ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ετσι θα μας δουνε την Παρασκευή και 14 ! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ολ' αυτα που λες Βασω, μου ειναι κατανοητα και αποδεκτα

Μου ειναι "γνωστα" δεν ξερω πως...

Βιωματικα με την εννοια "παιρνω αυτο και το παω εκει" δεν ξερω...

Μαλλον οχι.

Εχω την αισθηση οτι βρισκομαι ενα βημα πριν απο κατι τις

Δεν ξερω τι ειναι, αλλά μου "μοιαζει" με μια εκρηξη συνειδητοτητας

Σαν κατι να ειναι που με εμποδιζει να εισχωρησω μεσα σε ενα χωρο χωρις επιστροφη.

Σε ενα χωρο μεσα στον οποιο θα εκτεινομαι σε ολοκληρο το συμπαν, διατηρωντας ταυτοχρονα και την αισθηση του πεπερασμενου μεσα απο το σωμα.

Δεν ξερω πως γινεται αυτο αλλά "ξερω" οτι ειναι εφικτο.

Ειναι μια κατασταση που θα την ονομαζα: Η συνειδηση του πεπερασμενου απειρου οτι και να σημαινει αυτο.

Και ναι!

Μονο μεσα απο το φως μπορει να γινει αυτο, αντιμετωπιζοντας το σαν ουσια που δυναται να εκπορευεται κατα βουληση απο καθε σημειο του σωματος και να κατευθυνεται προς καθε κατευθυνση που επιλεγω.

Αν αυτο ειναι το κλειδι, τοτε μου λειπει η συναισθηση της εμπειριας που προσελκυεται μεσω της φωτεινης επαφης ή καλυτερα μεσω της φωτεινης ροης.

Μου λειπει αυτο το βιωμα της ροης του φωτος ως ουσιας και αυτο εμποδιζει τη συνειδηση να εισπραττει με επιγνωση την εμπειρια.

Σαν να λειπουν τα αισθητηρια κατα μηκος της ροης του φωτος, αλλά και σε ολη την εκταση του εκπορευομενου φωτος και αρα δεν υπαρχει επιστροφη βιωματικη.

Αλλά παραλληλα δεν υπαρχει και βιωματικη εκπορευση του φωτος, αλλά μονο νοητικη.

Γινεται επειδη το θελω...

Και το "βλεπω" να γινεται...

Αλλά περαν τουτου ...ουδεν βιωματικο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 22 Νοέμ 2007 9:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καταλαβαίνω απόλυτα "τι σου λείπει" Σκαπανέα.

Δεν ξέρω πως, αλλά το έχω νιώσει από την πρώτη στιγμή.

Γνωρίζεις και κατανοείς τα πάντα, αλλά δεν μπορείς να τα νιώσεις...

Αυτό που θα μπορούσα να σου πω, είναι άφησε το να συμβεί!!!

Επέτρεψε στον Ανώτερο Εαυτό σου, να "συμβεί"...

"Επιτρέπω", αυτή να είναι η προσευχή σου από εδώ και στο εξής.

Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!

Μείωσέ την Σκαπανέα, μπορείς! Δεν είναι εκείνος θεϊκός, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΘΕΙΚΟΣ...Επέτρεψε να συμβεί, επέτρεψε να βιώσεις. Δεν υπάρχει διαχωρισμός.

΄Ολα αυτά που περιγράφεις είναι η γνώση...
Και έχεις το γάλα μέσα στον κάδο! Σήκωσέ το και πιες!!! Μην το κοιτάς από μακρυά. Την διαδικασία του "αρμέγματος" την ξέρεις. Τώρα πρέπει όμως ΝΑ ΠΙΕΙΣ....Να βιώσεις όλη την διαδικασία.
Επέτρεψε να συμβεί...και ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33484
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

