία σου, όμως να που έρχεται σε αντίθεση με το «σύστημα» στο οποίο ανήκεις. Θέλεις να βιώσεις το πνεύμα σου, αλλά αυτή η θέληση έρχεται σε ρήξη με ότι σου έχει μεταβιβαστεί σαν κωδικός θεϊκής ηθικής, που σε τοποθετεί στην θέση του ανθρώπου, αφήνοντας σε έξω από τον θεϊκό άνθρωπο που είναι η κληρονομιά σου από την θεϊκή «γέννηση» της ύπαρξής σου..

Η πίστη δεν είναι κάτι το οποίο οριοθετείται μέσα από κανόνες, γιατί αυτοί οι κανόνες πάντα σε δεσμεύουν, ώστε να μην μπορείς να νιώσεις και να αισθανθείς την αγάπη σαν ουσία της ύπαρξής σου και την τοποθετείς πάντα σαν συναίσθημα με ιδιαίτερους κώδικες. Αλίμονο αν κατι δεν ανταποκρίνεται σ’ αυτούς τους κώδικες που έχεις δημιουργήσει απλά και μόνο για να διαφυλάξεις μια ηθική δέσμευσης, ώστε να μην μπορείς να επιλέξεις ελεύθερα. Απαγορεύεις στον εαυτό σου την ελευθερία επιλογής, δίνοντας όνομα στον φόβο σου, λέγοντάς τον «υποχρέωση»…

Αναγνωρίζω το συναισθηματικό σου άνοιγμα. Και είναι θέμα χρόνου να το αναγνωρίσεις και εσύ. ΄Όμως η πνευματική καρδιά είναι το σημείο ελευθερίας και βιώματος. Εισπνέεις αγάπη, εκπνέεις αγάπη…΄Ετσι απλά, όπως ανασαίνεις. Και αυτό δεν προϋποθέτει θεό πατέρα, αλλά θεϊκότητα.

Η αυτοδέσμευση και ο έλεγχος του εαυτού, δεν είναι πίστη αλλά φόβος...

Με πολύ αγάπη για σένα
Μόνο γιατί μου το επέτρεψες…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

[color=blue][u]skapaneas[/u][/color] έγραψε:
γοητευτικό_αντικουάρκ έγραψε:Πιστεύετε οτι αν αγαπήσει κάποιος αληθινά θα τον ενδιαφέρει να εξηγήσει την έννοια της αγάπης;
Η αγαπη δεν ειναι προνομιο μονο του ανθρωπου...

Ο λογος ομως ειναι...

Ο ανθρωπος που αγαπα οφειλει να μιλησει για την αγαπη που βιωνει, για να τιμησει την ιδιοτητα του λογου που κατεχει.

Οφειλει να εκλογικευσει το βιωμα του για να μεταφερει στους ομοιους την πραγματικοτητα που βιωνει.

Διοτι μονο με τον τροπο αυτο μπορει να προχωρησει μαζι με τους αλλους.

Διοτι αυτο ειναι το νοημα της συλλογικοτητας και της κοινωνιας με τους αλλους.

Και ο λογος αυτος πηγαζει απο την καρδια αλλα διαμορφωνεται απο το νου.

Και αυτο ακριβως ειναι που εκλαμβανεται ως εξηγηση και ερμηνεια.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν κατάλαβα τι ρωτάς...Σκαπανέα!

Πως βιώνω εγώ την αγάπη, αυτό με ρωτάς?

Εσύ πως την βιώνεις?

Εχεις αναρωτηθεί?


Θα σου πω λοιπόν πως την βιώνω εγώ, για να δούμε αν μπορείς να το κάνεις κι εσύ.

Κάθε πρωί, μόλις ξυπνήσω ανοίγω το παράθυρο και κοιτάω την πόλη που ξυπνά...

Κλείνω τα μάτια και αφήνω μια ακτίνα φωτός από την καρδιά μου να απλωθεί στην πόλη, σε καθε άνθρωπο, στην γη ολόκληρη.

Κάθε τι που αντικρύζω την κάθε μέρα, το βλέπω με το φως αυτής της ακτίνας, μα δεν είναι οραματική..
Είναι ζεστή, πάλλεται...

Ευγνωμωνώ για όλη την "θεραπεία" που θα προσφέρω στους ανθρώπους εκείνη την ημέρα, την κάθε μέρα.
Για μένα είναι δεδομένο ότι κάθε μέρα θα επιτελεστεί και μία "θεραπεία"... Θεραπεία στο συλλογικό ασυνείδητο, μέσα από το φως της ύπαρξής μου.

Βιώνω αυτήν "θεραπεία" μέσα στο φως.

Μετά, δεν υπάρχει κανένας άνθρωπος, κανένα πλάσμα, καμία υλική πραγματικότητα, μα και πνευματική, που δεν περιέχεται σ' αυτόν τον "χώρο".

΄Ετσι απλά, βιώνω την αγάπη της θεότητας!