΄Ολα αφήνονται στον θεό...Αυτός ξέρει...Και είναι η καλύτερη δικαιολογία που έχω ακουσει για να συνεχίζουν οι άνθρωποι να είναι "ασθενείς". Γιατί ο θεός δεν ξέρει...από εμάς περιμένει να μάθει τι θα πει "ο θεός σε ενσάρκωση"...
Δεν έχω λόγια!!!!Τι θα μπορούσε άλλωστε να ειπωθεί????Φράσεις κλειδιά που γειώνουν την πορεία προς την ενοποίηση του όλου!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σκαπανέα θυμίσου "το βαθυτερο νόημα της ζωής"
:roll:
Επιτρέπω σημαίνει παύω να αντιστεκομαι.
Οσο δε οι αντιστασεις μεγαλωνουν τοσο αποδεικνύεται η αντιστρόφως ανάλογη πορεία σου,δηλαδή..........Είσαι πολύ κοντά στο ζητουμενο και ειναι το μεγαλυτερο ξεπεταγμα αντιστασεων λιγο πριν την τελική πτώση τους!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το κοντα ή μακρια.. είναι σχετικο..

Το να επιτρεψει κάποιος κάτι τετοιο.. προυποθετει αντιμετωπιση φοβων.. καταριψη του εγω.. και να πάρεις την μεγαλη αποφαση να αφεθεις και να βιωσεις... δεν θέλει προσπάθεια.. απλά να αναγνωρίσεις και να αντιμετωπίσεις τους φόβους που σε σταματουν απο το να νοιωσεις...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το κοντα ή μακρια.. είναι σχετικο..
Ηλια το μεγεθος των αντιστασεων ειναι ενδειξη και βασει αυτης το λεω.Υπαρχει "συσχεττισμός".Οσο πιο πολυ κλωτσας τοσο περισσοτερο ξέρεις ότι......φτάνεις,ετοιμάζεσαι,πίνεις ......πετας!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ναι δεν αντιλεγω πάνω σε αυτο....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο φόβος έχει πολλά πλοκάμια...

Δεν είναι μόνο ο φόβος του θανάτου...

Ο μεγαλύτερος είναι, μήπως κάνεις κάποιο λάθος και "χάσεις" τα πάντα...μήπως χάσεις την ευλογία...Για πολλούς ανθρώπους, αυτός ο φόβος είναι μεγαλύτερος και από τον θάνατο!!!

Και συμβαίνει σε ανθρώπους που σε προηγούμενη ζωή, έκαναν κάποια λάθος κίνηση και ξαναγύρισαν "μισοαφυπνισμένοι"...με μια μεγάλη ενοχή γι' αυτό το λάθος!

΄Οπως για πολλούς ο φόβος της πυράς λειτουργεί ανασταλτικά για να δώσουν το φως τους στον κόσμο. Γιατί κάποια στιγμή κάηκαν σαν μάγοι/μάγισσες, λόγω των εσωτερικών γνώσεων.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πράγματι πολλά πλοκάμια...!! και κάποιες φορές δυσκολα τον αναγνωριζεις....
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Ο φόβος έχει πολλά πλοκάμια...

Δεν είναι μόνο ο φόβος του θανάτου...

Ο μεγαλύτερος είναι, μήπως κάνεις κάποιο λάθος και "χάσεις" τα πάντα...μήπως χάσεις την ευλογία...Για πολλούς ανθρώπους, αυτός ο φόβος είναι μεγαλύτερος και από τον θάνατο!!!

Και συμβαίνει σε ανθρώπους που σε προηγούμενη ζωή, έκαναν κάποια λάθος κίνηση και ξαναγύρισαν "μισοαφυπνισμένοι"...με μια μεγάλη ενοχή γι' αυτό το λάθος!

΄Οπως για πολλούς ο φόβος της πυράς λειτουργεί ανασταλτικά για να δώσουν το φως τους στον κόσμο. Γιατί κάποια στιγμή κάηκαν σαν μάγοι/μάγισσες, λόγω των εσωτερικών γνώσεων.
Ετσι οπως τα λες ειναι και με προλαβες και τα ειπες, ενω αναμοχλευα την αιτια που δεν επιτρεπω... να συμβει ο Εαυτος μου.

Η αληθεια ειναι οτι παντα σε τουτη τη ζωη ειχα και εχω την αισθηση μιας απεριοριστης δυναμης που μπορει να εκπορευεται απο μενα κατα βουληση.

Και τα προσωπικα μου βιωματα στην παρουσα ζωη το επαληθευουν κατα καποιο τροπο.

Εχω το φοβο της ανεπανορθωτης καταστροφης των πραγματων που ειναι οικοδομημενα και στεκουν για τους αλλους και δεν θελω να προκαλεσω πονο, ενεργωντας ελευθερα και κατα βουληση.

Βασω εσυ ξερεις μαλλον απο που κραταει...

Καλλιοπη σου εχω πει καποια πραγματα...

Ηλια εχεις "βιωσει" σε ανυποπτο χρονο και εντελως απροβλεπτα τη δυναμη που λεω παραπανω...

Αρα ξερετε οτι λεω αληθεια πραγματικα στα οσα εκθετω εδω.

Και δεν ειναι τυχαιο οτι ειστε μαζεμενοι τωρα και οι τρεις εδω και συζητατε μαζι μου...

Δεν μου ειναι ευκολο να αφεθω για ολους αυτους τους λογους.

Επιδιωκω ενα ομαλο περασμα στη νεα αποχη του εαυτου μου και "αγωνιω" να το ανακαλυψω.

Ενα περασμα με τις λιγοτερες δυνατες αναταραξεις και συγκλονισμους για τους αλλους, γιατι για μενα εχω και παλι την αισθηση οτι ειναι κατι παρα πολυ γνωστο και οικειο πραγματικα.

Δεν "μπορω" να το αφησω να συμβει ετσι απλα, δεν μπορω να το επιτρεψω, δεν θελω να το επιτρεψω αν και γνωριζω πλεον οτι ειναι αναποφευκτο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88467
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι αναταράξεις των άλλων είναι υποχρέωσή σου.

Και το δικό μου περιβάλλον αναταράχθηκε..Αλλά σ' αυτό είμαι ανένδοτη... Τελικά αποδείχθηκε ότι αυτή η "ανατάραξη" ήταν σωτήρια για την δική τους "θεραπεία"...

Είμαστε αλληλεπιδρουμενοι Σκαπανέα...Κανένας πόνος δεν είναι μεγαλύτερος, από το να αρνείσαι τον ΕΑΥΤΟ σου, με δικαιολογίες φτηνές, ενώ ξέρεις ότι όλα είναι θεϊκά και επιλεγμένα έως το τέλος...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν "μπορω" να το αφησω να συμβει ετσι απλα, δεν μπορω να το επιτρεψω, δεν θελω να το επιτρεψω αν και γνωριζω πλεον οτι ειναι αναποφευκτο
Δεν θελεις να το αφησεις σκαπανέα... ο φοβος σε σταματαει...

αλλα κοιτα τον φοβο σου και αναρωτησου το γιατι.... γιατι φοβασαι;;
Εχω το φοβο της ανεπανορθωτης καταστροφης των πραγματων που ειναι οικοδομημενα και στεκουν για τους αλλους και δεν θελω να προκαλεσω πονο, ενεργωντας ελευθερα και κατα βουληση.
δεν στεκουν μονο για τους άλλους αλλα και για εσενα...

αν ενεργεις ελευθερα και καταβούληση αλλα με σεβασμο δεν προκαλεις πονο...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Επιδιωκω ενα ομαλο περασμα στη νεα αποχη του εαυτου μου και "αγωνιω" να το ανακαλυψω.
Δεν το επιδιώκεις απλά ήδη συμβαίνει και αυτο σε τρομοκρατεί!
Εισαι ήδη στο περασμα,εισαι κατω απο τον καταράκτη.

Η αγωνία σε μπλοκάρει αν ενα μονο λεπτό αφεθείς ..........μονο ενα λεπτο το επαναλαμβάνω, θα εχεις ανοιξει την χουφτα σου ....

Τα χερια σου ηδη βρέχονται:
Ξερεις οτι αυτην την φορά..........δεν θα "πεθανεις αφυδατωμενος!"
ΑΥτην την φορά δεν επιτρέπεις "να ξεχαστείς".
Με αγαπη και να προσεχεις τον εαυτο σου.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”