Και έτσι απλά, την βιώνουν οι άνθρωποι από εμένα.

"Οι αισθήσεις" μου λειτουργούν μέσα από έναν φωτεινό χώρο (σώμα), που βρίσκεται παντού. Και σ' αυτόν τον χώρο όλα αποκωδικοποιούνται από την υλική διάσταση.
΄Ετσι γνωρίζω και τις αιτίες των συναισθημάτων. Γιατί σ' αυτό εμπεριέχονται όλα.

Φτάνοντας αυτοί οι κωδικοί στο φυσικό σώμα μου, μετατρέπονται σε "ερωτα" για όλα!!! ΄Εχω αυτήν την δόνήση που έχει κάποιος που είναι πολύ ερωτευμένος...

΄Οτι και να κάνω στην καθημερινότητά μου, είμαι μέσα σ' αυτόν τον χώρο. Και αυτό το συναίσθημα που νιώθω είναι απλά και μόνο γαλήνη...

Ακόμα και όταν είμαι θυμωμένη, ή έχω θλίψη.
Εχεις προσπαθήσει ποτέ να βιώσεις κάποιο από τα συναισθήματα της υλικής πραγματικότητας, μέσα στο φως?

Αν βγω από αυτόν (συμβαίνει κι αυτό καμιά φορά) τότε είναι σαν να έχω χάσει την ουσία της ζωής μου.
Βλέπω τα πράγματα με το όργανο της όρασης απλά!
Και όχι πανοραμικά...
Κρατάει, ευτυχώς, πολύ λίγο..

΄Αντε για προσπάθησε να βιώσεις κι εσύ πανοραμικά την ζωή σου!
΄Ομως άνοιξε την καρδιά σου, κι ας πληγωθείς ε? :wink:
Για την αρχή τουλάχιστον...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δεν ξερω αν μπορω να το παραθεσω εδω......
Εδω και καιρο ενοιωθα οτι τα χερια μου δεν τα ενοιωθα σαν χερια αλλα σαν μια δονηση που περιέκλειε το σωμα μου,οπου τα τοποθετουσα,αλλα αυτο επεκτεινόταν....
Σημερα γαι πρωτη φορα συνειδητοποιησα να ειμαι και να υπαρχω εξω απο μενα σαν σωμα και να ειμαι μια ενεργεια αλλα οχι σωμα.Ενοιωθα δηλαδή την υπαρξη μου αλλα σε ενα αλλο χωρο κι οχι στο σωμα.,Ειμουν εγω η Καλλιοπη αλλα βρισκομουν παντου και ενοιωθα παντου και ειμουν εγω αλλα οχι με το σωμα μου αυτο ηταν οπω ςπριν τα χερια μου,ενα ενιαίο σωμα χωρις σχημα.
Ειχα μαι αισθηση απολυτης αγαπης για ολα,ειμουν μεσα σε ολα και πανω απο ολα..........
Η πρωτη μου σκεψη ηταν να το καταθεσω και αυτο εκανα αλλα θα το εκανα προσωπικα στην Βασω.......αφου εστειλα πρωτα τις ευχες στους εορταζοντες.
Αυτο που ειπε ομως η Βασω "΄Αντε για προσπάθησε να βιώσεις κι εσύ πανοραμικά την ζωή σου!"με έκανε να το γραψω εδω κι ας ειναι εκτος θεματος ίσως......
Βρεθηκα και σε μια εκκλησία και συνάντησα εναν ψαλτη στα δεξιά.
Ηταν απιστευτα ωραια και ύπηρχε μια αισθηση....δεν ξερω να την περιγραψω.Την ζω στην καθημερινοτητα μου αυτην την αισθηση,αλλα τηνζω΄στο επιπεδο της γης,αυτο που ενοιωσα ηταν απο πανω ,ηταν η πανοραμική Θεα της ζωής,η σφαιρικά γαλαζια, αυτήπου πεικλείει τα παντα!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Eίπα Θεε μου ας ειναι το μηνυμα της μερας για ολους μας σήμερα 25 Νοέμβρη και διαβασα..............

Οι ανάγκες του Θεού

Η θεότητα δεν έχει ανάγκες. Το Παν το Υπαρκτό είναι ακριβώς αυτό: παν το υπαρκτό. Επομένως δε θέλει, ούτε του λείπει, τίποτε, εξ ορισμού.
Αν επιλέγετε να πιστεύετε σε ένα Θεό που κατά κάποιον τρόπο χρειάζεται κάτι και που τα συναισθήματά του πληγώνονται τόσο πολύ, αν δεν το πάρει, ώστε να τιμωρεί εκείνους από τους οποίους προσδοκούσε να το δεχτεί, τότε επιλέγετε να πιστεύετε σε ένα Θεό πολύ μικρότερο από Μένα. Είστε στ' αλήθεια παιδιά ενός κατώτερου Θεού.

Συζήτηση με το Θεό, βιβλίο 1
σελ. 98
Neale Donald Walsch
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”